Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 9 din 16 PrimulPrimul ... 7891011 ... UltimulUltimul
Rezultate 81 la 90 din 153

Subiect: CoronaVirus

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.338
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    ...totusi daca este sa fiu sincer,parca ma simt mai linistit sa te stiu aici ca freci tziparul.
    Scuzite pt expresia din perioada interbelica. A se citi: ars gazul de pomana.
    Io nu frec mai mult decat e suficient, sunt dadaca si cand scap mai bricolez cate ceva ma fac util. Am tuns iarba de a gasit-o dracii. Cum creste o saptamana, jap!
    Vedem, sa nu fie nevoie dar daca se mai intarzia o luna de zile cu restrictiile, acolo se ajungea. Merci de apreciere dar sunt lucruri normale. Suferinta altora nu are cum sa nu te atinga. M-a impresionat acel tata din sudul Italiei. Daca as avea adresa lui de e-mail i-as trimite niste bani pe paypal.

Shogunelu, sper sa isi bage lumea mintile in cap de acum. Eu nu mai cumpar made in China cate zile voi avea. Poate doar din greseala daca nu gasesc specificat. Caut pana adorm si gasesc made altundeva indiferent de pret. Sa se aduca locurile de munca si fabricile acasa si o sa ne fie mai bine tuturor. Si de as fii eu la impartirea bucatelor as zice asa. De maine incolo orice corporatie, orice productie de absolut orice, poate obtine un profit de maxim 100% diferenta dintre costul productiei si pretul de vanzare. Nu ca 1,000% sau 50,000% ca acum. Dar n-ai sa vezi. Unii nu se mai satura de miliarde si altii rabda de foame.
    In locul lui Trump as da 12 luni la dispozitie lui Apple sa se reorganizeze. Dupa aceea produci i-phone made in USA only! Nu neaaparat in CA ai 50 de state la dispozitie si 3.3 milioane de someri spanking fresh sa te servesti pe alese. Nu vrei? Ba vrei daca vrei sa mai existi. Iti explodeaza capatzana ca GM a refuzat in prima instanta sa produca ventilatoare la pretul (corect) oferit. Bai voi sunteti nebuni? Cu guvernul federal prins la ananghie vreti voi sa faceti bani acum? Daca eram Trump ii topeam. La cate miliarde au primit din dolarul platitorului de taxe. Aia ce au acum nevoie de un ventilator.

Aramis neica, imi pare foarte rau sa aud.
    Dar omule ai spus pe 16 Martie ca a facut febra 105.

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    Rahat, de ieri am intrat în semi-izolare. Better half a luat gripă de la muncă. Una galopantă, în 12 ore a sărit de la 98.5 la 105..
    Suntem peste doua saptamani mai tarziu. Cum a fost tot timpul asta? Nici o ameliorare? Din ce am auzit de la ziua a 8-a incolo dupa ce apar simptomele incepe situatia critica daca e sa inceapa.
    Sper ca ai stat protejat tot timpul asta. Un var al nevestei politist in Lyon e infectat de vreo 5 zile si a fost doar ..trimis acasa. Medicul i-a dat antibiotice pt ca se simte cumplit. Are 34 de ani. A trimis un mesaj ca nimic nu merita riscul sa contractezi virusul, se simte extraordinar de rau. Si are un copil de 3 ani si nevasta gravida.
    Stiu, you don't give a Jerry ass doar iti zic.
    Eu cred ca antibioticele sunt necesare cand si daca sunt semne ca incepe pneumonia.
    Nu fii suparat pe autoritati, asa este peste tot. Uita-te in celelalte tari totul e la pamant. Uita-te in Elvetia cum si-au mancat mizeria de sub unghii pt bani, uita-te in UK la inceput. Toata omenirea a fost prinsa cu chilotii in vine. In Suedia ii doare la basca nu au inchis macar o cafenea daramite sa testeze! Doar Germania face fatza cu bolnavii. Din nou, neamtul se dovedeste neamt.
    Stay strong si tine aproape.

Sorine, toata stima pt ei si de la mine!
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 01.04.2020 la 15:53.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.694
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    dacă cineva își închipuie că americanii nu mint, e ori tâmpit ori are capul băgat în fundu' lu' #^%@R^%$#&@(# din biroul oval atât de mult încât îi acoperă ochii și urechile.

tocmai ne-am întors de la ER. toate simptomele sunt acolo: de 4 zile febră 102 - 103, tuse, ochi roșii, oboseală, de ieri și diaree. ce-am rezolvat? un căcat! trimisă acasă cu indicația să stea izolată încă 10 zile, doar cu niște pastile (exclusiv) pentru tuse și OTC Tylenol. suspectă, dar nu testată. pentru că doar cei instituționalizați (recte ăia din jail) sunt testați. general public doar dacă e în stare critică. nici cel puțin n-au avut curajul să îi treacă pe foaie suspectă, diagnosticul e viral uri. tratament cu antibiotice nu ii se poate da, pentru că se pare că ele de fapt potențează virusul SARS-CoV-2.

așa că despre ce foaie verde labba gâștei trec cătanele pe drum vorbim aici? unde sunt milioanele de teste cu care se tot bate în piept cretinul oranj? le-au furat ăia din spitale?
    Sa recapitulam: daca China spunea adevarul de la bun inceput, probabil ca nu era pandemie. Daca acceptau ajutorul oferit, probabil ca toata nebunia se rezuma la o zona mica-mare din China. Daca opreau oamenii sa mai iasa din China cateva saptamani, cu siguranta ar fi ajutat enorm. Daca ar fi reportat numarul corect de morti si infectati, probabil ca am fi avut o idee mai buna despre ce ne asteapta. Daca WHo In ianuarie nu ar fi anuntat ca virusul nu este transmisibil de la om-la-om, cu siguranta am fi fost mai pregatiti.
    "Preliminary investigations conducted by the Chinese authorities have found no clear evidence of human-to-human transmission of the novel #coronavirus (2019-nCoV) identified in #Wuhan, #China"

.
    Asta este un tweet al WHO din ianuarie 14.
    Si daca macar acum ar spune adevarul, si ar inchide naibii pietele alea cu animale salbatice, ce bine ar fi. In schimb ei fac pe salvatorii lumii dupa ce au infectat-o si dau vina pe US.
    Eu cred ca in conditiile date, autoritatile de aici fac ce pot si ce stiu. Au reactionat rapid cand au oprit aviaonele din China, dar au gresit cand nu au oprit tot traficul inspre US. Nimeni, dar absolut nici o tara nu era pregatita pentru asa ceva si invatam din greseli. Sunt clinical trials pentru medicamente care sa trateze oamenii, se lucreaza din greu la vaccin, se face tot ce este omeneste posibil ca sa trecem prin nenorocirea asta.
    https://www.breitbart.com/radio/2020...t-week-or-two/
    Intr-o nota personala, Eu cred ca tu esti un om foarte emotional, de multe ori re-actionezi ca un copil. Dar nu uita ca emotiile trec si pana la urma e mai bine sa te bazezi pe ratiune si pe facts. Probabil ca ai avut major childhood trauma si nu ai incercat sa o rezolvi. Mai bine mai tarziu decat niciodata, as zice eu. Curaj!

Nu stiu despre cine vorbesti ca a fost la ER, probabil ca sotia ta. Imi pare rau sa aud ca nu se simte bine si ii doresc sa se insanatoseasca rapid. Nu stiu exact cum functioneaza cu testarea, dar ati incercat la medicul de familie?

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    01.04.2020
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut la toti in primul rand. In al doilea rand, romanii inca nu-s in stare sa se uneasca sa schimbe ceva in tara asta. De ex ne trebuie fabrici de medicamente si echipamente medicale aici in Romania. Nu le fac strainii pentru noi. Aia vor profit pe spatele la oameni care sa munceasca pe salariul minim pe economie. Chiar si de la noi... care face afaceri vrea bani sa traiasca si omu' bine. Cati fac de ex sa fie bine pentru un intreg popor? Bai, traiesc si eu, dar traiesc si romanii mei bine. Treaba cu virusul asta arata cat de vulnerabili suntem in fata la o problema de genul asta.

Eu caut romani cu care sa fac o "liga". Nu un partid. Altceva, diferit. Ne plangem ca nu avem, ca tara e pe butuci. Hai sa ne facem noi romanii ce ne trebuie. Si ne finantam noi lucrurile. 1 milion de romani cu 50 lei de fiecare pe luna inseamna 10 mil de euro. De suma asta poti sa faci la $500,000 o fabrica, 20 de fabrici lunar. Intr-un an 240, iar in 10 ani 2400 de fabrici medii. Atat! Fabrici medii. Si putem sa avem de toate. Putem sa ne relansam toata economia. Si ne protejam fabricile. Cumparam doar de la ele si beneficiem si de produse de calitate, si bonusuri. (bonusurile pot fi ca ce cumparam cei din liga, cumparam la pret de fabrica fara adaos.) Deci practic nu doar ca ne facem economia sa mearga dar castigam si la buzunar. Si incet, incet putem sa avem salarii ca cei din afara.

La modul in care imi imaginez eu lucrurile, putem sa ajugem la un moment dat intr-un sistem economic, gen producem, lucram si mergem la magazin si ne alimentam in baza unui card de membru in stil bufet suedez. Ma intelegeti? Cat poti sa cumperi cu un salariu acum si la cate produse poti sa ai acces, intr-o liga care are fabrici de toate tipurile de produse in bufet suedez? Putem sa ne facem iphonur, medicamente, echipamente, chiar masini. Chinezii cum au reusit? Au avut politica de grup. Din pacate ei au o tiranie cum a fost si la noi mascata in partidul comunist. Noi putem sa avem democratie si o alianta foarte puternica intre romani. Adica pana aici am 'jucat' toti singuri. Fiecare pentru sine croitor de paine. Dar in lumea asta lupii singuratici sunt slabi. In totdeauna grupul a fost cel care a castigat mereu. Ce-o fi greu sa lucram in echipa ca sa ne mearga bine?

Si in felul asta le gasim de lucru si la copii nostri. Termina o facultate si sunt instruiti in stil mentoring sa lucreze in fabricile din liga etc. Devin buni, au ce lucra si au acces la tot.
    In nici o economie la ora actual nu poti sa ai acces la bunuri in felul asta. Asta pentru ca sistemul este gandit in gen "lup singuratic". Iar putinii care au reusit sa faca afaceri au crescut, iar restul care cred ca pot ajung sa lucreze la ei, pe cat e mila lor sau conventia sociala numita salariu. Care e valoarea ta de om care muncesti? 4000 de ron pe luna?

Eu pot sa fac in asa fel sa castigi pe munca ta de milioane de ori mai mult. Sa ai acces la orice tip de serviciu si produs, doar ca faci parte din familie/liga asta. Unde mai e asa ceva in lume? Asta prin gandire si lucru in echipa. Ne sustinem unii pe altii la modul cat de firesc si bun si omenesc. Dar avem grija unii de ceilalti. La modul cum e structurat sistemul actual e nevoie de oameni la joburi care sa produca produse ca sa fie cumparate. Ma intelegeti? Nu conteaza cat de proaste sau cat de mult trebuie sa lucreze.

Eu gandesc ca pun roboti sa faca treaba, iar noi castigam timp pentru viata. Si ne bucuram si de ce traim. Dar pentru asta trebuie educatie si cultura. Adica, pe urma ne ocupam de design si de gasit solutii. Si produsele pe care le folosim sunt la calitatea cea mai buna, la tehnologia cea mai buna. Ce nu merge la reciclat. Deci e posibil dar trebuie niste romani cu coaie si ne aliem. In general ati vazut cum e la o terasa, la masa unde-i adunata toata lumea acolo vin si ceilalti. Deci hai sa ne unim si sa facem lucru asta. Din 100 de oameni care au un rezultat, se adauga 1000, iar unde s-au adaugat 1000 se vor adauga 1 milion. Cu un milion de romani in 10 ani putem sa avem o tara cu totul schimbata.
    Si asta doar in 10 ani. Ce se intampla in 50 de ani? Daca avem un ritm sustinut sa cladim un viitor putem ajunge ca in Japonia. Sa nu uitati niciunu ca Ceausescu si gasca de atunci au schimbat Romania in 50 de ani. Tot ce ati vazut blocuri, combinate si alte lucruri. Lumea a luptat cu tirania din spatele sistemului, nu cu comunismul.

Comunismul s-a implementat aiurea. Si au ajuns la tiranie si nenorociri. Un sistem de libera asociere nu poate fi distrus. Asta a fost greseala lor. Au impus-o. Eu caut oameni care inteleg puterea unui grup unit si sunt dispusi sa investeasca putin dar constant luna de luna alaturi de ei. Putem sa reconstruim tot. Dvs dintr-un salariu va asigur ca in actuala "economie de piata" aveti sanse minime sa reusiti cu un business. E loc, dar nu-i cine stie ce. Iar dintr-un salariu mic nici o sansa ca sa aveti mai mult. ATAT. Deci probabil un tanar, va avea un credit care o sa-l chinuie toata viata ca sa aiba o casa, si job de dimineata pana vrea un patron si asa mai departe. Bani prea multi nu prea ca nu e loc. Asa e gandit sistemul. Deci practic libertatea financiara pe care o prezinta astia nu exista. E vis! Libertate financiara e asigurata, ori va faceti firmele voastre, gen lup singuratic sau lucrati cu grupul si sansele de reusita sunt maxime. Ca ii ai pe ceilalti sa te sprijine. La urma urmei traim toti in aceeasi curte. Deci trebuie sa impartim si sa ne ajutam.

Ok? Daca lucrati cu liga asta, sansele sunt sa aveti si mai multe facilitati si mai mult timp si sa fie si bine, pentru ca vreau sa fim noi intre noi, pe acelasi nivel, daca intelegeti la ce ma refer. Emailul meu este dragos.gv@gmail.com Sper sa ne strangem pe alta mentalitate si sa lucram pe alta mentalitate.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.694
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Stateam si ma gandeam ce as face daca as fi deja infectat si recuperat 100%. Sunt vreo 5 luni decand saracia asta merge prin lume si nu exista nicio dovada concreta ca unul odata infectat si recuperat se re-infecteaza. M-am gandit ce as face daca as fi fost infectat si recuperat 100%. Ma duc la primul spital sa-mi ofer ajutorul. Sa-mi faca training on the job si sa ma puna la lucru. Asta trebuie facut, tot mai multi medici si asistente se imbolnavesc, ce o sa facem cand nu vor mai fi?
    Poate e o idee tembela. Eu nu folosesc social media nu tweeteresc, nu instagramesc, nu faceboocesc.
    Poate raspanditi voi vorba. Cred ca cei deja recuperati pot face ceva mai mult decat sa priveasca nenorocirea cum se desfashoara in fatza lor. Ar trebui data o ordonanta, bineinteles cu anumite criterii, dar daca ai 20-40 de ani, ai avut si te-ai vindecat si acum freci tziparul, hai cu noi!
    Inca nu se stie cu exactitate, dar este posibil ca sa reinfecteze, in special cei care mai au si alte boli. Dar la fel se pare ca cel putin copiii devin imuni, cel putin pentru scurt timp.
    O chestie interesanta a fost in decembrie. Inainte de Craciun, ne-am imbolnavit cu totii (familia mea) si am fost bolnavi cam 3 saptamani. Eu si cu fiul meu am avut gripa in septembrie (testata) dar am testat negativ in decembrie pentru gripa. Simptomele pe care le-am avut au fost exact ce se spune ca sunt cele de COVID-19 minus pneumonia. O tuse uscata si dureroasa, temperatura mare pentru o perioada scurta de timp si o senzatie de rau puternica. In viata mea nu am fost asa bolnava. Copilul nu a fost asa rau, dar tot a avut o tusa ce ne tinea treji noaptea. Sotul prietenei mele e medic pe respirator la un spital de aici (acum lucreaza cu COVID19 pacients) si m-a sunat acum cateva zile sa ma intrebe de simptomele din decembrie. Si el si familia lui au avut la fel (copiii nostri merg la aceeasi gradi). Mi-au zis ca se presupune ca am avut ceva coronavirus in decembrie (nu stiu daca COVID19) si probabil ca avem ceva imunitate acum. Vom fi testati dupa ce se termina nebunia sa vedem daca avem anticorpi. Ideea e ca am citit recent pe Nextdoor ca de fapt medicii spuneau ca au fost multi paceinti in decembrie cu simptome asemanatoare virusului si care au testat negativ pentru gripa. Iar numarul de pneumonii a fost de cateva ori mai mare decat cel normal anual.
    California de Craciun este o destinatie preferata a chinezilor, asa ca orice e posibil.
    Stati in casa si aveti grija de voi! Eu cred ca pe noi ne asteapta o saptamana lunga si grea! Vom ajunge probabil la vreo 500k cazuri aici si morti la vreo 10-15k. Total pandemie, as zice.

P.S.Eu astept caldura mare ca am asa o presimtire ca atunci vom scapa de virus.
    Ultima modificare făcută de divo; 02.04.2020 la 14:22.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.404
    Putere Rep
    41

Implicit

am sperat si eu ca odata cu venire caldurii sa dispara virusul. mi-am luat timp sa ma uit la un clip,in care o tipa inteligenta explica pe intelesul celor mai grei de cap ,cum este cu raspindirea virusului. deci ,luativa ramas bun de la idea ca virusul dispare data cu venirea primaverii.
    spune Angela ca vor fi la un moment dat 70% din populatie infestati cu virusul. asta este in parte adevarat,probabil ca a vrut sa aduca in discutie situatia de imunitate in turma, la care se ajunge in cazul in care de ex; din 100 de milioane persoane 70% au fost infectate , au dezvoltat anticorpi si au devenit imuni. asta inseamna ca restul de 30% vor muri.
    faptul ca noi putem sta acasa pina la 19 april este pentru-ca rata noilor infectati sa fie tinuta la un nivel relativ scazut, altfel nu sunt in stare sa controleze desfasurarea pandemiei.
    ce am mai inteles,ca virusul va disparea cand vor gasi vacinul sau medicamentele cu care sa-l combata.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.338
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de divo Vezi post
    Inainte de Craciun, ne-am imbolnavit cu toii (familia mea) si am fost bolnavi cam 3 saptamani. Eu si cu fiul meu am avut gripa in septembrie (testata) dar am testat negativ in decembrie pentru gripa. Simptomele pe care le-am avut au fost exact ce se spune ca sunt cele de COVID-19 minus pneumonia. O tuse uscata si dureroasa, temperatura mare pentru o perioada scurta de timp si o senzatie de rau puternica. In viata mea nu am fost asa bolnava.

P.S.Eu astept caldura mare ca am asa o presimtire ca atunci vom scapa de virus.
    Oh boy. As zice ca sunt sanse foarte mari sa fi avut Corona daca testele au iesit negative pt gripa. De unde altfel simptomele astea. Plus de asta e mai greu sa prinzi gripa de doua ori in acelasi sezon. Bine ca v-ati facut bine.

Pff dar daca virusul se plimba prin CA inca din Decembrie confirma defapt ce au spus cercetatorii ..ca virusul e mai vechi sarit la om decat Noiembrie - Decembrie.
    In orice caz a fost un sezon horror in privinta racelilor. Nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreodata atata lume racita. La un moment dat cred ca era mai usor de numarat in bus pe cei ce nu isi sufla mucii si nu tusesc decat pe cei sanatosi. Parca de la an la an tot mai multi virusi.

Asa zic si eu ca o sa ne ajute caldura. E vorba ca virusului ii place cel mai bine intre 3 si 17 °C. Cand vor fi 32-35-38 de grade de parjoleste pamantul ..nu cred ca o sa mai aiba aceeasi forta.
    Urmarind stirile despre situatia din NY/NJ imi aduce lacrimi in ochi. Si nu ca unui strain. Fiti puternici si o sa trecem si peste asta.

Fidel, nu se pune problema sa dispara complet (doar) datorita caldurii, dar il curata mai rapid de pe suprafete si implicit o sa scada rata de imbolnaviri. Daca ne uitam in emisfera sudica, exista cazuri ..insa sunt nesemnificative in comparatie cu ce se intampla in emisfera nordica. Si nu se datoreaza faptului ca aia sunt mai ..prudenti.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.338
    Putere Rep
    34

Implicit

spune Angela ca vor fi la un moment dat 70% din populatie infestati cu virusul. asta este in parte adevarat,probabil ca a vrut sa aduca in discutie situatia de imunitate in turma, la care se ajunge in cazul in care de ex; din 100 de milioane persoane 70% au fost infectate , au dezvoltat anticorpi si au devenit imuni. asta inseamna ca restul de 30% vor muri.
    Nu, nici vorba. Chiar si intr-o situatie atat de extrema cei 30% nu vor muri. Vor fi protejati de cei 70% prin faptul ca rata de transmitere se va reduce cu 70%. Imagineaza-ti ca esti intr-un bus. 70% din calatori nu sunt bolnavi si sunt si imuni. Mai putini bolnavi si mai putini oameni gata sa preia virusul. Sa zicem ca din cei 30% din bus, 2% sunt bolnavi si mai infecteaza inca 2% din cei, atentie, 30%, nu 100%. In cazul asta usor usor virusul nu mai are spor si merge intr-o singura directie, la pierit.

Bill Watterson

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.106
    Putere Rep
    36

Implicit

Buna sanatate tuturor si imunitate.
    Cum se observa din ceea ce se intampla nu scapam de corona,va trebuii sa o facem cu totii sa dobandim imunitate fata de acest virus.
    Incetinirea lui este esentiala deoarece are o viteza de propagare mare,sistemul de sanatate nu isi permite sa trateze deodata multi bolnavi.
    Luminita din capatul tunelului majoritatea sunt forme usoare sau nici nu stiu ca au fost infectati.Statistic vorbind.
    Grija de avut de cei cu boli cronice severe pentru ai trata de la primele semne.Testarile pentru corona sa-i includa ca prioritate pentru a preveni agravarea lor.

Toti am avut pe rand raceli,gripa? in luna ianuarie februarie...ce tulpini de gripe or fi fost? nu se stie.Ne am tratat cu ceai ,miere ,lamaie,paracetamol si pastile de supt pentru gat.
    Uneori am impresia ca doar visez...ma voi trezi curand si dispare tensiunea asta mondiala...Ca noroc sunt mult timp in bucatarie ,numai ca tentatia este sa deschid telul sa ma uit ce noutati sunt...si iar ma pun sa fac ceva.... clatite nu am pregatit familiei cat acum de cand cu statu acasa.
    Sa aveti parte de sanatate si curaj sa infruntam izolarea,statul acasa.
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.404
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    Toti am avut pe rand raceli,gripa? in luna ianuarie februarie...ce tulpini de gripe or fi fost? nu se stie.Ne am tratat cu ceai ,miere ,lamaie,paracetamol si pastile de supt pentru gat.
    Uneori am impresia ca doar visez...ma voi trezi curand si dispare tensiunea asta mondiala...Ca noroc sunt mult timp in bucatarie ,numai ca tentatia este sa deschid telul sa ma uit ce noutati sunt...si iar ma pun sa fac ceva.... clatite nu am pregatit familiei cat acum de cand cu statu acasa.
    Sa aveti parte de sanatate si curaj sa infruntam izolarea,statul acasa.
    curand nu o sa scapam,toate prognozele si calculele se bazeaza pe presupuneri. omenirea are prea putina experienta cu pandemia de amploarea asta.
    cand totul trece vom fi mai inteligenti si vom stii mai multe.

Gigi multumesc pentru clarificare. referitor la imunizare,daca ne infectam cu virusul zinic ca. 10000 de persoane , cat va dura pina vom ajunge la cateva milioane care au dezvoltat anticorpi.
    Germania are ca. 80 de milioane populatie. pai dupa parerea mea va dura mult prea mult procedura.
    speranta noastra este in gasirea unui vaccin. cat mai repede cu atit mai bine.

dar si in clipele asta grele nu ne pierdem speranta si suntem creativi.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.694
    Putere Rep
    10

Implicit

Tarile westice dau anual miliarde de dolari pentru intretinerea armatei si a focarelor de razboi in toata lumea. India a fost colonie britanica,deci primele ajutoare trebuiau sa vina de la ei. Pe undeva tipic tarilor care au avut colonii,au lasat in urma lor pamint parjolit ca dupa o catastrofa nucleara.
    Recunosc ca dupa clipul vazut cu multimea de oameni flaminzi si fara speranta mi-a trecut pofta de mancare. Cand te gandesti cata mincare se arunca aici in west,pentru-ca termenul aste trecut.

Divo ,fara comunism China nu ajungea niciodata unde a ajuns astazi. La fel si Russia,adu-ti aminte de Lenin. A spus; alfabetizare,electrificare si colectivizare. Nu garantez pentru ordinea in care au fost spuse dar ce a mai spus si este foarte important pentru paturile sarace ale populatiei; invatati,invatati,invatati.
    Daca esti amatoare de istorie si urmaresti filme documentare poate iti aduci aminte in ce mizerie crunta se zbateau Russia si China pe la inceputul sec.XX. Efectiv populatie se tira in zdrente cu stomacul gol,la fel ca si indienii din clip.
    Da comunismul a adus multa nenorocire ,dar in acelas timp a favorizat Progresul rapid in aceste tari cu o populatie numeroasa. Din punct de vedere economic si stiintific daca nu era comunismul ,chinejii erau acuma la fel ca si indienii. Comunism sau democratie,doua sisteme diferite care nu poti sa le aplici peste tot. Sunt prea multi factori care trebuie luati in consideratie in functie de pozitia geografia ,religie ,mentalitate si obiceiurile poporului respectiv.

ps. probabil ca o sa spui ca guvernele sunt dictatoriale si nedrepte. poate ca ai dreptate ,dar se pare ca populatia este multumita de guvernare,din moment ce nu se rascoala si iese la demonstratii.

QUOTE=VanDerGigi;243275]
    Poate e o idee tembela. Eu nu folosesc social media nu tweeteresc, nu instagramesc, nu faceboocesc.
    Poate raspanditi voi vorba. Cred ca cei deja recuperati pot face ceva mai mult decat sa priveasca nenorocirea cum se desfashoara in fatza lor. Ar trebui data o ordonanta, bineinteles cu anumite criterii, dar daca ai 20-40 de ani, ai avut si te-ai vindecat si acum freci tziparul, hai cu noi!

Fidel, am vrut sa-ti raspund, nu am ignorat postul tau. Dar o sa ma rezum doar la spune ca imi vine greu sa cred ca un tip destept ca tine face "apologia" comunismului. Si as mai zice ca in ciuda faptului ca sunt comunisti, chinezii s-au dezvoltat asa. Cu inovatia mai putin, ca nu prea au mai inventat nimic in ultima suta de ani. Poate doar o noua metoda de a jupui cainii si pisicile. :D
    Ultima modificare făcută de divo; 03.04.2020 la 17:51.

Pagina 9 din 16 PrimulPrimul ... 7891011 ... UltimulUltimul

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •