Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 54

Subiect: Varza murata pentru Sarmale

Guest

Implicit

Asta vroiam sa zic Shogunelu de ce nu lovesti tu prima carciuma romaneasca ce-ti iese in cale.defapt gaseste un loc unde iti plac si apoi fa cum am facut eu ultima data ..am comandat prin tel. vreo 30 de sarmale si doar le-am ridicat ..3 zile numai sarmale am mancat[img]smileys/smiley36.gif[/img]la fel o sa fac si de Craciun.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Eu mai mult jinduiesc si tip dupa mancare traditionala(pt derutarea inamicului[img]smileys/smiley36.gif[/img]),ca de fapt sunt pe regim mai tot timpul,rar imi permit si eu cate o "destrabalare"[img]smileys/smiley36.gif[/img].
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

Pentru cei din Baltimore, si nu numai.

Varza murata la borcan, 1300 grame, la $5.99, sint in jur de 50 foi de varza murata, rulate, gasiti la Europa Market, in :2300 East Joppa Road, Parkville ( Towson), MD 21234-2853 Phone: (410) 661-0233 . Nu au un site, dar trimit pachete. Varza e Cabbage leaves, produs de Gazda, Macedonia.

Au si mici (Cevapi-Fresh Frozen Link Sausage) la 1.6 lb, produsi in PA. Pt cei din alte zone, uitati-va dupa Europa Market Co, St Louis, MO; Grand Prix Trading, Ridgewood, NY; Euro Gourmet, Atlanta GA, care au si siteuri.

De asemenea au Vegeta, Knorr, pateuri, brinzeturi, si apa minerala Borsec. E deschis zilnic pina tirziu, si ofera....free coffee. [img]smileys/smiley2.gif[/img]
    <H3>Profile</H3>
    <DIV class=merchantDesc>

A uniqe combination of European, Meditarranean &amp; Persian products such as:
    *Turkish Coffee
    *German Chocolates
    *Hungarian Smoked Bacon
    *All natural smoked beef, pork, chiken, veal &amp; pork meat
    *Best Persian Teas
    *Basmati rice
    *Ready to eat Persian &amp; European food(in cans or jar)
    *Italian Tiramisu &amp; other one of a kind sweets
    *All kinds of nuts &amp; seeds
    *Dried Veggie
    *Jams, pickles, preserves
    and much more

You have to see it for yourself

We are a Proud Western Union Agent*
    We Cash Payroll Checks*</DIV>
    <UL class=merchantC&#111;ntactInfo>
    <LI class=merchantHours>Hours: Mon. 9 AM - 9 PM Tues. 9 AM - 9 PM Wed. 9 AM - 9 PM Thur. 9 AM - 9 PM Fri. 9 AM - 9 PM Sat. 9 AM - 9 PM Sun. 9 AM - 6 PM
    <LI class=merchantPayment>Payment: We accept Cash, Debit, Check, Visa, Master Card, Discover and EBT Cards. </LI>[/list]
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu
    Eu mai mult jinduiesc si tip dupa mancare traditionala(pt derutarea inamicului[img]smileys/smiley36.gif[/img])........

...iar ai intors-o dupa piersic in stilul tau caracteristic[img]smileys/smiley80.gif[/img]

..."traditional" sarmale sau varza cu carnati nu se mananca tot anul, ne mai delectam si cu "friptura cu rosii din gradina"[img]smileys/smiley2.gif[/img]

...roade tu morcovi sau praz in continuare si viseaza la sarmalele de la Brasov[img]smileys/smiley81.gif[/img]...si lasa-ne pe noi amaratii din diaspora sa ne chinuim cu traditia noastra[img]smileys/smiley73.gif[/img]
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Pentru ca m-ai provocat Pisoi [img]smileys/smiley2.gif[/img], cu carnatii aia, pai hai sa-ti arat cum petrecuram noi Craciunul acum 2 ani:

Am pus mana de la mana si ne-am adunat vre-o 20 romani (din NY si MI)la casa de vacanta a unui prieten in Poconos (Pennsylvania) , am luat un porc de la o ferma din apropiere (arvunit cu ceva vreme inainte) si ne-am pus pe treaba

Porcul nu ne-au lasat sa-l taiem noi (cum era de asteptat)[img]smileys/smiley36.gif[/img], ni l-au dat taiat si cu maruntaiele scoase (alea le-au dat separat)

L-au parlit baietii cu o parlitoare improvizata (aici se foloseste la ars iarba) in timp ce asteptam pe langa el cu ceva tuiculita fiarta. Am avut noroc si de zapada.

De-ale porcului gasesti usor, mai greu cu soriciul , asta ne-a mobilizat sa si luam porcul.

Ne-am apucat apoi de pregatiri in timp ce gazda ne-a facut o ciorba pe "pirostrii" afara, cred ca cea mai buna ciorba de prerisoare din viata mea (spre sa nu citeasca mama).

Si cum eram gasca serioasa, a mers totul ca pe roate, carnatii, calatabosii, tobele,piftiile, sarmalele (cu varza murata acasa)...

Doar nu era sa lipseasca "Pomana porcului", am avut noroc de vreme frumoasa si ziua majoritatea timpului l-am petrecut afara, cu ceva "incalzitoare" normal[img]smileys/smiley4.gif[/img]. Uitam de muraturi, astea-s "opera" mea[img]smileys/smiley2.gif[/img], sper sa fie si anul asta la fel de bune

Am bagat colesterol cat cuprinde in noi, dar cum poti sa te abtii la asa ceva:

Dezmat curat a fost, ce-am patit apoi sa dam jos... aia e deja alta poveste.

Mancarea oricum e mai buna cand mananci la gramada si mai ales intre prieteni. Am petrecut 4 zile acolo incercand sa ne bucuram cat mai mult de stat afara in aer liber la padure, zapada... Daca zic ca m-am simtit exact ca in Romania la munte, cand mergeam iarna, cineva o sa zica ca mint, dar zica ce-o vrea.

Nu am postat decat in ideea ca se poate si aici, poate cu ceva improvizatii si ceva munca (dar ce farmec are taiatul porcului fara sa contribui direct la pregatiri?) poate nu identic dar se poate, totul este sa vrei si sa ai cu cine.

Guest

Implicit

Frumos,Livia.De cind n-am mai fost la un taiat de porc!Cel mai bun gulas secuiesc,iti reuseste atunci,cine stie de ce.

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

super fain livia</span> ce destrabalare a-ti reusit ![img]smileys/smiley32.gif[/img]
    elliane</span> poate tastezi o reteta de gulyas secuiesc pe forum...ametesc de curiozitate [img]smileys/smiley2.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]

Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de angeline
    ...elliane poate tastezi o reteta de gulyas secuiesc pe forum...ametesc de curiozitate [img]smileys/smiley2.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]

elliane, nu stiu daca-i secuiesc dar ia de gusta din priviri[img]smileys/smiley2.gif[/img]...chiar weekendul trecul l-am facut[img]smileys/smiley4.gif[/img]...noroc cu angeline ca ne-a dat reteta[img]smileys/smiley20.gif[/img]

livia, felicitari[img]smileys/smiley32.gif[/img] ...intai cu pestii ...apoi cu porcul ..dar unde-i varza murata si sarmalele?[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Pisoi de-oi fi acuzata iar ca "omor" lumea pe aici, apoi pe tine dau vina acum[img]smileys/smiley36.gif[/img], ca ma provoci.

Si-o sa radeti, astea-s primele sarmale facute de mine. De-aia m-a si pozat sotul sa i-o trimita mamei, ca acasa nu ma prea indemnam cu gatitul ca deh, asa-i la mama acasa.

Ce imi pare rau, ca nu am poza si cu afumatura bagata la mijloc. Mie cel putin asa imi plac. Fetelor, sa-mi acordati circumstante atenuate de nu-s la standard, de atunci am mai exersat[img]smileys/smiley36.gif[/img].

Ai de grija Pisoi despre ce mai pomensti pe aici ca nu se stie de unde apar repede cu o poza[img]smileys/smiley36.gif[/img].

Oricum, dupa ultimii 3 ani cat am tot fost musafiri de sarbatori, anul asta suntem noi gazde, asa ca o sa am de unde face rost de "material" proaspat.

Daca ne-o iesi si pasenta cu porcul anul asta, o sa va invit la sorici si carnati cat de curand.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de livia
    ....Ai de grija Pisoi despre ce mai pomensti pe aici ca nu se stie de unde apar repede cu o poza[img]smileys/smiley36.gif[/img].

...nu ma indoiam ca nu o sa apari la orizont si cu sarmalele[img]smileys/smiley2.gif[/img][img]smileys/smiley20.gif[/img]

...deocamdata cred ca tacamul e complet ...asta numai in cazul in care shogunelul nu-i destul de edificat ca si noi aici sarbatorim traditiile noastre ca in RO[img]smileys/smiley94.gif[/img]

p.s. shogunele noi nu vrem sa-ti dovedim nimic sau sa te influentam cu ceva[img]smileys/smiley2.gif[/img]...ci doar ne pregatim si noi de sarbatori cum putem ...tu daca vrei lasa LA-ul ca si asa nu-i zapada ...si da fuga la Moeciu[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Am nevoie de ajutor pentru a urma pasii pentru emigrare
    De Serban Stefana în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 13
    Ultimul post: 27.09.2010, 18:47
  2. Locuri de munca in Germania pentru studentii romani pentru 2010
    De sorin în forumul Comunitatea romaneasca din Germania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.12.2009, 13:58
  3. Sarmale in dovleac
    De Shari în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 11.11.2009, 06:30
  4. Sarmale in dovleac
    De Shari în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse