Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 7 din 8 PrimulPrimul ... 5678 UltimulUltimul
Rezultate 61 la 70 din 79

Subiect: CoronaVirus

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.418
    Putere Rep
    35

Implicit

la jumatea zilei avem deja peste jumătate din cazurile noi raportate ieri. 7k vs 11.1k. merge bine...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    203
    Putere Rep
    14

Implicit

Am fost invitat sa citesc si presa din alta tara nu numai aia din Romania.
    https://www.youtube.com/watch?time_c...ature=emb_logo

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.291
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de Tim Vezi post
    Am fost invitat sa citesc si presa din alta tara nu numai aia din Romania.
    https://www.youtube.com/watch?time_c...ature=emb_logo
    Oh woahw. Sa va traduc? Tipic tipic tipic italienesc. Stiam ca se cred buricul pamantului dar nu stiam ca chiar sunt buricul pamantului. Ei au inventat electricitatea, ingineria, telefonul, arta, scoala, universitatile, muzica, apa calda, focul, roata si tot ce exista pe lumea asta. Natia de artisti. Astia ridica si lauda de sine la nivel de arta. Fara italieni nu exista omenirea. Si sa ne fie rusine la toti ca nu le suntem recunoscatori pe vecie.

In acest moment greu, ar trebuie tantishor asta sa tina ciocul mic, chiar daca au dreptate ca nu au fost ajutati de UE. E un bun prilej de a castiga un capital de simpatie, nu si mai multa antipatie. Nu e momentul acum dar la sfarsit poate si noi tot restul lumii vom fi suparati pe Italia asta fara de care omenirea nu se mai exista.
    Wait, what? Italia cea mai frumoasa tara din lume? Oh, my.. prostia umana chiar e infinita.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 27.03.2020 la 15:44.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.355
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Oh woahw. Sa va traduc? Tipic tipic tipic italienesc. Stiam ca se cred buricul pamantului dar nu stiam ca chiar sunt buricul pamantului. Ei au inventat electricitatea, ingineria, telefonul, arta, scoala, universitatile, muzica, apa calda, focul, roata si tot ce exista pe lumea asta. Natia de artisti. Astia ridica si lauda de sine la nivel de arta. Fara italieni nu exista omenirea. Si sa ne fie rusine la toti ca nu le suntem recunoscatori pe vecie.

In acest moment greu, ar trebuie tantishor asta sa tina ciocul mic, chiar daca au dreptate ca nu au fost ajutati de UE. E un bun prilej de a castiga un capital de simpatie, nu si mai multa antipatie. Nu e momentul acum dar la sfarsit poate si noi tot restul lumii vom fi suparati pe Italia asta fara de care omenirea nu se mai exista.
    Wait, what? Italia cea mai frumoasa tara din lume? Oh, my.. prostia umana chiar e infinita.
    gusturile omului sunt discutabile.
    realitatea este ca contributia acestui popor la dezvoltarea omenirii,a fost substantiala in toate domeniile.
    nu stiu cat de des ai fost in Italia ,da eu care am fost an de an acolo cu lunile ,pot sa iti spun ca in tote domeniile au contribut cu innovatii de care profitam si in ziua de astazi.

am pus mai de mult cateva fotografii pe forum cu lacul Nemi unde Caligula a construit doua vapoare pentru desfatarea lui personala. vapoarele au fost scufundate in lac si descoperite mai tarziu de Musolini si expuse. vapoarele aveau incazire centrala in bai in podea.
    daca te ai timp cauta pe internet si gasesti dovezi suficiente.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.291
    Putere Rep
    33

Implicit

Asa este ai dreptate, gusturile nu se discuta. Principalul criteriu dupa care judec eu frumusetea unei tari consta in ce a lasat Mama Natura. Dupa aceea urmeaza aspectul curat, ingrijit si intretinut. Aici intervine caracterul acelui neam. Ce a construit omul acum doua mii de ani sau alalteieri, pica mai la urma.
    Sigur, Italia nu poate fi decat o tara frumoasa din punct de vedere geografic. Dar sunt multe alte tari care bifeaza chiar mult mai multe casutze decat munte si mare.
    Asa vad eu lucrurile pesemne unde nu sunt un mare iubitor de arta. Cea mai frumoasa arta e natura.
    Si vorba cuiva, cine spune ca Italia e cea mai grozava natie inseamna ca nu a fost niciodata in Italia.

Sigur ca Imperiul Roman are un rol indiscutabil in civilizatia lumii in acele timpuri. E foarte greu sa nu castigi un maraton cand esti singurul sau cel mai bine hranit participant.
    Dar tu te lauzi cu reusitele tale sau cu cele ale stra-stra-strabunicilor si ce ti-au lasat mostenire? In cazul asta mai e un popor nitel mai vitreg mai la Est care se poate lauda cu reusitele romanilor. Doar ca lui nu i-au lasat nimic mostenire ba i-au si luat cu doua maini. Oricum ar fii penibil.
    In fine sa nu pierdem pucul. Ai inteles ce am vrut sa spun. Mi s-a parut o exagerare mare a doamnei dar s-o punem pe emotia momentului tragic in care se afla tara ei. Adica pana si vinurile bune din alte parti ale lumii se datoreaza tot Italiei? - come on. Toate tarile au adus contributii mai mari sau mai mici. Si grecii si spaniolii si portughezii si nemtii si englezii. Dar ei nu se lauda si nu-s plini de ei ca italienii si francezii.

Altceva, ce mai faceti cum va mai petreceti timpul?
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.355
    Putere Rep
    41

Implicit

[QUOTE=VanDerGigi;2
    In fine sa nu pierdem pucul. Ai inteles ce am vrut sa spun. Mi s-a parut o exagerare mare a doamnei dar s-o punem pe emotia momentului tragic in care se afla tara ei. Adica pana si vinurile bune din alte parti ale lumii se datoreaza tot Italiei? - come on. Toate tarile au adus contributii mai mari sau mai mici. Si grecii si spaniolii si portughezii si nemtii si englezii. Dar ei nu se lauda si nu-s plini de ei ca italienii si francezii.

Altceva, ce mai faceti cum va mai petreceti timpul?[/QUOTE]

da , tonul doamnei din clipul cu pricina este exagerat. cand esti disperat pierzi controlul, si bietii italieni sunt intr-o situatie foarte disperata.
    cu criza asta ne obisnuim sa traim la flacara redusa. plimbari scurte cu trasee bine alese si daca este posibil pustii. am vazut in vecini unde sunt copii mici ca se pun trambuline de sarit. nu este de mirare,trebuie sa fie apasator sa stai toata ziua cu copii numai in casa.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.418
    Putere Rep
    35

Implicit

Dar ei nu se lauda si nu-s plini de ei ca italienii si francezii
    i-ai uitat pe românii verzi, ăia care se trag direct din Decebal și Scorillo...

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.291
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    si bietii italieni sunt intr-o situatie foarte disperata.
    cu criza asta ne obisnuim sa traim la flacara redusa. plimbari scurte cu trasee bine alese si daca este posibil pustii. am vazut in vecini unde sunt copii mici ca se pun trambuline de sarit. nu este de mirare,trebuie sa fie apasator sa stai toata ziua cu copii numai in casa.
    Da, imi e mila de ei. Si ma intristez sa vad cum ia amploare in USA in momentul asta si ce se intampla in toata lumea. Doare citind statisticele. Sunt foarte multi oameni peste tot ce traiesc greu de pe o zi pe alta iar perioada asta le taie sursele de supravietuire. Asta ar trebui sa ne preocupe pe toti.
    Mi-e teama sa nu se transforme intr-un dezastru de proportii.
    Cred tot mai mult ca lumea nu va mai fii la fel pt multa vreme.
    Sper sa ne schimbe in bine. Sa apreciem mai mult lucrurile simple.

Nu am mai iesit din curte deloc. As putea sa completez formular sa ma duc cu semicursa un pic .. niciodata n-am avut timp, dar acum am timp si ai dreptul sa faci exercitiu o data pe zi ..dar nu stiu nu imi vine, nu imi e frica dar mi-e parca rusine pur si simplu. Rusine de omenire.

Trambulina este buna pt consumat energia plozilor, avem si noi si recomand. Dar nu tine mult trebuie si alte alternative. Suntem inarmati cu de toate si le-am cumparat de toate. Acum astept sa vina porti semi pro si minge adidas tango sa ii alerg. Dar de aici inainte stop. Altii nu au nici de mancare in seara asta. Poate de aia mie nici nu mi-e foame.
    In India 90% se tem ca vor murii de foame inainte de Coronavirus.
    Deci nu avem dreptul sa ne plangem.
    Uite la baiatul asta.
    https://www.prosport.ro/sport-life/c...lusiv-19006244

In fine, in ultimele nopti n-am prea dormit bine si am zis sa revad niste filme vechi pe care planuiam sa le revad oricum vreodata si niciodata nu aveam timp. Daca nu acum atunci cand? Noaptea trecuta am vazut Mihai Viteazul maraton 3.20 hr.
    In seara asta ..
    https://m.youtube.com/watch?v=enuOArEfqGo

..coloana sonora de un compozitor italian.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 29.03.2020 la 19:27.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.291
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    i-ai uitat pe românii verzi, ăia care se trag direct din Decebal și Scorillo...
    Nu i-am uitat. Io simt ca ma trag din Decebal mai mult decat din romani. Dar pana si eu mai am simtul masurii. Astia de i-am mentionat te fac sa-ti fie rusine de rusinea lor.

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.418
    Putere Rep
    35

Implicit

Nu i-am uitat. Io simt ca ma trag din Decebal mai mult decat din romani. Dar pana si eu mai am simtul masurii. Astia de i-am mentionat te fac sa-ti fie rusine de rusinea lor.
    cred că n-ai înțeles la ce mă refeream...
    plecat de-acasă.

Pagina 7 din 8 PrimulPrimul ... 5678 UltimulUltimul

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •