Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 12 din 13 PrimulPrimul ... 210111213 UltimulUltimul
Rezultate 111 la 120 din 124

Subiect: Donald Trump, al 45-lea presedinte al Americii - bune si rele (continuare2)

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.385
    Putere Rep
    41

Implicit

Multumesc pentru raspunsurile detailate Gigi si Shogunelu. Divo imi pare rau daca iti par arogant.
    Am observat ca Angela a reusit sa va impresioneze prin deciziile ei,pe vreme de corona. Tocmai citisem ca Malta o compara pe Angela cu batranul Adolf,pentru ca vrea ca totul in Europa sa miste dupa comanada ei.

De fapt toate tarile care au fost membre in tratatul de la Warshowia ii condamna pe nemti . Cei mai nemultumiti sunt polonezii. Poate va mai aduceti aminte ca inainte de revolutie polonezii erau maestrii afecerilor. Cumparau marfa intr-o tara si o vindeau in alta. Sfera de activitate din Polonia si pina in Bulgaria. Datorita lui Lech Walessa si a Papei au avut parte de un tratament special in tarile din tratatul din Warshowia. Dupa caderea cortinei de fier ,intrarea in comunitatea europeana a fost mana cereasca pentru ei. Si-au facut un renume ca hoti versati de autoturisme .Din cand in cand se mai aduce in discutie atrocitatile comise de nemti in WW2 si ca printr-o minune mai apar cateva polite care inca nu au fost platite.

Asta a fost numai un exemplu,daca te gandesti bine,toti vor ceva de la nemti. Cum sa ii satisfaci pe toti ?
    Aduceti-va aminte cum a fost cand ati parasit voi tara. Sunt sigur ca ati fost constienti ca nu o sa fie usor. Dar gandul sa ai casa ta cu terasa si grill zidit si in fata garajului dublu ,un Audi sau un Mercedes... Vi-a dat sperante si puteri nebanuite.
    Poate ca era mai bine sa raminem acasa si sa intram in politica,aveam Mersana mai repede si fara munca multa.
    Sa revin la Angela,femeia asta are si calitati si are si lipsuri. Copii mei care au crescut aici o admira si o aproba.Eu nu sunt incantat de ea,dar daca ar fi sa aleg intre ea si Donald as alege-o fara discutie pe ea.
    Ieri pentru prima data dupa sase saptamani ne-am vazut cu familia impreuna. Fara pupaturi fara imbratisari. Sambata am fost la casa de batrani la mama. A trebuit sa imi dezinfectez mainile ,tot timpul cu masca pe fata si despartiti de un paravan de sticla. Ne-am inteles mai mult prin semne ca prin masca nu a functionat. Oamenii batrani mai au probleme si cu auzul.

Astazi am dat din intimplare peste un clip in care este vorba de un muncitor roman ,care s-a imbolnavit de corona si a trezit interesul autoritatilor. Acestea se intereseaza de conditiile inumane in care lucreaza acesti oameni.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.385
    Putere Rep
    41

Implicit

tot am vrut sa intreb ,aveti si politicieni mai tineri ? Nancy are 80 de ani,Joe Biden 78,Donald 74. Daca merge tot asa mai departe,o sa ajunga congresul american sa semene cu familia lui Tutanchamun la sarbatoarea revarsarii Nilului.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.544
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post

tot am vrut sa intreb ,aveti si politicieni mai tineri ? Nancy are 80 de ani,Joe Biden 78,Donald 74
    Mumia de 80 si senilul de 78, nu-s politicieni, din pacate, ci afaceristi pe banii statului. Nu-i exclus sa vezi la puscarie, in curand, macar unul din cei doi ;)

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.319
    Putere Rep
    34

Implicit

Asta a fost numai un exemplu,daca te gandesti bine,toti vor ceva de la nemti. Cum sa ii satisfaci pe toti ?
    Aduceti-va aminte cum a fost cand ati parasit voi tara. Sunt sigur ca ati fost constienti ca nu o sa fie usor. Dar gandul sa ai casa ta cu terasa si grill zidit si in fata garajului dublu ,un Audi sau un Mercedes... Vi-a dat sperante si puteri nebanuite.
    Eu cand am plecat nu visam casa cu 10 dormitoare, piscina si garaj triplu. Nici sa ajung actor la Hollywood.
    Visam doar o alta viata pregatit pentru orice o vrea Dumnezeu cu destinul meu. Privind inapoi ..am simtit corect.

Sa stii ca o casa si o masina cum ai dat exemplu se poate obtine si in Romania si oriunde. Nu este deloc ceva de neatins pt cine e serios si munceste. Ok, salariile sunt mai mici dar si o casa normala la cheie, costa 80-100k, nu 400k.
    Am mai spus-o, cu putine exceptii in general primim ce meritam, nici mai mult nici mai putin. Oriunde indiferent de nationalitate.

Sa revin la Angela.. Eu nu sunt incantat de ea,dar daca ar fi sa aleg intre ea si Donald as alege-o fara discutie pe ea.
    E ok, nimeni nu e perfect..

Tot am vrut sa intreb ,aveti si politicieni mai tineri ? Nancy are 80 de ani,Joe Biden 78,Donald 74. Daca merge tot asa mai departe,o sa ajunga congresul american sa semene cu familia lui Tutanchamun la sarbatoarea revarsarii Nilului.
    Este in regula asa cum e, anii inseamna experienta.
    Mai important e ca putem sa-i schimbam din cand in cand, in America nu e dinastie.
    In plus, chiar si heterosexualii au o sansa sa fie alesi.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.385
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Mumia de 80 si senilul de 78, nu-s politicieni, din pacate, ci afaceristi pe banii statului. Nu-i exclus sa vezi la puscarie, in curand, macar unul din cei doi ;)
    sincer sa fiu ma cam indoiesc. m-as bucura foarte mult,dar nu cred.
    uite de exemplu ,tribunal criminalilor de razboi din Den Haag. nu o sa vezi niciodata soldat american pe banca acuzatilor. s-au gandit din timp sa evite surprize compromitatoare. cu atit mai mult cu politicienii care au detinut functii importante.

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post

Este in regula asa cum e, anii inseamna experienta.
    Mai important e ca putem sa-i schimbam din cand in cand, in America nu e dinastie.
    In plus, chiar si heterosexualii au o sansa sa fie alesi.

heterosexualii din pacate ,sunt tot mai putini in guvernul actual german. si in general ma gandesc sa organizez ceva pentru protectia heterosexualilor, aceasta specie pe cale de disparitie.

da ,anii inseamna experienta.
    dar trebuie sa intelegem ,ca un batran care si-a trait viata si incepe sa dea semne de senilitate reprezinta un risc la luarea de decizii importante. la o varsta inaintata , sa tie se dea sansa sa te joci cu butoane rosii, nu cred ca este intelept.
    libidinosului batran Biden ,caruia ii place sa isi bage nasul in parul femeilor si sa puna mina pe ele, inconjurat de asistente tinere ii dau cel mult trei luni de guvernare.
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 13.05.2020 la 04:55.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.319
    Putere Rep
    34

Implicit

..libidinosul batran Biden ,caruia ii place sa isi bage nasul in parul femeilor si sa puna mina pe ele, inconjurat de asistente tinere ii dau cel mult trei luni de guvernare.]
    Wow! de-a dreptul impresionant cum va tine media germana la curent cu oricine ce miroase prin America.
    De fapt stii ca atunci cand esti mai mititel nu prezinti interes. Cand esti jupan esti pe buzele tuturor.
    Daca am face un exercitiu de imaginatie despre unde-i place Anjelei sa-si bage nasul cand e pe cale sa performeze o procedura ginecologica cred ca ne-am oripila de libidoshenie.
    Sau poate are putea sa-si mai indrepte atentia media germana si spre alte natii. De exemplu China cum au livrat in lume 5 boli contagioase in ultimii 20 de ani.
    Nu, nu se poate ca stricam prieteniile de business.

Ps. Cui nu i-ar placea sa fie inconjurat de asistente tinere, sa ridice degetul aratator.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.385
    Putere Rep
    41

Implicit

Wow! de-a dreptul impresionant cum va tine media germana la curent cu oricine ce miroase prin America.
    De fapt stii ca atunci cand esti mai mititel nu prezinti interes. Cand esti jupan esti pe buzele tuturor.
    Daca am face un exercitiu de imaginatie despre unde-i place Anjelei sa-si bage nasul cand e pe cale sa performeze o procedura ginecologica cred ca ne-am oripila de libidoshenie.
    Sau poate are putea sa-si mai indrepte atentia media germana si spre alte natii. De exemplu China cum au livrat in lume 5 boli contagioase in ultimii 20 de ani.

Ps. Cui nu i-ar placea sa fie inconjurat de asistente tinere, sa ridice degetul aratator.
    Daca trebuie sa raspund repede ,nu imi aduc aminte de decizii importante luate de Joe ca politician . Parerea mea,cand esti o persoana de inters public,mai ales daca esti reprezentantul unei tari cum este USA,trebuie sa dai dovada de educatie si cultura generala. Binenteles totul este conditionat de si nivelul intelectual.
    Gigishor noi aici punem accent mare pe libertatea presei,libertatea cuvantului,practicarea libera a cultelor religioase si a sexului in toate variatiunile posibile.
    Normal ca ne intereseaza ce face fratele nostru mai mare de peste ocean. Invatam cat traim...

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.319
    Putere Rep
    34

Implicit

Daca trebuie sa raspund repede ,nu imi aduc aminte de decizii importante luate de Joe ca politician . Parerea mea,cand esti o persoana de inters public,mai ales daca esti reprezentantul unei tari cum este USA,trebuie sa dai dovada de educatie si cultura generala. Binenteles totul este conditionat de si nivelul intelectual.
    Gigishor noi aici punem accent mare pe libertatea presei,libertatea cuvantului,practicarea libera a cultelor religioase si a sexului in toate variatiunile posibile.
    Normal ca ne intereseaza ce face fratele nostru mai mare de peste ocean. Invatam cat traim..[/video]
    Pesemne te-am confuzat un pic, scuze.
    Nu ma refeream ca Biden ar fii tinta atacurilor de important ce este el, ci USA. Orice vine de acolo ..boy ce va place sa o mancati de cur pe America. In curand o sa stea planeta toata cu gurile cascate cand Trump takes a shit. Devine obositor cu timpul mai ales pe vremurile astea.
    Hai pe bune, alte tari nu prezinta nici un interes? Vad ca despre partea a doua a postului meu nu ai reusit sa ne mobilezi cu vreo reactie.

Daca discutam strict de Biden, la el este o problema de sanatate, de memorie la care multi dintre noi ajungem mai devreme sau mai tarziu din nefericire. Nu e nimic de ras. Vezi si clipul asta, pare un pic vulnerabil vrea sa se faca sociabil, placut, glumet ..eu nu detectez nimic malicious si crede-ma miros rahaturi din alea imediat. Sa cunfundam asta cu lipsa de educatie, intelect si cultura generala mi se pare nedrept.
    Sa retinem, ceea ce spun nu inseamna neaaparat ca il vreau ca presedinte. Daca e fit sau nu, sa decida doctorii si poporul american.
    Cat despre butoanele rosii, nu va faceti probleme, America nu e condusa de un singur om. Nu e Germania.

Sigur ca va intereseaza ce face America.
    Spuneai intr-un post recent ca toata lumea vrea ceva de la Germania. Cine, Turcia?
    Cred ca supraestimezi tara in care traiesti. De fapt ai vrut sa spui ca toata lumea vrea ceva de la USA, inclusiv Germania. De acolo si muscatul de cur fara oprire.

Ps. Am primit azi un e-mail se pare ca BMW sisteaza programul European Delivery, a scazut clientela. Tristete pe forumurile americane de specialitate. Dar pe undeva se intelege, 90% erau clienti americani. Go figure..

Ps 1. Apreciez sarcasmul critic de sine cand spui ca acolo se pune accent pe libertatea presei medie mai manipulata ca la voi doar in cateva tari mai gasesti, le numeri pe degete.
    Ps.2 Erdogan de exemplu crezi ca miroase parul unei bunici de 70 de ani in seara asta? Sigur ca nu apare pe youtube dar ne omoara ipocrizia..
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 13.05.2020 la 14:35.

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.385
    Putere Rep
    41

Implicit

.
    Sincer sa fiu ,in cincispe ani de cand este cancelara,nu am auzit nimic interesant in ce priveste viata ei privata. O stiu de femeie tinara,cand a aparut din senin linga Helmut Kohl. Avea umerii lasati,mainile dea lungul corpului si parul care ii acoperea fruntea pieptanat lins pe verticala. Tinuta semnaliza nesiguranta.
    Acum are o tinuta cu totul schimbata. Umerii drepti ,mainile unite sub piept intr-o pozitie caracteristica,pe care o numim Merkel-Raute. Pozitie in care toate degetele se ating pe varfuri si care reflecta siguranta de sine si faptul ca este stapina pe situatie.
    Putem sa incercam sa tinem degetele la fel ca ea in momente de stress pe un timp mai indelungat si o sa vedem ca nu este chiar asa de simplu.
    Angela are nivelul de cortizon foarte scazut. Femeia asta nu se pierde nici odata ,in orice situatie este calma si cade pe picioare ca pisica.

Ca raspunsul meu la a doua parte a mesajului tau sa fie complet , luam in discutie si problema chinezeasca. Ai perfecta dreptate ,ne-au blagoslovit cu doua sau trei pandemii. Ce putem face ?
    China nu este Nicaragua sau Venezuela ,situatia se complica. Chiar azi am citit un articol cum ca in secret ,se pregateste retragerea concernelor si si unitatilor industriale americane din China si mutarea lor pe teritoriul Indiei. Nu stiu daca este bine sa iti pui intodeauna adversarul in garda. Prevenit inseamna pregatit,probabil ca tot ce a fost de copiat a fost deja de mult copiat.

Referitor la libertatea presei din Germania, ai dreptate.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.319
    Putere Rep
    34

Implicit

Sincer sa fiu ,in cincispe ani de cand este cancelara,nu am auzit nimic interesant in ce priveste viata ei privata. O stiu de femeie tinara,cand a aparut din senin linga Helmut Kohl. Avea umerii lasati,mainile dea lungul corpului si parul care ii acoperea fruntea pieptanat lins pe verticala. Tinuta semnaliza nesiguranta.
    Acum are o tinuta cu totul schimbata. Umerii drepti ,mainile unite sub piept intr-o pozitie caracteristica,pe care o numim Merkel-Raute. Pozitie in care toate degetele se ating pe varfuri si care reflecta siguranta de sine si faptul ca este stapina pe situatie.
    Putem sa incercam sa tinem degetele la fel ca ea in momente de stress pe un timp mai indelungat si o sa vedem ca nu este chiar asa de simplu.

Angela are nivelul de cortizon foarte scazut. Femeia asta nu se pierde nici odata ,in orice situatie este calma si cade pe picioare ca pisica.
    Exceptand cand tremura de parca are febra 40 si afara -20 de grade.
    Si indiferent unde ii place sa-si bage nasul, nu ma intereseaza si noi tot ramanem cum ai spus cu masina mea de spalat rufe.

Bill Watterson

Pagina 12 din 13 PrimulPrimul ... 210111213 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •