Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 54

Subiect: Varza murata pentru Sarmale

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

De obicei cumparam varza murata de la George's Liquor & deli In Chicago situat la 1964 W Lawrence Ave, tel. 1-773-728-6333.

Am mentionat asta la multi romani si multi s-au dus acolo, dar anul asta cind am dat telefon sa comand varza pentru sarmale si carnati mi-au spus ca au vindut tot desi au facut mai mult decit in alti ani.

aseara, tot rascolind Chicago pentru celebra varza murata am gasit la un alt magazin situatla 2937Irwing Park Road in Chicago, magazinul se numeste BEOGRAD Meat Market , telefon 1-773-478-7575. salamurile si sunca insa nu sunt grozave si va recomand GENE'S sausage ca fiind cel mai bun.

Pentru mezeluri, cirnati va recomand alt magazin foarte bine dotat si ieftin in comparatie cu tot ce cunosc ( the best) si se numeste: GENE'S Sausage shop si este polonez, magazinul are o vaca din plastic pe acoperis si este situat la 6330 W Belmont Ave in Chicago, tel. 1-773-777-6322.

Daca doriti vinuri romanesti ( 4.99 sticla de Murfatlar altii dau cu 6.99....), eu am cumparat din suburbie de la greci la magazinul: MINOS Imported situat la 640 W Lake Street in Addison, IL tel. 1-630-543-0337.

sorin daca considera asta reclama, poate sterge astea sau chiar poate suna la tipi sa plateasca reclama si atunci poate sa le faca la comanda, dar acum am pus asta ptr romanii din chicago spre folosul lor, sa-i pupe nevestele ca au gasit varza murata....

Data înscrierii
    09.06.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    1.332
    Putere Rep
    18

Implicit

Sau nevestele o pot pegati din timp nu?[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Craciun fericit!

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

Nevestele noastre au incercat dar trebuie avut grija de ea, suflata, rasuflata, tinuta la o temperatura, etc.....

Apa din Chicago are Fluoride in ea si omoara parte din bacteriile care s-ar forma si probabil din aceasta cauza nu au reusit in trecut si s-au dezamagit.

Dar, daca pui o bucata de drywall in apa, atunci Calciu din Drywall, consuma Fluoride ion din apa si formeaza Fluorura de calciu care nu mai este antibacterian, sau este infinit mult mai mic intrucit Fluorura de Calciu este practic insolubila in apa.

Angela daca ai vreo reteta, as putea sa o incercam. Dau in schimb visine la anu' si la multi ani de acum incolo.

Merry Christmas Angela and Happy New Years!

vezi, nu-i da sarmale la ala mic, mergi pe tot ce e natural si lipsit de pesticide!

Data înscrierii
    09.06.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    1.332
    Putere Rep
    18

Implicit

Ce sarmale sa ii dau??[img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img] El are treaba doar cu lapticul momentan, nu are el treaba cu Craciunul[img]smileys/smiley17.gif[/img] Acum il asteapta pe Mosul, doarme de rupe locul[img]smileys/smiley2.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]

Data înscrierii
    29.01.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    59
    Putere Rep
    14

Implicit

Daca zici ca ai probleme cu apa... eu am o reteta neincercata de mine dar e de la matusa mea:

Ea mai foloseste acesta metoda pt foile de vitza de vie pe care ea le pune in sticle de plastic. Fara apa.

Iei varza si o bagi la congelator, dupa ce a inghetat o scoti afara o lasi la dezghetat si o dezmembrezi de tot. Iei o foaie si o presari cu sare, acoperi cu alta si o sarezi si pe asta. Cite 4-5 foi pe care le rolezi bine si strans. Aceste roluri le pui una linga alta (indesate bine) intr-un recipient de plasticori sticla. Le acoperi si le lasi asa pt 2 saptamani, in casa. Voila, poftim la varza acra.

Guest

Implicit

Pentru sarmalele de Craciun,eu varza acra mi-o pregatesc asa:Intr-o oala mare pun sa clocoteasca apa sarta.Scot cotorul de la varza si o pun la fiert.Pe masura ce foile de la suprafata isi schimba culoarea le tai de pe capatina si le pun deoparte.Nu trebuie sa fiarba ci doar sa se inmoie un pic."Inima"verzei o folososesc ca sa fac varza marunta de pus pe fundul oalei cind fierb sarmalele.Cind am desfacut toata varza,las apa de fiertura sa se raceasca,apoi o torn peste foi,punind o greutate deasupra,ca sa stea sub apa.Adaug bucata de paine doua trei frunze de dafin si marar uscat.Las oala acoperita intr-un loc cald,pentru o saptamina.Am incercat si eu sa cumpar varza murata de la diverse magazine romanesti.Era ca tabla si atunci mi-am adus aminte de o vorba"sarmalute in foi de tabla umplute cu-ntuneric"eu le vreau in foi de varza umplute cu carne,asa ca varza mi-o pregaresc eu.Va doresc succes pentru ca este mai usor decit pare.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Elliane,las-o la naiba,nu mai vorbi de lucruri sfinte!Chiar vrei sa mor naibii de pofta?!Acuma dupa ce ma gandesc la sarmalele tale,cum mai mananc eu la pranz?!Ii iau la bataie pe astia cu porcariile care le vand ei!...
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Guest

Implicit

Shogunelulu,n-am vrut sa-ti fac rau.Nu stiu cum as putea face sa-ti trimit o oala de pamant plina cu sarmalute.La fiert pun si o bucata buna de sunca aradeana afumata.Smintina "a volonta".Las ca gasesti tu pe acolo o romancuta faina sa-ti pregatesca sarmale de Craciun.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Shogunele, uite ca traditiile se pastreaza si in afara Romaniei[img]smileys/smiley2.gif[/img]...nici in timpul anului varza acra pentru sarmale nu ne lipseste, iar de Craciun carnatii sunt pe primul plan[img]smileys/smiley4.gif[/img]

Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Foarte apetisant,nimic de zis,Pisoi.La cat ma "iubesti" tu pe mine,ai vazut ca mi-a facut pofta elliane si te-ai gandit sa rasucesti tu cutitul in rana:"na,sa-i dau fraierului sa zaca!".De gasit as putea gasi ceva mancare traditionala,ca stau in LA si sunt niste prapadite de carciumi romanesti pe aici,dar nu prea cred ca am chef sa faca aia experimente pe mine.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Am nevoie de ajutor pentru a urma pasii pentru emigrare
    De Serban Stefana în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 13
    Ultimul post: 27.09.2010, 18:47
  2. Locuri de munca in Germania pentru studentii romani pentru 2010
    De sorin în forumul Comunitatea romaneasca din Germania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.12.2009, 13:58
  3. Sarmale in dovleac
    De Shari în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 11.11.2009, 06:30
  4. Sarmale in dovleac
    De Shari în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse