Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 27

Subiect: Transport in Romania

Data înscrierii
    14.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    663
    Putere Rep
    15

Implicit

Gogule are de trimis niste pachete in Romania. Sa zicem ca nu are experienta in domeniu. [img]smileys/smiley19.gif[/img]
    Un pachet are cam 10-20Kg. Ma intereseaza cum pot trimite cat mai ieftin si mai sigur. Cine a mai trimis pachete mai mari cum a trimis ?
    Ar fi si un pachet cam de 100 kg .. pe acela cum il pot trimite ?
    Totul e f serios .. si ar trebui sa dau drumul la treaba cat mai repede! Thanks [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Guest

Implicit

Eu am trimis o singura data un pachet cam de 20 kg ,asta a fost
    acum 4 ani,printr-o firma romaneasca din NY ,iar pina in NY l-am trimis
    cu UPS.Nu stiu cit de sigura este varianta asta[img]smileys/smiley88.gif[/img] ,dar alta nu stiu ,totusi cred ca altii de pe forum te pot ajuta cu mai mult[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

Am trimis o colectie de carti si vreo 3-4 pompe de laborator aproape doua mii de pounds, donatie pentru Universitatea Bucuresti. Am avut probleme cu vama....storage fees, handling fees....in total vreo cinci sute de dollari...niste BANDITI!!!

Gogule nu stiu ce vrei sa trimiti dar gindeste-te ca acele pachete vor trebui miscate de oameni si daca ai 100 de Kg. greu le misca de colo colo.

Deasemenea vezi sa nu te prajeasca la vama, intreaba inainte ce hirtii ai nevoie ptr vama.

Data înscrierii
    14.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    663
    Putere Rep
    15

Implicit

Cele 100 kg sunt cauciucuri cu rims .. deci le pot pune in 4 pachete cam de 25 kg sau 30 kg, nu stiu inca exact.

Ma intereseaza mai mult prin ce pot trimite pachetele de 10-20 kg .. usps, dhl, fedex, ups sau este alta modalitate sigura? Continutul pachetelor este destul de fragil!

Cu vama cred ca ma descurc nu ar fi probleme! Ma intereseaza mai mult transportul! Daca imi mai poate da cineva sfaturi sau idei as ramane recunoscator .. trebuie sa dau drumu la treaba cat mai devreme!

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

O sa caut numarul de tel 1-800.....

Nu prea iti pasa de cit costa? Da tel la fedex si ups.com si vezi cit costa.....prohibitiv!

In cit timp vrei sa ajunga acolo? Doua trei saptamini e ok?

Data înscrierii
    14.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    663
    Putere Rep
    15

Implicit

Pe FedEx, UPS si DHL .. pt 15Kg .. sare de 500$ .. chiar >700$ .. tot ce am gasit mai acceptabil a fost USPS.

Cum se face vama? Platesti procent din valoarea marfii? Cam cat ar putea sa fie acesta estimativ .. sa zicem pt o val de 2000$?

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

Vama de obicei depinde de cel care ti-o face.......

Vrei cu vaporul sa dureze 2-3 saptamini?

Daca au sub 50lbs le poti da ca extrabagaj la cineva si te costa 125 dollari de fiecare pachet de max. 50 lbs.

Data înscrierii
    31.10.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    671
    Putere Rep
    15

Implicit

Gogule,

Dute pe www.ups.com si vezi international shipping. Eu m-am jucat cu niste numere, dar nu stiu exact ce dimensiuni si ce greutate finala are un pachet de care zici tu. Am bagat 12X12X15 inches[img]smileys/smiley75.gif[/img] ( poti face si calculele in metric )ca dimensiune si 60 Lbs ca si greutate. Asigurat la $ 300, total cost US, North Carolina la Bucuresti mi-a dat aprox $ 900[img]smileys/smiley19.gif[/img]. Durata 1 saptamina.Nu stiu ce rimuri ai, dar la pretul asta, cum zice GNChicago,s-ar renta ?

Bafta.

P.S Pot sa-ti spun cu siguranta ca FedEx e si mai scump. DHL e mai mult pe scrisori si documente.

Data înscrierii
    31.10.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    671
    Putere Rep
    15

Implicit

ati fost mai repede ca mine[img]smileys/smiley19.gif[/img]

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

nkog la dimensiunea de 12 inches, adica un foot, ori in metric 30cm e cam mica rau roata aia.....cam cit o jucarie de motocicleta ptr copii...mica rau domnule.

Nu am numarul de tel la mine dar fa un search for: Crown International forwarded co. o companie cu sediul in NC 27278 si am platit 846.68 dollari ptr vreo doua mii de lbs. Te poti tocmi cu ei deasemenea e extrem de important sa ceri ca toate additional fees like handling fees sa fie incluse in billul tau, altfel poate deveni prohibitiv, high charges si daca nu platesti te arde cu storage fees si alte handling fees. Au filiale si in KC probabil poate si la cafelaville.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Transport pistol in Romania ?
    De celalb în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 20.09.2009, 19:49
  2. Transport masina din USA to Romania
    De emanuelaedwards în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 21.06.2009, 13:17
  3. Transport bunuri din Romania in SUA
    De Theo30 în forumul Info diverse,bilete avion,posturi tv/radio,cluburi,juridic
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 05.01.2009, 10:51
  4. Transport Pachete in Romania
    De lae în forumul Info diverse,bilete avion,posturi tv/radio,cluburi,juridic
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 06.11.2008, 15:02
  5. Transport colete din Romania
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 29
    Ultimul post: 11.03.2006, 08:31

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •