Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 5 din 8 PrimulPrimul ... 34567 ... UltimulUltimul
Rezultate 41 la 50 din 74

Subiect: Donald Trump, al 45-lea presedinte al Americii - bune si rele (continuare2)

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.304
    Putere Rep
    40

Implicit

vorbeam de manipularea maselor cu ajutorul mediilor. la noi la stiri nu arata nici odata asa ceva. sunt foarte putini care au curajul sa spuna adevarul. si daca il spun ,imediat se gasesc cativa zombi spalati pe creier,care sar imediat si il rupe in bucati pe cel care nu tine pasul coloana.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.223
    Putere Rep
    32

Implicit

"The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.304
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    o veste buna. Donald a luat o decizie care va ramine in istorie.

am citit undeva ca kurzii intentioneaza sa colaboreze cu Assad. au renuntat foarte abrupt la visele de autonomie si intemeiere a statului Kurdistan.
    ma intreb din ce o sa traiasca ,de opt ani sunt in razboi. femei si barbati care au trait finantati de EU si USA cu arma in mana.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.223
    Putere Rep
    32

Implicit

Bun. Acum putem merge la culcare pe pernele noastre comfortabile mai senini cu gandul ca zeci sau sute de mii de kurzi for fi facuti praf de bravii iubiti turci.
    Turcia ii considera teroristi. Asa ii consideri si matale? Si daca da, atunci nu au si ei o mama, o nevasta, copii, o sora, un frate, bunici, unchi, matusi, versisori de gradul 15??

Ce lume de rahat, sunt vreo 30-40 de milioane ce lupta de un secol sa aiba si ei un petec de pamant al lor. Cer prea mult.
    Inca o data, Turcia e un jeg de natie.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    o veste buna. Donald a luat o decizie care va ramine in istorie.

am citit undeva ca kurzii intentioneaza sa colaboreze cu Assad. au renuntat foarte abrupt la visele de autonomie si intemeiere a statului Kurdistan.
    ma intreb din ce o sa traiasca ,de opt ani sunt in razboi. femei si barbati care au trait finantati de EU si USA cu arma in mana.

Decizia asta luata de Trump se califica linistit ca fiind una dintre cele mai mari si mai scabroase tradari din ultimii (multi) ani.
    Kurzii au avut o contributie determinanta la infrangerea ISIS, ca aliati ai americanilor. Si-au varsat sangele cu mile astfel ca vesticii sa poata sa-si crute proprii Soldati, ca acum Trump sa-i vanda ca pe nimic. Si-a ingrozit propriile forte armate cu blestematia asta. In momentul asta in asa hal si-a agasat si oripilat proprii militari si servicii speciale ca sunt aproape sigur ca de la ei o sa I se traga.
    Nu mai vorbim de cretinismul deciziei care va impinge kurzii fie spre sirieni si rusi, fie spre iranieni si au tot dreptul sa ia orice decizie vor considera, la ce nedreptate li s-a facut nu au nicio explicatie de dat nimanui.
    Si inca o chestie: nu Turcia a initiat actiunea militara pentru ca SUA s-au retras, ci exact invers, SUA au decis sa se retraga pentru ca Turcia a informat ca va intra in forta in zona...
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.223
    Putere Rep
    32

Implicit

Eu unul, citind stirile, m-am simtit rusinat. Si sunt de acord cu tine Shogunele, e posibil ca a pierdut hatzurile.

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Eu unul, citind stirile, m-am simtit rusinat. Si sunt de acord cu tine Shogunele, e posibil ca a pierdut hatzurile.

Si e normal, asa simte orice om cu suflet, cu principii. Iti dai seama cum se simt militarii americani din teatrul de operatii si nu numai ?...
    Si acolo nu sunt ageamii, sunt numai cei mai buni dintre cei buni, crema, razboinici caliti, oameni pentru care onoarea e mai importanta ca orice altceva..
    Au luptat alaturi de kurzi acolo, in conditiile alea de viata si de moarte se forjeaza relatii solide intre oameni, cum se uita ei in ochii lor acuma cand trebuie sa se retraga si sa-i lase singuri in cea mai neagra clipa a lor, cand vine tavalugul peste ei ?...Un militar caruia ii faci asta, pe care il pui intr-o asemenea situatie nu te mai iarta niciodata.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.304
    Putere Rep
    40

Implicit

Bun. Acum putem merge la culcare pe pernele noastre comfortabile mai senini cu gandul ca zeci sau sute de mii de kurzi for fi facuti praf de bravii iubiti turci.
    Turcia ii considera teroristi. Asa ii consideri si matale? Si daca da, atunci nu au si ei o mama, o nevasta, copii, o sora, un frate, bunici, unchi, matusi, versisori de gradul 15??

Ce lume de rahat, sunt vreo 30-40 de milioane ce lupta de un secol sa aiba si ei un petec de pamant al lor. Cer prea mult.
    Inca o data, Turcia e un jeg de natie.

nu mai stiu in ce context am spus-o ,dar se pare ca am gresit.
    dar, din punct de vedere biologic mama este numai una si indiferent de calitatile copilului daca i se intampla ceva ,il va plange si il va compatimi .in lumea islamica sa primesti copiii cum i-a primit Elton Jon,este ceva de neconceput.
    vad ca prea le iei pe suflet cu petecul de pamint la care au dreptul kurzii. este problema ca asemenea tiganilor ,poporul asta este raspindit pe o suprafata foarte mare. 15-20 de milioane in Turcia,10 milioane in Irac unde americanii le-au dat deja autonomie si 8 milioane in Iran.
    in Syria kurzii reprezinta cam 5-8 procente din populatie. majoritatea sunt urmasii refugiatilor politici din Turcia de-a lungul istoriei. ca religie sunt suniti si au fost tolerati de Assad ,sub conducerea lui au avut parte de o viata relativ linistita.
    in partea de nord-est a Eufratului se gasesc cele mai multe zacaminte de petrol ale Syriei. ideea americanilor a fost sa faca cadou regiunea asta kurzilor ,ca sa taie sursele de venituri regimului Assad.
    nu stiu cum vedeti voi lucrurile dar mie mi se pare perfida intentia. este ca si cum un criminal violeaza o femeie si dupa viol o pune sa ii calce camasa ca s-a sifonat.
    deci dupa ce am transformat tara in ruina ,le furam si painea de la gura.

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Si e normal, asa simte orice om cu suflet, cu principii. Iti dai seama cum se simt militarii americani din teatrul de operatii si nu numai ?...
    Si acolo nu sunt ageamii, sunt numai cei mai buni dintre cei buni, crema, razboinici caliti, oameni pentru care onoarea e mai importanta ca orice altceva..
    Au luptat alaturi de kurzi acolo, in conditiile alea de viata si de moarte se forjeaza relatii solide intre oameni, cum se uita ei in ochii lor acuma cand trebuie sa se retraga si sa-i lase singuri in cea mai neagra clipa a lor, cand vine tavalugul peste ei ?...Un militar caruia ii faci asta, pe care il pui intr-o asemenea situatie nu te mai iarta niciodata.
    nu stiu despre cine vorbesti,nu este nici un secret ca pentru foarte multi tineri din USA singura scapare de somaj ,saracie,droguri si analfabetism este armata.
    poti sa vorbesti de crema si razboinici cu calitati, daca soldatul ia parte personal la lupte. nu se considera lupta daca insotesti aliatii si ii controlezi. cum a fost in Raqa,unde americanii au incarcat soldatii IS ului in camioane si i-au dus sa lupte la Deir-ez-zor impotriva SAA.

daca vreti neaparat sa ma contraziceti pe viitor,va rog sa tineti cont de doua lucruri;
    - Trump a corectat greseala lui Obama.
    -trupele americane au fost ilegal pe teritoriul Syriei.
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 10.10.2019 la 05:47.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.223
    Putere Rep
    32

Implicit

Ma abtin sa te mai contrazic. Il las pe Shogunelu s-o faca daca are chef plus ca e mult mai priceput in domeniu.

Se pare ca fiecare avem preferintele, convingerile si afinitatile noastre indiferent de adevar. Daca in privinta lui Putin te mai inteleg, in privinta lui Erdogan imi exprim dezamagirea.
    Iti spun sincer ca sper sa nu apuc ziua cand vor intra jegosii aia in UE.

Acum 4 ani ne prezenta Vladimir dovezi incontestabile in privinta stransei colaborari intre Erdogan si IS. Si asta ca o mica nuia peste degete data de Putin datorita shucarului cu avionul doborat. Altfel, cat i-a finantat in schimbul petrolului si inainte si dupa fara sa se divulge nimic, ne putem doar imagina, the sky is the limit. Ecuatia e destul de simpla si fara necunoscute dar ne prefacem ca nu intelegem. Kurzii nu sunt teroristi pentru nimeni altcineva in afara de turci. Le sta ca un spin in talpa si trebuie eradicati din punctul de vedere al dictatorului handicapat.
    Turcia cu ce drept intra pe teritoriul Siriei, pentru ei e legal? Am inteles..

Ps. Erdogan cat crezi ca mai are pana ii vine randul ca oricarui dictator care se respecta? Stii bine ca e doar o chestie de timp..

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Iti dai seama cum se simt militarii americani din teatrul de operatii si nu numai ?...
    Au luptat alaturi de kurzi acolo, in conditiile alea de viata si de moarte se forjeaza relatii solide intre oameni, cum se uita ei in ochii lor acuma cand trebuie sa se retraga si sa-i lase singuri in cea mai neagra clipa a lor, cand vine tavalugul peste ei ?...
    Sper ca macar le-au lasat armament. Cat de mult posibil.

https://www.yahoo.com/news/turkeys-i...093659922.html

Se pare ca jegosul a bagat-o pe maneca si se mai gandeste.

International and U.S. congressional opposition to the Turkish assault was largely to thank for stalling of the offensive, at least temporarily, as it reined in the free hand Turkey thought it would enjoy in northern Syria. President Erdogan was forced to think twice about a full-on invasion. Early condemnation of the assault from European countries such as France, the Netherlands, Germany and others undoubtedly sent a shock through Turkey’s leadership, which relies on the European Union as its biggest source of imports, exports and foreign direct investment.

Finland, just three weeks after approving the export of drones to Turkey, went so far as to announce it would cease all arms shipments to Ankara as part of a commitment to support a joint EU condemnation of Turkey’s assault on the area.

Turkey, well into a years long recession, with a depreciating currency, cannot afford similar measures from other European nations.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 10.10.2019 la 10:18.

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.304
    Putere Rep
    40

Implicit

incep sa pierd firul discutiei,am uitat ce trebuie sa argumentez.
    binenteles ca kurzii nu trebuie facuti una cu pamintul,dar acum sa ma apuc sa insir motivele care au determinat fiecare putere externa care a avut un interes in razboiul asta ,ar necesita prea mult timp si nu cred ca merita.
    cert este ca partidul lui Erdogan este in majoritatea lui de orientare sunitica. kurzii din Syria in majoritate sheiti.
    intrarea in razboi cu Syria a urmat in 2012 . in urma unei inscenari,s-a afirmat ca un avion Phantom turcesc a fost doborat de armata syriana. din momentul asta turcii si-au luat dreptul fara aprobarea UN sa deschida granitele spre Siria si sa trimita unitati speciale si voluntari din toata Europa ,care au colaborat cu IS-ul si au contribuit la destabilizarea Syriei.
    deci cum vezi nu te contrazic in privinta rolului Turciei in razboiul asta.
    si da , prezenta turcilor in Syria este ilegala.

Pagina 5 din 8 PrimulPrimul ... 34567 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •