Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 38

Subiect: ce ziceti de mancarea din state?

Data înscrierii
    19.12.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

eu unul am sa aduc seminte din romania, daca o sa-mi reuseasca!!

Data înscrierii
    09.04.2004
    Locație
    Long Island, NY
    Posturi
    1.582
    Putere Rep
    17

Implicit

seminte de ce fel? banuiesc ca nu de floarea soarelui [img]smileys/smiley36.gif[/img]
    The most active thing about me is my imagination!

Data înscrierii
    19.12.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

legume in general,cred ca le fac un bine pe termen lung

Vlad Guest

Implicit

Mie mancarea din state imi place foarte mult.De exemplu : imi place ciorba de burta,ciorba de fasole,mititei,mamaliga.....

Gustul rosilor de la supermarket au un gust deosebit.Zici ca sunt facute de computerul de la bordul naveteispatiale Enterprise.Semai numesc si tasteless tomatos for Mars.

Putem aminti aici si de celebra si gustoasa paine patrata si taiata felii.Poate fi folosita si ca burete de baie.

Data înscrierii
    09.06.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    1.332
    Putere Rep
    18

Implicit

Vlad ai 10 puncte de la mine [img]smileys/smiley36.gif[/img], m-ai facut sa rad de dimineata... exact cam acelasi mancaruri imi plac si mie, mai ales o mamaliga cu branza si smantana, o sarma, o ciorbita de burta cu smantana si ardei iute, mititei fac aproape saptamanal

Data înscrierii
    09.06.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    1.332
    Putere Rep
    18

Implicit

Btw, freebird daca vii aici vreau si eu niste leustean uscat, stiu ca se gaseste la pungi. Aici nu am gasit deloc si tare as mai manca o ciorba de fasole pe care sa presar putin leustean.

Totusi la mancarea americana imi plac steak-urile de la Outback House

Data înscrierii
    06.01.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    63
    Putere Rep
    15

Implicit

Dupa parerea mea la domeniul 'mancare de restaurant' americanii stau bine, poate chiar foarte bine.Numai daca te uitzi la faptul capotzi sa gaseshti shi mancare romanesca (in orashele mari). Poate ca nu e facuta ca acasa- ceea ce e imposibil pentru ca fiecare familie cam are stilul propriu de a face aceeashi mancare....Dar de fapt ceea ce o face buna e felul in care e servita, diversitatea care vine de la te miri ce natize- shi faptul ca potzi sa schimbi partzi din componentza mancarii pe care nu le agreezi...iar la racoritoare imi plac're-fills'- urile

La domeniul 'fast food' vizionatzi filmul 'Supersize me!' (multa informatzie shi adevar despre fast food)

Despre 'frozen foods' nu cred ca mai are rost sa vorbim...

Iar in rest diversitatea e la fel de mare. Cred ca in orice tzara exista mancaruri proaste/ne-sanatoase. Shi cred ca la un pretz rezonabil potzi sa itzi alegi produse sanatoase dintr-un supermarket. Chiar daca nu sunt naturale 100%. Daca vrei un mar natural tre sa plantezi un pom shi peste catziva ani...shi daca vrei carne naturala potzi sa itzi creshti o gaina, un porc...dar numai in 'the suburbs'...[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Guest

Implicit

Eu sincer sunt tare dezamagita,cu unele exceptii: imi place garlic bread ,acasa nu aveam, M&M-urile...caci acasa nu mi le permiteam,fructele pe care in general mi le permit oricand...

imi lipsesc prajiturile...chiar nu imi plac cele de aici...

Data înscrierii
    02.01.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Nu-mi place mancarea asta siasta se acutizeaza si mai rau in perioada sarbatorilor cand vrei sa faci o mancare romaneasca cu gust romanesc si oricat ai incerca sa scoti gustul mult dorit(romanesc) nu iese si pace. Despre cozonaci ce sa spunem incercatam acum de sarbatori sa avem un cozonac cu gust romanesc, a iesit insa dar tot nu era ceea ce vroiam. Asa ca am hotarat ca anul viitor de Sarbatori sa mergem ACASA si sa simtim adevaratul gust al mancarurilor ROMANESTI. Poate e o cheltuiala prea mare dar merita sa-ti alini dorul cu bunatati romanesti.

Data înscrierii
    27.10.2004
    Posturi
    49
    Putere Rep
    0

Implicit

Vlad, nu ma inviti si pe mine la cina, la o "mancare americana" de la tine???....Vinul il aduc eu...

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Ce ziceti de vremea asta?
    De danielle în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 24
    Ultimul post: 06.07.2010, 14:14
  2. ciudat , mancarea este evreiasca
    De don_mario001 în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 80
    Ultimul post: 01.03.2010, 08:54
  3. mancarea pe avion si curcanii
    De sauzimdebine în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse