Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Vreau sa se scrie pe forum numai in :

Votanți
290. Nu poți vota în acest sondaj
  • Romana

105 36,21%
  • Engleza

15 5,17%
  • Romana/Engleza

51 17,59%
  • Orice limba de circulatie

119 41,03%
Pagina 3 din 15 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 141

Subiect: Scriu in ce limba vreau pe forum?!

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

dupa parerea mea sa scrie fiecare dupa cum il taie capul....normal ca romana o stiu (franceza si rusa m-au obligat in scoala) dar nu-i nimic invat eu si engleza ...[img]smileys/smiley36.gif[/img], dupa aia poate mai traiesc atat sa mai invat chineza...[img]smileys/smiley2.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Guest

Implicit

@Mugatu ai dreptate baiete de pe pasaport locul nasterii nu se va
    sterge niciodata,tot romani ramanem si asta pana la sfarsitul vietii
    noastre,am o matusa din ungaria care e de 55 de ani an austria fosta
    cantareata de arie la teatrul national din viena ,am cautato acasa nu
    am gasito si un vecin mi-a zis ca unguroica a plecat la bai termale...e
    si cetateanca austriaca de ca.30 ani daca nu mai mult(si avea si titlu
    tot ungur a ramas)...asta e doar un expl.[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Guest

Implicit

Citat Postat în original de Mugatu

Citat Postat în original de Krista

......atata timp cat pe multi "ii doare in cot" sau isi renega tara, din contra, cred ca ne dezbina - vezi atatea polemici iscate. Dorul de tara si faptul ca ne tragem din Romania intervine in discutii mult mai rar decat efectiva utilizare a limbii romane ca limba de dialog aici, asa ca nu stiu care numitor comun e mai mare [img
    smileys/smiley2.gif[/img].

Din nou, nu cred ca intelegi dinamica relatiilorcelor din diaspora cu patria mama.

Nu cred ca este vreo persoan aici care sa spunaca isi uraste tara...unii avem amintiri mai placute sau mai triste, atata tot. Unii sunt mai conectati de tara decat alti, unii se simt mai legati emotional decat altii... dar toti din fericire sau nefericirene-am nascut acolo si lucrul asta nu-l putem schimba. Limba se schimba si se uita, locul nasteri pe pasaport nu se poate modifica....[img]smileys/smiley2.gif[/img]

What the hell did I do here??????[img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

What the hell did I do here??????[img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]
    Pai e evident ca ai incurcat botoanele ![img]smileys/smiley36.gif[/img] ceea ce te aduce la un numitor comun cu aconi !

Guest

Implicit

Toni, poti sa ma jignesti cum vrei, dar nu ma compara cu aconi[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Am votat romana siengleza, desi, recitindu-mi o parte din motivatiile pentru care m-am alaturat acestui forum, am vazut ca, cu manutza mea am pus printre altele limba romana.

Am cateva motive pentru care am pus azi romana engleza:

Sunt si eu de acord ca nu numai limba ne aduce impreuna aici, ci originea romana.

Sunt zile cand simt aici ca limba romana este unica, singura care ma ajuta sa exprim limpede ca si cristalul ceea ce am in cap si sunt zile ( mult mai putine ce e drept) cand simt ca ma pot exprima mai clar si mai usor in engleza.

Imi place mult sa citesc pe cate unii in engleza, mai ales pe cei care se exprima cu naturalete, data fiind sederea lor indelungata in afara Romaniei.

Cred ca e important sa ne mentinem limba romana aici si acasa, dar, spre deosebire de altii care il tot blameaza pe Garfield ca prefera sa scrie in engleza, eu pot spune ca ii apreciez efortul si dorinta de a scrie uneori si in romaneste. Avem o ruda de familie care a venit singur in USA la varsta de 18 ani si nu mai stie vorbeste romaneste deloc, deloc, deloc, nu a trait decat printre americani neavand si nedorind sa intre in contact cu romanii, asta e treaba lui, cert este ca se exprima si scriefoarte greu in romaneste.

Parereamea este sa scrie fiecare cum simte de la suflet, daca treci totul numai prin creier si vrei sa fii mereupolitically correct pana la capat, de multe ori ideea pe care vrei sa o exprimi ajunge la auditoriu intr-o forma prea diluata si seaca.

my 2 c.
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    04.11.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    148
    Putere Rep
    14

Implicit

Din nou, nu cred ca intelegi dinamica relatiilorcelor din diaspora cu patria mama.

Mi se pare prea pretentioasa exprimarea pentru ceea ce vrei sa spui, vorbele mari nucompenseaza lipsa de substanta... Exista cumva o teorie a"dinamicii diasporei cu patria mama" despre care nu am auzit eu, de spui ca nu inteleg? De ce crezi ca tu intelegi mai binedecat mine, cand si eu sunt in aceeasi ipostaza?... Poate fiecare caz este particular si fiecare are relatia pe care o considera cu tara si limba materna, nu este un "trend"scos dintr-oformula de statistica si sociologie[img]smileys/smiley23.gif[/img]... Ce te face sa crezi ca esti mai cunoscator si obiectiv, cand in final esti subiectiv prin experienta proprie?! Si eu sunt subiectiva -mi-am spus parerea si logica mea, asa cum ne-a invitat Melina, nu am spus ca asta este regula.

Cat despre faptul ca nu poti schimba locul unde te-ai nascut, asa este, am spus-o si eu alte dati mai la extrem: nu putem schimba faptul ca suntem romani, indiferent ce scrie pe pasaport si ce limba vorbim zilnic, noi suntem prima generatie de emigranti (probabil majoritatea cazurilor de pe forum)! Ca pretindem ca suntem altceva nu schimba "aluatul". Copiii nostri da, pot sa aleaga daca se mai simt romani sau nu![img]smileys/smiley2.gif[/img]
    Don't take life so seriously... It's not permanent!

Data înscrierii
    09.04.2004
    Locație
    Long Island, NY
    Posturi
    1.582
    Putere Rep
    17

Implicit

Getting a bit pissy aren't we? [img]smileys/smiley36.gif[/img]
    The most active thing about me is my imagination!

Data înscrierii
    04.11.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    148
    Putere Rep
    14

Implicit

Iar esti pe langa - am libertatea sa continui un dialog, daca asa consider, chiar daca tie nu-ti convine, Grafiled mama... Scriu pe forum de placere, nu ca sa ma consum nervos, asa ca nu ma mai analiza fara sa ma cunosti, prietene- vezi ca suntem off-topic in alta parte!
    Don't take life so seriously... It's not permanent!

Data înscrierii
    09.04.2004
    Locație
    Long Island, NY
    Posturi
    1.582
    Putere Rep
    17

Implicit

Pe langa shatz pe langa drum [img]smileys/smiley36.gif[/img]

Absolut ca esti libera sa continui dialogul, tot asa cum si eu sunt liber sa observ ca raspunsul taua fost cu un pic snotty si pissy!
    The most active thing about me is my imagination!

Pagina 3 din 15 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. limba tiganeasca=limba romana?
    De incognita în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 09.06.2010, 13:07
  2. ce scriu aici?
    De doinita în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 01.06.2006, 08:48
  3. limba engleza
    De tina&dave în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 26
    Ultimul post: 29.05.2006, 02:07
  4. Ce scriu la "course of study"
    De ionutzsh în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 23.05.2006, 09:52

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •