Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Vreau sa se scrie pe forum numai in :

Votanți
290. Nu poți vota în acest sondaj
  • Romana

105 36,21%
  • Engleza

15 5,17%
  • Romana/Engleza

51 17,59%
  • Orice limba de circulatie

119 41,03%
Pagina 1 din 15 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 141

Subiect: Scriu in ce limba vreau pe forum?!

Guest

Implicit

Adauga si o explicatie daca este necesar[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Parerea mea este ca nu e nici o problema sa scrii in alta limba, dar mi se pare cam ciudat sa scrii in alta limba, daca nu o stii mai bine, sau cel putin la fel de bine ca limba romana. Sa ne amintim bancul cu feciorasul plecat la studii in strainatate care-l intreaba in limba franceza pe taica-su, ce este

Guest

Implicit

[QUOTE=sorin]
    Sa ne amintim bancul cu feciorasul plecat la studii in strainatate care-l intreaba in limba franceza pe taica-su, ce este

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Sincer sa fiu, am invatzat ceva engleza dupa ureche, de prin
    filme...Daca postarea contzine mai mult de o propozitie in engleza, nu
    ma mai 'obosesc" s-o descifrez...[img]smileys/smiley36.gif[/img] Da' fiecare sa scrie cum vrea ![img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Parerea mea este ca acest forum a fost deschis pentru romanii de pretutindenisi ar trebuii sa se scrie numai in romaneste, dar in acelasi timp fiind un forum liber fiecare poate sa se exprime in orice limba vrea. Problema este ca nu toti romanii din romania stiu limbile fluente,iar majoritatea intrebarilor sunt adresate in romaneste... cine scrie in alte limbi s-ar putea sa nu obtina raspunsul scontat[img]smileys/smiley1.gif[/img]...sau sa se interpretezeeronat[img]smileys/smiley5.gif[/img].

...hai sa uitam de unde am plecat, si sa nu uitam limba natala[img]smileys/smiley2.gif[/img]chiar daca peste ani se denatureaza...(la unii dintre noi)[img]smileys/smiley9.gif[/img]

Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Guest

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi

cine scrie in alte limbi s-ar putea sa nu obtina raspunsul scontat[img]smileys/smiley1.gif[/img]...sau sa se interpretezeeronat[img]smileys/smiley5.gif[/img].

Pisoi, asta este treaba fiecaruia,cand postez un mesaj imi asum riscurile sa fiu inteles gresit, ridiculizat sau ignorat; nu poti sa protezeji sentimetele sau interesele tuturor. Estenormal ca atunci cand scri in alta limba decat Romana, te limitezi numai la o audienta care cunoaste limba respectiva. Daca cinevavrea saposteze in chinezeste ce imi pasa mie? este problema mea ca nu stiu chinezeste sa-i raspund? Problema pe care o vad eu este ca sunt unii membri de pe forum care se cred mai patrioti ca Alexandru Ion Cuza si vor sa uneasca toti romanii din toata lumea numai in limaba ROMANA[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Mugatu, sint de acord cu comentariile tale[img]smileys/smiley1.gif[/img]...imi amintesc de un forumist polonez care se adresa in engleza, ...pai daca scria in poloneza cite raspunsuri corecte ar fi primit?[img]smileys/smiley19.gif[/img]...riscul lui, nu?

...in ceea ce ma priveste nu ma implic unde nu cunosc[img]smileys/smiley75.gif[/img]...poate ai sa razi dar incerc sa invat si ceva fraze in chinezeste de la colegii mei[img]smileys/smiley4.gif[/img]dar numai vorbite, nu si scrise[img]smileys/smiley36.gif[/img]

...patriot poate sa fie cine vrea in orice limba[img]smileys/smiley17.gif[/img]...eu am fost renegat odata si-mi ajunge[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Data înscrierii
    04.11.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    148
    Putere Rep
    14

Implicit

Parerea mea este ca forumul presupune democratie, si implicit libertate de exprimare, fiecare poate face ce il taie capul, in limitele bunului simt (daca exista). Dar atata timp cat majoritatea membrilor si vizitatorilor sunt romani din toate colturile lumii, primul lucru care ne aduce la acelasi numitor comun este LIMBA ROMANA. Limba pe carein viata de zi-cu-zi multi dintre noi, nu mai avem sansa sa o vorbim, la serviciu si chiar acasa,iar forumul e o ocazie buna de a exersa limba materna! Daca, dupa multi ani, cineva a devenit mai plastic si mai fluent in exprimare intr-o limba straina decat in limba romana, palaria jos si tot respectul si intelegerea, dar altfel nu cred ca se justifica si consider contra naturii utilizarea aici a altei limbi decat celei materne. Oricum,consider ca pana la urma fiecare trebuie sa gaseasca calea sa de mijloc, intre adresabilitate/publicul cititorsi usurinta sa in exprimare.
    Don't take life so seriously... It's not permanent!

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Krista, ai zis-o bine[img]smileys/smiley20.gif[/img]

Guest

Implicit

Citat Postat în original de Krista

.......primul lucru care ne aduce la acelasi numitor comun este LIMBA ROMANA.

Cred ca aici nu ai dreptate. Lucrul care ne aduce la acelasi numitor comun este faptul ca majoritatea, (daca nu100%), dintre membriacestui forumne-am nascut si am trait mare parte din viata nostra inRomania. Desigur, cu exceptia la2-3 vizitatori americani si unul polonez. Fiecare are motivele lui pentru care participa la forum, sica sa asumi ca noi venim aici sa nementinem abilitatile linquisticeeste un pic irational. Poate ca unii dintre noi postam in alte limbi special ca altii sa nu intelega[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Pagina 1 din 15 12311 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. limba tiganeasca=limba romana?
    De incognita în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 09.06.2010, 13:07
  2. ce scriu aici?
    De doinita în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 01.06.2006, 08:48
  3. limba engleza
    De tina&dave în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 26
    Ultimul post: 29.05.2006, 02:07
  4. Ce scriu la "course of study"
    De ionutzsh în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 23.05.2006, 09:52

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •