Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Vreau sa se scrie pe forum numai in :

Votanți
290. Nu poți vota în acest sondaj
  • Romana

105 36,21%
  • Engleza

15 5,17%
  • Romana/Engleza

51 17,59%
  • Orice limba de circulatie

119 41,03%
Pagina 12 din 15 PrimulPrimul ... 21011121314 ... UltimulUltimul
Rezultate 111 la 120 din 141

Subiect: Scriu in ce limba vreau pe forum?!

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.089
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    レニ シチゾ イナ チモ ソクイハ ド トソスニナ ゚ミ スラモムミ゙ ソナ ソチスチソカイスイ マチセラミインイネ イ ヒスイラ セスラコリイモ゙ー

゚ミカスイコ レニ イナネ チレチネ ミナ シチナ ソナ セチスナリル

aramis_13 ne-ai bagat "mortu'" in casa...este perfect! majoritatea voturilor sunt pentru in orice limba de circulatie sa se scrie pe forum .

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

poll-ul este pentru a se decide "în ce limbă să se scrie". eu am ales limba română (sic!). asta şi întreb: e vreo problemă?
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.089
    Putere Rep
    35

Implicit

pentru mine singura problema ,unde gasesc dictionarele ....

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

dicţionare pentru ... ce? nu zisăi c-am scris în limba română
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.089
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    dicţionare pentru ... ce? nu zisăi c-am scris în limba română

Am citit aramis-muschetarule ca ai zis de limba romana, da' mi-a suras idee daca vor scrie forumistii in alte limbi de circulatie...

ps . ma uit la masini ,gasisem cateva tare faine ...Florin "ne corupe" !

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    Am citit aramis-muschetarule ca ai zis de limba romana, da' mi-a suras idee daca vor scrie forumistii in alte limbi de circulatie...
    ps . ma uit la masini ,gasisem cateva tare faine ...Florin "ne corupe" !
    aha. m-am prins.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de Rebela Vezi post
    PS Reguli pe care refuz sa le respect: scrierea cu "i" din "a" si "sunt, suntem, sunteti".
    Ai vreun motiv?

"suntem" vine de la "sumus" din lb. latina. "sintem" vine de la Graur si poporu' rus.

La fel, scrierea cu "î" e tot de-acolo de la rasarit. De la reforma sovietica a lb. romane pana la reforma gramaticala (limitata) ceausista imediat de dupa '65, România era Romînia si românii erau romîni.

Intr-adevar, eliminarea lui "â" simplifica gramatica asa cum eliminarea lui "suntem" simplifica vorbirea, dar simplificarile astea, ca si cele cu eliminarea apostrofului au fost pt. regimentele de oameni noi cu facultati muncitoresti de 6 luni.
    Sigur, motivul principal al reformei gramaticale sovieto-grauristice a fost sprijinirea tezei PCUS conform careia lb. romana are mai multe influente slave decat latine.
    Doctrina PCUS in privinta limbii romane a fost bineinteles preluata de PMR/PCR imediat dupa 1945 si implementarea ei a fost condusa de tov. acad. Alter Brauer alias Alexandru Graur in spiritul luminii de la rasarit.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    27

Implicit

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    Ai vreun motiv?
    Motive ar fi doua:
    1. sint rebela si cum nu pot sa ma revolt altfel in ceea ce priveste situatia din Romania, asta e singura mea modalitate de exprimare
    2. nu scriere ne defineste ca fiind latini. cu orice "i" am scrie, nu stergem trecutul si nici nu modificam viitorul.

PS Eu personal nu am scris Romania/romani cu "i" din "i" niciodata, nici in scoala. Dar cum spuneam, eu sint eu... desi am impresia ca era singura exceptie de la regula Academiei Romane.

As vrea sa adaug ca impartirea pe ramuri a limbilor europene se face dupa gramatica (in special sintaxa) NU dupa cum se scrie. Datorita faptului ca limba romana are o sintaxa asemanatoare cu a limbii latine, este considerata o limba latina. Adevarat ca multitudinea de substantive dn limba romana provin din limbile slavice, insa asta nu schimba cu nimic clasificarea. Franceza, de exemplu, este considerata ca facind parte din familia limbilor latinice.
    "Nu spera când vezi miseii * La izbânda facând punte, * Te-or întrece nataraii, * De ai fi cu stea în frunte; * Teama n-ai, cata-vor iarasi * Intre dânsii sa se plece, * Nu te prinde lor tovaras: * Ce e val, ca valul trece." Eminescu-Glossa

Data înscrierii
    26.09.2009
    Locație
    Bucharest, RO
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de divo Vezi post
    Atata timp cat acest forum este destinat in mod principal diasporei romane din SUA
    Asta nu citisem atent, my bad.

sunt convinsa ca asta nu ma face o tradatoare de tara dupa cum zici. Pur si simplu este alegerea mea.
    Just my 2 cents!
    Nu am spus asa ceva. Sunt multi romani care pleaca in alte tari si uita complet ce e limba romana. Atat. Dar da, nu stiu cum e sa-ti formezi ticuri verbale in engleza, oricum nu asta ma refeream.

Evident ca fiecare alege sa scrie cum vrea, era doar o parere/comentariu.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de divo Vezi post
    Stand in SUA,interactionand zilnic cu vorbitori de limba engleza ,vorbind zilnic limba engleza..s-au format niste "ticuri " verbale din limba engleza. Ceea ce se reflecta si in modul in care scrie fiecare pe forum.
    sper ca nu faci o generalizare cu acele "ticuri" verbale. eu sunt in SUA de 13 ani si nu mi s-au format astfel de "ticuri" verbale, chiar daca vorbesc si eu zilnic engleza. tu de cati ani esti si de ce crezi ca ti se formeaza acele "ticuri"? eu cred ca din comoditate, nu de la "sindromul Raducioiu"

Pagina 12 din 15 PrimulPrimul ... 21011121314 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. limba tiganeasca=limba romana?
    De incognita în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 09.06.2010, 13:07
  2. ce scriu aici?
    De doinita în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 01.06.2006, 08:48
  3. limba engleza
    De tina&dave în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 26
    Ultimul post: 29.05.2006, 02:07
  4. Ce scriu la "course of study"
    De ionutzsh în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 23.05.2006, 09:52

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •