Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 36

Subiect: Cum se alege o cartela telefonica?

Data înscrierii
    14.05.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Am cumparat o cartela si s-a comportat excelent.

Multumesc.

Data înscrierii
    02.07.2008
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

gasesti in ceva magazin cartele de genu? sau numai pe net? sau cum se activeaza?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.421
    Putere Rep
    10

Implicit

aceste cartele se gasesc doar online si iti trebuie o carte de credit/debit sa le poti cumpara. cand le cumperi, primesti si instructiuni despre cum sa le activezi la prima folosire, apoi le poti reincarca online, sau telefonic.

Data înscrierii
    02.07.2008
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

bun, deci am luat o cartela de'aia si mi-au dat un pin. trebuie sa sun de pe tel meu mobil din romania de fiecare data la ceva nr toll free sau ceva de genu, dupa care sa bag pinu si sa formez nr. asta inseamna k sunt taxat de fiecare data pentru apelu la nr ala ca sa bag pinu? adik sunt taxat un minut ca si cum as suna in america, si pe urma intru pe cei 20 $ cumparati? cum mama naibii functioneaza????

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.421
    Putere Rep
    10

Implicit

Daca suni din SUA in Romania de exemplu, suni numarul de acces (il gasesti pe siteul de unde ai luat cardul) si introduci PIN-ul cand ti se spune, apoi faci 011-4- urmat de numarul de telefon din Ro (prefixul postal inclus, de ex. 0241 pentru Constanta), iar la sfarsit, dupa ce ai introdus numarul intreg, apesi pe #

Data înscrierii
    02.07.2008
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

ideea era ca de fiecare data cand vreau sa sun spre ex un min in rom, trebuie sa sun la nr ala de acces, pentru care sunt taxat pe tel meu din rom ca si cum as fi sunat 1 min in america. deci practic platesc pe tel meu de acasa 1 min cel putin (nu stiu daca nu cumva platesc dublu, adica mi se si inregistreaza pe nr din romania ca am sunat la nr respectiv de acces, si sunt si taxat din cartela de nobel). deci ideea e, cum fac sa sun numai de pe cei 20 de dolari fara sa accesez numarul original din romania (sau america, pentru ca am cartela si de aici) si fara sa fiu taxat pe nr original. ma gandesc ca daca folosesc ceva tel public si sun la nr ala de acces nu au cum sa ma taxeze decat din cei 20 de dolari, dar vreau sa sun de pe mobil. sper ca am reusit sa ma fac inteles, trebuie numai putina atentie la citit textul, chiar sper sa fie o solutie. ms pentru timpul acordat

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.421
    Putere Rep
    10

Implicit

pai cine te pune sa suni de pe telefon mobil din Romania, aici in State? daca suni de aici, suna de la un telefon fix, la numarul de acces local, care este gratuit. tu nu ai unde locuiesti un telefon fix? sau macar un prieten de la care sa suni? treaba cu telefon de Romania folosit in America e pentru cei care vor sa dea cu banii in caini. daca vrei sa suni de pe mobil, poti suna, dar te costa mult confortul acesta, pentru ca nu este solutie sa suni ieftin din America, cu telefon mobil de Romania, sau cel putin eu nu am auzit de asa ceva. repet, telefonul fix e solutia si suna si la customer service si cere detalii suplimentare.

Data înscrierii
    08.05.2009
    Locație
    Tunica , Mississippi
    Posturi
    59
    Putere Rep
    10

Implicit

Salut , întrebare intrebatoare , cartelele astea sunt pentru retelele fixe sau si pentru mobil? Eu folosesc love si pentru România si Cipru sunt super ok pt mobil (orange) cu 5 $ vorbesc 1 ora si 50 de minute , dacă sunt pe Vodafone e alta mâncare de peste acolo îmi mănâncă banii foarte repede , apropo pentru Italia ştie cineva cum sta treaba ? Tot pentru mobil m-ar interesa .

Toate bune!
    Bogdan
    Dumnezeu ne da la toti, da... Nu ne baga pe card!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.421
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Bogdy66 Vezi post
    Salut , întrebare intrebatoare , cartelele astea sunt pentru retelele fixe sau si pentru mobil? Eu folosesc love si pentru România si Cipru sunt super ok pt mobil (orange) cu 5 $ vorbesc 1 ora si 50 de minute , dacă sunt pe Vodafone e alta mâncare de peste acolo îmi mănâncă banii foarte repede , apropo pentru Italia ştie cineva cum sta treaba ? Tot pentru mobil m-ar interesa .
    Cartelele sunt si pentru retele fixe si mobile. E preferabil daca vorbesti mai mult pe fix sa-ti varianta pentru telefon fix si reciproc pentru mobil. Se poate vorbi si cu cartela de fix pe mobil (si invers), dar ratele nu mai sunt la fel de bune. Daca vorbesti mult si pe fix si pe mobil, preferabil sa ai doua cartele diferite.
    Pentru sunat Italia din State, e de la 1.4 centi/minut pana la 2.5 centi/minut (cu taxare la secunda) si de la 9.9 centi/minut la 17.5 centi/minut (taxare la secunda) pentru mobil.
    De sunat, poti suna de pe fix sau de pe mobil.
    Cartelele le poti gasi si pe portal (in meniul din dreapta), la http://www.romanian-portal.com/

Data înscrierii
    08.05.2009
    Locație
    Tunica , Mississippi
    Posturi
    59
    Putere Rep
    10

Implicit

Multumesc Sorin , am încercat sa cumpar dar mă bga direct la 40 de $ o sa încerc din nou in seara asta poate nu fac eu bine ceva .

Încă odată mersi!
    Dumnezeu ne da la toti, da... Nu ne baga pe card!

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Cine alege? Barbatul sau femeia?
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 26
    Ultimul post: 07.08.2007, 04:47
  2. CE FIRME WORK AND TRAVEL VOM ALEGE?
    De Andra9 în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 33
    Ultimul post: 28.01.2007, 17:30
  3. Care este cea mai ieftin cartela de sunat in si din Romania
    De bigman în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 21.04.2006, 05:53
  4. Telefon mobil cu cartela SIM???
    De BUTTERFLY în forumul Info diverse,bilete avion,posturi tv/radio,cluburi,juridic
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 03.04.2006, 01:17

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •