Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 16 din 18 PrimulPrimul ... 61415161718 UltimulUltimul
Rezultate 151 la 160 din 171

Subiect: Donald Trump, al 45-lea presedinte al Americii - bune si rele (continuare2)

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.342
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Frumos spus Jeejee! Sa speram ca cei care pun la cale toate distrugerile la cale nationala, sa fie trasi la raspundere, pana la ultimul si pana la varf.
    We will overcome. Ne "vedem" la vot! Prin prisma jocurilor ce se intampla, abia astept.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.407
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    We will overcome. Ne "vedem" la vot! Prin prisma jocurilor ce se intampla, abia astept.
    nu va bucurati prea devreme .

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.342
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    nu va bucurati prea devreme
    Pff baliverne. Orice beshinica la voi e breaking news
    Dar voi in Germania mai votati din cand in cand sau introduceti o lege noua sa devina pe viata ca la idolii vostri comunisti?
    Apropo au citit urechile azi pe un forum bmw ca se pregatesc baietii sa introduca un program in care optiunile pe masini vin cu abonament. Adica sa platesti lunar daca vrei scaune incalzite sau head up display sa functioneze sau etc. Sper ca e o gluma. Altfel deja e un raspuns masiv ca nici dracu nu mai cumpara. Ma uitam la un Ford F150 Raptor ..of ce mi-ar placea dar nu il gasesc pe aici fara 100k. Ma uit de un Volvo xc60 hybrid. Arata super si motorizare piesa. Chiar mi s-a cam taiat de nemti nu stiu de ce. Bm-ul il tin cat ma tine el pe mine dar pt cealalta masina si pe viitor mai dam si altora o sansa. Sper pt industria voastra sa nu gandeasca prea multi ca mine..
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 08.07.2020 la 14:57.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.407
    Putere Rep
    41

Implicit

Pff baliverne. Orice beshinica la voi e breaking news
    Dar voi in Germania mai votati din cand in cand sau introduceti o lege noua sa devina pe viata ca la idolii vostri comunisti?
    Apropo au citit urechile azi pe un forum bmw ca se pregatesc baietii sa introduca un program in care optiunile pe masini vin cu abonament. Adica sa platesti lunar daca vrei scaune incalzite sau head up display sa functioneze sau etc. Sper ca e o gluma. Altfel deja e un raspuns masiv ca nici dracu nu mai cumpara. Ma uitam la un Ford F150 Raptor ..of ce mi-ar placea dar nu il gasesc pe aici fara 100k. Ma uit de un Volvo xc60 hybrid. Arata super si motorizare piesa. Chiar mi s-a cam taiat de nemti nu stiu de ce. Bm-ul il tin cat ma tine el pe mine dar pt cealalta masina si pe viitor mai dam si altora o sansa. Sper pt industria voastra sa nu gandeasca prea multi ca mine..

este normal ca unul care s-a maturizat in buricul democratiei sa nu inteleaga de ce un popor alege prin vot democratic mereu acelas candidat.
    de fapt este foarte simplu,pentru continuitate.daca unui popor ii merge bine si este multumit de deciziile candidatului ,il alege mereu in speranta ca starea de belsug si multumire sa persiste. pe undeva ca in Russia. numai cine nu vrea, nu poate vedea progresele facute de tara asta sub conducerea lui Vladimir.
    daca voi il doriti pe Donald ca presedinte ,eu sper din tot sufletul sa vi se implineasca dorinta. vorba zicalei, fiecare primeste ce merita.
    personal ma bucur ca oameni pe care ii cunosc si apreciez (Sorin,Divo,etc.)sunt in siguranta . departe de locurile unde se vineaza oameni de alte rase sau nationalitati cu arma in mina ,ca la vinatoarea de caini turbati.

referitor la masina ,starea ta sufleteasca actuala fata de BMW poate ca are de-a aface cu timpul indelungat petrecut in izolatie din cauza COVID-ului. oamenii primesc depresiuni si vor sa schimbe ceva.
    iti dau acelas safat pe care l-am dat baiatului meu,inceaca masina prima data . a asculta de mine si tot BMW a luat.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.342
    Putere Rep
    34

Implicit

este normal ca unul care s-a maturizat in buricul democratiei sa nu inteleaga ..
    M-ai citit perfect. Am plecat un copil prostut si America m-a facut adult.

Inteleg ce spui insa eu am o alta varianta. Cand acelasi partid politic sta prea mult la putere, isi creeaza o panza de paianjen de nedescris, niste relatii, pune monopol pe putere. De aceea la voi stirile sunt cenzurate. Ce face bine Anjela aflati, ce nu, nimic.
    Pt ca a ajuns sa controleze si frunzele din pomi.
    De aceea in tarile cu alegeri DEMOCRATICE exista o legislatie care nu permite unuia sa stea pe tron 50 de ani indiferent daca prostimea e deja prostita suficient sa-l voteze neincetat.
    In opinia mea, trebuie mereu o schimbare pentru a creea o balanta. Puterea nu trebuie lasata prea mult intr-o singura directie. Voi nu traiti in lumea de azi nu simtiti ce se intampla?
    Eu va doresc ca starea de belsug si multumire sa persiste mult si bine cu Anjela. Sa nu va plangeti de ceva - fiecare primeste ce merita, cum singur ai zis.

Vladimir, o boy din nou.. Sigur au facut progrese ca toata lumea dar nu mai crede toata propaganda. In mare parte tot blocuri comuniste care stau sa cada la fel ca in Romanica, tot saracie, etc. Si in plus ai vazut, daca ciripesti ceva despre nedreptati, te iei de ciuf si te arunci pe geam singur. N-ai avut nimic de zis atunci pt ca ..ce sa zici despre asa ceva?

Referitor la masini, multam de sfat dar nu cred ca are legatura cu Covid si izolarea, poate mai degraba cu maturizarea. Been there, done that 3 times si nu vin cu nimic la masa care sa ma impresioneze, ba din contra. Dar despre masini sa tot mai vorbim.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 09.07.2020 la 16:09.

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.407
    Putere Rep
    41

Implicit

M-ai citit perfect. Am plecat un copil prostut si America m-a facut adult. Inteleg ce spui insa eu am o alta varianta. Cand acelasi partid politic sta prea mult la putere, isi creeaza o panza de paianjen de nedescris, niste relatii, pune monopol pe putere. De aceea la voi stirile sunt cenzurate. Ce face bine Anjela aflati, ce nu, nimic. Pt ca a ajuns sa controleze si frunzele din pomi. De aceea in tarile cu alegeri DEMOCRATICE exista o legislatie care nu permite unuia sa stea pe tron 50 de ani indiferent daca prostimea e deja prostita suficient sa-l voteze neincetat. In opinia mea, trebuie mereu o schimbare pentru a creea o balanta. Puterea nu trebuie lasata prea mult intr-o singura directie. Voi nu traiti in lumea de azi nu simtiti ce se intampla?Eu va doresc ca starea de belsug si multumire sa persiste mult si bine cu Anjela. Sa nu va plangeti de ceva - fiecare primeste ce merita, cum singur ai zis. Vladimir, o boy din nou.. Sigur au facut progrese ca toata lumea dar nu mai crede toata propaganda. In mare parte tot blocuri comuniste care stau sa cada la fel ca in Romanica, tot saracie, etc. Si in plus ai vazut, daca ciripesti ceva despre nedreptati, te iei de ciuf si te arunci pe geam singur. N-ai avut nimic de zis atunci pt ca ..ce sa zici despre asa ceva? Referitor la masini, multam de sfat dar nu cred ca are legatura cu Covid si izolarea, poate mai degraba cu maturizarea. Been there, done that 3 times si nu vin cu nimic la masa care sa ma impresioneze, ba din contra. Dar despre masini sa tot mai vorbim.
    poate nu m-am exprimat bine,departe de mine gandul sa te subapreciez . am vrut sa spun de fapt ,ca o perioda importanta din viata ai petrecut-o in America. normal ca esti mai in tema cu situatia de acolo ,decat mine. tot asa pot spune ca situatia din Germania imi este cunoscuta si nu o vad asa de negativa cum o prezinti tu. Angela nu este singura care a fost asa un timp indelungat la putere. Helmut Kohl a fost cancelarul germaniei din 1982 pina 1998. recunosc ca a fost cea mai frumoasa perioada din viata mea, a fost un permanent progres. daca ma gindesc bine in germania sunt ca si in SUA tot doua partide care isi pun candidatii la alegeri. nici o diferenta ,accesul la ciolan este garantat pe generatii. cu singura deosebire ca la noi poti sa te lasi ales,cat te tin balamalele si nu se cheama dictatura chiar daca la prima vedere asa pare. am vazut cateva poze cu Ford F150 Raptor,arata foarte bine. imi plac rotile imense si partile cromate. daca ai in preajma strazi nepietruite este ideala. pretul este cam la 96 000 eu. la sume apropiate poti sa te gandesti si la un Porshica,un Macan te costa numai 60000 eurolaci. dar am inteles ca ingineria germana nu te atrage.
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 10.07.2020 la 07:58.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.694
    Putere Rep
    10

Implicit

Eu, fratilor, imi fac bagajele si exitez California! Daca tot platesc taxe premium, macar sa traiesc in paradis. Asa ca, directia Hawaii! Pentru cativa ani pana mai creste copchilul apoi mai vedem! Mai sunt cateva chestii care trebuie decise/rezolvate, dar in principiu, pana prin octombrie-noiembrie cel tarziu, suntem mutati! Acum sunt la vanatoare de case ca se pare ca nu numai eu am avut ideea asta stralucita! Ratele la imprumuturi sunt la minime istorice, asa ca de ce nu?
    Trump va castiga alegerile din Noiembrie, nu am nici o indoiala. E 2016 din nou, doar ca pe steroizi! Tot ce se intampla acum, i-a convins pe multi ca democratii sunt de fapt comunisti!
    Fidel, fara misto, daca vrei iti dau niste site-uri de stiri alternative ca sa iti faci o parere personala despre ce se intampla de fapt in US, nu doar sa asculti opinii personale ale altora!
    3 dintre prietenii mei buni care au votat democrat de cand se stiu si care locuiesc in LA, au devenit Republicani, crede-ma cand iti zic ca Trump va castiga. Inclusiv sotul meu care era inregistrat ca si Independent dar vota democrat, s-a schimbat la republicani. )

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.342
    Putere Rep
    34

Implicit

poate nu m-am exprimat bine,departe de mine gandul sa te subapreciez . am vrut sa spun de fapt ,ca o perioda importanta din viata ai petrecut-o in America. normal ca esti mai in tema cu situatia de acolo ,decat mine. tot asa pot spune ca situatia din Germania imi este cunoscuta si nu o vad asa de negativa cum o prezinti tu. Angela nu este singura care a fost asa un timp indelungat la putere. Helmut Kohl a fost cancelarul germaniei din 1982 pina 1998. recunosc ca a fost cea mai frumoasa perioada din viata mea, a fost un permanent progres. daca ma gindesc bine in germania sunt ca si in SUA tot doua partide care isi pun candidatii la alegeri. nici o diferenta ,accesul la ciolan este garantat pe generatii. cu singura deosebire ca la noi poti sa te lasi ales,cat te tin balamalele si nu se cheama dictatura chiar daca la prima vedere asa pare. am vazut cateva poze cu Ford F150 Raptor,arata foarte bine. imi plac rotile imense si partile cromate. daca ai in preajma strazi nepietruite este ideala. pretul este cam la 96 000 eu. la sume apropiate poti sa te gandesti si la un Porshica,un Macan te costa numai 60000 eurolaci. dar am inteles ca ingineria germana nu te atrage.
    Nici vorba, nu m-am simtit subapreciat stai linistit. Si daca ma simteam, paguba-n ciuperci. Ce am vrut sa spun e ca si-a pus amprenta, realizez ca nu pot sa simt altcumva. N-am vrut sa prezint viata din Germania intr-un mod negativ, dar tu stii ca spun direct ce gandesc si nu-mi place nici cand aud ..la noi e bine viata in paradis, la voi va impuscati pe strada. Toata lumea mai trece prin momente bune si momente mai putin bune, roata se invarte.
    Nu ma cunosti, dar doresc tot binele la toata lumea. Mai putin la socri. Glumesc. Lol
    Despre cum va administrati voi, problema voastra. Daca voua va e bine, Doamne ajuta! Dar sincer ..sunt satul de caterinca. Deschid radio in masina numai de Trump se vorbeste caterinca. Azi asa, maine asa ..ba poate e concidenta. Dar nu e, e un curent. Nu mi-a placut niciodata sa rad de om la greu dar next time shit hits the fan aici o sa rad de ei cu gura pana la urechi.

Ford F-150 Raptor e scumpa mai ales in Europa, ca deh, acordurile alea ce nu prea sunt in regula si vrea sa le schimbe Trump. Dar pe langa poze probabil ai vazut si motorizare, etc. 500 de ponei nu-i iei ieftin. Nu e vorba de drumuri neasfaltate doar cateodata parca iti schimbi gusturile, poate mai cari una alta cand traiesti la tara. Cateodata parca vrei sa te urci pe cate un Renault Clio sau Dacie .
    Nici vorba ca nu ma atrage ingineria germana. Dar incepe sa vina cu ceva marlanie la pachet care o detest.
    Una la mana, nu ma uit sa schimb masina mea ci golful sotiei, deci bm-ul ramane. Intr-o luna sau in doi ani. Sper sa nu poarte ghinion ultima data cand am zis asta aici, am patit-o stii tu cum. Daca am lua ceva gen F-150 am face schimb iti dai seama. Initial as fi vrut tot un BM pt ea, dar, seria 3 touring e acelasi motor tot la fel iar schimbarile nu ma impresioneaza. Ca si cum as cumpara acelasi lucru dar mai scump. Ne gandim la un SUV, in afara de x1 si x3 acceptabile toate mie mi se par urate cu draci. 1 si 3 nu ii plac nevestei.
    I-ar placea Benz GLrahatnumaistiu. Asta nu-mi place mie deloc.
    Porsche nu ne intereseaza, nu sunt genul.
    Revenind la ingineria germana, acum o luna am platit 720 de euro pt schimb de ulei si doua filtre motor si habitaclu. Masina iesita proaspat din garantie. Am vrut sa fac schimbul nu la reprezentanta sa cumpar eu uleiul si sa platesc manopera la un garaj. Pt motorul asta nu am gasit nicaieri pe internet exact ce masura de ulei trebuie. Parerile sunt impartite intre 5, 6 si 7 litri. Prea mare marja de eroare am hotarat sa nu imi bat joc. Am zis hai mai dau 400. La doi ani asta e. Ajung acolo si imi zice ca trebuie sa schimbe filtru de aer si de habitaclu. Ok, prietene dupa cum vedeti in ultimii 2 ani de la ultima mentenanta cand ati schimbat, am facut 6,000 de km cu ea, crede-ti ca filtru de habitaclu chiar necesita schimbare? Nu, dar daca nu faceti tot comform programului "rupeti increderea cu bmw" si daca se intampla ceva nu platesc nimic. Zic, daca mi se rupe lantul cum s-a mai intamplat in multe cazuri? Nu, nu va asista cu nimic pt ca nu ati respectat programul.
    Ok atunci respect programul. De parca faptul ca nu schimbi filtrul de habitaclu ar avea vreo legatura cu motorul! Ulei DA! Dar nu un filtru. Dai 100 de euro sa iti schimbe un filtru de 20E care era deja impecabil si pe care eu il schimb in 10 min.
    M-am saturat sa fiu bataie de joc. Daca asa va respectati voi clientii, sa aveti succes. Deci nu de ingineria germana mi s-a luat ci de gainarii. Asa si oricum ce ulei mi-au pus am vazut pe chitanta ..nici macar bmw, un ulei nou facut in India
    cica nou revolutionar recomandat de bmw dar ..mai ieftin cand vezi pretul pe internet. Mi-e sila.
    Plus de asta Fidel, mi-ar placea sa returnez ceva inapoi, o masina Americana ar fi ideala. Inca cercetez.

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.342
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de divo Vezi post
    Eu, fratilor, imi fac bagajele si exitez California! Daca tot platesc taxe premium, macar sa traiesc in paradis. Asa ca, directia Hawaii! Pentru cativa ani pana mai creste copchilul apoi mai vedem! Mai sunt cateva chestii care trebuie decise/rezolvate, dar in principiu, pana prin octombrie-noiembrie cel tarziu, suntem mutati! Acum sunt la vanatoare de case ca se pare ca nu numai eu am avut ideea asta stralucita! Ratele la imprumuturi sunt la minime istorice, asa ca de ce nu?
    Trump va castiga alegerile din Noiembrie, nu am nici o indoiala. E 2016 din nou, doar ca pe steroizi! Tot ce se intampla acum, i-a convins pe multi ca democratii sunt de fapt comunisti!
    Fidel, fara misto, daca vrei iti dau niste site-uri de stiri alternative ca sa iti faci o parere personala despre ce se intampla de fapt in US, nu doar sa asculti opinii personale ale altora!
    3 dintre prietenii mei buni care au votat democrat de cand se stiu si care locuiesc in LA, au devenit Republicani, crede-ma cand iti zic ca Trump va castiga. Inclusiv sotul meu care era inregistrat ca si Independent dar vota democrat, s-a schimbat la republicani. )
    Wow!!! Bravo voua!
    Unde in Hawaii?
    Am fost in Maui in luna de miere acum 7 ani. Nu ai cum sa nu gasesti o plaja mititica doar a ta in timpul saptamanii. Peisaje, nisipul, oceanul, natura ..sublime. Depinde cu ce te ocupi poate deveni problematic ca nu exista industrie. In rest ..paradis.
    Succes si cu timpul astept detalii.

Bill Watterson

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.694
    Putere Rep
    10

Implicit

Wow!!! Bravo voua!
    Unde in Hawaii?
    Am fost in Maui in luna de miere acum 7 ani. Nu ai cum sa nu gasesti o plaja mititica doar a ta in timpul saptamanii. Peisaje, nisipul, oceanul, natura ..sublime. Depinde cu ce te ocupi poate deveni problematic ca nu exista industrie. In rest ..paradis.
    Succes si cu timpul astept detalii.
    Am avut de ales intre Kauai si Big island, si am ales Big Island. Preferata mea e Kauai, dar pentru locuit cu copchil e mai bine pe Big Island. Ca joburi, eu zic ca suntem avantajati. Eu mi-am oprit deocamdata unul din business-uri ca targetul meu erau cei peste 55 de ani si celalalt business e mai mult online asa ca la mine nu conteaza de unde lucrez. Firma sotului meu e in industria...skateboardingului, as ca si el poate lucra de oriunde. Scolile private sunt mai ieftine, taxele de proprietate o treime din ce platim in California. Mancarea e mai scumpa in Hawaii, curentul e super scump, dar ma uitam la niste voltaice. Inca nu am gasit casa pe care vrem sa o cumparam, dar nici nu am putut intra in Hawaii fara sa prestam 2 saptamani de carantina fortata. Dar de la 1 August daca ai un test COVID negativ, scapi de carantina. Si apoi parca era timpul ca sa vizitam si cealalta parte de lume: Vanuatu, Australia, Noua Zeelanda, Fiji etc.
    Nu cred ca ne mai intoarcem in California daca nu se schimba ceva, ca deja oamenii au luat-o razna rau aici. Vor sa reintroduca Affirmative Action. Adica sa discrimineze pe baza de rasa, sex etc. Bineinteles ca va fi discriminare impotriva albilor si posibil asiaticilor. Uite aici, ca nu glumesc:
    https://ballotpedia.org/California_P...endment_(2020)

Ne-am facut calculele si am hotarat sa-i oferim copchilului sansa sa creasca in paradis. Ca timpul trece!
    Gigi, Voi cum sunteti? V-ati gandit sa va repatriati in US? Inca 4 ani de TRump vs Macron!

Smile…It confuses people..!!

Pagina 16 din 18 PrimulPrimul ... 61415161718 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •