Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 13 din 16 PrimulPrimul ... 31112131415 ... UltimulUltimul
Rezultate 121 la 130 din 154

Subiect: Donald Trump, al 45-lea presedinte al Americii - bune si rele (continuare2)

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.697
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    1. M-ai facut sa rad cu Mutti. Mutti spaima lui Futti.
    E parerea ta. Daca imi spuneai de Coreea de Sud, mai ziceam.

Pentru mine eficienta se reflecta in primul rand in numarul redus de contaminati, adica in a contine virusul, nu de morti. Iar aici e la fel ca Franta, adica esec. S-a inceput cu un raspuns relaxat si s-a pierdut timpul esential de la inceput.

Numarul de morti arata doar cat de eficient si pregatit a fost sistemul de sanatate. Dar mai depinde si de alte variabile cum ar fii starea de sanatate a pacientilor + spiritul ala de lucru facut cu simtire al nemtilor (cadrelor medicale nemtesti in cazul asta) chestie un pic mai straina latinilor unde "merge si asa", etc. Chestie pt care chiar eu am laudat Germania acum cateva saptamani daca iti aduci aminte.
    Ca are si Angela un merit pt ca sistemul de sanatate a avut ce ii trebuie, incontestabil.
    Ah si mai are un merit ca a inchis rapid casele de batrani. Aici Emanuel a dat un epic fail de proportii. O treime din morti vin doar din casele de batrani.
    In rest sa nu laudam prea tare cand nu e cazul.
    Mutti era desteapta daca tragea semnalul de alarma la inceputul lui Ianuarie si alinia EU sa opreasca libera circulatie din si spre Asia. Asa ridicam palaria. Dar n-a fost. Asadar, esec. N-a facut decat sa ajute la propagarea virusului in lume. Pentru ca in SUA virusul a ajuns la nivel urias din Europa nu din China.

2. Ionel i-a lasat pe aia care se pricep sa preia haturile? Pe Arafat? Pe Cercel
    Coruptii aia pana in maduva oaselor?
    Ionel si aceia care zici ca se pricep, au copiat, repet, masurile din Franta crede-ma. Ba chiar le-a impus intr-un stil mai ..sovietic. Un merit il are macar pt ca a facut-o devreme. Cei care s-au intors in tara au fost foarte putini bolnavi printre ei comparativ cu ce putea fi.
    Sigur ..putea sa fie mai rau. Dar inca nu e gata pana nu e gata. Daca ne uitam doar la numarul de morti, sunt alte tari mai amarate decat Ro care au un numar mult mai mic de morti, vezi Serbia, Bangladesh. Deci ..

PS. Viteza de propagare a virusului e evident alta in New York, Londra, Paris, Milano zone turistice si intens populate decat la Ploiesti de exemplu.

PS 1. Nu este confirmat dar nu stiu daca ai auzit. O ipoteza pt numarul redus de morti in unele tari mai amarate ar putea avea legatura cu faptul ca au practicat vaccinul contra TBC pana relativ recent comparativ cu tarile bogate. De fapt vaccin TBC dedicat nu exista insa e vorba de un 3 in 1 care se facea la copiii mici. Noi l-am facut in comunism.

Ma bucur ca am reusit sa te fac sa razi, este cel mai bun lucru ce se poate intampla in zilele astea, oamenii trebuie sa se calmeze putin. Sunt usor obosit si dezamagit de panica si isteria generala.

Pentru tine s-o reflecta asa, insa in termeni absoluti se socoteste in decese, sau mai degraba in lipsa lor, acolo este indicatorul absolut al succesului. Restul sunt adiacente.

Putem sa discutam despre Germania la nesfarsit dar realitatea este aceea care se vede, e singura tara de asemenea dimensiuni din vest, cu asemenea performanta. Ca n-au fost perfecti, ca au gresit, ca au ezitat, ca vor mai face greseli, da, toate adevarate, era inevitabil, mai ales cand ai de a face cu o lebada neagra, insa rezultatele raman.

Nu stiu daca sunt sau nu corupti, nu am date si fara ele eu nu vorbesc, poate ai tu mai multe. Dar nu despre coruptie vorbim, ci despre competenta. Stiu ca poate suna bizar dar nu sunt neaparat incompatibile. Nu ca ar fi de dorit sau de admirat.
    Faptul ca au copiat masurile din Franta nu are nicio relevanta, asta nu e concurs de originalitate, e concurs de salvat vieti, foarte bine ca au copiat si au copiat repede. Daca exista vreo definitie a "prin orice mijloace", asta este cazul.
    Mai spun inca odata: au facut exact ceea ce trebuia, au instituit starea de necesitate imediat, cu armata la comanda pentru ca altfel nu se poate in Romania. O spun asta cu toata raspunderea. Au salvat mii de vieti, fara sa se gandeasca la costul politic, asa cum se intampla de fiecare data si peste tot in lume. Pentru asta au respectful meu si eu nu spun asta foarte des.
    De Cercel nu sunt neaparat incantate, insa Arafat a construit de la zero, cam de unul singur o organizatie care exact asta face, salveaza vieti. Zilnic. Daca mai stii vreun alt roman care sa fi construit ceva asemanator in ultimii 30 de ani, spune mi-l te rog si mie.

Stiu de vaccinul TBC, l-am facut toti si se pare ca intr-adevar joaca un rol important. Doamne-ajuta.
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 14.05.2020 la 16:22.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.106
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Ma bucur ca am reusit sa te fac sa razi, este cel mai bun lucru ce se poate intampla in zilele astea, oamenii trebuie sa se calmeze putin. Sunt usor obosit si dezamagit de panica si isteria generala.

Pentru tine s-o reflecta asa, insa in termeni absoluti se socoteste in decese, sau mai degraba in lipsa lor, acolo este indicatorul absolut al succesului. Restul sunt adiacente.

Putem sa discutam despre Germania la nesfarsit dar realitatea este aceea care se vede, e singura tara de asemenea dimensiuni din vest, cu asemenea performanta. Ca n-au fost perfecti, ca au gresit, ca au ezitat, ca vor mai face greseli, da, toate adevarate, era inevitabil, mai ales cand ai de a face cu o lebada neagra, insa rezultatele raman.

Nu stiu daca sunt sau nu corupti, nu am date si fara ele eu nu vorbesc, poate ai tu mai multe. Dar nu despre coruptie vorbim, ci despre competenta. Stiu ca poate suna bizar dar nu sunt neaparat incompatibile. Nu ca ar fi de dorit sau de admirat.
    Faptul ca au copiat masurile din Franta nu are nicio relevanta, asta nu e concurs de originalitate, e concurs de salvat vieti, foarte bine ca au copiat si au copiat repede. Daca exista vreo definitie a "prin orice mijloace", asta este cazul.
    Mai spun inca odata: au facut exact ceea ce trebuia, au instituit starea de necesitate imediat, cu armata la comanda pentru ca altfel nu se poate in Romania. O spun asta cu toata raspunderea. Au salvat mii de vieti, fara sa se gandeasca la costul politic, asa cum se intampla de fiecare data si peste tot in lume. Pentru asta au respectful meu si eu nu spun asta foarte des.
    .... Doamne-ajuta.
    Au respectul tau fiindca s-au implicat...normal este sa nu punem costul material si politic.
    Lipsa informatiilor la nivel global este discutabil...de aici vin toate relele,cautam vinovatii!Nu sunt vinovati!Sunt persoane incompetente doar.Pandemia nu o poti exclude, exista!
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.402
    Putere Rep
    41

Implicit

cred ca lumea nu mai intelege nimic .atentia generala este canalizata intr-o directie total diferita de cea in care sunt problemele care asteapta rezolvare. noua secretara de presa a lui donald este impresionanta.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.697
    Putere Rep
    24

Implicit

Mda, Land of the Free, 32 de orase in flacari, biata America sub Donald, la un pas de disolutia societatii...Acum cand era mai mare nevoie de ea puternica, stabila, cu toate mintile in cap...
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 30.05.2020 la 21:19.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.402
    Putere Rep
    41

Implicit

Mda, Land of the Free, 32 de orase in flacari, biata America sub Donald, la un pas de disolutia societatii...Acum cand era mai mare nevoie de ea puternica, stabila, cu toate mintile in cap...
    situatia este intradevar grava, saracu' Donald s-a ascuns in bunker.

cred ca nu mai dureaza mult si aflam cine este vinovatul la dezlantuirea protestelor. babele din satul nostru sunt de parere ca si-a bagat coada Vladimir.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.106
    Putere Rep
    36

Implicit

Poti deduce efectul problemelor cumulate ,pandemia fiind doar un catalizator...o tragedie poate declansa avalansa.
    De ce cautam sa punem in spinarea unei tari ori persoane frustrarile colective .America este ok,mai mereu o demonstratie pasnica este expusa unor elemente care deturneaza mesajul initial.
    Mondial se vor face schimbari majore in constiinta oamenilor.Nu se intrevede deznodamantul ,scenariile sumbre sunt cele captivante. Mizez pe capacitatea noastra individuala ... fiinte care gandesc si isi doresc sa revina in normalitate.
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.556
    Putere Rep
    10

Implicit

Parca ai fi din solda platita a lui Soros si a democratilor, cu astfel de declaratii. Se vede clar ca spui ce vezi la CNN.
    Asta e razboiul democratilor pentru a castiga alegerile prezidentiale. Sunt in stare sa vanda tara chinezilor, doar sa castige senilul de Biden, dar au so ia in bot....again.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.402
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Parca ai fi din solda platita a lui Soros si a democratilor, cu astfel de declaratii. Se vede clar ca spui ce vezi la CNN.
    Asta e razboiul democratilor pentru a castiga alegerile prezidentiale. Sunt in stare sa vanda tara chinezilor, doar sa castige senilul de Biden, dar au so ia in bot....again.
    Sincer sa fiu nu ma incanta nici Donald nici Biden. In timpul alegerilor promit toti marea si sarea si dupa ce au ajuns la putere sufera de amnezie sau isi schimba prioritatile.
    In Donald si-a pus multa lume sperante,dar de la inceput au fost semne ca totul se va tremina intr-o catastrofa . Intr-o lume a globalizarii nu poti sa alegi ca slogan "America First". Permanenta impunere de sanctiuni care au rolul de a frana dezvoltarea altor tari,este o decizie falsa si egoista care nu ajuta la imbunatatirea relatiilor internationale.
    Este adevarat ca democratii au facut tot posibilul ca Donald sa isi piarda credibilitatea. Sa aiba atentia concentrata la invinuirile nefondate rezultate din castigarea alegerilor. Dar facind abstractie de lupta permanenta dusa in fond cu democratii ,realitatea este ca a luat decizii care au dus la relatii incordate cu Iran,Rusia, China,Syria, Venezuela.etc.
    Poate ca era mai bine daca cultiva aceste relatii si incerca sa le dezvolte pe plan comercial. Este numai o parere ,voi care traiti acolo stiti mai bine.

ps. Am citit undeva despre influenta Chinei in Africa. De la debarcarea primului olandez de pe corabia Coloniilor de Rasarit la Capul Bunei Sperante pe pamintul African,au trecut cam 300 de ani. In acesti 300 de ani continentul African nu s-a dezvoltat sub influenta tarilor coloniazitoare din west, cat s-a dezvoltat in ultimii 10 ani sub influenta investitoriolor chinezi.
    Este ceva pozitiv pentru tineretul african. Daca isi pot realiza visele acasa nu isi vor mai risca viata pe Mediterana.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.402
    Putere Rep
    41

Implicit

simpatica fata,ne ajuta sa apreciem situatia ceva mai relaxat.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.556
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    Intr-o lume a globalizarii nu poti sa alegi ca slogan "America First".
    Daca era presedintele lumii, sigur nu alegea un asa slogan, dar este doar presedintele SUA, deci sloganul e foarte potrivit.
    Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    Este adevarat ca democratii au facut tot posibilul ca Donald sa isi piarda credibilitatea. Sa aiba atentia concentrata la invinuirile nefondate rezultate din castigarea alegerilor. Dar facind abstractie de lupta permanenta dusa in fond cu democratii ,realitatea este ca a luat decizii care au dus la relatii incordate cu Iran,Rusia, China,Syria, Venezuela.etc.
    Poate ca era mai bine daca cultiva aceste relatii si incerca sa le dezvolte pe plan comercial. Este numai o parere ,voi care traiti acolo stiti mai bine
    Democratii incearca toate variantele murdare si posibile. Acum, au inventat jaful la drumul mare si incendierile de tot felul. Disperarea, naste monstri. Pe multi, ii paste puscaria, e un fel de lupta pe care a dus-o Dragnea in Romania, sa-si scape pielea, dar vom vedea cum se va termina. In ceea ce priveste relatiile cu unele tari, doar vrea sa regleze conturile, cu cei care au capusat America (cu unda verde din Kenya) si cei care ameninta si isi umfla muschii prea tare. Donald nu e perfect, dar nimeni nu-l poate acuza ca nu este patriot.

Pagina 13 din 16 PrimulPrimul ... 31112131415 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •