Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Prelungire viza de turist

Data înscrierii
    21.06.2020
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Question Prelungire viza de turist

Buna ziua:

Un membru al familiei a venit in State cu viza de turist acum vreo 6 luni si nu s-a mai putut intoarce datorita COVID ului si zborurilor limitate/cancelate. Am aplicat pt prelungire de viza cam cu o luna inainte de expirare, dar nu am primit nici un raspuns deocamdata. Avem in schimb dovada ca am aplicat, acel notice/receipt de la USCIS. Ar exista cateva oportunitati de plecare catre Romania in urmatorale saptamani, zborurile cu rute accesibile par a fi reluate in urmatoarele sapt. Ma puteti sfatui cum sa procedam privind situatia cu prelungirea vizei si ca nu am primit inca un raspuns? Trebuiesc contactate autoritatile USCIS si informate ca dorim sa plecam inainte de a primis raspunsul sau nu este necesar? Dorim sa nu avem probleme urmatoarea data cand vom vrea sa revenim in State. Poate v ati mai intalnit cu cazuri asemanatoare?

Va multumesc.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.692
    Putere Rep
    10

Implicit

Cumparati bilet cat mai repede si inapoi in RO daca vrei sa nu aveti probleme. Probabil ca vor refuza prelungirea de viza, asa ca oricum nu mai conteaza.

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    21.06.2020
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Pai de ce sa avem probleme? Am urmat pasii exacti recomandati de USCIS. Scrie destul de clar ca while you are pending, poti sa ramai in State pana primesti raspunsul. Puteti elabora de ce credeti ca ne ar refuza prelungirea? Sunt f multi oameni care au ramas stranded pe aici si nu s au mai putut intoarce. Oricum intentionam sa plecam destul de curand, vroiam doar sa aflam daca exista un protocol anume daca plecam inainte sa primim raspuns pentru ca nu am gasit nimic concret pe site ul USCIS. Si binenteles ca dorim sa revenim in State pe viitor fara probleme la granita.

Multumim oricum.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.692
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de ALEXX2020 Vezi post
    Pai de ce sa avem probleme? Am urmat pasii exacti recomandati de USCIS. Scrie destul de clar ca while you are pending, poti sa ramai in State pana primesti raspunsul. Puteti elabora de ce credeti ca ne ar refuza prelungirea? Sunt f multi oameni care au ramas stranded pe aici si nu s au mai putut intoarce. Oricum intentionam sa plecam destul de curand, vroiam doar sa aflam daca exista un protocol anume daca plecam inainte sa primim raspuns pentru ca nu am gasit nimic concret pe site ul USCIS. Si binenteles ca dorim sa revenim in State pe viitor fara probleme la granita.

Multumim oricum.
    Nu sunt avocat de imigrari, dar din cate stiu eu nu exista prelungire de viza de turist. Legal nu cred ca se poate. 6 luni si apoi exit. Anul asta e un an "exceptional", asa ca daca ati depasit cele 6 luni e posibil sa inchida ochii si sa nu considere ca ati depasit sederea legala. Dar e de recomandat sa plecati cat mai repede, sa nu fortati norocul.
    De cateva saptamani sunt zboruri inspre Romania, e adevarat ca nu au cele mai bune preturi/escale. Dar acum sunt destule zboruri si la preturi relativ bune.

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.333
    Putere Rep
    34

Implicit

Parerea mea:
    Nu cred ca sunteti nici primii si nici ultimii in situatia asta.
    As zice ca:
    Plecati cat de curand si posibil si cand predati Form I-94 atasati o copie a chitantei de receptie de la USCIS cum ca ati aplicat pt prelungire cat si o declaratie a voastra explicand de ce ati intarziat, Covid, etc.
    In mod normal se gaseste intelegere fara probleme as crede eu.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 24.06.2020 la 16:46.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.423
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de ALEXX2020 Vezi post
    Buna ziua:

Un membru al familiei [...] ca dorim sa plecam [...] Dorim sa nu avem[...] vom vrea sa revenim in State

Va multumesc.
    doar de dragul discuției, poți să te hotărăști pentru cine întrebi?

și poți să fii atât de amabil și să ne indici sursa de unde te-ai informat că atâta timp cât ești în pending, ești legal? asta e o informație extrem de utilă, pe care eu de exemplu nu am mai întâlnit-o până acum.
    plecat de-acasă.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •