Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 10 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 95

Subiect: Donald Trump, al 45-lea presedinte al Americii - bune si rele (continuare2)

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.323
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Amin. Asta este singurul lucru care conteaza si nimic altceva. Tot restul in care tinem cont de culoare, natie, etnie, grai, aspect fizic, religie, etc, nu face decat sa denote ca suntem spirite joase si asta e cel mai grav lucru care ni se poate intampla, din punctul meu de vedere. Daca nu reusim sa ne ridicam de acolo, am trait degeaba.
    ai reusit sa ma impresionezi Shogunelu',nu stiu pe unde ai trait dar tu esti mai american decat Sorin.
    pe de alta parte te inteleg ,ai vazut clipul care l-am pus. tinarul care vorbea inteligibil germana ,povestea ca au plecat din satul lui cam 500 de familii. concluzia mea personala,ca Romania este aerisita si cine ramine in tara este alfabetizat si cu posibilitati de trai civilizat.
    sigur ca este o placere sa traiesti in asa o tara. acum imagineza-ti ca barcile de refugiati isi schimba rutele si avizeaza portul Constanta. te intorci in vizita dupa cativa ani si te lovesti la fiecare colt de scursorile planetei . o multitudine de nationalitati ,de religii, si inclinatii sexuale. te trezeste din visare o mana mare de arab care iti pipaie fundul intr-un bus,tramvai, metro.
    nu te speria astea sunt numai vise,dar sunt vise care pot deveni realitate.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.245
    Putere Rep
    33

Implicit

Shogunelu, problema e ca unii au sufletzele rele si ganduri negre.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    ai reusit sa ma impresionezi Shogunelu',nu stiu pe unde ai trait dar tu esti mai american decat Sorin.
    pe de alta parte te inteleg ,ai vazut clipul care l-am pus. tinarul care vorbea inteligibil germana ,povestea ca au plecat din satul lui cam 500 de familii. concluzia mea personala,ca Romania este aerisita si cine ramine in tara este alfabetizat si cu posibilitati de trai civilizat.
    sigur ca este o placere sa traiesti in asa o tara. acum imagineza-ti ca barcile de refugiati isi schimba rutele si avizeaza portul Constanta. te intorci in vizita dupa cativa ani si te lovesti la fiecare colt de scursorile planetei . o multitudine de nationalitati ,de religii, si inclinatii sexuale. te trezeste din visare o mana mare de arab care iti pipaie fundul intr-un bus,tramvai, metro.
    nu te speria astea sunt numai vise,dar sunt vise care pot deveni realitate.
    Ceea ce am scris acolo nu are absolut nimic de a face cu a fi american, sau orice alta natie, are in schimb totul de a face cu a incerca sa-ti depasesti conditia spirituala, ma mir ca nu ai sesizat asta.
    Romania nu este o tara aerisita ci o tara in curs de golire, din pacate. Sigur ca se poate trai civilizat dar sunt si destule vechi si mai noi racile de depasit.
    Iti pot intelege disconfortul. Nu crede ca nu sunt familiar cu Turnul Babel, nu uita ca traiesc in Londra.
    Nu sunt eu in masura sa dau sfaturi dar e periculos sa lasi disconfortul sa se transforme in teama si ura, alea doua sentimente intunecate sunt printre cele mai otravitoare pentru spiritul uman.
    De buna seama ca nu spun sa-l imbratisezi frateste pe unul care vrea sa te agreseze pe tine sau pe cei apropiati, nici eu n-o fac, dimpotriva. imi dau silinta sa-l execut cat pot de operativ, numai ca atunci pacatul nu este al meu, ci al lui. Important este sa o fac fara ura. Stiu, s-ar putea sa fie putin greu de inteles.

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post

Shogunelu, problema e ca unii au sufletzele rele si ganduri negre.

Cu totii avem atat lumina cat si intunericul in sufletele noastre, Gigi.
    Lupul Alb si Lupul Negru salasluiesc in fiecare dintre noi, depinde doar de noi pe care dintre ei ii hranim.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.323
    Putere Rep
    41

Implicit

Ceea ce am scris acolo nu are absolut nimic de a face cu a fi american, sau orice alta natie, are in schimb totul de a face cu a incerca sa-ti depasesti conditia spirituala, ma mir ca nu ai sesizat asta.
    Romania nu este o tara aerisita ci o tara in curs de golire, din pacate. Sigur ca se poate trai civilizat dar sunt si destule vechi si mai noi racile de depasit.
    Iti pot intelege disconfortul. Nu crede ca nu sunt familiar cu Turnul Babel, nu uita ca traiesc in Londra.
    Nu sunt eu in masura sa dau sfaturi dar e periculos sa lasi disconfortul sa se transforme in teama si ura, alea doua sentimente intunecate sunt printre cele mai otravitoare pentru spiritul uman.
    De buna seama ca nu spun sa-l imbratisezi frateste pe unul care vrea sa te agreseze pe tine sau pe cei apropiati, nici eu n-o fac, dimpotriva. imi dau silinta sa-l execut cat pot de operativ, numai ca atunci pacatul nu este al meu, ci al lui. Important este sa o fac fara ura. Stiu, s-ar putea sa fie putin greu de inteles. .
    am incercat sa imi depasesc conditia spirituala dar se pare ca nu mai functioneaza. cand nu ai exemple de comparatie functioneaza totul de minune. daca incepi sa compari incepi sa te indoiesti,s.a.m.d.
    vreau sa spun ca in anii 70' cand am venit in occident am cunoscut o tara unde totul parea curat luminos si la locul lui.
    pina si emisiunile tv. erau de o nevinovatie si naivitate ca putei sa lasi copii de 6 ani sa se uite impreuna cu parintii la emisiunile de dumineca seara.
    Germania era ca putere a economiei nationale cam pe locul trei in lume. gaseai locuri de munca bine platite si lumea era spalata si culta.
    a mers totul bine pina la ultima legislatura a lui Helmut Kohl. a urmat o perioada scurta de stabilitate care a fost urmata de toate neplacerile cauzate de legile contraproductive ale comunitatii europene. care au declansat declinul economic si social al statului german.

cu alte cuvinte totul a mers bine pina a venit Angela. femeia asta este echivalentul Elenei Ceausescu dar pe germana. nu cere parerea nimanui pentru-ca ea stie totul.
    deosebirea intre ele ca una era tufa de venezia si era doctor in chimie in urma unei plagiaturi si acte falsificate si cealalta este cu studii in fizica si dovada evidenta cu urmari catastrofale a ocuparii unei functii de stat atunci cand nu ai nici clin nici maneca cu politica.Angela este influentata de ideile lui Coudenhove-Kalergi care visa la o Europa unita de la Portugalia si pina la Polonia.
    tot ce face ea este facut fara ura dar cu un scop bine determinat. multi fac greseala sa creada ca ea a lasat de capul ei fara sa se consulte ,milioanele de barbati tineri sa invadeze tara. greseala, totul a fost planificat si organizat cu multi ani inainte. s-a asteptat doar momentul potrivit.

ps. hai sa ne destindem putin ,iti pun un clip cu un sportiv preferat.

Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 28.09.2019 la 04:59.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.245
    Putere Rep
    33

Implicit

Cu totii avem atat lumina cat si intunericul in sufletele noastre, Gigi.
    Lupul Alb si Lupul Negru salasluiesc in fiecare dintre noi, depinde doar de noi pe care dintre ei ii hranim.
    Frumos spus Shogule, ai vorbele la tine.
    Incep sa te banuiesc ca vrei sa candidezi la premiul Nobel pt inalta spiritualitate. Glumesc.
    Ura este un cuvant mare. Sa nu confundam ura cu neplacerea. Nu urasc carnea de oaie, doar nu-mi place. Nu cred ca simtim ura cu adevarat decat impotriva celor care ne fac un rau grav si iremediabil. Cel putin asa cred eu. Mai simtim ura si pt lucruri marunte dar aia trece. E de moment, de impuls.
    Imi dau seama despre tine ca nu ai fost niciodata intr-o astfel de situatie sa urasti pe cineva pe viata cu toata fiinta. Nici eu, Doamne ajuta!

Si-mi mai dau seama ca nu ai capacitatea de a te pune cu adevarat in pielea altora care au patit astfel de nenorociri. Ceva asemanator i-am reprosat si lui Fidel cand ii plangea pe teroristi de mila ca au si ei mame. Fir-ar mamele lor sa fie.
    Unii nu cunosc lupul alb si nici lumina, doar pure evil. Egoismul si nepasarea pt aproapele nostru zace in fiecare mai mult sau mai putin am observat. Dar unii sunt pure evil.

Iti propun un exercitiu de imaginatie la care nu vreau sa imi dai un raspuns, doar sa il tii acolo pt tine. Gandeste-te ce ai simtii pt nemernicul ala din Caracal daca ai fi fost parintele copilelor alora.
    Si ce discurs ai avea in fata acelor oameni? Tot de inalta spiritualitate?
    That's right, fu ck it ..s-o lasam balta cu inalta spiritualitate. Mai bine o numim inalta superficialitate.
    Unele lucruri nici Dumnezeu nu le iarta, daramite firea umana.

Fidele, jos cu palaria. Incepi sa numesti adevaratii vinovati pt neplacerile locale.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 28.09.2019 la 15:09.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    am incercat sa imi depasesc conditia spirituala dar se pare ca nu mai functioneaza. cand nu ai exemple de comparatie functioneaza totul de minune. daca incepi sa compari incepi sa te indoiesti,s.a.m.d.
    vreau sa spun ca in anii 70' cand am venit in occident am cunoscut o tara unde totul parea curat luminos si la locul lui.
    pina si emisiunile tv. erau de o nevinovatie si naivitate ca putei sa lasi copii de 6 ani sa se uite impreuna cu parintii la emisiunile de dumineca seara.
    Germania era ca putere a economiei nationale cam pe locul trei in lume. gaseai locuri de munca bine platite si lumea era spalata si culta.
    a mers totul bine pina la ultima legislatura a lui Helmut Kohl. a urmat o perioada scurta de stabilitate care a fost urmata de toate neplacerile cauzate de legile contraproductive ale comunitatii europene. care au declansat declinul economic si social al statului german.

cu alte cuvinte totul a mers bine pina a venit Angela. femeia asta este echivalentul Elenei Ceausescu dar pe germana. nu cere parerea nimanui pentru-ca ea stie totul.
    deosebirea intre ele ca una era tufa de venezia si era doctor in chimie in urma unei plagiaturi si acte falsificate si cealalta este cu studii in fizica si dovada evidenta cu urmari catastrofale a ocuparii unei functii de stat atunci cand nu ai nici clin nici maneca cu politica.Angela este influentata de ideile lui Coudenhove-Kalergi care visa la o Europa unita de la Portugalia si pina la Polonia.
    tot ce face ea este facut fara ura dar cu un scop bine determinat. multi fac greseala sa creada ca ea a lasat de capul ei fara sa se consulte ,milioanele de barbati tineri sa invadeze tara. greseala, totul a fost planificat si organizat cu multi ani inainte. s-a asteptat doar momentul potrivit.

ps. hai sa ne destindem putin ,iti pun un clip cu un sportiv preferat.
    Fidel, eu iubesc Germania si spiritual germanic, stii asta, de aceea iti inteleg mahnirea.
    Am mers la o gradinita particulara germana cand aveam 4 ani, practic am invatat limbe germana imediat dup ace am invatat limba maternal.
    Am continuat la scoala germana unde 80% din colegii si prietenii mei erau etnici germani. Invatam in germana, faceam matematica in germana, cantam si spuneam poezii in germana, serbarile minunate care le aveam erau inspirate cu totul din cultura si folclorul germane. Am fost scufundat cu totul in acel mediu si in acea cultura si a fost minunat.
    Germania a fost prima tara in care am trait. Tu intelegi perfect socul, in sensul bun, pe care l-am avut venind din Romania comunista dar in acelasi timp m-am simtit, in mod bizar, de parca as fi ajuns acasa, in patrie…Spiritual, probabil ca asa si era.
    Am iubit profund ordinea, curatenia, rigoarea, corectitudinea si franchetea de acolo. Mi s-a parut extraordinary cum, indifferent unde erai, ti se spunea, nu te grabi, fa totul mai incet, dar fa bine. Cred ca Germania a contribuit mult la formarea mea si a contribuit in bine.
    Cred ca experientei germane I se datoreste faptul ca ulterior am fost atat de deranjat de stilul bezmetic din SUA, vesnic in graba, vesnic fusereala, totul facut cat mai repede si in cantitate cat mai mare, cu zero atentie pentru calitate si detalii. Si aici, in UK, cam la fel.
    Nu ma reprezinta, nu sunt interesat si nu am vad niciun motiv sa ma schimb in sensul asta.
    O sa-ti marturisesc ceva: nu de mult am aplicat pt o pozitie se security manager in Germania, ca sa vezi unde, tocmai in Munchen ! Iubitul meu Munchen…Si sa nu crezi ca mi-ar fi usor sa ma desprind de aici dupa ultimii ani in care am investit atata munca si eforturi si bani.
    Deci, iata, Germania e totusi in inima mea…
    N-am mai fost de mult in Germania dar vorbeam prin vara cu niste prieteni din Romania care merg des acolo si imi spuneau ca nu mai e ce a fost…si nu se refereau la problemele cu refugiatii, ci la nemti si la tara in sine…M-a durut cee ace am auzit…Banuiesc ca noi toti avem nevoie sa stim ca exista undeva in lume un taram un totul merge cum trebuie, merge bine…
    Deci iti inteleg mahnirea dar stim amandoi ca nimic nu ramane vesnic la fel, totul e in schimbare, toata lumea asta este. Decat sa ne lasam coplesiti de mahnire si regret cred ca mai bine este sa incercam sa ne adaptam noii lumi. Resentimentele sunt toxice pentru suflet, acceptarea iti da pace interioara. Parerea mea.

Frumos spus Shogule, ai vorbele la tine.
    Incep sa te banuiesc ca vrei sa candidezi la premiul Nobel pt inalta spiritualitate. Glumesc.
    Ura este un cuvant mare. Sa nu confundam ura cu neplacerea. Nu urasc carnea de oaie, doar nu-mi place. Nu cred ca simtim ura cu adevarat decat impotriva celor care ne fac un rau grav si iremediabil. Cel putin asa cred eu. Mai simtim ura si pt lucruri marunte dar aia trece. E de moment, de impuls.
    Imi dau seama despre tine ca nu ai fost niciodata intr-o astfel de situatie sa urasti pe cineva pe viata cu toata fiinta. Nici eu, Doamne ajuta!

Si-mi mai dau seama ca nu ai capacitatea de a te pune cu adevarat in pielea altora care au patit astfel de nenorociri. Ceva asemanator i-am reprosat si lui Fidel cand ii plangea pe teroristi de mila ca au si ei mame. Fir-ar mamele lor sa fie.
    Unii nu cunosc lupul alb si nici lumina, doar pure evil. Egoismul si nepasarea pt aproapele nostru zace in fiecare mai mult sau mai putin am observat. Dar unii sunt pure evil.

Iti propun un exercitiu de imaginatie la care nu vreau sa imi dai un raspuns, doar sa il tii acolo pt tine. Gandeste-te ce ai simtii pt nemernicul ala din Caracal daca ai fi fost parintele copilelor alora.
    Si ce discurs ai avea in fata acelor oameni? Tot de inalta spiritualitate?
    That's right, fu ck it ..s-o lasam balta cu inalta spiritualitate. Mai bine o numim inalta superficialitate.
    Unele lucruri nici Dumnezeu nu le iarta, daramite firea umana.

Gigi, eu nu incerc aici sa produc texte de calitate, ci sa impartasesc cu voi in mod sincer si cat mai clar, trairi, sentimente, dorinte si convingeri de-ale mele.
    Referitor la primele doua sublinieri facute pe textul tau:
    Cred ca sunt printer cei destul de putini care in decembrie ’89 au fost in contact direct cu inamicul. Atentie, nu cu niscai ametiti care au pus mana pe niste arme si au inceput sa traga aiurea, ci cu inamicul, iar asta m-a schimbat pentru tot restul vietii mele.
    Doi prieteni buni au murit in zilele acelea ciuruiti de gloante. Am carat in brate morti si raniti de aratam ca un macelar, plin de sange si creieri.
    Am purtat in brate o copilita de doar cativa anisori, impuscata mortal in casa. Am vazut ranjetul mortii si i-am simtit duhoarea cat pentru o viata.
    Anii care au urmat Revolutiei au fost complicati pentru mine, am vazut si facut si trait lucruri care nu ar trebui sa se intample si care sunt mai bine ramase uitate.
    Acum aproape 20 de ani a trebuit sa-mi vad cel mai bun prieten intins pe masa de la morga, sa-l recunosc dupa maini, cap nu mai avea, fusese impuscat in gura cu un Brenneq. Pe masa de alaturi zacea sotia sa care nu mai arata a fiinta omeneasca. A trebuit sa-I tin departe pe parinti pentru a le permite sa-I pastreze in amintire tineri si frumosi cum fusesera. Daca ar fi vazut grozavia aceea, ar fi pierit bietii acolo, pe loc.
    Dupa acestea 6 luni de zile am umblat inarmat zi si noapte, eram convins ca urmez eu.
    Am simtit frica si ura si intunericul din plin. Si asta m-a ajuta azi sa fac tot ce pot sa ma ridic.

O sa raspund la intrebarea ta.
    Sa fereasca Dumnezeu pe toata lumea de asemenea situatie.
    Eu cred ca asemenea entitati, ma feresc sa le numesc oameni, nu au dreptul sa calce pe fata Pamantului. Am discutia asta cu o persoana mult mai evoluata spiritual decat mine si care imi arata calea si i-am spus si ei, eu le-as trimite inapoi in infern, de unde au venit, fara sa clipesc, fara nicio remuscare. Dar asta nu inseamna ca nu sunt constient ca trebuie sa-mi asum pacatul. Sau ca nu sunt constient ca acea entitate va reveni aici, sub o alta forma, sa-si continue blestematiile.

Referitor la ultimele doua sublinieri:
    Este alegerea ta cum te raportezi la dualitatea asta, spiritual vs material dar e pacat sa crezi ca are prevalenta ceea ce poti imbuca sau pipai, ca n-are, cred eu. Poate ca nu a sosit clipa ta. Poate nu va sosi niciodata. E vorba aici de destinul tau dar si de alegerea ta.
    Imi pare rau daca ti se pare ca sunt superficial, chiar nu ma regasesc in termen. Cu siguranta nu in domeniul despre care discutam. Te asigur ca cred cu tarie in tot cee ace sustin aici si fac ce pot sa tin calea dreapta. Restul e foarte putin important pentru mine.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.245
    Putere Rep
    33

Implicit

Doi prieteni buni au murit in zilele acelea ciuruiti de gloante. Am carat in brate morti si raniti de aratam ca un macelar, plin de sange si creieri.
    Am purtat in brate o copilita de doar cativa anisori, impuscata mortal in casa. Am vazut ranjetul mortii si i-am simtit duhoarea cat pentru o viata.
    Anii care au urmat Revolutiei au fost complicati pentru mine, am vazut si facut si trait lucruri care nu ar trebui sa se intample si care sunt mai bine ramase uitate.
    Acum aproape 20 de ani a trebuit sa-mi vad cel mai bun prieten intins pe masa de la morga, sa-l recunosc dupa maini, cap nu mai avea, fusese impuscat in gura cu un Brenneq. Pe masa de alaturi zacea sotia sa care nu mai arata a fiinta omeneasca. A trebuit sa-I tin departe pe parinti pentru a le permite sa-I pastreze in amintire tineri si frumosi cum fusesera. Daca ar fi vazut grozavia aceea, ar fi pierit bietii acolo, pe loc.
    Dupa acestea 6 luni de zile am umblat inarmat zi si noapte, eram convins ca urmez eu.
    Am simtit frica si ura si intunericul din plin. Si asta m-a ajuta azi sa fac tot ce pot sa ma ridic.

O sa raspund la intrebarea ta.
    Sa fereasca Dumnezeu pe toata lumea de asemenea situatie.
    Eu cred ca asemenea entitati, ma feresc sa le numesc oameni, nu au dreptul sa calce pe fata Pamantului. Am discutia asta cu o persoana mult mai evoluata spiritual decat mine si care imi arata calea si i-am spus si ei, eu le-as trimite inapoi in infern, de unde au venit, fara sa clipesc, fara nicio remuscare. Dar asta nu inseamna ca nu sunt constient ca trebuie sa-mi asum pacatul. Sau ca nu sunt constient ca acea entitate va reveni aici, sub o alta forma, sa-si continue blestematiile.

Referitor la ultimele doua sublinieri:
    Este alegerea ta cum te raportezi la dualitatea asta, spiritual vs material dar e pacat sa crezi ca are prevalenta ceea ce poti imbuca sau pipai, ca n-are, cred eu. Poate ca nu a sosit clipa ta. Poate nu va sosi niciodata. E vorba aici de destinul tau dar si de alegerea ta.
    Imi pare rau daca ti se pare ca sunt superficial, chiar nu ma regasesc in termen. Cu siguranta nu in domeniul despre care discutam. Te asigur ca cred cu tarie in tot cee ace sustin aici si fac ce pot sa tin calea dreapta. Restul e foarte putin important pentru mine.
    Imi pare rau sincer ca a trebuit sa treci prin asa ceva. Momentul cu cel mai bun prieten e film de groaza. E de admirat ca esti cum esti la momentul asta.
    La un lucru sigur cadem de acord. Animalul ala de Dinca are noroc ca s-a hranit cu suflete vulnerabile trase din oameni foarte simpli si saraci cu duhul. Ca daca avea ghinion sfarsea legat fedeles topit de viu intr-un butoi cu soda caustica.
    In privinta mea, nu sunt asa "materialist" cum fac sa para. Dar ma abtin si sa pic in extreme ca lumea asta e cum e. E o lupta stii bine nu e plimbare pe plaja. Le facem pe toate cum putem de bine si de corect, insa totusi ..bea, mananca, ****, canta ..ca te asteapta o groapa adanca. Si sa nu crezi nimic!

Bill Watterson

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.520
    Putere Rep
    10

Implicit

Le facem pe toate cum putem de bine si de corect, insa totusi ..bea, mananca, ****, canta ..ca te asteapta o groapa adanca.
    Si cine nu stie sa cante, ce face?

PS. Pentru Nae Tractoristu', ca el e cel mai IT-ist dintre noi: Forumisti nou inscrisi nu mai avem de vreo 2 ani. Crezi ca e vreo problema cu formularul de inscriere?
    Ultima modificare făcută de sorin; 30.09.2019 la 21:56.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.245
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Si cine nu stie sa cante, ce face?
    Mai **** o data!

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.323
    Putere Rep
    41

Implicit

" N-am mai fost de mult in Germania dar vorbeam prin vara cu niste prieteni din Romania care merg des acolo si imi spuneau ca nu mai e ce a fost…si nu se refereau la problemele cu refugiatii, ci la nemti si la tara in sine…M-a durut cee ace am auzit…Banuiesc ca noi toti avem nevoie sa stim ca exista undeva in lume un taram un totul merge cum trebuie, merge bine…
    Deci iti inteleg mahnirea dar stim amandoi ca nimic nu ramane vesnic la fel, totul e in schimbare, toata lumea asta este. Decat sa ne lasam coplesiti de mahnire si regret cred ca mai bine este sa incercam sa ne adaptam noii lumi. Resentimentele sunt toxice pentru suflet, acceptarea iti da pace interioara. Parerea mea. "

Sogunelu' sfaturile tale sunt greu de urmat.
    cum sa ma impac cu gandul ca particip tacit la inlocuirea populatiei, fara urma de protest sau rezistenta. pe zi ce trece o sa ma simt tot mai american . o sa vina ziua ca am sa ma comport ca o oaie indobitocita care este fericita numai cand are cine sa ia decizii pentru ea.
    posibil ca acceptarea iti da pace interioara,insa plimbandu-ma prin orasele din jur observ tot mai multi straini pe strazi. dupa revolutie ma uimea multimea de oameni care se invarteau fara orientare in orasul meu natal. acum aceasi situatie se poate observa aici.
    vad multi africani cu biciclete vorbind din mers la celular. imi vin in minte imagini din filmele americane unde negrii puturosi stau pe treptele de la case si asteapta curierul cu droguri sa apara la orizont.

in fine,lupta intre democrati si republicani a luat proportii cu intorsaturi neasteptate. eu eram intodeauna convins ca presedintele poloniei Duda conduce detasat in umblatul pe patru labe in fata americanilor. se pare ca m-am inselat,Poroshenko al ukrainienilor ,nu numai ca sta capra dar are si limba foarte moale si umeda.
    m-a impresionat cum a fost Biden asteptat la aeroport,fete in port national cu paine si sare. te minunezi cat de jos poate sa coboare unii oameni pentru bani. sa vomiti nu alta.

Pagina 3 din 10 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •