Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 54

Subiect: Varza murata pentru Sarmale

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    35

Implicit

Eu doresc tuturorsa petreaca sarbatorile asa cum isi doresc si acolo unde credei ca se simt bine.

Sa nu uitam ca sunt si proaspat veniti care inca nu si-au facut "gasti" aici si care sunt nostalgici dupa sarbatorile petrecute in Romania. Eu am avut mare noroc sa nimeresc in comunitate de romani, sa am cu cine ma bucura de o sarma de Craciun sau sa acultam o colinda. Nu-i vorba ca ne vedem si cu romani din alte state, ca asa ne e firea, doar ceva timp sa se iveasca si hop sarim in avion sau in masina.

Si lor de doresc sa aiba parte cat mai curand de sarbatori fericite daca nu la fel, macar aproape, ca cele dupa care duc dorul.

Pentru cei care nu s-au acomodat cu stilul de mancare de aici, le recomand sa intrebe, la fel am aflat si noi de alti romani sau am descoperit singuri, de unde se pot cumpara alimente cat mai apropiate de cele de acasa.

La mine asta nu a fost o mare problema, ca mananc cu placere si din bucatariile altor natii (chiar ma incanta diversitatea) dar daca imi e pofta de ceva romanesc, parca am mai spus, doar urzici nu am gasit[img]smileys/smiley1.gif[/img], am solutii pentru aproape orice.

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

Livia, esti fenomenala. Sarmalele-s perfecte. Te invit la invirtit, am de facut "numai" vreo 3 oale. I-am invatat rau pe cei din familia sotului, la toti le plac sarmalele si de Paste friptura de miel cu gogosari murati. Porc n-am taiat, dar cirnati, toba, piftie facem in fiecare an. Pt cei mai tineri, ori cei care-s singuri se gasesc cirnati, si tot soiul de mezeluri proaspete delicioase:

http://www.binkerts.com/products.htm
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

light, dar varza? ...o pui la murat sau cumperi?

p.s. nu am intalnit american de bastina sa spuna ca nu-i plac sarmalele[img]smileys/smiley2.gif[/img]...chiar si tuica[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

Varza-i alta poveste. Nu intelegeam de ce varza mea murata nu-i la fel cu cea de-acasa. Si nu era, pt ca aici au doar varza de vara. Mi-am adus saminta de varza de toamna, si-o seaman in palma de gradina, si sa vezi ce varza murata iese. Cu gutuie, si stiulete de porumb, cu seminte de mustar, crenguta de visin, hrean, tot tacimul, chiar si o capatina de varza rosie autohtona. Necazul e ca nu-mi ies decit 10-12 capatini, si eu fac si sarmale de post, asa ca de toata ziua opaream si eu ca elliane, si apoi o "botezam" cu sauerkraut, ori in graba mai faceam si sarmale dezechipate(varza a la Cluj). De cind am descoperit varza murata la borcan nu mai am griji. Sotul nu bea tuica, in schimb e mare prieten cu vinul romanesc, noroc ca gasim, si altii inca nu stiu cit ii de bun. In schimb tinerii s-au specializat in tuica, si comanda ba de prune, ba de pere, desigur in cantitati microscopice.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

...nu stiu de ce varza de vara vorbesti tu, ...cu mici exceptii varza noastra din CA a iesit ca acasa de fiecare data[img]smileys/smiley4.gif[/img]

...aici tuica nu-i de baut ca la "carciuma" din sat ca sa te faci pulbere[img]smileys/smiley18.gif[/img]...ci doar de gustat in spiritul sarbatorilor[img]smileys/smiley14.gif[/img]

p.s. asa le-am dat ocazional si americanilor ...dar "aurul" e pretios si nu trebuie irosit[img]smileys/smiley34.gif[/img]

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

Si vorbind de mincare, cum stati cu curcanul? Cum il pregatiti? Daca aveti nevoie de retete, sfaturi, ce vreti voi, nu va sfiiti. La cuptor, fript, stuffing, dressing, gravy, cranberries sauce, pumpking pie, mincemeat pie, orice.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

light, eu zic sa nu incurcam aici varza murata cu ..."curcanul"[img]smileys/smiley2.gif[/img]

...iti sugerez cu placere sa deschizi alt topic pe aceasta tema[img]smileys/smiley4.gif[/img]

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    35

Implicit

Cu varza am avut si eu probleme prima data, a fost buna doar de varza calita, nu de sarmale, era prea cotoroasa (foile prea tari). Apoi m-am prins de figura si acum stiu ce sa cumpar. Din cea cu foi subtiri si indesata. Toamna gasesc uneori o minune de varza , mare si tesita, cu foi de faci 6 -8 sarmale dintr-o foaie. Asta e buna nebunie, am un amic care pune cate un butoi. Noi nu suntem chiar asa mari consumatori, pun cate o galeata de cate ori am nevoie. Avantajul aici este ca poti pune muraturi nu numai toamna.

Am mai invatat o smecherie, cumpar varza la conserva, asta a lor murata, o spal in multe, multe ape(ca nu-mi place gustul de acreala al lor)si la gatit adaug zeama de varza din varza de pun eu la acrit (am intotdeauna in frigider 1-2 sticle). Asa fac cand nu am varza la acrit. Eu pun si vara la acrit de multe ori si nunumai varza ci si castraveti.

Cu americanii asa-i, le-au placut la toti sarmalele, palinca noastra si muraturile. Vecinii ma intreba mereu de muraturi, le duc de regula cate un castron ca stiu ca-s morti dupa ele.

Palinca nu le mai dau de cand au zacut, dupa un revelion la noi, cu ceva ani in urma. Dadeau paharul pe gat si chiuiau de ziceai ca-s apucati. Ne-au terminat si rezerva si au si zacut dupa de ne gandeam de-om mai ramane prieteni au ba. De atunci, gata, doar de pofta mai vad [img]smileys/smiley36.gif[/img].

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.649
    Putere Rep
    23

Implicit

Livia,jos palaria pt tine,pt felul in care stii sa te pregatesti de Sarbatori.Foarte reusite pozele si mai ales,sugestive.[img]smileys/smiley20.gif[/img]Aproape ca se simtea mirosul...

Pisoi,ti-am zis in gluma ca mi-ai rasucit cutitul in rana si tu,orbit de "simpatia" pt mine,ai luat-o de buna..[img]smileys/smiley36.gif[/img]Pozele liviei,trebuie sa recunosc,sunt foarte convingatoare,dar in ceea ce te priveste,trebuie sa-mi arati mai mult decat un borcan cu varza ca sa ma convingi ca si aici se regaseste atmosfera de acasa [img]smileys/smiley2.gif[/img]. De Sarbatori iti promit ca voi fi in tara(nu in LA) daca voi putea,daca nu,promit solemn ca de la anul NUMAI acolo le voi petrece.[img]smileys/smiley2.gif[/img]
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Guest

Implicit

Angeline,n-as vrea sa ametesti de curiozitate,asa ca am sa caut reteta de gulyas postata de tine sa vad care este diferenta(daca este o diferenta).

Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Am nevoie de ajutor pentru a urma pasii pentru emigrare
    De Serban Stefana în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 13
    Ultimul post: 27.09.2010, 18:47
  2. Locuri de munca in Germania pentru studentii romani pentru 2010
    De sorin în forumul Comunitatea romaneasca din Germania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.12.2009, 13:58
  3. Sarmale in dovleac
    De Shari în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 11.11.2009, 06:30
  4. Sarmale in dovleac
    De Shari în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse