Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 5 din 16 PrimulPrimul ... 3456715 ... UltimulUltimul
Rezultate 41 la 50 din 153

Subiect: CoronaVirus

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    211
    Putere Rep
    14

Implicit

Diaspora - termen complicat pentru..multi.. unii il interpreteaza in un fel, altii in alt fel, printre ei si eu care nu fac parte din..diaspora..dar mi-am permis sa scriu ceva pe aici, sa continui sau nu ? Diaspora e si aia care sta..acolo..acest acolo poate fi scris in multe feluri si poate fi interpretat FOARTE diferit de unu din diaspora sau unu de aici care nu e plecat, plecat de tot sau doar pe o perioada, PERIOADA ce inseamna un an, zece sau ...de tot..greu de spus.
    Am cam pus fel de fel de articole cu..diaspora..sau imi permit si sa spun asa zisa diaspora ( e voie sau nu ?)
    Greu termen..Diaspora care ..sigur.. poate fi scris cu litera mica sau mare.

Greu subiect
    https://adevarul.ro/locale/alba-iuli...7118ed33/index.

Exista si diaspora din articolul celalalt pus recent de mine ala din vama.

Am dreptul sa imi dau cu parerea despre ..diaspora.. nefiind acolo (greu termen acest acolo) sau trebuie sa tac ??, sau sunt neinformat cum spunea cineva aici pe forum din o tara denumita Germania.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.106
    Putere Rep
    36

Implicit

Ma bucur ca mai intra forumisti,mi-as dori sa vina mai multi si daca numai pentru un salut.
    Tim recomand acest articol tuturor.Poate te ajuta sa intelegi ca toti suntem oarecum izolati.
    Un tip de milioane acest Basil Muresan.
    https://contrapunct.eu/solutii-nenat...6aHbmFi9CS_ZZ0
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    211
    Putere Rep
    14

Implicit

Revista presei din romania suna cam asa - pe afara cum suna ?
    https://adevarul.ro/international/eu...91b/index.html

Nu e vorba de pesimism sau panica e vorba de ce scrie presa, vrei nu vrei mai citesti si presa, eu o citesc pe aia din Romania.
    Ce ziare mai cititi ? sau de unde va luati informatiile ?
    De la tv, radio, Net, ziare online sau tiparite ? Ziare locale sau nationale ? etc.
    Ultima modificare făcută de Tim; 23.03.2020 la 03:49.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.388
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de Tim Vezi post
    Revista presei din romania suna cam asa - pe afara cum suna ?
    https://adevarul.ro/international/eu...91b/index.html

Nu e vorba de pesimism sau panica e vorba de ce scrie presa, vrei nu vrei mai citesti si presa, eu o citesc pe aia din Romania.
    Ce ziare mai cititi ? sau de unde va luati informatiile ?
    De la tv, radio, Net, ziare online sau tiparite ? Ziare locale sau nationale ? etc.
    probabil ca in afara de limba materna ai mai invatat si alta limba. daca da ,poti sa te informezi si sa descoperi diferite puncte de vedere la aceeasi problema.
    am citit numai ultima parte din articolul postat de tine. am inteles ca autorul este convins ca nemtii poarta toata vina.
    este confortabil sa critici,mai greu sa faci ceva.

ps." Planeta respiră bine şi nimeni nu se gîndeşte la ea. Greta, chiulangioaica umanitară, se poate întoarce la şcoală! "

Citeste mai mult: /adevarul.ro/international/europa/unde-e-ue-1_5e7799f15163ec42711bb91b/index.html

Autorul d-l Traian Ungureanu, imi aduce aminte de bancul cu iepurele plictisit de viata care s-a sprijint de un stejar si privind cerul ,i-a venit ideea sa faca l--a.
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 23.03.2020 la 05:00.

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    211
    Putere Rep
    14

Implicit

FidelKatzo
    Moderator

Unde scrie mai sus ca, eu critic ? scrie ca citesc presa.
    Din ce am citit mai sus reiese ca sunt foarte dezinfomat.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.388
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de Tim Vezi post
    FidelKatzo
    Moderator

Unde scrie mai sus ca, eu critic ? scrie ca citesc presa.
    Din ce am citit mai sus reiese ca sunt foarte dezinfomat.
    ma refeream la dl. traian ungureanu ,care ii critica pe nemti pentru-ca se lasa jupuiti si pradati ca in codru.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.319
    Putere Rep
    34

Implicit

Yes it's gonna be a cold lonely summer..

"The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.319
    Putere Rep
    34

Implicit

Nu stiu daca ati auzit dar sta la colt o criza umanitara si mai majora.
    Incepe lumea sa moara de plictiseala bai frate. Sa ii iei la ciomageala nu alta. Foarte multi se vaita ca i-a gasit alergatul si ce se mai fac ei izolati. Sa o intubeze pe ma-sa de fatza cu ei sa vedem cum se simt. Ca nu pot sa mai traiasca fara exercitiu si soare si limba-n cur cu toata lumea non stop. Ca-i gaseste pofta de baut, de droguri ..ca ce se mai fac ei fara socializare. Ca nici nu mai stiu cum sa scriem cati demoni ne poseda zilele astea.
    Tu-i grijania ma-sii vorba lu' ala batranu', de rasfatati! Am peste 6 ani de zile decand nu mai stiu ce e plictiseala. Abia o astept daca are sa vina si peste mine. Vrei sa alergi, alearga pana-ti ies ochii acuma ca te-ai sters la cur cu foarte multa hartie.

Oh pai daca ma satur eu un muritor, cum sa nu se sature pamantul asta de toti astia.

Aramis, give me an update s'il te plait.
    Fidel, nu te mai duce la casa de batrani daca e posibil, mai bine lasi o tableta. In Franta s-au infectat multe case de batrani si sunt ..iti imaginezi.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.420
    Putere Rep
    36

Implicit

ce update să-ți mai dau? ne ducem pe copcă. azi (și ziua nu e încă terminată) sunt 9,903 cazuri noi în US. 43,469 în total. 545 morți.
    am stat să ascult conferința de presă de astăzi. n-am rezistat până la capăt, că făceam praf și monitorul și calculatorul. aceleași BS.
    am tot ascultat întrebările jurnaliștilor, dar eu aveam doar una în cap: unde ***** mă-sii e Faucci? de ce nu e acolo pe podium, să răspundă el la întrebări, nu toți amatorii ăia care își dau cu stângul în dreptul? ca să înțelegeți în ce rahat suntem rățoiul galactic a aflat doar ieri (el care se pricepe mai bine ca orice doctor, că doar are un knack pentru chestiile astea, e așa un ceva care el vine natural) că există termometre umane cu IR...
    https://www.facebook.com/davidpakman...5458321923996/

suntem pe ducă. Italia o să fie nimic pe lângă SUA. da, știu, ei au vreo 60M noi vreo 330. da-i depășim ca număr total de cazuri în maxim o săptămână.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.420
    Putere Rep
    36

Implicit

iaca update-ul zilei de 23 Martie.
    Total - 43,734 cazuri; 553 morți
    Noi - 10,168 cazuri; 140 morți

no, ce zice la gazeta de perete a județului:

“They are testing way less people,” … said. “So, the number of test kits is not an accurate reflection of how much COVID is in the community. It is widespread. The message right now is it is extremely widespread. Consider everybody is going to get it at some point it.”
    … said the department is fielding calls from residents who have symptoms that last week would have warranted a test be done, but who are now not being tested. The increasing number is also making contact tracing “near impossible.”
    și ăștia nu au decât 13 cazuri. deja aici e pe principiul scapă cine poate

iar 'ricani nu-s mai educați ca românii

... said residents of Kenosha County are not heeding this warning. She said over the weekend there was a stark difference between the deserted streets in Milwaukee and the buzzing activity at stores along Highway 50. “It was bumper-to-bumper on Highway 50,” she said. “I was thinking, “What is going on here?’ It was unreal.”
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 23.03.2020 la 21:05.
    plecat de-acasă.

Pagina 5 din 16 PrimulPrimul ... 3456715 ... UltimulUltimul

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •