Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 62

Subiect: Rusine lui Tiriac!!!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit Legi nescrise la vanatoare - Etica vanatoreasca

Citat Postat în original de marian42 Vezi post
    Dom'le, mai da-o dracului de treaba, ca de m-apuc sa detaliez tot ritualu dupa care tai porcu', o sa ziceti ca mistretii aia au fost atinsi de aripa unui inger, nu impuscati.
    n-are nici o treaba taiatul porcului cu regulile bunului simt in materie de vanatoare. pana si tu stii ca nu e chiar asa, da probabil mergi pe ideea ca daca ai spus ceva, nu mai dai inapoi ;)

Am cautat un pic, fara sa ma strofoc prea tare si am gasit ceva de genul:
    ----------------------------
    In afara de legile care reglementeaza vanatoarea exista si o serie de legi nescrise, reguli si obligatii morale de care vanatorul trebuie sa tina seama si a carui incalcare este incompatibila cu notiunea de vanator corect. Aceste legi nescrise se incadreaza in asa zisa etica vanatoreasca:
    1. Vanatorul nu trebuie sa fie lacom; sa impuste mai mult decat este stabilit, sa nu traga in vanatul ce se indreapta spre vecinul sau si sa nu revendice vanatul ce nu i se cuvine.
    2. Sa respecte regulile privind portul si folosirea armei de vanatoare, sa se supuna neconditionat hotararilor celui care conduce vanatoarea.
    3. Sa nu traga in vanat la distante prea mari sau in conditii care fac lovitura nesigura si risca doar sa raneasca vanatul.
    4. Sa urmareasca vanatul ranit si sa nu renunte pana nu-l gasestesi nu-I da lovitura de gratie.
    5. Sa nu traga cu alta arma sau alta munitie decat cea indicata pentru specia vizata.
    6. Sa nu traga niciodata in iepurele care sta in culcus, in rata care sta pe luciul apei, in fazanul care merge fazanul pe jos.
    7. Sa nu-si paraseasca tovarasul de vanatoare aflat intr-o situatie dificila si sa fie intotdeauna gata sa-I dea ajutorul cuvenit.
    8. Sa se poarte pe tot parcursul partidei de vanatoare in asa fel incat ziua respectiva sa fie cat mai agreabila pentru el si colectiv.
    9. sa vegheze ca si ceilalti vanatori; sa respecte reglementarile privind practicarea vanatoarei.
    10. Sa nu exagereze in relatarea intamplarilor petrecute la vanatoare.
    11. Sa aiba initiativa si sa dea dovada de simt gospodaresc in actiunile ce au ca scop ocrotirea efectivelor de vanat.
    12. Sa raspunda cu promptitudine la chemarea grupei de vanatori sau filialei a carui membru este oricand.
    13. La apropierea bataiesilor sub 150 de metri, se va trage numai la vanatul ce a depasit linia de asezare a vanatorilor.
    14. Inainte si in timpul vanatoarei nu se consuma bauturi alcoolice.
    15. Nu se schimba locul de asteptare pana la terminarea vanatoarei.
    16. In toate ocaziile, punctualitatea, disciplina si respectarea cuvntului trebuie sa fie calitatile primordiale ale vanatorului.
    In concluzie...mult, mult bun simt!

Ioana Domnica, Editor Askmen.ro

----------------------------------------------
    Cam unde ar bun simtul la Tiriac si ceilalti care masacreaza animalele, fara sa dea doi bani pe orice reguli nescrise, sau reactiile impotriva unor astfel de practici? Pe marea majoritate ne doare'n pix de banii lui, ne-ar interesa mai degraba sa demonstreze ca-i poate castiga cinstit, fara sa abuzeze de metode neortodoxe. Ce va urma? Sa inlocuiasca mistretii cu puscariasi sau aurolaci?

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de Felicity Vezi post
    marian42,
    tu sigur vrei doar sa provoci, recunoaste-o... nu poti fi atit de dezumanizat... nici macar tu!
    Pai dac-ajungi sa ma privesti ca pe-un fel de cyborg, un golem, io crez ca-i mai bine pentru amandoi sa ma sari de la lectura si cu atat mai mult de la replici.
    Citat Postat în original de sorin Vezi post
    n-are nici o treaba taiatul porcului cu regulile bunului simt in materie de vanatoare. pana si tu stii ca nu e chiar asa, da probabil mergi pe ideea ca daca ai spus ceva, nu mai dai inapoi ;)
    Nu-i vorba d-asta, coane, ca nu-mi cade rangu sa zic: da, fratie, ie bulangiu si nesimtit Tiriac asta!... insa chiar nu vad ce l-ar condamna aici.
    Retine un fapt si anume: mistretii aia pentru asta au fost crescuti si nici macar la noi, ci in Ungaria, terenul de vanatoare insusi seamana c-un tarc, fiind ingradit.
    Ca eu nu-mi permit "sportul" asta, n-o sa ma faca, automat, contestatarul lui; la urma-urmei nici dupa gimnastica artistica nu ma dau in vant, da' nu strig "huo!" spre aia care-o practica.
    Ultima modificare făcută de marian42; 10.01.2010 la 13:44. Motiv: necazuri cu tastatura, una scriu si alta apare...

Data înscrierii
    12.08.2009
    Posturi
    392
    Putere Rep
    13

Implicit

Pai dac-ajungi sa ma privesti ca pe-un fel de cyborg, un golem, (...)
    eh... sa nu exageram,
    era strict topic-related ceea ce am zis, si o stii bine, dar te alinti... :-)

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    24

Implicit

Da... nici eu nu sunt de acord cu vanatoarea de placere, asa-zisa "vanatoare sportiva" (care o fi sportul aici nu inteleg). Inteleg ratiunea vanatorii din necesitate (desi nu prea mai exista in tarile civilizate), dar vanatoarea practicata astazi numai din necesitate nu se practica, ba din contra. Pentru majoritatea vanatoarea reprezinta un lux, asa ca nu si-o permit decat cei destul de avuti - de aici excluderea din start a necesitatii. Vanatoarea se practica pentru placere, iar sa ai placere in a omori un animal eu unul nu inteleg si pace.

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Dom'le, io cred ca nici ei nu-i spun la treaba asta "vanatoare", pur si simplu aranjeaza o paranghelie, o bauta, ocazie sa-mpuste si niste asa-zisi mistreti, crescuti cu porumb si concentrate.
    Fiecare cu placerea lui, parca te poti caca in gustu' omului? Si chiar dac-o facem, crezi ca-i pasa lu' alde Porche, Wolf sau Mangold?

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    24

Implicit

Eee, nu e chiar fiecare cu placerea lui. Ce te faci daca placerea unora este sa fure sau sa violeze? Nu spun ca se poate face un paralelism cu vanatoarea pentru ca nu se poate (pana la urma un animal este un animal), de aceea noi nu pedepsim aici vanatoarea ci doar discutam si ne dam cu parerea. Si chiar daca ne-am caca pe gustul omului, o facem doar cu excremente virtuale, care nu miros si nu pateaza.
    Oricum, apropos de titlul topicului, nici mie nu imi place Tiriac, si nu pentru ca organizeaza partide de vanatoare ci din cu totul alte motive.

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Dom'le, io cred ca nici ei nu-i spun la treaba asta "vanatoare", pur si simplu aranjeaza o paranghelie, o bauta, ocazie sa-mpuste si niste asa-zisi mistreti, crescuti cu porumb si concentrate.
    Fiecare cu placerea lui, parca te poti caca in gustu' omului? Si chiar dac-o facem, crezi ca-i pasa lu' alde Porche, Wolf sau Mangold?
    Zic si eu o vorba.Pentru placerea de-a trage cu pusca,n-ar putea sa foloseasca tinte din alea mobile?Cam tot aceeasi satisfactie ar trebui sa aiba,vazind ca mistretii sint in tarc.Ceea ce fac ei are alt nume,nicidecum "vinatoare".
    Dar cum zicea marian,gusturile nu se discuta.
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Elliane, "tarcul" de care se vorbeste p-aici are aproape 2 000 (doua mii) de hectare, nu-ti imagina ca impusca mistretu-n cotet - mare diferenta intre "vanatoarea" astora si una mai "de rand" n-ar fi, poate cu exceptia densitatii animalelor.

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Elliane, "tarcul" de care se vorbeste p-aici are aproape 2 000 (doua mii) de hectare, nu-ti imagina ca impusca mistretu-n cotet - mare diferenta intre "vanatoarea" astora si una mai "de rand" n-ar fi, poate cu exceptia densitatii animalelor.
    Se schimba datele problemei..
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    12.08.2009
    Posturi
    392
    Putere Rep
    13

Implicit

nu cred ca se schimba...
    "În ziua vânatului, gonacii adună prada într-un spaţiu îngrădit, iar „puşcaşii” trag ca la tir. Un îngrijitor al domeniului de la Balc spune că mistreţii împrejmuiţi acolo sunt aproape domestici, pentru că s-au obişnuit să dea târcoale maşinilor când vin cu mâncare. Aşadar, vânătoarea este un prilej de distracţie, pentru că niciun animal nu mai fuge din calea omului."

de unde, oare, or 'aduna gonacii prada', de la vecini?

Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Rusine clonelor!
    De fifi în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 55
    Ultimul post: 22.06.2007, 04:21
  2. Romani care ne fac de rusine :(
    De sorin în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 28
    Ultimul post: 18.12.2006, 19:35
  3. RUSINE OCTAVIAN PALER !
    De GNChicago în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse