Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: DS-260 pentru viza 2021

Data înscrierii
    17.11.2014
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit DS-260 pentru viza 2021

Buna. Am cautat in discutiile de pe forum dar nu am gasit raspuns, poate ma ajutati voi.
    Aplicatia mea a fost selectata castigatoare pentru 2021, deci urmeaza completarea formularului DS-260. Acest formular trebuie completat pentru fiecare membru al familiei, chiar si pentru copii sub 5 ani? Daca suntem 5, am de completat 5 formulare?
    Daca da, pentru mine il completez ca si "aplicant", dar sotul si copii cum il completeaza, nu am optiune decat aplicant sau petitioner.
    Si despre cazier, pentru ca am stat in America cu viza de munca mai mult de 1 an, trebuie sa cer cazier de acolo sau cumva imi verifica ei criminal record? Daca da, trebuie din fiecare stat unde am fost, sau doar unul de la FBI ajunge?
    Multumesc.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.552
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de bm_delia Vezi post
    Buna. Am cautat in discutiile de pe forum dar nu am gasit raspuns, poate ma ajutati voi.
    Aplicatia mea a fost selectata castigatoare pentru 2021, deci urmeaza completarea formularului DS-260. Acest formular trebuie completat pentru fiecare membru al familiei, chiar si pentru copii sub 5 ani? Daca suntem 5, am de completat 5 formulare?
    Daca da, pentru mine il completez ca si "aplicant", dar sotul si copii cum il completeaza, nu am optiune decat aplicant sau petitioner.
    Si despre cazier, pentru ca am stat in America cu viza de munca mai mult de 1 an, trebuie sa cer cazier de acolo sau cumva imi verifica ei criminal record? Daca da, trebuie din fiecare stat unde am fost, sau doar unul de la FBI ajunge?
    Multumesc.
    Ai aici niste raspunsuri la unele inrebari legate de acel formular. Probabil nu acopera tot ce vrei sa stii, dar nu strica sa citesti:
    https://travel.state.gov/content/tra...-260-faqs.html
    Alte informatii utile, incluzand cazierul, poti vedea aici:
    https://travel.state.gov/content/dam...20-%20Riga.pdf

Un ghid de completare a formularului DS-260, aici:
    https://www.novacredit.com/resources...60-and-ds-261/

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.423
    Putere Rep
    36

Implicit

Vei avea de complectat un singur DS. În momentul în care răspunzi la marital status și număr copii, aplicația se extinde automat cu secțiuni pentru aceea persoană. Formularele se complectează pentru toți membrii de familie, indiferent de vârstă.
    Tu ești aplicant (principal) iar membrii de familie sunt tot aplicanți (secundari/dependenți). Nu există petitioner în programul DV
    Nu ai nevoie de cazier din SUA.
    plecat de-acasă.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •