Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 28

Subiect: Depunere dosar

Data înscrierii
    19.01.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    29
    Putere Rep
    0

Implicit

Salutare la toata lumea si bine v am gasit!

Am deschis topiculacesta din curiozitate sa afle cine isi mai depune dosarul in luna februarie pe Quebec. Noi il pregatim in acest moment suntem cu actele la tradus si pe la mijlocul lui februarie trimitem formularele si restul actelor la Viena. Daca mai sunteti in aceeasi situatie care aveti de gand sa trimiteti in februarie putem face in mic schimb de experienta si eventual sa ne indrumam reciproc...

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

Citat Postat în original de katalin1977

Salutare la toata lumea si bine v am gasit!

Am deschis topiculacesta din curiozitate sa afle cine isi mai depune dosarul in luna februarie pe Quebec. Noi il pregatim in acest moment suntem cu actele la tradus si pe la mijlocul lui februarie trimitem formularele si restul actelor la Viena. Daca mai sunteti in aceeasi situatie care aveti de gand sa trimiteti in februarie putem face in mic schimb de experienta si eventual sa ne indrumam reciproc...

Bine ati venit pe forum.Este bine sa impartasim unii altora experientele noastre si toata lumea sa aiba de castigat.Deci daca aveti ceva nelamuriri sau discutii de orice fel e bine sa le dam curs.Deci....
    Mandria si prostia....

Data înscrierii
    19.01.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    29
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc frumos...sincer citesc de ceva timp acest forum...dar acum m am hotarat sa si apar ......Asa cum ai spus si tu ovex....Este bine sa impartasim unii altora experientele noastre si toata lumea sa aiba de castigat. Pe aceeasi idee merg si eu.

Eu sunt acum in plin proces cu actele de tradus....contractele de munca, cartea de munca, diplome etc. Ma voi casatori cu prietena mea pe 11 ianuarie iar imediat dupa intentionam sa trimitem formularele si actele. Singura "problema" ar putea sa apara cu extrasul ....noi nu dipunem in acest moment decat de circa 5.500 de euro....si nu sunt sigur daca aceasta suma este de ajuns in aceasta prima faza... Eram si sunt interesat si de altii in aceasi situatie ca si mine si aici ma refer la cei care isi pregatesc in aceasta perioada dosarul pt Quebec....So! Sa nu imi spuneti ca au renuntat romanii sa mai plece in Canada [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

Aici sunt sumele minime de intrare in Quebec: http://www.romanian-portal.com/forum...ts.asp?TID=364 6&PN=1

Deci banii vostri sunt suficienti.In privinta banilor cu care veti pleca,mai e un mic hop,nu mare evident,faptul ca la interviu va trebui sa "convingeti" consilierul cu care veti da interviul ca ,bineinteles,in afara de banii care vi se cer la plecare,veti mai reusi sa adunati din alte surse si altii cu care va veti plati taxele la al 2-lea dosar+taxa de rezidenta+bilete de avion,etc. ....Dar pana acolo mai este un pic,sa fiti atenti ca vechimea extrasului de cont(nu stare financiara),sa nu fie mai mare de 10 zile.In concluzie,este cert ca cei 5500Euro pe care ii aveti sunt de ajuns ptr. 2 persoane.Si tot in ceea ce priveste suma de bani,la dosarul pe care-l veti trimite sa atasati 2 exemplare(nu doar unul)de Declaration d'autonomie financiare,pe care veri scrie suma de intrare in Quebec.Meseriile voastre fac parte dintr-un ordin din Quebec?Daca fac parte,nu uitati si de acele formulare....Deci dosarul sa fie cat mai bine pus la punct si complet.
    Mandria si prostia....

Data înscrierii
    19.01.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    29
    Putere Rep
    0

Implicit

Salutare ...apropo iti multumesc frumos pt toate sfaturile sunt f utile. La meserii este ceva mai diferitvis a vis de cei care au plecat pana acum....eu sunt jurnalist la un cotidian national (f cunoscut) cu o experienta in presa de circa 3 ani si jumatate la care se adauga si alte cateva joburi din facultate ca operator calculator ,advertorialist, lucrator comercial la Pizza Hut ( nu imi e rusine de nimik sa recunosc atata timp cat am facut o munca cinstita) care inglobeaza si alea vreo 2 ani si jumatate Iar viitoarea mea sotie (viitoare pt ca pe 11 februarie facem cununia civila) a terminat Ase -ul Facultatea de Relatii Comerciale Internationale (in limba engleza) fiind pe rand office manager la o firma si apoi marketing assistant iar acum bussines development consultant - project coordinator la o alta firma.Cam asa stau lucrurile . Eu unul am cautat sa vad daca le pot pride invre un ordin...dar (poate nu m am uitat eu f bine) nu am gasit nimik ca sa se potriveasca exact.

De asemenea pot sa ti mai spun ca ne am facut de f multe ori puncatajul si il intrunim destul de usor.

Tu ce stii despre meseriile noastre? Din exeperienta ta se pot incadra in ceva?

ps. acum asteptam si declaratia de prieten....de la un prieten de familie din Quebec.

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

Ptr. ca meseria ta sase incadreze la profesion en demande,la formations privilegiees sau in vreun ordin profesional,conteaza doar studiile pe care le ai,deci doar pregatireape care o ai in urma scolilor facute.Sigur ca si vechimea in munca,conteaza si acolo sunt trecute toate meseriile avute dar in ceea ce priveste incadrarea pregatirii tale profesionale,se face doar in urma studiilor avute:liceu,facultate sau cursuri de MINIM 1 an(alte cursuri nu se puncteaza).Deci e important de fapt,ce profesie este trecuta pe diploma de terminare a facultatii si in ce ordin se incadreaza.Din ce mi-ai scris din pacate nu pot sa-mi dau seama in ce ordin v-ati incadra (sau nu),tu si viitoarea ta sotie.Poate mai discutam pe acest subiect.Pana la urma e important,mai ales daca in Canada veti vrea sa va continuati studiile...

http://www23.hrdc-drhc.gc.ca/2001/e/.../welcome.shtml
    Mandria si prostia....

Data înscrierii
    19.01.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    29
    Putere Rep
    0

Implicit

Verific zilele astea....pe site ul trimis de tine...apar ambele meserii atat a mea cat si a sotie....

Apropo cine isi mai depune dosarul in februarie?

ps. stie cineva ceva in legatura cu pseudo victoria conservatoriilor daca si cum va influenta emigrarea?

Data înscrierii
    22.01.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    27
    Putere Rep
    0

Implicit

puteti sa-mi spuneti si mie toate actele necesare?
    Life is not a foolish game...

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

Citat Postat în original de kontrast
    puteti sa-mi spuneti si mie toate actele necesare?

http://www.romanian-portal.com/forum...ts.asp?TID=111 7&PN=1
    Mandria si prostia....

Data înscrierii
    22.01.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    27
    Putere Rep
    0

Implicit

Merci. Mai citisem si inainte, si era sa cred ca trebuiesc si contractele de munca. Deci sper ca am inteles bine si ca imi ajunge cartea de munca.

O problema la care nu ma asteptam este ca in dosarul pt Viena trebuie atasat si extrasul de cont; cont care inca nu-l am. Cat este bine sa am?

Life is not a foolish game...

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Bonus de 50$ Gratuit FARA DEPUNERE oferit de PokerNews si PartyPoker
    De iubitordepoker în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 10.09.2010, 08:07
  2. dosar cam subtire...
    De mihaela75 în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 22.04.2008, 09:11
  3. casatorie cu o americanca - depunere dosa
    De bogdanita2001 în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 18.12.2006, 02:53
  4. acte pt dosar
    De crystalina în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 10.10.2006, 18:02
  5. Depunere dosar ajustare de statut
    De alsoria în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 20.06.2005, 08:42

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •