Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: semperfidelis

Data înscrierii
    25.01.2006
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit semperfidelis

www.....

Securitatea nationala nu mai este de mult o problema strict militara, diplomatica sau politica. In toate tarile democratice populatia este chemata sa sprijine institutiile statului in acest domeniu extrem de complex si de dinamic, prin vocea organizatiilor nonguvernamentale mai mult sau mai putin specializate. Prin actiuni diverse, de la dezbaterile publice pe marginea unor acte normative siderulari de proiecte si programe specifice, pina la sesizarea institutiilor abilitate privind abuzuri sau ilegalitati, ONG-urile reprezinta un puternic factor de influenta si presiune in eficientizareastructurilor de stat care sufera, de multe ori, de lipsa de transparenta, mentalitatiexcesiv conservatoaresi anchiloza profesionala.

In Romania,cele citeva organizatii nonguvernamentale dindomeniul securitatii nationaleinca mai functioneaza pe principiul obedientei fata de institutia "mama", iar parte din numele fondatorilor si membrilor sint contestatesau controversate. Va propun solutia unei fundatii in care sa se regaseasca toti cei care au ceva spus in acest domeniu sinu s-au simtit reprezentati de celelalte ONG-uri sau protejati de structurile in care activeaza.

Pentru detalii, va rog sa consultati AICIo prima varianta de statut si sa participati la finalizarea demersului cu propuneride modificaripina la forma general acceptata (postati la comentarii, trimiteti articol direct pe site, sau imi scrieti pe adresa de mail impulsmay@yahoo.com).

Mai mult, toti cei care doresc sa devina membri si sa puna bazele acestei fundatii sint bineveniti.

Pe romaneste, hai sa facem ceva serios si constructivcu experienta, curajul, mintea si sufletul nostru. Altfel, aceiasi ciobani postdecembristi vor dicta la nesfirsit destinele fiecaruia dintre noi.

Nota- trimitetiideile voastre, propunerile, variantele, modelele de embleme s.am.d., ca sa facem ceva ca lumea

editat de sorin: spamul si postarea de linkuri comerciale sau personale nu sunt admise pe acest forum. adresele de email si numerele de telefon sunt admise. pentru reclama, contacteaza un administrator, sau mergi aici (link). citeste te rog si regulamentul de postare. ignorarea acestui mesaj va duce la suspendare.

Data înscrierii
    30.01.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    988
    Putere Rep
    16

Implicit

Am citit cu multa atentie statutul Dvs. si cred ca am inteles bine ca va preocupa problema securitatii nationale sub toate cele 3 aspecte pe care le detaliati.De aceea vainvit sa intereveniti cu parerei si sprijinirea ideii de s ecuritate nationala la"discutii politice" Reconcilierea romano-maghiara si statuia Hungaria Mare.Consider utiul sa comentati cu compoetenta cele discutate acolo si mai ales parerile celui care semnaza Rakoczy.[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •