Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 38

Subiect: ce ziceti de mancarea din state?

Data înscrierii
    04.01.2005
    Posturi
    28
    Putere Rep
    0

Implicit

Nu vad de ce ne lamentam asa de tare pe seama mancarii. Cine vrea sa-si faca mancare romanesca acasa poate sa-si faca. Cunosc persoane care fac bors, planteaza leustaean, cimbru si cate altele. Nu este nici o scuza pentru cei care duc dorul la bunatatile din Romania. Cat despre mancarea americana se gasesc de toate pentru toti. Restaurante chinezesti, japoneze, italiene, thai, grecesti, frantuzesti, spaniole, mexicane, pana si romanesti. Nu cred ca este un fel de mancare pe care sa nu-l gasesti in tara asta. Enjoy!

Data înscrierii
    18.01.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    85
    Putere Rep
    15

Implicit

Vlade se pare ca semestrul acesta you'll pass with straight A's)))))))) Cand te vedem pe Comic Central)))))))

Voi bucuratzi-va ca macar avetzi mancare romaneasca /magazine rom/...eu doar amintiriile...in rest ce gatesc. Burete cu lipici(bread and peanut butter), sa nu vorbim de felul cum servesc......thank's giving...not that I am not graful 4 what they are giving me....dar come on people we are not sample people so don't eat sample food: daca tzinetzi minte retzetele culinare de pe programul "acasa", unde toate erau incheiate"cu o ploaie de patrunjel", ei americanii cred ca mananca doar o ploaie de curcan, si de cartofi, etc, what I want to say is that ei numai gusta, nu mananca........tata ar muri de foame din prima zii...peanut butter and jelly........[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Macar le plac sarmalele!

Data înscrierii
    06.04.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    138
    Putere Rep
    15

Implicit

care mancare americana?...hamburgerul?...asta e specific lor...

restul...chinezesc,thailandez...prietenii de la sud cu bucataria lor....[img]smileys/smiley4.gif[/img]

tot mai mare diversitate gasesti in Europa....[img]smileys/smiley36.gif[/img]
    M-am trezit luni si m-am gandit marti sa ma duc miercuri la munca...
    Cand am vazut joi ca vine vineri ... ce puteam sa mai caut sambata la
    munca daca duminica e zi libera ?

Guest

Implicit

Desi in America gasim de toate, totusi mancareafacuta in taraare mai mult gust decat cea de aici.Sunt multe lucruri care nu-mi plac aici: swiss cheese care nu are nici un gust, apoi fructele care au gust artificial, painea la fel, sunt multe lucruri care nu-mi plac. Eu gatesc acasa mancare romaneasca, fast food servesc foarte rar iar daca mananc in oras aleg ceva chinezesc.Mai nou am descoperit magazinele polonezilor care au cascaval si mezeluri, sucuri naturale, nectar aduse din Europa,foarte bune si preturile mici.Am fost si la magazinele romanesti de unde cumpar vestitii mici care numai acolo se gasesc.

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    27

Implicit

"Whole Foods" (fostul Bread and Circus) si "Trader Joe's"....2 lanturi de magazine cu produse oraganice, in caz ca vreti sa resimtiti gustul fructelor si legumelor nemodificate genetic. Nici un produs din aceste magazine nu contine conservat, hormoni de crestere sau alte timpenii din astea. Adevarat ca sint mai scumpe decit in super-marketurile obisnuite, dar merita!!Putin si bun[img]smileys/smiley2.gif[/img]
    "Nu spera când vezi miseii * La izbânda facând punte, * Te-or întrece nataraii, * De ai fi cu stea în frunte; * Teama n-ai, cata-vor iarasi * Intre dânsii sa se plece, * Nu te prinde lor tovaras: * Ce e val, ca valul trece." Eminescu-Glossa

Guest

Implicit

incercati piine cu whole wheat..e mult mai buna si mult mai gustoasa.

Guest

Implicit

toate ca toate ,pana la urma o dai pe un pork chop si cartofi,dar cum va plac salatele pline deburuieni? paine numai italiana kadades ca altfel asi murii de foame

Data înscrierii
    03.12.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

Ce urasc eu la mincarea cu specific american este ca toate sosurile sau in special mincarurile sint dulci, piinea este dulceaga...nu vreau sa generalizez dar MAJORITATEA mincarurilor.

Data înscrierii
    25.03.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    486
    Putere Rep
    14

Implicit

Mey pe bune acum si serios, si nu vreau sa fiu rautaciosa, mi se pare mie sau chiar e pe bune, ca americanii astia nu prea stiu sa faca mancare. De exemplu ce am vazut eu la mine in casa, se cumpara asa vreo 15 cutii de Kidney Beans, alte 7 borcane de sos pentru paste, cam 5 bucatii de ceapa, paine buna sa spargi capul cuiva, macaroane, cheese cu gust de plastic....asa se amesteca Kidney beans cu sosul si se mai baga o ceapa....si hop au chilli, dar din sos se mai incalzeste si ete ai paste, bineanteles ai orez, orezul fiert in apa si cu putin sare, atat!! Supa la ei este asa....fierbi apa de o ia dracu, pui niste unt, din orezul deja fiert pui cam 4 lingurite si pui si un cub de Knorr cu gust de pui si usturoi, mey iese o supa, ca nici cainii nu ar manca!!....a si se mai cumpara carnati...de curcan...care doar ii incalzesc...Doamne mare tie gradina!!
    I love the bitch in you! ;)

Data înscrierii
    25.11.2006
    Posturi
    2.197
    Putere Rep
    27

Implicit

Doamne cat mai plangeti prin state,va invit in spania daca vreti unde cartofii fierti batuti cu oua sunt la ordinea zilei(tortilla de patatas) gambas rebozadas,calamares,si toate ganganiile din mare...se mananca tot ce misca))si sunt bune ale dracului sa stiti pe bune))in rest nemultumirea vine la la maioneza..prea e unsa pe de toate,sosul de rosii sa curga din belsug si de caldo(cirobe,supe)...ala se serveste n canite si are un gust pe care nu-l poti uita uosr..capitolul prajituri mai bine sa -l lasam inchis[img]smileys/smiley36.gif[/img]si-n tot acest rau este si un bine...vinul curge din belsug,si e super ..trimit cateva sticle pe adresa lui pisoi (ca-l simpatizez asa din umbra) si daca e bait bun va invita la un paharel...ce ziceti?tot mai bine la mine..mai ales ca avem magazine cu specific romanesc si o piata unde vand macalari romani...de toate!!!!

pofta mare si nu va invidiez deloc..parca tot mai bine e pe-aici daca stau sa ma gandesc [img]smileys/smiley36.gif[/img]

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Ce ziceti de vremea asta?
    De danielle în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 24
    Ultimul post: 06.07.2010, 13:14
  2. ciudat , mancarea este evreiasca
    De don_mario001 în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 80
    Ultimul post: 01.03.2010, 07:54
  3. mancarea pe avion si curcanii
    De sauzimdebine în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse