Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 16 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 153

Subiect: CoronaVirus

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.345
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    esti prea drastic cu bietii italieni. daca te uiti la statistici cu orasele din lume cele mai vizitate de turisti,intre primele zece vezi Roma ,Venetia ,Milano,Florenta. cei care iubesc arta si vor sa vada cu ochii lor capodoperele renasterii trebuie sa viziteze neaparat Italia.
    cu multi ani in urma am vizitat Cappella Sistina,a durat patru ore si jumatate pina am ajuns la rand. pe atunci deja ,erau asiatici foarte multi intre turisti.
    Am fost chiar cumsecade. Cand e vorba de natia italiana pot dezvolta un repertoriu foarte stufos. glumesc.
    E si ei oameni cu suflete ca toata lumea.
    Am cautat de curiozitate, si cele 4 orase amintite nu au loc in primele 10. Abia in primele 50. Roma pe 15, Milan 32, Venetia 41 respectiv Forence 47.
    Nu caut sa le iau din merite si sa le neg contributiile indiscutabile aduse omenirii. Adica in afara de mine, nu stiu pe altcineva care ar putea trai fara pizza, macaroane, pantofi scump si Ferrari. Insa sa nu exageram. Probabil de aceea sunt foarte over rated ca natie si ingamfati ca sunt umflati din toate partile.
    In fine, nu stiu daca ti-am spus vreodata insa nevasta-mea e 50% italianca. (Aia 50% cei mai buni haha dar nu stiu de unde vin probabil de la generatii indepartate nu de la ma-sa si bunici). Soacra-mea (Coronavirus, te rog sa nu o ocolesti) e nascuta aici dar din parinti italieni imigranti in Franta. Plozii mei putem spune ca au 25% sange italienesc. Deci nu ma puteti banui de prejudecati absurde sau rasism. Sunt de parere ca in relatiile cu ceilalti, fiecare individ ar trebui sa plecam de la zero indiferent de natie, culoare, etc. Asadar nu am nimic personal cu nimeni, posibil as putea chiar deveni prieten bun cu vreun italian ..dar ca natie per total nu-i halesc. Mi se par in general o natie de ..prost crescuti.

In fine sa revenim la Covid19. Ce si-au spus macaronarii. Ba Made in China ce prosti sunteti, hai ca va aratam noi cum se face, Made in Italy. Daca imi spuneai acum o luna ca va exploda intr-o tara europeana si apoi umple Europa si ma intrebai care tara cred ca are sa fie vinovata de asta, iti spuneam Italia fara sa clipesc! Bravo Gicuta, ai castigat un televizor color! Asadar ..I hate it when I'm right! De ce as fi spus Italia? Pt ca au posibilitati, au deschidere la public si sunt cam la fel de lipsiti de educatie in termeni de igiena si nu numai, ca, ati ghicit, romanii.

Ai adus in discutie faptul ca e o tara foarte turistica si implici ca din cauza asta o patesc/patim fara vina lor. Nu stiu la ce stiri aveti acces sub talpa Angelei dar nu are nici o legatura cu vizitele chinezilor. Pacientul 0 a fost un italian care a calatorit in China in interes de serviciu/afaceri. La intoarcere l-a infectat pe pacientul 1 care a mers la spital si a fost internat cu simptome de gripa. Bineinteles ca fiind un spital ca pe meleagurile mioritice, nimeni nu a suspectat ce are sa se dezlantuie si nimeni nu s-a protejat. A infectat tot spitalul si de acolo continuarea e istorie. Despre spitalele din Italia iti pot povestii italienii insusi. Bunica nevestei mele era in vacanta de vara acolo acum vreo 20 de ani. A trebuit sa se opereze subit de apendice. S-a operat acolo, au aparut complicatii o infectie si s-a oripilat de conditii si tratamentul primit. A sunat in Franta sa vina sa o ia ca moare acolo. Fiind pe sistemul medical francez, au trimis francezii un elicopter si asa a fost transferata in Franta cu elicopterul. Cam asa sta treaba. Deci sa nu va mirati de ce a explodat intr-un spital italian.
    Asta e, urmarim caderea Imperiului Roman partea a doua.

Grija mare la tarile din est, ca daca nu se fac eforturi extrem de serioase sa se contina ACUM, la revedere!
    Ce-mi place la virusul asta e ca ocoleste copiii. Cineva acolo sus ii iubeste inca pe cei nevinovati.
    Cu cat se ingroasha gluma prin zona noastra urmarind cifrele cu atat ma impac cu ideea ca tre sa trecem prin ea. Sper sa nu fim amandoi atat de ghinionisti si sa ramanem macar unul sa creasca plozii in continuare si aia sa fie nevasta.
    In final, o meritam din plin! Cum iti asterni asa dormi. Din toata familia asta de coronavirus sunt vreo 7, omenirea nu a pregatit nimic preventiv. Ca e acelasi fuckin' virus de zeci de ani de zile doar isi face mutatii dar la baza e acelasi. Bai ceva sa nu dai din colt in colt cand apare the latest and greatest. Chiar daca mai lucrezi cateva luni la un remediu sau un vaccin dar sa ai o baza nu de la zero! Ne-a prins o raceala cu pantalonii in vine ca noi suntem ocupati cu investitii in arme, razboaie, nave spatiale technologie 'n shit.
    Fidele, sfatul meu prietenesc e sa stai in casa pe cat posibil pana mai incolo. Suntem la mana anotimpului meu preferat. Daca soarele verii nu-l opreste atunci prognozele cu 50% populatie planetara infectati si minim 20 de milioane de morti cred ca se vor adeveri.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.410
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post

Grija mare la tarile din est, ca daca nu se fac eforturi extrem de serioase sa se contina ACUM, la revedere!
    Ce-mi place la virusul asta e ca ocoleste copiii. Cineva acolo sus ii iubeste inca pe cei nevinovati.
    Cu cat se ingroasha gluma prin zona noastra urmarind cifrele cu atat ma impac cu ideea ca tre sa trecem prin ea. Sper sa nu fim amandoi atat de ghinionisti si sa ramanem macar unul sa creasca plozii in continuare si aia sa fie nevasta.
    In final, o meritam din plin! Cum iti asterni asa dormi. Din toata familia asta de coronavirus sunt vreo 7, omenirea nu a pregatit nimic preventiv. Ca e acelasi fuckin' virus de zeci de ani de zile doar isi face mutatii dar la baza e acelasi. Bai ceva sa nu dai din colt in colt cand apare the latest and greatest. Chiar daca mai lucrezi cateva luni la un remediu sau un vaccin dar sa ai o baza nu de la zero! Ne-a prins o raceala cu pantalonii in vine ca noi suntem ocupati cu investitii in arme, razboaie, nave spatiale technologie 'n shit.
    Fidele, sfatul meu prietenesc e sa stai in casa pe cat posibil pana mai incolo. Suntem la mana anotimpului meu preferat. Daca soarele verii nu-l opreste atunci prognozele cu 50% populatie planetara infectati si minim 20 de milioane de morti cred ca se vor adeveri.
    Multumesc pentru sfat Gigi. Din pacate nu pot sa stau numai acasa,pentru-ca mama este pe ultima suta de metri pe planeta asta si trebuie sa o vizitez destul de des la casa de batrani. Pericolul sa iau ceva de acolo este relativ zero ,pentru-ca de cate ori ma duc acolo sunt singurul vizitator.
    Ti-am spus ca am rude apropriate in Italia si sunt la curent cu problemele. Pozitiv de remarcat ca autoritatile se ocupa de probleme si orase intregi in nordul Italiei sunt in carantena.
    Nemtii au sange de indian nord american,daca ii tai o mana nu ii tresare nici un muschi pe fata. Noi suntem in linie dreapta cam la 300 km de Milano si lumea isi vede de treaba de parca este ceva fara importanta. La tv sunt discutii care se invart in jurul problemei, dar predomina grija de a nu produce panica .
    Pe internet afli mult mai multe decat la tv. Ma ingrijoreaza ca unii sunt de parere ca virusul asta,spre deosebire de cele care se rapindesc prin stropi de saliva adica tuse,poate fi transportat ,raspindit prin aer de vant sau curenti de aer. Nu stiu in ce masura este adevarat dar daca este,atunci nu are nici un rost sa ne ascundem in casa.
    Dar cum spuneam, nemtii sunt un popor foarte tenace si sunt sigur ca Angela va gasi pina la urma solutia salvatoare pentru noi.

ps. chiar ieri imi spunea fica-mea ca s-a inchis un liceu in München. liceul unde merg nepotii mei functioneaza normal,asa ca nu mai inteleg nimic.
    pps. aveti grije de voi si inceteza cu gandurile sumbre. voi sunteti foarte tineri,nu este nici un pericol.
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 08.03.2020 la 02:58.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.345
    Putere Rep
    34

Implicit

Si noi tot la fel suntem exact la 300km Vest de Milano. Daca te duci cu masina la mama ta nu ai nicio problema. Sa te feresti de mijloacele de transport in comun si locurile aglomerate. Nu as crede sa se raspandeasca cu vantul altfel ..vorba ta. Dar nimeni nu stie nimic concret deocamdata. E clar ca e mult mai contagios ca altele. La noi a sarit de 1,100 si pana cand apuci sa citesti ce scriu deja mai pui o suta-doua. Si la voi e similar. In doua saptamani ajungem la 10,000 fiecare fara efort.
    Si Elvetia a intrat in forta in hora cu 300 de cazuri deunazi erau 18. Eu ma duc la munca cu autocarul, n-am loc de parcare ..cam nasol. Vedem, cred ca peste o saptamana doua nu mai mergem la munca deloc. Deja ne ia temperatura la intrare dimineata la munca inca de saptamana trecuta. Poate ne inchide granita in nas ca elvetienii nu-s ... latini.
    Hai curaj, bafta si sanatate!
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.425
    Putere Rep
    36

Implicit

Virusul nu e ”airborne”. Ca și celelalte , se transmite prin saliva celor infectați.

Și nu, nu există încă un tratament fie el preventiv sau curativ pentry răceală. Deși răceala este cunoscută de mult mai de mult decât coronavirusurile. Nu se poate găsi un leac pentru orice. Dacă ar fi așa, poate s-ar găsi unul și pentru...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.345
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    Virusul nu e ”airborne”. Ca și celelalte , se transmite prin saliva celor infectați.

Și nu, nu există încă un tratament fie el preventiv sau curativ pentry răceală. Deși răceala este cunoscută de mult mai de mult decât coronavirusurile. Nu se poate găsi un leac pentru orice. Dacă ar fi așa, poate s-ar găsi unul și pentru...
    Gresit. Si virusul asta si multe altele precum gripa, fac parte din categoria Airborne Diseases. Ai vrut sa spui ca nu calatoreste dilimache pe aripile vantului de la Milano la Philadelphia - asta da.
    Insa e foarte airborne. Ca sa intelegi termenul, si un avion de hartie sau un bulgare de zapada indata ce il lansezi, devine airborne.
    Cand stranuta un individ fara sa isi acopere gurita si isi imprastie mucii si particule de saliva in aer cu viteza exploziva, virusul devine airborne aka se transmite pe calea aerului.
    Se transmite si prin cacao. Asa ca aveti grija la toaletele publice si pe unde va introduceti degetelele.

Sa recapitulam:
    Airborne Diseases

Airborne diseases are caused by pathogenic microbes small enough to be discharged from an infected person via coughing, sneezing, laughing and close personal contact or aerosolization of the microbe. The discharged microbes remain suspended in the air on dust particles, respiratory and water droplets. Illness is caused when the microbe is inhaled or contacts mucus membranes or when secretions remaining on a surface are touched.

Transmission of airborne diseases can be greatly reduced by practicing social and respiratory etiquette. Staying home when ill, keeping close contact with an ill person to a minimum, allowing a few feet distance from others while ill, and wearing a mask, covering coughs and sneezes with elbow or tissue can greatly reduce transmission. Good hand washing can decrease spread of germ-containing droplets that could be picked up on hands from surfaces or hand contact with secretions. Environmental controls and engineering alternatives help reduce transmission of water droplet aerosolized pathogens.

Contact Diseases

Contact Diseases are transmitted when an infected person has direct bodily contact with an uninfected person and the microbe is passed from one to the other. Contact diseases can also be spread by indirect contact with an infected person’s environment or personal items. The presence of wound drainage or other discharges from the body suggest an increased potential for risk of transmission and environmental contamination. Precautions that create a barrier and procedures that decrease or eliminate the microbe in the environment or on personal belongings, form the basis of interrupting transmission of direct contact diseases.

Mai mult aici: https://www.healthline.com/health/airborne-diseases

Ai dreptate bre nea Aramis. De fapt n-a mai scos omenirea un antibiotic nou noutz de pe vremea cand se mergea cu trasura prin Manhattan deci nu putem avea asteptari exagerate.

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.410
    Putere Rep
    41

Implicit

"Das ist eine Bio-Kriegswaffe. übersetz es mal:https://www.marianne.net/coronavirus...franco-chinois2017 haben die Franzosen den Chinesen in Wuhan ein hochgefährliches Labor eingerichtet, dachten aber dummerweise nicht , dass man dort damit was anderes vorhatte... nun sind sie halt entsprungen, die kleinen Viren... wie Merkel sagen würde.."nun sind sie halt da" !"

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.345
    Putere Rep
    34

Implicit

https://www.bbc.com/news/amp/world-us-canada-51835856

Daca pana si Anjela, de regula un monument de optimism, zice una ca asta ..inseamna ca realitatea e sumbra.

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.410
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    https://www.bbc.com/news/amp/world-us-canada-51835856

Daca pana si Anjela, de regula un monument de optimism, zice una ca asta ..inseamna ca realitatea e sumbra.
    am fost astazi la cumparaturi,ceva provizii pentru cazul ca nu putem iesii timp mai indelungat din casa. auzeam zilnic la tv sa ne facem provizii ca nu se stie ce vine.
    recunosc ca a fost o experienta penibila,pentru-ca am fost singurii incarcati exagerat cu provizii. nu era ora de varf cand vin oamenii de la lucru,totusi supermachetul era plin cu produse si la case erau cel mult 2-3 persoane inaintea ta, nici urma de panica sau inbulzeala.

nu am vazut pe nimeni cu masca de protectie pe strada. in spitale medicii refuza sa dea mina. in rest, evenimente sportive sau culturale se tin majoritatea fara spectatori,se recomanda a se evita marile aglomeratii.
    cumva o sa treaca si asta. pe ce supune Angela nu trebuie dat atentie. parca ar fi sora mai mica a lui Ceausescu,in orice domeniu este expert.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.345
    Putere Rep
    34

Implicit

Si pe aici la fel, indiferenta si durerea in anus face legea.

https://www.cnnmoney.ch/shows/big-pi...nt-switzerland

Elvetienii pe care ii credeam mai de soi, se lasa pagubashi. E prea multa munca sa investigheze fiecare caz in parte cu cine a fost in contact si prea scump sa testeze lumea. Sunt deja satui de pierderile materiale suferite si plang cu lacrimi de crocodil ca trebuie sa aloce mai mult la sanatate. S-au hotarat sa lase lucrurile sa se intample de la sine. Daca esti grav poate te testeaza, daca nu .. ia un paracetamol si stai acasa! Adica fara sa o spuna drept, sa lase selectia naturala sa isi urmeze cursul. Defapt cei mai in varsta care se vor curata, le pica taman pansament la inimioara statului sa nu le mai plateasca pensiile. Ca daca astora nu le place banul, atunci nu-i mai place nimanui.
    Gasesc cam rusinos si dezamagitor, pana si Romanica se ocupa si ia lucrurile in serios asa cum poate.
    In comparatie in New Jersey a fost declarata stare de urgenta dupa doar 6 cazuri.
    In fine, poate suntem noi astia ingrijorati mai anormali si restul mai destupati la minte. Dar cred ca tot cu indiferenta si relaxare au tratat si italienii situatia la inceput si uite unde s-a ajuns.
    Asta e, vom vedea. Sa fie bine sa nu fie rau.

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.425
    Putere Rep
    36

Implicit

plecat de-acasă.

Pagina 2 din 16 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul