Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 23

Subiect: Rugaciune

Data înscrierii
    16.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Ce as putea sa mai fac pentru ca Dumnezeu sa raspunda mai repede rugaciunilor mele? Numai mila Lui m-ar mai putea ajuta. Dar astept de 6 ani si Dumnezeu inca tace. Sa actionez eu nu pot, pentru ca am mai facut-o si inainte si nu a iesit nimic bun.M-am incapatanat sa mai incerc si iarasi am avut de suferit.
    Nu pot sa spun ca legatura mea cu Dumnezeu nu e una stransa. Ba dimpotriva. Ma rog mult, merg regulat la biserica, tin post cat mai aspru cu putinta, ma spovedesc, ma impartasesc, ma caiesc pentru pacate, duc o viata austera si, mai nou, am inceput sa ma lepad si de mine si sa iubesc oamenii.
    E foarte greu sa te increzi in totalitate in Domnul, sa nu te indoiesti ca El te va ajuta si ca-Si va tine promisiunea in final. De aceea vreau in permanenta sa ma asigur ca-I fac pe plac, respectand-i poruncile.
    Dumnezeu imi daruieste tot ceea ce nu consider ca e necesr sa-I cer, dar ceea ce-I cer nu-mi da.
    V-ati dorit vreodata ceva extrem de mult, ati facut ceva in acest sens, iar Dumnezeu v-a ascultat si ajutat?

Data înscrierii
    31.01.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Da.Cu siguranta ca da.

Data înscrierii
    28.02.2005
    Posturi
    346
    Putere Rep
    15

Implicit

"Sa actionez eu nu pot, pentru ca am mai facut-o si inainte si nu a iesit nimic bun.M-am incapatanat sa mai incerc si iarasi am avut de suferit."

Ciudata concluzie. Poate ar fi bine sa nu te incapatanezi ori sa astepti doar mila Lui ci sa le cugeti un pic mai bine. Daca zici ca esti asa credincios si totusi Domnul nu vrea sa te auda probabil ti-a scapat ceva de te incearca asa indelung.

"Dumnezeu imi daruieste tot ceea ce nu consider ca e necesr sa-I cer, dar ceea ce-I cer nu-mi da."

Si te indoiesti de judecata Lui? Crezi ca ar putea da ceva inutil? Poate doar n-ai inteles inca darurile Sale.

Guest

Implicit

Am cerut....

Am cerut putere
    Si Dumnezeu mi-a oferit dificultati pentru a ma face puternic
    Am cerut intelepciune
    Si Dumnezeu mi-a oferit probleme de rezolvat
    Am cerut prosperitate
    Si Dumnezeu mi-a oferit brate si minte sa muncesc
    Am cerut curaj
    Si Dumnezeu mi-a oferit primejdii de depasit
    Am cerut rabdare
    Dumnezeu m-a pus in situatii unde eram fortat sa astept
    Am cerut dragoste
    Si Dumnezeu mi-a oferit oameni tulburati pe care sa-i ajut
    Am cerut favoruri
    Si Dumnezeu mi-a oferit oportunitati
    Nu am primit nimic din ceea ce am cerut
    Am primit tot ceea ce-mi era necesar

RUGACIUNILE </span>MELE AU FOST ASCULTATE</span>

ninu Guest

Implicit

Leader ce ai scris tu este foarte foarte adevarat.Dar in viata te opintesti de fel de fel de obstacole de care cu greu Doamne mai trecem.Si nu mai astepti rasplata de la cel pe care l-ai ajutat la greu , si a cerut ajutorul tau si acuma cand a dat de bine te ignora cu nonsalanta si iti rade in nas cand tu ai dat de greu la randu-ti.De cand eram mica am avut tot timpul in minte o mica pilda probabil multi o stiu:Am avut un colt de paine si l-am dat la un om si un caine .Cainele ma recunoaste ,omul nu ma mai cunoaste.Va sarut pe toti[img]smileys/smiley52.gif[/img]

Data înscrierii
    03.06.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Lui Dumnezeu NU TREBUIE sa-i impui DORINTA ta, roaga-te in fiecare zi sa te Lumineze si sa se faca voia Lui si atunci vei gasi in tine multa Pace, Armonie si Liniste Sufleteasca.

Atunci incercarile tale vor fi poate mai mici pentru ca vei urma Calea si Vointa Lui.

Bunul Dumnezeu sa te Binecuvanteze cu haruri potrivite la momente potrivite!

Guest

Implicit

Sa citesti Biblia cuvant dupa cuvant si apoi sa faci ceia ce scrie in ea in afara de post trebuie sa faci si fapte bune si sa nu dusmanesti.si in final daca Dumnezeu nu iti implineste cererea inseamna ca nu e pe placul lui cererea ta .Deci dorinta ta tine mai mult de viata lumeasca decat de cea duhovniceasca.Si dacaesti un crestin adevarat trezeste-te in fiecare dimineata la ora 5 si citeste in biblie roagate ,incepe ziua cu Dumnezeu si vei vedea .Eu am experientat astfel de lucruri si nu ma laud slavit sa fie Dumnezeu ca este meritul lui.Amin! ne vom ruga pentru tine .

Guest

Implicit

Citat Postat în original de cokamy
    Sa citesti Biblia cuvant dupa cuvant .

Popa trebuie sa citeasca in Biblie,iar noi trebuie sa-l ascultam pe popa.Parca asa stiam ca,daca citim noi insine din Biblie,ne ratacim.

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Cokamy[/B]
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Guest

Implicit

Citat Postat în original de kirk

Popa trebuie sa citeasca in Biblie,iar noi trebuie sa-l ascultam pe popa.Parca asa stiam ca,daca citim noi insine din Biblie,ne ratacim.
    Chiar asa Kirk??? eu stiu ca tu glumesti si asta este doar un cometariu ironic, da fi mai clar ca unii o so ia de buna[img]smileys/smiley2.gif[/img]
    Daca nu as fi as de lenes, poate ca as citi si eu Biblia....[img]smileys/smiley18.gif[/img]
    Cateodata imi este asa de lene ca as dormi cu zilele[img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Rugaciune
    De calin în forumul Discutii Pe Teme De Religie/ Discussions about religion
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 16.04.2010, 07:28
  2. rugaciune de disperare
    De christianT în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 04.09.2006, 12:43
  3. Rugaciune de disperare
    De christianT în forumul Incercari Literare