Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 30

Subiect: Carti

isabela Guest

Implicit

Ce carti ati mai citit in ultima vreme? Ca eu tocmai citesc Scrisorile din Washington ale lui Vladimir Tismaneanu , niste eseuri despre regimuriel politice ale diferitelor tari, dar in special despre comunism.Autorul descrie diverse regimuri cum ar fi cel di Cambodgia si despre Pol Pot liderul khmerilor rosii, regimul comunist din China, Romania.Mai vorbeste despre diversi lideri din fostele tari comuniste, o carte pe care v-o recomand cu caldura.

Data înscrierii
    09.06.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    1.332
    Putere Rep
    18

Implicit

despre comunism chiar nu sunt interesata sa citesc foarte mult, poate imi spui tu mai multe cum sta treaba asta ca eu m-am cam saturat cat timp am trait in comunism [img]smileys/smiley7.gif[/img]. nu imi este dor de nimic din epoca de aur deci imi poti da si mie un motiv pentru care ar trebui sa rasfoim niste carti unde este descris : comunismul" ?

Data înscrierii
    30.10.2004
    Locație
    Canada
    Posturi
    98
    Putere Rep
    15

Implicit

Salut, sunt un boboc pe acest site.....dar imi place.

Imi place si sa citesc.....ultima carte : Middlesex de Jeffrey Eugenides mi-a placut enorm. Am citit-o in engleza dar am auzit ca a parut si in Romaneste. O recomand, mai ales ca toata povestea se invarte in jurul unei familii de emigranti greci. Va spun mai multe daca cereti..[img]smileys/smiley4.gif[/img]

Data înscrierii
    30.10.2004
    Locație
    Canada
    Posturi
    98
    Putere Rep
    15

Implicit

Tismaneanu.....am citit o gramada in facultate....e interesant dar prefer altceva in lecturile mele....ceva mai plin de viata si ce culoare...politica e destul de neagra si murdara...oricare ar fi ea. Si oricum e un subiect pe care i-l traim zi de zi, de la care nu avem scapare. Pentru mine cititul unei carti bune e o evadare intr-un loc placut si interesant....care desigur nu poate fi comunismul!

Data înscrierii
    09.06.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    1.332
    Putere Rep
    18

Implicit

Cui ii place John Grisham????

Data înscrierii
    30.10.2004
    Locație
    Canada
    Posturi
    98
    Putere Rep
    15

Implicit

John Grisham...excelent! Cand am ajuns in SUA, fara prea multe cunstinte despre literatura americana contemporana, am avut noroc sa pun mana pe The Testament a lui Grisham. Mi-a placut enorm....drept urmare am luat cartile lui la rand. Pentru cei ca noi, carenu vorbim engleza nativ, cred ca Grisham este un bun start....unor de citit.

Data înscrierii
    09.06.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    1.332
    Putere Rep
    18

Implicit

Intr-adevar asta mi-a placut si mie la inceput, e super usor de citit si imi place si felul in care scrie exceptand " bleachers"

Data înscrierii
    30.10.2004
    Locație
    Canada
    Posturi
    98
    Putere Rep
    15

Implicit

Angela, Daca reusesti, citeste Middlesex a lui Jeffrey Eugenides....e o carte super si usor de citit chiar daca e voluminoasa.

Cine a citit "Evanglelia dupa Isus Criostos" a lui Jose Samarango? O carte extraordinara si atat de controversata....dupa aparitia ei in 1992 in Portugalia a fost interzisa de Biserica Catolica si drept urmare retrasa de pe piata. De necrezut ca se intampla astfel de lucruri in zilele noastre.

Data înscrierii
    09.06.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    1.332
    Putere Rep
    18

Implicit

As reusi dar pentru asta trebuie sa imi fac timp si sa merg la o biblioteca. Mersic pentru informatii[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    30.10.2004
    Locație
    Canada
    Posturi
    98
    Putere Rep
    15

Implicit

Eu am citit-o in romaneste si imi pare bine...caci astfel am putut savura fiecare cuvant. Mi-as fi dorit sa stiu portugheza numai pentru a fi in stare sa citesc originalul. In Tara a aparut la editura Publirom si se poate comanda pe internet !

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. carti romanesti, va rog
    De browneyes în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 19.01.2015, 10:20
  2. Carti
    De isabela în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 11.12.2014, 07:42
  3. Din ce carti invatati franceza.....
    De ovex în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 08.04.2006, 06:08
  4. carti de citit
    De ancanemes în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 05.04.2006, 06:29
  5. carti romanesti
    De aspaula în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse