Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 10 din 15 PrimulPrimul ... 89101112 ... UltimulUltimul
Rezultate 91 la 100 din 150

Subiect: CoronaVirus

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.686
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Oh boy. As zice ca sunt sanse foarte mari sa fi avut Corona daca testele au iesit negative pt gripa. De unde altfel simptomele astea. Plus de asta e mai greu sa prinzi gripa de doua ori in acelasi sezon. Bine ca v-ati facut bine.

Pff dar daca virusul se plimba prin CA inca din Decembrie confirma defapt ce au spus cercetatorii ..ca virusul e mai vechi sarit la om decat Noiembrie - Decembrie.
    In orice caz a fost un sezon horror in privinta racelilor. Nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreodata atata lume racita. La un moment dat cred ca era mai usor de numarat in bus pe cei ce nu isi sufla mucii si nu tusesc decat pe cei sanatosi. Parca de la an la an tot mai multi virusi.

Asa zic si eu ca o sa ne ajute caldura. E vorba ca virusului ii place cel mai bine intre 3 si 17 °C. Cand vor fi 32-35-38 de grade de parjoleste pamantul ..nu cred ca o sa mai aiba aceeasi forta.
    Urmarind stirile despre situatia din NY/NJ imi aduce lacrimi in ochi. Si nu ca unui strain. Fiti puternici si o sa trecem si peste asta.

Fidel, nu se pune problema sa dispara complet (doar) datorita caldurii, dar il curata mai rapid de pe suprafete si implicit o sa scada rata de imbolnaviri. Daca ne uitam in emisfera sudica, exista cazuri ..insa sunt nesemnificative in comparatie cu ce se intampla in emisfera nordica. Si nu se datoreaza faptului ca aia sunt mai ..prudenti.
    Pana cand nu suntem testati pentru anticorpi, sunt doar speculatii.
    O alta chestie interesanta (un studiu) se pare ca e legatura dintre grupele sanguine si coronavirus. Bineinteles ca trebuie studiat mai in detaliu si pe un esantion mai reprezentativ, dar concluzia pare interesanta:

https://www.sciencealert.com/paper-s...le-to-covid-19
    https://www.medrxiv.org/content/10.1....11.20031096v2

Stay safe and healthy!

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.696
    Putere Rep
    24

Implicit

Nu caldura in sine omoara virusul, cu toate ca nu o agreeaza, ci radiatia ultravioleta, care creste odata cu venirea anotimpului calduros (in emisfera nordica).
    In plus aerul, cald si mai uscat sustine/transporta mult mai putin micropicaturile purtatoare de infectie. Deci da, o scadere a infectiilor ar trebui sa se vada.
    Medicii spun ca sigur va mai fi un peak, probabil prin decembrie, de sperat este ca pana atunci sa se poata avansa cu productia de aparatura, echipamente, consumabile sanitare, precum si pe partea medicala catre un vaccin si tratament mai eficient.
    Toate coroborate vor stinge pandemia. Pe metereze pana atunci.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.385
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de divo Vezi post
    Pana cand nu suntem testati pentru anticorpi, sunt doar speculatii.
    O alta chestie interesanta (un studiu) se pare ca e legatura dintre grupele sanguine si coronavirus. Bineinteles ca trebuie studiat mai in detaliu si pe un esantion mai reprezentativ, dar concluzia pare interesanta:

https://www.sciencealert.com/paper-s...le-to-covid-19
    https://www.medrxiv.org/content/10.1....11.20031096v2

Stay safe and healthy!
    am citit si comentariile de la articole,pentru mine totul prea complicat. trebuie clarificat de ce grupa A este mai periclitata si cum se ajunge la schimbarea de grupa sanguina ABO.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.319
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    trebuie clarificat de ce grupa A este mai periclitata
    Probabil pentru ca cea mai mare parte din omenire au grupa A. Deci obligatoriu are legatura cu cateva din Murphy's laws.

Anything that can go wrong will go wrong.

If there is a possibility of several things going wrong, the one that will cause the most damage will be the one to go wrong. Corollary: If there is a worse time for something to go wrong, it will happen then.

If anything simply cannot go wrong, it will anyway.

If you perceive that there are four possible ways in which a procedure can go wrong, and circumvent these, then a fifth way, unprepared for, will promptly develop.

Left to themselves, things tend to go from bad to worse.

If everything seems to be going well, you have obviously overlooked something.

Nature always sides with the hidden flaw.

Mother nature is a bitch.

It is impossible to make anything foolproof because fools are so ingenious.

Whenever you set out to do something, something else must be done first.

The Light at the end of the tunnel is only the light of an oncoming train.

Fidele, la inceput erai mult mai optimist decat mine. Acum imi pari mai pesimist decat mine. Calm, vom izbuti sa rapunem curva asta cat de curand. Cu perseverenta, disciplina si seriozitate trebuie continuat de respectat masurile fiecare pe patratica lui. Indata ce da un pic inapoi imi e teama sa nu intervina o relaxare. Cunoastem specia.
    Dar vom plati scump. Asa e cu prostiile si greselile se platesc cu varf si indesat. Sute de mii de vieti si o recesiune de doua-trei ori mai mare ca in 2008 isi freaca mainile sa inceapa.
    Ce putea fi evitat usor acum o sa coste o mana si-un picior.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    209
    Putere Rep
    14

Implicit

Doza de ironie

Exista si asa ceva, sa vedem daca rezistati pana la minutul 12. Aceasta emisiune are 3 parti si o gasiti si pe you tube, atasez doar prima parte, daca doriti gasiti continuarea dar doar sa vreti. Unde e Romania in acest clasament, undeva in urna a doua valorica.

Doza de ironie sau cinism. Exista tot felul de comentarii ..de la golaveraj s-a trecut la mortaveraj.
    https://www.youtube.com/watch?v=ZBhWNZ3hIGY&t=350s

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.385
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Probabil pentru ca cea mai mare parte din omenire au grupa A. Deci obligatoriu are legatura cu cateva din Murphy's laws.

Fidele, la inceput erai mult mai optimist decat mine. Acum imi pari mai pesimist decat mine. Calm, vom izbuti sa rapunem curva asta cat de curand. Cu perseverenta, disciplina si seriozitate trebuie continuat de respectat masurile fiecare pe patratica lui. Indata ce da un pic inapoi imi e teama sa nu intervina o relaxare. Cunoastem specia.
    Dar vom plati scump. Asa e cu prostiile si greselile se platesc cu varf si indesat. Sute de mii de vieti si o recesiune de doua-trei ori mai mare ca in 2008 isi freaca mainile sa inceapa.
    Ce putea fi evitat usor acum o sa coste o mana si-un picior.
    Ai dreptate ,sa ne pastram calmul.
    Prefer recesiune decat un razboi nuclear. Pina acum Donald s-a tinut de cuvant,nu a inceput nici un razboi. In cazul unei crize o sa faca aceleasi forte intunecate bani si o sa profite de nenorocirea generala. Multi sunt de parere ca nu este ceva intimplator,totul a fost pina in cel mai mic amanut planificat.
    Pretentiile noastre de la viata sunt foarte modeste,imi aduc aminte de o faza din viata mea din tara. Ma aflam in Arad si Ceausescu tine o cuvintare de la un balcon,probabil la consiliul municipal. Eram intimplator in oras si incercam sa ma strecor prin multime in drumul meu. In ureche imi suna vocea iubitului conducator; Suntem impotriva bombei cu neutroni.
    Asta mi-a ramas in amintire plus, cateva cuvinte despre pastrarea independentei si suveranitatii si neamestecul in treburile interne.
    Probabil ca au fost crize si in vremurile acelea,se pare ca noi eram imuni. Daca gaseam cafea cu soia sau naut ,chiar daca avea gust de boritura de maidanez,eram fericit la maxim.
    Eh, prea ne-am domnit.Bunastarea ne-a tocit simturile.

Citat Postat în original de Tim Vezi post
    Doza de ironie
    Citat Postat în original de Tim Vezi post

Exista si asa ceva, sa vedem daca rezistati pana la minutul 12. Aceasta emisiune are 3 parti si o gasiti si pe you tube, atasez doar prima parte, daca doriti gasiti continuarea dar doar sa vreti. Unde e Romania in acest clasament, undeva in urna a doua valorica.

Doza de ironie sau cinism. Exista tot felul de comentarii ..de la golaveraj s-a trecut la mortaveraj.
    https://www.youtube.com/watch?v=ZBhWNZ3hIGY&t=350s

Tim am resistant 20 de secunde.Am ajuns foarte repede la concluzia ca nemtii sunt de vina pentru tot ce se intimpla sau se va intimpla vreodata.
    ps. aveti si emisiuni care contribuie la dezvoltarea culturii generale ,sau totul se axeaza pe critica si mistocareala?
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 05.04.2020 la 11:49.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.319
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    . Multi sunt de parere ca nu este ceva intimplator,totul a fost pina in cel mai mic amanut planificat.

Tim am resistant 20 de secunde.Am ajuns foarte repede la concluzia ca nemtii sunt de vina pentru tot ce se intimpla sau se va intimpla vreodata.
    aveti si emisiuni care contribuie la dezvoltarea culturii generale ,sau totul se axeaza pe critica si mistocareala?
    Multi au al 8-lea simt. Ei simt ca e ceva necurat si cu apa ce curge la dus si pamantul e patrat Sa nu ne facem de circomedie. A fost dovedit stiintific ca virusul vine din natura, nu din laborator.
    Dar totusi, asta nu inseamna ca n-a fost prins la "borcan" din natura.
    Si apoi the sky is the limit. Cei pasionati de teoria conspiratiei au some crazy shit material de folosit.

*SOMETHING IS FISHY!!*🤔

Wuhan to Shanghai = 839km
    Wuhan to Beijing = 1,152km
    Wuhan to Milan = 15,000km
    Wuhan to NY = 15,000km

The Coronavirus started in Wuhan yet there is no effect of Coronavirus in nearby Beijing or Shanghai but many deaths in Italy, Iran, European countries and USA.

All business areas of China are now safe.

America is not just blaming China without a reason.

Even today, India is locked down but all the cities of China are open. China has also announced the opening of Wuhan from April 08. Not a single leader in China has tested positive for the deadly Coronavirus.

The virus has ruined many economies around the world. Many have had to close their borders in an attempt to contain and control the spread of the Coronavirus. Thousands have lost their lives, millions have now got this disease, countless people have been locked in their homes and many countries have placed their citizens on lock down.

The Coronavirus orginated from the city of Wuhan in China and has now reached every corner of the world, but the virus did not reach China's capital Beijing and China's Economic Capital Shanghai, located in close proximity to Wuhan itself.

Today Paris is closed, New York is closed, Berlin is closed, Delhi is closed, Mumbai is closed, Tokyo is closed, the world's major economic and political centers are closed, but Beijing and Shanghai are open. No Coronavirus effect is seen in either cities. There were only a few cases but the virus had no real effect on Beijing and Shanghai.

Beijing is the city where all the leaders of China live, including their military leaders. There is no lock down in Beijing.

Shanghai is the city that runs China's economy. It is the economic capital of China, where all the rich people of China live and run major industries. There is no lock down here, there is no effect of the Coronavirus there.

Beijing and Shanghai are the areas adjoining Wuhan. The virus from Wuhan reached every corner of the world, but the virus did not affect Beijing and Shanghai.

Tim, la fel am gandit si eu dar mi-a luat Fidel vorba din gura. Eu n-am rezistat decat 6 secunde. Atat mi-a luat sa duc degetul la aparat dupa ce i-am vazut moaca si ascultat vocea aluia. Eram in relax mode.
    Hai fiti seriosi cu paraziti din astia.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 05.04.2020 la 15:01.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.686
    Putere Rep
    10

Implicit

https://www.naturalnews.com/2020-04-...ojections.html

Sa vedem daca o fi adevarat, desi eu cred ca sunt prea multe variabile ca matematica sa fie "o stiinta exacta" acum :D

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.385
    Putere Rep
    41

Implicit

"The Coronavirus started in Wuhan yet there is no effect of Coronavirus in nearby Beijing or Shanghai but many deaths in Italy, Iran, European countries and USA.

All business areas of China are now safe."

probabil ca chinejii umbla cu date falsificate. nu pot sa cred ca virusul s-a raspindit pe tot globul si orasele invecinate au fost ca prin farmec ocolite de virus.

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    209
    Putere Rep
    14

Implicit

Zile proaste, zile negre pe vremuri de covit
    https://www.cotidianul.ro/zile-proaste-zile-negre/

Istoria se repeta, acum 100 si un pic de ani, ce e aici parca e prea de demult
    https://www.digi24.ro/stiri/actualit...de-azi-1285902

Fiecare om, individ in perioada lui de viata prinde doua evenimente (spunetile cum doriti) de felul asta, eu am prins revoutia si perioada asta denumita coronavirus.
    Poate am evoluat si mai avem timp de un eveniment, cand va veni ala ..maine ? sau cand ? peste 30 de ani ?

Cand ma uit la pozele alea din 1918 termenul..am evoluat.. nu prea sta in picioare.

Pagina 10 din 15 PrimulPrimul ... 89101112 ... UltimulUltimul

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •