Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 11 din 15 PrimulPrimul ... 910111213 ... UltimulUltimul
Rezultate 101 la 110 din 150

Subiect: Donald Trump, al 45-lea presedinte al Americii - bune si rele (continuare2)

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.400
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de divo Vezi post
    :D Fidel, nu te mai lasa pacalit de toate titlurile mari si sforaitoare. Trump va castiga din nou alegerile. Sa stii ca Trump a gestionat bine situatia din US. A salvat multe vieti pentru ca la inceputul lui februarie a inchis traficul aerian din China (bineinteles ca cei din stanga inclusiv prietenul George Conway l-au numit rasist, xenofob etc), pentru ca nu a folosit testele defecte din China si pentru ca a oferit guvernatorilor tot ce au cerut si avut nevoie. Responsabilitatea fiecarui stat a fost a guvernatorilor si se pare ca statele "albastre" au cam bulit-o. Guvernul federal a facut de urgenta un program pentru businessurile mici in care le-au fost "imprumutati" banii pentru cca. 2.5 luni de salarii. Daca firmele nu concediaza pe nimeni, banii nu mai trebuie dati inapoi. E adevarat ca a fost cu optintiri, dar eu as da vina pe banci pentru asta. Au favorizat businessurile mari si cele mai mici au ramas la sfarsit. S-a reglementat situatia intre timp si firmele mici si-au primit banii. Deci Main Street a fost ajutat. Acum e multa agitatie peste tot, pentru ca oamenii vor sa mearga inapoi la lucru. Si au iesit in strada pentru asta. De aia e important 2nd Amendment! :D
    USA este diferita fata de Germania, foarte diferita. Cam din toate punctele de vedere. Nu stiu daca e mai bine sau mai rau, dar eu personal cred ca USA este cea mai buna tara din lume.

pai voi care traiti acolo,stiti mai bine care este situatia reala. televiziunea germana critica fara retineri comportamentul derutant a lui Trump ,si zic-zac-ul tulbure rezultat din declaratiile lui,care abia concluzionate sunt la scurt timp dezmintite si declarate inexistente.
    dar recunosc ca ai reusit sa ma impresionezi cu loialitatea ta si convingerea neclintita pentru victoria lui Donald la alegeri.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.697
    Putere Rep
    24

Implicit

Sa stii ca Trump a gestionat bine situatia din US.

Absolut corect. De aia are SUA de departe cei mai multi morti de pe intreaga planeta, de bine ce a gestionat situatia. Nu-I vorba ca si UK a dat cu mucii in fasole la fel de spectaculos si e pe locul 2. Cu diferenta ca, totusi, astora de aici nu poti sa le indrugi bazaconii ce grozava treaba ai facut, precum americanilor.

Radeam noi de Romania ca e asa si pe dincolo. Are 800 de morti, cam cat mor la ailalti INTR-O SINGURA ZI, in conditiile in care in ultimele doua luni au intrat in tara 1,27 milioane de romani veniti majoritatea din zone rosii, Italia si Spania, iar sistemul de sanatate e amarat, dar s-au videcat 5000 de pacienti.
    Judecati.
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 06.05.2020 la 19:36.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.400
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Absolut corect. De aia are SUA de departe cei mai multi morti de pe intreaga planeta, de bine ce a gestionat situatia. Nu-I vorba ca si UK a dat cu mucii in fasole la fel de spectaculos si e pe locul 2. Cu diferenta ca, totusi, astora de aici nu poti sa le indrugi bazaconii ce grozava treaba ai facut, precum americanilor.

Radeam noi de Romania ca e asa si pe dincolo. Are 800 de morti, cam cat mor la ailalti INTR-O SINGURA ZI, in conditiile in care in ultimele doua luni au intrat in tara 1,27 milioane de romani veniti majoritatea din zone rosii, Italia si Spania, iar sistemul de sanatate e amarat, dar s-au videcat 5000 de pacienti.
    Judecati.
    Sogunelu' ma uimesti! Nu credeam sa ajung sa citesc asa ceva pe forumul asta. Ma asteptam la ceva de genul; guvernul corupt a lui Putin ,a pus la cale destabilizarea societatii noastre perfect organizata si submineaza valorile noastre democratice.

Ok, de data asta au fost chinezii..Rezolvarea problemei este la indemina ;sanctiuni ,sanctiuni,sanctiuni.
    Eu nu va inteleg,ati vazut cu ochii vostrii prin ianuarie cand a fost intrebat daca este in tema cu virusul care bantuie in regiunea Wuhan. Donald a spus ca este in tema, a citit raportul. Sunt vreo 10 persoane infectate ,totul este sub control. Deci i s-a pus un raport sub nas si nu l-a citit. In aroganta lui a subapreciat situatia. Geniul pustiu va sfatuit sa va tratati cu solutii dezinfectante.
    Daca e sa apreciez situatia ,as spune ca omul asta reprezinta un pericol pentru poporul american. Maine, poimaine o sa va spuna ca benzina cu cifra octanica de 98 vindeca alcoolismul ,numai ca trebuie bauta cu inghitituri mici. Sa nu cumva sa incercati...

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.697
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    Sogunelu' ma uimesti! Nu credeam sa ajung sa citesc asa ceva pe forumul asta. Ma asteptam la ceva de genul; guvernul corupt a lui Putin ,a pus la cale destabilizarea societatii noastre perfect organizata si submineaza valorile noastre democratice.

Ba tocmai ca de la mine ai citit. Cu respect iti reamintesc ca de curand am scris ca atat Putin cat si Trump reprezinta doua mari amenintari: primul pentru cat de inteligent si perfid e, al doilea pentru cat de idiot si disfunctional e.
    Faptul ca critic sau laud in ambele directii n-ar trebui sa surprinda. Se numeste obiectivitate.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.331
    Putere Rep
    34

Implicit

Dar voi cum ati fi procedat? Detaliati un pic. Ceva concret, nu perle. Perle a scos si Anjela iar Boris a luat el insusi virusul de coarne ca boul.
    Cunoasteti vreo natie, vreun politician care a luat masurile pe care le ganditi? Atunci devreme, nu ca Ionel cand in Franta erau deja 80k si la el doar 300 si a copiat tot de la Macron ca se umezise tot.
    La inceputul lui Ianuarie, chinezii sudau usile cladirilor cu grilaje (exista informatie la ora aia pt cine se interesa) ca sa tina oamenii in case iar China si WHO a declarat ca situatia e sub control si ca nu se transmite om la om un pic mai tarziu. S-au scremut inca 6 saptamani pana au declarat pandemie. Pe noi ne sfatuiau doar sa ne spalam pe maini.
    De ce?

In plus, adevarul e ca lumea larga e pafarista rau, multimea habar nu aveau cand treaba era deja groasa. Exista o ignoranta sora cu moartea pe planeta asta. Ma refer la nivel de om, de furnica. Suntem e specie prostuta rau.
    Virusul ajunsese (dovedit acum) in SUA si Franta in Decembrie.
    China trebuia sa isi inchida granitele si sa contina virusul imediat dar nu a facut-o.
    A continuat sa minta si l-a lasat in larg. Daca eu as avea ceva de reprosat lui Trump pe tema asta, e un singur lucru. Trebuia sa inchida granitele si cu Europa cand a inchis cu China. Sau chiar mai devreme pe ambele. Eu inchideam America imediat. Dar cati nu i-ar fi sarit in cap atunci ..ehe. Credeti ca e usor sa impui o asa masura cand lucrurile sunt confuze? E usor sa vb ca simplu amarat dupa razboi multi viteji se arata.

Sa ne intoarcem la Europa. Aici dobitocii astia ce au facut? Exemplu. Deja explodase bine de tot mamaliga in Italia si ei au lasat sa se joace meciul Lyon-Juventus. Totul ok, nici un risc se declara, nu amanam meciul. Eu dadeam cu capul in perete prin casa presimtind ce are sa se intample. Asta dupa ce au zis 10 zile mai devreme ca nu exista motiv sa inchidem granita cu "bunul nostru vecin TransAlpin". Am zis si atunci ca asta e o fucking tampenie! Acum doctorii recunosc ca acel meci a fost o explozie biologica in zona asta. Mii de italieni au venit la meci. Doua saptamani mai tarziu au explodat cazurile in zona asta .
    Anjela a iesit ca paduchele in frunte sa zica ca 70% din nemti vor fi infectati. La cum arata situatia acum, a uitat sa zica ca pana in 2050. Apropo de perle scoase asa baliverne.
    Asa ca ati gasit pe cine sa dati vina?
    Pffa pai ..nu mai zic nimic.
    Ionel? Ionel a dat amenzi de 120 milioane de euro. Ca asa e la Romanica, sa prindem prilejul sa facem bani pe spinarea prostilor. Dar cand a sunat Anjela ..alo Ionel, am nevoie de cateva mii de sclavi. Oh sigur Anjelica acum ii trimit pachet 2,000 ingramaditi dar cu masti.
    Covid o sa devina prietenul nostru apropiat al tuturor parerea mea. A trecut demult vremea cand putea sa fie continut.

Sa vedem daca se reuseste un vaccin. Poate ca da, poate ca nu. Exista multe boli pentru care omenirea era optimista ca vor obtine vaccinuri si nu au reusit niciodata. Exista vreun vaccin pt common cold care e tot un Coronavirus? Nope. Bad news oameni buni.

Ah si apropo, Putin are 180k cazuri si 1,800 morti.
    Funny funny shit pt cei mai putin naivi.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 08.05.2020 la 15:21.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.692
    Putere Rep
    10

Implicit

Fidel: am scris de cateva ori sa iti raspund la comentariu si apoi am sters. Pentru ca in final, orice as scrie eu nu-ti va schimba punctul de vedere sau te va convinge sa vezi si alte surse, dar cu "ochii mintii deschisi". Suntem in momente diferite in viata, ca varsta, familie si chiar locatie. Poate ca e normal sa vedem lucuruile diferit. Dar, un lucru e vizibil deranjant la leftisti: aroganta si impresia ca sunt cumva superiori (moral si intelectual).
    Shogunelul, pe tine nu te pot include cumva in categoria de mai sus, nu cred ca esti leftist, tu doar te identifici cu caracteristicile leftistilor. )
    Gigi, si eu cred ca Trump ar fi trebuit sa inchida America complet. Uite aici un timeline pentru masurile luate in Ianuarie si Februarie.

December 31: China reports the discovery of the coronavirus to the World Health Organization.
    January 3: CDC Director Robert Redfield sent an email to the director of the Chinese CDC, George Gao, formally offering to send U.S. experts to China to investigate the coronavirus.
    January 5: CDC Director Redfield sent another email to the Chinese CDC Director, George Gao, formally offering to send U.S. experts to China to investigate the coronavirus outbreak,
    January 6: The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) issued a level I travel notice for Wuhan, China due to the spreading coronavirus.
    January 7: The CDC established a coronavirus incident management system to better share and respond to information about the virus.
    January 11: The CDC updated a Level 1 travel health notice for Wuhan, China.
    January 17: The CDC began implementing public health entry screening at the 3 U.S. airports that received the most travelers from Wuhan – San Francisco, New York JFK, and Los Angeles.
    January 20: Dr. Fauci announces the National Institutes of Health is already working on the development of a vaccine for the coronavirus.
    January 21: The CDC activated its emergency operations center to provide ongoing support to the coronavirus response.
    January 23: The CDC sought a “special emergency authorization” from the FDA to allow states to use its newly developed coronavirus test.
    January 27: President Trump tweeted that he made an offer to President Xi Jinping to send experts to China to investigate the coronavirus outbreak.
    January 27: The CDC issued a level III travel health notice urging Americans to avoid all nonessential travel to China due to the coronavirus.
    January 27: The White House Coronavirus Task Force started meeting to help monitor and contain the spread of the virus and provide updates to the President.
    January 29: The White House announced the formation of the Coronavirus Task Force to help monitor and contain the spread of the virus and provide updates to the President.
    January 31: The Trump Administration:
    Declared the coronavirus a public health emergency.
    Announced Chinese travel restrictions
    Suspended entry into the United States for foreign nationals who pose a risk of transmitting the coronavirus.
    January 31: The Department of Homeland Security took critical steps to funnel all flights from China into just 7 domestic U.S. airports.
    February 2: The CDC expanded enhanced entry screening to eight major airports across the nation.
    February 3: The CDC had a team ready to travel to China to obtain critical information on the novel coronavirus, but were in the U.S. awaiting permission to enter by the Chinese government.

Ca s-au facut greseli? Probabil. Desi, la ora asta nu sunt asa sigura ca distantarea sociala si inchisul in case a fost solutia cea mai buna. A se vedea Suedia. Si alte state din US care nu s-au inchis si care au un numar relativ mic de decese COVID. Acum cateva zile Cuomo, guvernatorul NY-ului spunea ca marea majoritate a noilor cazuri in NY sunt cei care au fost inchisi in case. Se pare ca numarul deceselor de COVID sunt artificial umflate, si asta o zic medicii.
    https://www.cdc.gov/nchs/nvss/vsrr/COVID19/

California are o populatie de peste 40 de milioane de locuitori si cca.1600 decese de COVID. Do the math!
    Ce mi se pare mie foarte interesant este corelatia dintre vitamina D si decesele COVID. Un studiu spune ca cei din tarile nordice au cel mai ridicat nivel de vitamina D datorita consumului de ulei de cod(?)si pentru ca nu evita soarele. La polul opus sunt italienii, spaniolii si cei din UK (in special cei in varsta) care au un nivel scazut de vitamina D. Probabil diferenta de decese dintre California, Florida vs. NY, Chicago. :D

https://medicalxpress.com/news/2020-...mortality.html
    Ultima modificare făcută de divo; 09.05.2020 la 11:19.

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.697
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Dar voi cum ati fi procedat? Detaliati un pic. Ceva concret, nu perle. Perle a scos si Anjela iar Boris a luat el insusi virusul de coarne ca boul.
    Cunoasteti vreo natie, vreun politician care a luat masurile pe care le ganditi? Atunci devreme, nu ca Ionel cand in Franta erau deja 80k si la el doar 300 si a copiat tot de la Macron ca se umezise tot.
    La inceputul lui Ianuarie, chinezii sudau usile cladirilor cu grilaje (exista informatie la ora aia pt cine se interesa) ca sa tina oamenii in case iar China si WHO a declarat ca situatia e sub control si ca nu se transmite om la om un pic mai tarziu. S-au scremut inca 6 saptamani pana au declarat pandemie. Pe noi ne sfatuiau doar sa ne spalam pe maini.
    De ce?

In plus, adevarul e ca lumea larga e pafarista rau, multimea habar nu aveau cand treaba era deja groasa. Exista o ignoranta sora cu moartea pe planeta asta. Ma refer la nivel de om, de furnica. Suntem e specie prostuta rau.
    Virusul ajunsese (dovedit acum) in SUA si Franta in Decembrie.
    China trebuia sa isi inchida granitele si sa contina virusul imediat dar nu a facut-o.
    A continuat sa minta si l-a lasat in larg. Daca eu as avea ceva de reprosat lui Trump pe tema asta, e un singur lucru. Trebuia sa inchida granitele si cu Europa cand a inchis cu China. Sau chiar mai devreme pe ambele. Eu inchideam America imediat. Dar cati nu i-ar fi sarit in cap atunci ..ehe. Credeti ca e usor sa impui o asa masura cand lucrurile sunt confuze? E usor sa vb ca simplu amarat dupa razboi multi viteji se arata.

Sa ne intoarcem la Europa. Aici dobitocii astia ce au facut? Exemplu. Deja explodase bine de tot mamaliga in Italia si ei au lasat sa se joace meciul Lyon-Juventus. Totul ok, nici un risc se declara, nu amanam meciul. Eu dadeam cu capul in perete prin casa presimtind ce are sa se intample. Asta dupa ce au zis 10 zile mai devreme ca nu exista motiv sa inchidem granita cu "bunul nostru vecin TransAlpin". Am zis si atunci ca asta e o fucking tampenie! Acum doctorii recunosc ca acel meci a fost o explozie biologica in zona asta. Mii de italieni au venit la meci. Doua saptamani mai tarziu au explodat cazurile in zona asta .
    Anjela a iesit ca paduchele in frunte sa zica ca 70% din nemti vor fi infectati. La cum arata situatia acum, a uitat sa zica ca pana in 2050. Apropo de perle scoase asa baliverne.
    Asa ca ati gasit pe cine sa dati vina?
    Pffa pai ..nu mai zic nimic.
    Ionel? Ionel a dat amenzi de 120 milioane de euro. Ca asa e la Romanica, sa prindem prilejul sa facem bani pe spinarea prostilor. Dar cand a sunat Anjela ..alo Ionel, am nevoie de cateva mii de sclavi. Oh sigur Anjelica acum ii trimit pachet 2,000 ingramaditi dar cu masti.
    Covid o sa devina prietenul nostru apropiat al tuturor parerea mea. A trecut demult vremea cand putea sa fie continut.

Sa vedem daca se reuseste un vaccin. Poate ca da, poate ca nu. Exista multe boli pentru care omenirea era optimista ca vor obtine vaccinuri si nu au reusit niciodata. Exista vreun vaccin pt common cold care e tot un Coronavirus? Nope. Bad news oameni buni.

Ah si apropo, Putin are 180k cazuri si 1,800 morti.
    Funny funny shit pt cei mai putin naivi.

Doar doua observatii:

1. in urma pandemiei Mutti si-a asigurat renumele de lider global. A atacat frontal si urgent criza, cu calm si cu precizie germana. A comunicat in termini clar poporului german legat de ceea ce se intampla si directia in care se va merge. Rezultatul s-a vazut, Germania are mult mai putine victim de numarat, fata de alte tari mari. A mai demonstrat si ca are un sistem de sanitate functional, spre deosebire de aproape tot restul lumii. Prin contrast SUA a aparut ca avand un sitem de sanitate surprinzator de fragil si slab pregatit.
    Totusi, sa nu uitam ca Mutti are un doctorat in chimie cuantica, in total contrast cu Trump si Johnson, care sunt doar doi bieti idioti. Punem in fata doctoratul lui Merkel cu intrebarea retorica a lui Trump, vizavi de bautul de dezinfectant si nu mai e altceva de spus.

2. Iohannis, asa cum e el, a inteles ca e groasa si I-a lasat pe aia care se pricep sa ia haturile. Nu cred ca ma suspecteaza cineva ca sunt aplaudac al guvernului Romaniei dar nu sunt nici chior cu premeditare. Din nou, pt cine inca n-a inteles, ganditi ce conditii (n-)avem in Romania si totusi avem printer cele mai putine victimedin lume. Pentru cine vrea sa continue sa fie chior, multa bafta, mie nici la ora asta nu-mi vine sa cred cum au reusit.

Fidel: am scris de cateva ori sa iti raspund la comentariu si apoi am sters. Pentru ca in final, orice as scrie eu nu-ti va schimba punctul de vedere sau te va convinge sa vezi si alte surse, dar cu "ochii mintii deschisi". Suntem in momente diferite in viata, ca varsta, familie si chiar locatie. Poate ca e normal sa vedem lucuruile diferit. Dar, un lucru e vizibil deranjant la leftisti: aroganta si impresia ca sunt cumva superiori (moral si intelectual).
    Shogunelul, pe tine nu te pot include cumva in categoria de mai sus, nu cred ca esti leftist, tu doar te identifici cu caracteristicile leftistilor. )
    Cu categorisitul meu, mai salcam, asa. Ma amuza cand mai molfaie cineva concepte de astea perimate, leftist, rightisti dar e de inteles avand in vedere in ce matrice va tin aia acolo :-D
    Avand in vedere felul in care s-au amalgamat ideile si conceptele politice si dinamica lor, concepte din astea talibanice nu prea te ajuta sa pricepi mare lucru.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.692
    Putere Rep
    10

Implicit

Doar doua observatii:

Cu categorisitul meu, mai salcam, asa. Ma amuza cand mai molfaie cineva concepte de astea perimate, leftist, rightisti dar e de inteles avand in vedere in ce matrice va tin aia acolo :-D
    Avand in vedere felul in care s-au amalgamat ideile si conceptele politice si dinamica lor, concepte din astea talibanice nu prea te ajuta sa pricepi mare lucru.
    Tocmai confirmasi ce ziceam un post mai sus!
    Ultima modificare făcută de divo; 09.05.2020 la 21:30.

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.555
    Putere Rep
    10

Implicit

Trump va castiga din nou alegerile.
    En fanfare! Va trece de senilul Biden ca acceleratul prin gara.
    De aia are SUA de departe cei mai multi morti de pe intreaga planeta, de bine ce a gestionat situatia.
    Mai cititi si voi printre randuri, cu cat arata mai rau situatia, cu atat mai mare va fi nota de plata.
    Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    Ok, de data asta au fost chinezii..Rezolvarea problemei este la indemina ;sanctiuni ,sanctiuni,sanctiuni.
    Si? Ai prefera bombe, in loc de sanctiuni? Oricum l-ati judeca voi pe Donald, nu e atat de de nebun ca Adolf al vostru.
    Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Asta este exact ce vor sa ne faca sa ne dorim, un vaccin, care pe motivul COVid-ului, sa faca ce-si doresc ei. Nu ma vaccinez, de-ar sta ei si in cap.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.331
    Putere Rep
    34

Implicit

Doar doua observatii:

1. in urma pandemiei Mutti si-a asigurat renumele de lider global. A atacat frontal si urgent criza, cu calm si cu precizie germana. A comunicat in termini clar poporului german legat de ceea ce se intampla si directia in care se va merge. Rezultatul s-a vazut, Germania are mult mai putine victim de numarat, fata de alte tari mari. A mai demonstrat si ca are un sistem de sanitate functional, spre deosebire de aproape tot restul lumii. Prin contrast SUA a aparut ca avand un sitem de sanitate surprinzator de fragil si slab pregatit.
    Totusi, sa nu uitam ca Mutti are un doctorat in chimie cuantica, in total contrast cu Trump si Johnson, care sunt doar doi bieti idioti. Punem in fata doctoratul lui Merkel cu intrebarea retorica a lui Trump, vizavi de bautul de dezinfectant si nu mai e altceva de spus.

2. Iohannis, asa cum e el, a inteles ca e groasa si I-a lasat pe aia care se pricep sa ia haturile. Nu cred ca ma suspecteaza cineva ca sunt aplaudac al guvernului Romaniei dar nu sunt nici chior cu premeditare. Din nou, pt cine inca n-a inteles, ganditi ce conditii (n-)avem in Romania si totusi avem printer cele mai putine victimedin lume. Pentru cine vrea sa continue sa fie chior, multa bafta, mie nici la ora asta nu-mi vine sa cred cum au reusit.
    1. M-ai facut sa rad cu Mutti. Mutti spaima lui Futti.
    E parerea ta. Daca imi spuneai de Coreea de Sud, mai ziceam.

Pentru mine eficienta se reflecta in primul rand in numarul redus de contaminati, adica in a contine virusul, nu de morti. Iar aici e la fel ca Franta, adica esec. S-a inceput cu un raspuns relaxat si s-a pierdut timpul esential de la inceput.

Numarul de morti arata doar cat de eficient si pregatit a fost sistemul de sanatate. Dar mai depinde si de alte variabile cum ar fii starea de sanatate a pacientilor + spiritul ala de lucru facut cu simtire al nemtilor (cadrelor medicale nemtesti in cazul asta) chestie un pic mai straina latinilor unde "merge si asa", etc. Chestie pt care chiar eu am laudat Germania acum cateva saptamani daca iti aduci aminte.
    Ca are si Angela un merit pt ca sistemul de sanatate a avut ce ii trebuie, incontestabil.
    Ah si mai are un merit ca a inchis rapid casele de batrani. Aici Emanuel a dat un epic fail de proportii. O treime din morti vin doar din casele de batrani.
    In rest sa nu laudam prea tare cand nu e cazul.
    Mutti era desteapta daca tragea semnalul de alarma la inceputul lui Ianuarie si alinia EU sa opreasca libera circulatie din si spre Asia. Asa ridicam palaria. Dar n-a fost. Asadar, esec. N-a facut decat sa ajute la propagarea virusului in lume. Pentru ca in SUA virusul a ajuns la nivel urias din Europa nu din China.

2. Ionel i-a lasat pe aia care se pricep sa preia haturile? Pe Arafat? Pe Cercel
    Coruptii aia pana in maduva oaselor?
    Ionel si aceia care zici ca se pricep, au copiat, repet, masurile din Franta crede-ma. Ba chiar le-a impus intr-un stil mai ..sovietic. Un merit il are macar pt ca a facut-o devreme. Cei care s-au intors in tara au fost foarte putini bolnavi printre ei comparativ cu ce putea fi.
    Sigur ..putea sa fie mai rau. Dar inca nu e gata pana nu e gata. Daca ne uitam doar la numarul de morti, sunt alte tari mai amarate decat Ro care au un numar mult mai mic de morti, vezi Serbia, Bangladesh. Deci ..

PS. Viteza de propagare a virusului e evident alta in New York, Londra, Paris, Milano zone turistice si intens populate decat la Ploiesti de exemplu.

PS 1. Nu este confirmat dar nu stiu daca ai auzit. O ipoteza pt numarul redus de morti in unele tari mai amarate ar putea avea legatura cu faptul ca au practicat vaccinul contra TBC pana relativ recent comparativ cu tarile bogate. De fapt vaccin TBC dedicat nu exista insa e vorba de un 3 in 1 care se facea la copiii mici. Noi l-am facut in comunism.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Pagina 11 din 15 PrimulPrimul ... 910111213 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •