Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 16 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 153

Subiect: CoronaVirus

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.344
    Putere Rep
    34

Implicit

Au uitat de ziare. Las ca vine vara se gasesc frunze din copaci.
    In caz de forta majora, hartia igienica ar fii ultima problema ..te speli dracu, mai important e sa ai ceva de mancare.
    In orice caz, e bine ca se bat pe hartie igienica. Pariez ca servetelele umede sunt neatinse. Peste 95% din populatia lumii umblam cu rahatul la cur in 2020 si ne credem civilizati.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.697
    Putere Rep
    24

Implicit

Va salut cu drag, dupa ceva vreme.

Si veni, mai devreme decat ne asteptam, ceea ce a fost demult clasificat ca principala amenintare la adresa omenirii - un virus foarte agresiv.
    Nu ar trebui deci sa ne surprinda ca a aparut, ar trebui sa ne surprinda ca ne-a prins pe toti cu chilotii in vine. Asta va schimba lucrurile in viitor.

De ce Italia ? Cumul de factori:
    - cea mai mare comunitate chineza din Europa (cele mai multe zboruri intr-acolo)
    - cea mai batrana populatie din Europa (categoria de risc)
    - putine unitati de ventilare artifiala in reteaua sanitara (indispensabile in tratament)
    - o cultura foarte tactila, pupat, imbratisat, strans mana, etc
    - aversiune mare a populatiei fata de reguli si respectarea lor
    - stat slab, ezitant, structural dezorganizat

Personal apreciez situatia de fata ca prezentand doua riscuri majore, cel financiar si cel existential.
    In mod clar cel mai mare risc este cel financiar, deja efectele se simt si cu cat se prelungeste situatia asta, cu atat vor fi mai serioase. Avem nevoie deo rezerva apreciabila din resursa primara - banutii, sa putem trece peste o posibila perioada de seceta.
    Pericolul existential exista si el, fara indoiala, dar in mod clar mult mai redus. Masurile de autoprotectie trebuie luate in serios.
    Foarte indicat sa avem in casa un mic stoc de alimente, apa, medicamente, produse de igiena, curatenie, baterii, lumanari, etc, sufficient cat sa ne ajunga pentru cel putin o luna, in caz de nevoie.

Sunt cel mai mare adversar al panicii dar trebuie totusi sa luam situatia foarte serios, ca sa trecem cu bine de ea.

Multa sanatate tuturor si aveti grija de voi si de cei dragi.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.344
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Nu ar trebui deci sa ne surprinda ca a aparut, ar trebui sa ne surprinda ca ne-a prins pe toti cu chilotii in vine. Asta va schimba lucrurile in viitor.

De ce Italia ?
    - aversiune mare a populatiei fata de reguli si respectarea lor
    - stat slab, ezitant, structural dezorganizat

Multa sanatate tuturor si aveti grija de voi si de cei dragi.
    Atat. Dar imi permit sa te contrazic putin. Nu va schimba mare lucru pe viitor, prostia ramane intacta.

Yep, ei insusi recunosc ca si-au batut joc. Au luat situatia in deradere. Egoismul, ignoranta, nepasarea, smechereala ne omoara cu zile. Acum sunt la 2,500-3,000 de cazuri noi si 200 de morti zilnic. Iar Spania, Franta, Germania si Elvetia le calca pe urme.

France's finest a tinut discurs aseara la TV, a inchis scolile pe termen nelimitat de Luni. E foarte bine dar ce vom face, habar n-am. Cred ca o sa-mi opresc contractul de comun acord si intru in somaj. Traim vremuri cacacioase d-aia e bataie pe hartie.
    Si si-a mai invatat compatriotii o data sa se spele pe maini. E jenant sa trebuiasca sa te invete presedintele tarii reguli elementare de igiena.
    Dar asta e, unii se spala pe maini doar cand fac dus si dupa ce schimba roata la masina.
    Azi unul in bus la vreo 45 de ani butona telefonul cu ambele maini si castile mari cat verzele pe urechi, tuseste o data, de doua ori, de trei ori fara sa-l doara in cur sa-si acopere gura. Iti vine sa-i dai cu capul de pereti nu altceva. Bai fimiu la 4 ani isi acopera gura cand tuseste, e lege!!!
    Ii mai vezi cu niste unghii Dumnezeule! Cum or putea trai cu ele nu i-o deranja? Poate isi presare sarea in mancarica cu ele..
    Unghiile se taie cand ajung la 1 mm nu la 1 cm!

Vazand tot mai multe celebritati contaminati ce-s traiti in puf, merg cu private jet-ul nu cu autobuzul, am asa sentimentul ca suntem muuult mai multi contaminati decat cei identificati.

Sa fim sanatosi!
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 13.03.2020 la 03:56.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.409
    Putere Rep
    41

Implicit

am citit astazi un articol ,in care medicii italieni spun ca in spitale sunt situatii asemanatoare cu cele din razboi. cand ai mai multi raniti trebuie sa te decizi sa ajuti pe cel care are sansele cele mai mari sa spravietuiasca. nu se pune problema de morala sau etica pentru-ca este situatia prea grava.
    batranii sunt cei mai dezavantajati si cu sansele cale mai putine de supravietuire.
    o situatie asemanatoare inca nu am avut, sa speram ca gasesc un vaccin sau vreun medicament salvator.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.344
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    am citit astazi un articol ,in care medicii italieni spun ca in spitale sunt situatii asemanatoare cu cele din razboi. cand ai mai multi raniti trebuie sa te decizi sa ajuti pe cel care are sansele cele mai mari sa spravietuiasca. nu se pune problema de morala sau etica pentru-ca este situatia prea grava.
    batranii sunt cei mai dezavantajati si cu sansele cale mai putine de supravietuire.
    o situatie asemanatoare inca nu am avut, sa speram ca gasesc un vaccin sau vreun medicament salvator.
    Informatia asta e pe piata de 4-5 zile chiar o saptamana. Ma mir ca afli abia acum. Deci sa nu te simti penibil ca ti-ai luat cateva provizii. Tarile unde traim calca pe urmele Italie negresit, acelasi grafic suntem doar doua saptamani in urma. Si nu uita, cifrele vorbesc doar de cei testati. In realitate cred ca ne-am speria sa stim numarul real.
    Inchide televizorul, cauta pe internet stiri. Informeaza-te si judeca cu propriul tau creier. Daca in jurul tau sunt o gramada de fraieri delasatori, nu fii si tu.
    Fidele iti mai zic o data, evita sa mai iesi din casa. Se ingroasa situatia pe zi ce trece.
    Si PS. Cei fumatori sunt de 14 ori mai vulnerabili la saracia asta.
    Ai fumat o viata, la fel si eu ..
    Si nu-mi spune ca sunt tanar. De acord nu comparam sansele insa si in grupa de varsta 30-39 sunt destui ce au muscat tzarana deja. Luati situatia in serios si dati dovada de responsabilitate maxima.

Vaccin e in lucru si tratament e in lucru. Dar dureaza. Tre sa tragem de timp cat se poate.

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.697
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Vaccin e in lucru si tratament e in lucru. Dar dureaza. Tre sa tragem de timp cat se poate.

Exact, trebuie rezistat pe metezeze, "hold the line !", cum le place britanicilor atat de mult sa spuna.
    Mai e inca o chestie: organismul uman este cea mai grozava masinarie construita de Creator, el invata sa sa lupte si sa distruga entitatile care il ataca. Este numai o chestiune de timp pana organismul uman isi va dezvolta capacitatea de a anihila si acest virus, asa cum a facut cu multe altele.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.425
    Putere Rep
    36

Implicit

Rahat, de ieri am intrat în semi-izolare. Better half a luat gripă de la muncă. Una galopantă, în 12 ore a sărit de la 98.5 la 105

Un dobitoc a venit la muncă bolnav cobză, a strănutat toată ziua la foc automat și când ea chemat resposabilul de schimb ăla a zis că ”el e bine, că până ieri a fost și mai rău”. așa că l-au lăsat să lucreze...

Singura chestie pozitivă din tot rahatul ăsta e că nu trebuie/am voie să mai umblu pe coclauri. Șefii mei sunt toți în carantină în Italia, așa că-s de capul meu...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.106
    Putere Rep
    36

Implicit

aramis_13 ,sanatate sa aveti sa treceti cu bine de gripa/raceala.Inseamna ca vei fi pe aici avand timp liber,sa ne tii la curent!
    Ma astept de la o zi la alta sa ne trimita acasa si pe noi...se restrictioneaza activitati ce implica distantele intre persoane,firesc.
    Suntem constienti toti cu ce ne vom confrunta,sa avem noroc de imunitate ne doresc tuturor.
    De putin timp frecventez un grup de Qigong ,maestra ne-a anuntat ca se amana sedintele...regret nitel,totusi am speranta ca se poate relua candva in aer liber respectand spatiul .
    Sanatate tuturor!
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.344
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    Rahat, de ieri am intrat în semi-izolare. Better half a luat gripă de la muncă. Una galopantă, în 12 ore a sărit de la 98.5 la 105

Un dobitoc a venit la muncă bolnav cobză, a strănutat toată ziua la foc automat și când ea chemat resposabilul de schimb ăla a zis că ”el e bine, că până ieri a fost și mai rău”. așa că l-au lăsat să lucreze...

Singura chestie pozitivă din tot rahatul ăsta e că nu trebuie/am voie să mai umblu pe coclauri. Șefii mei sunt toți în carantină în Italia, așa că-s de capul meu...
    Nashpa omule. Usor, usor ne ajunge pe majoritatea. Si la nevasta-mea la munca s-au inregistrat doua cazuri plus seful ei in carantina pt ca nevasta-sa e pozitiva de Vineri seara. Si Joi a fost in laborator au discutat ..deci ..e pe vine. O iau si eu buze'n buze. Chiar daca nu am luat deja ..am cateva zile libere acum si apoi ma duc pe bicicleta bag piciorul in el de autocar. Dar sper sa inchida pana Joi. Defapt shomajul bate la usa. Aveti grija de voi cum puteti.

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.425
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    aramis_13 ,sanatate sa aveti sa treceti cu bine de gripa/raceala.
    mersi. sănătate la toată lumea.

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    Inseamna ca vei fi pe aici avand timp liber,
    timp liber nu o să am, că lucrez de acasă. slujba permite asta. asta am făcut în ultimele 2 săptămâni, când nu m-am simțit eu bine. asta-i fain: și dacă-s bolnav, io tot lucrez și-s plătit. doar să nu fiu internat în spital în comă...vorba aia ”treaba merge, timpul trece, noi cu drag muncim”
    compania ne-a anunțat vineri că cine vrea poate să lucreze de acasă (dacă are condiții) de azi și până pe 3. azi au anunțat că au închis fabricile din Spania (după Italia).

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Nashpa omule...
    nașpa, nașpa, da' dac-o fi să fie, am antidot. 5 litri la 79%. chit că mă fac , nu rezistă nici un virus cât o fi el de SARS la medicamentu' ăsta...
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 16.03.2020 la 14:37.
    plecat de-acasă.

Pagina 3 din 16 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •