Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 38

Subiect: ce ziceti de mancarea din state?

Data înscrierii
    31.05.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    2.102
    Putere Rep
    24

Implicit

opium-female2(1), nu toti plang prin state, doar cei de nu vor sa ia taurul de coarne si sa indrepte lucrurile. Cat despre ce ai tu in Spania ... pai le avem si noi, cel putin la New York unde locuiesc eu, inclusiv vinul ala fain de care numai ne vorbesti, ca de dat ... sigur o sa-l dea pisoiul pe gatlej ... singurel sau cu una din "pozele" pe care le tot afiseaza pe aici.

Cat despre tine beticared21, mi se face mila la auzul nemerniciilor de esti obligata sa le accepti drept hrana, de aceea zic ca este cazul sa incepi a gati ceea ce tu vrei si cum vrei. Daca vor sa manance bine, daca nu ... tot bine. Din cate stiu si am vazut eu, cu siguranta ca se vor linge pe degetute si vor cere a doua portie.
    opinia mea este doar referitoare la ceea ce ai spus - nu aduce in discutie daca esti sau nu cracanat - nici nu-ti judeca spusele in functie de culoarea ochilor sau a parului.
    in rest sauzimdebine

Data înscrierii
    05.07.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    386
    Putere Rep
    15

Implicit

desprebucataria americana :

" este admirabila e sublima, putem zice, dar <B style="COLOR: black; : #a0ffff">lipseste cu desavarsire[/B]"

a trebuit sa citez - Caragiale
    "Nu, nu sunt fericit/a si probabil n-am sa fiu niciodata . Asta-i adevarul ! Exista si oameni inapti de a gusta fericirea ... Incontestabil, eu fac parte din aceasta categorie ! "
    Cioran

Data înscrierii
    20.10.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    84
    Putere Rep
    13

Implicit

sauzimdebine , NYC are unele din cele mai renumite restaurante din lume .. e mancare buna pa toate drumurile
    New Orleans are mancare bune de te lingii pa degete .. si sa nu uitam Las Vegas mergii la Bellagio toate restaurantele au mancare foarte foarte buna si nu tre sati vinzii o mana siun picior sa "halesti " ceva foarte bun .. si nu numai Bellagio .. sunt multe restaurante unde halestii mancare buna .... iar daca crezii ca totii americanii halesc numa burgers te ineselii amarnic .... stiu eu multe familii unde mancare e la fel de buna ca la bunica acasa ....

Care nu ma crede sami haleasca curu ;-)

"The world is a tragedy to those who feel, but a comedy to those who think."
    Horace Walpole

Data înscrierii
    25.03.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    486
    Putere Rep
    14

Implicit

sauzimdebine</span> cand gatesc eu o supa, bors, tocanita, sarmale, mamaliguta si ceva mancare turceasca, a doua zi numai gasesti nimic in bucatarie, si am ramas socata ca le place la nebunie ciorba de fasole[img]smileys/smiley4.gif[/img]. Daca as sta dupa ei as da-o in gastrita[img]smileys/smiley11.gif[/img], dar ata ete nu toata lumea stie sa gateasca, nu ca noi romancele stam toata ziua in bucatarie sa gatim, si aici pe piata gasesti totul facut si congelat, si pacat ca e plin de chimicale si conservanti, cui ii e lene sa gateasca numai stramba din nas, eu stramb din nas ca asa am fost obisnuita acasa in Ro, mancare facuta acasa si naturala[img]smileys/smiley1.gif[/img]
    I love the bitch in you! ;)

Data înscrierii
    05.07.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    386
    Putere Rep
    15

Implicit

unde sunteti voi, Sorin si Pisoi , acum cand un individ obscur si obraznic ne-a urat sa-i mancam posterioru` tuturor celor care nu sunt de acord cu el ?!
    sau trecem la o rapida schimbare de atitudine si cadem de caord cu el, de teama sa nu ne urmareasca blestemul cu care ne-a blagoslovit ?!

nici nu ma cert cu tine , moldoveanu-cauza pierduta - sau cum te-o mai chema ! daca nu ma crezi , sa-mi halesti - savarina ! [img]smileys/smiley17.gif[/img]
    "Nu, nu sunt fericit/a si probabil n-am sa fiu niciodata . Asta-i adevarul ! Exista si oameni inapti de a gusta fericirea ... Incontestabil, eu fac parte din aceasta categorie ! "
    Cioran

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.472
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de moldoveanudelac
    Care nu ma crede sami haleasca curu ;-)

Moldoveanudelac, cand esti prea in forma, fa altceva decat sa debitezi aiureli. Considera asta doar un avertisment prietenesc, dar daca vei continua vom trece la alte masuri. Respecta si vei fi respectat.

Data înscrierii
    05.07.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    386
    Putere Rep
    15

Implicit

bravo [img]smileys/smiley32.gif[/img]
    Cioran

Data înscrierii
    25.11.2006
    Posturi
    2.197
    Putere Rep
    27

Implicit

moldovene...ai fi crezand ca posterioru-ti este vre-o faimoasa savarina[img]smileys/smiley36.gif[/img]?ti-as amintii eu cum stateau moldovenii la coada la caritas,jucul ala faimos unde bagai un leu si luai o suta,si ce faceau in masina ca sa alunge plictiseala.Datat viitoare fi si tu mai delicat in cu limbajul,ne-om fi plangand noi de retetele culinare pe aici dar parca nu-mi imaginez cum ar fi sa muscam toti din buca ta[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Guest

Implicit

americanii nu stiu sa faca paine,nu stiu sa faca prajituri,baga zarar in muraturi...nu stiu ce-i cu ei.ar trebui s-o chem pe bunica sa-i invete cate ceva. si doar sunt umblati prin lume,de ce nu fura retete de pe unde merg?ar avea succes si mai multe vanzare.dar cea mai mare crima e cu fructele. ar trebui sa puna cuvantul "imitatie" inaintea fiecarei denumiri: imitatie de struguri,imitatie de prune,imitatie de caise etc.

Data înscrierii
    09.04.2004
    Locație
    Long Island, NY
    Posturi
    1.582
    Putere Rep
    17

Implicit

kirk, nu au motiv sa 'fure' daca le place ce au deja, si fi linistit ca nu sunt 300 milioane de oameni care se vaita in fiecare zi ca nu le place mancarea. In nici un caz nu cred ca e cazul sa se framante americanii ca nu le place la imigranti mancarea care se gaseste aici.

De fapt, mancarea 'americana' are la baza mancarea europeana, ca de acolo se trag cei mai multi. Pe langa asta, cu atatia oameni care locuiesc in america din toate colturile lumii, poti sa-ti gasesti orice specialitate de mancare de care ai pofta. Chinese food, italian, french, german, mexican, indian, etc. etc. Orice ai pofta, aici gasesti.

Dar pana la urma, mancarea nu e o chestie de gust si de obicei si de traditie? Ce face pe romani sa creada ca ei stiu sa gateasca mai bine de cat toti restul din lume, si pot critica pe cei care nu mananca ca ei? Vrei sa predindem la toti sa manance mamaliga cu branza si sarmale? Poate invatam noi tot globul cum sa faca paine pe placul romanului...

Dar ce facem cand chinezi zic ca ei stiu mai bine ca doar sunt cei mai multi pe pamantul asta, si trebuie sa ne apucam toti sa mancam orez fiert cu pisici si caini rotisati?

Cred ca cel mai bine e sa gasesti ceva ce iti place, si daca nu gasesti, pune mana si gataste cum iti place.
    The most active thing about me is my imagination!

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Ce ziceti de vremea asta?
    De danielle în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 24
    Ultimul post: 06.07.2010, 13:14
  2. ciudat , mancarea este evreiasca
    De don_mario001 în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 80
    Ultimul post: 01.03.2010, 07:54
  3. mancarea pe avion si curcanii
    De sauzimdebine în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse