Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 4 din 8 PrimulPrimul ... 23456 ... UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 76

Subiect: CoronaVirus

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.417
    Putere Rep
    35

Implicit

Dacă nu aveți ce face (adică vă plictisiți cât stați în izolare sau carantină) și vreți să vă panicați...

https://coronavirus.jhu.edu/map.html
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.673
    Putere Rep
    10

Implicit

Eu sunt acasa cu copchilul de aproape 2 saptamani. L-am tinut acasa saptamana trecuta preventiv, ca la ei la pre-k e fabrica de microbi. Acum ca scolile sunt inchise, probabil ca vom fi acasa inca o luna. Ah the joy!! ) Pe langa asta ploua de aproape o saptamana jumate la noi, asa ca multe desene animate si respiratii de calmare ajuta ))
    Si eu lucrez de acasa, cand pot
    In rest, suntem bine si ma rog ca sa se opreasca ploaia sa pot trimite copchilul afara
    De aseara au inchis totul in LA (restaurante, baruri, cinemtografe etc). E aproape imposibil sa deliver mancare, am facut o comanda si mi-au zis ca o trimit martea viitoare, in 24. Perfect, mancam atunci.
    Am cumparat stocks la preturi super bune. ) Acum astept sa treaca panica si sa mearga in sus.
    Sa aveti grija de voi!!!!

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.535
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de divo Vezi post
    De aseara au inchis totul in LA (restaurante, baruri, cinemtografe etc). E aproape imposibil sa deliver mancare, am facut o comanda si mi-au zis ca o trimit martea viitoare, in 24. Perfect, mancam atunci.
    Si in Illinois au inchis toate restaurantele, incepand de 16 martie, 2020, seara. In schimb, magazinele alimentare sunt deschise, am fost ieri la cumparaturi si cu mici exceptii (hartie igienica, dezinfectant pentru maini, cartofi,etc.), am gasit cam de toate.

Toata treaba asta si isteria generala, mi se par umflate cu pompa de mass media, cred ca intentionat, ceva nu pare kosher aici, dar totusi, cand se termina kknaria asta, cineva sa faca prezenta, aici.

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    203
    Putere Rep
    14

Implicit

Adio, Diaspora !

E cam fortat aici termenul ..diaspora.. dar ce scrie aici e adevarat, (sau nu e ?) Vreau acasa dar nu vreau sa respect unele reguli impuse chiar si de tarile de unde vin.
    https://www.cotidianul.ro/adio-diaspora/

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.098
    Putere Rep
    36

Implicit

Aici la fel toate sunt inchise .Stau acasa.
    Divo avem ocazia sa petrecem mai mult timp cu familia.Am iesit din rutina ,vom descoperii alte activitati.
    Sorin speram sa ramanem pe forum si daca doar sa-l citim.Claudiu si Paul erati prin comentariile sportive cei care tineati in viata forumul.
    Am citit ca cehii ies cu masca pe fata,noi deocamdata avem asupra noastra dezinfectantul de maini,poate ar fi cazul sa ne punem manusi si masca cand iesim.Cel mai bine este sa iesim numai pentru necesitati urgente.
    Va doresc sanatate si imunitate!
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    203
    Putere Rep
    14

Implicit

Un pic de istorie nu strica. Ceva din trecutul indepartat
    https://www.historia.ro/sectiune/gen...oronavirusului

Si ceva din prezent
    https://www.fanatik.ro/cum-traiesc-r...-ziua-19169739

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.354
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    Aici la fel toate sunt inchise .Stau acasa.
    Divo avem ocazia sa petrecem mai mult timp cu familia.Am iesit din rutina ,vom descoperii alte activitati.
    Sorin speram sa ramanem pe forum si daca doar sa-l citim.Claudiu si Paul erati prin comentariile sportive cei care tineati in viata forumul.
    Am citit ca cehii ies cu masca pe fata,noi deocamdata avem asupra noastra dezinfectantul de maini,poate ar fi cazul sa ne punem manusi si masca cand iesim.Cel mai bine este sa iesim numai pentru necesitati urgente.
    Va doresc sanatate si imunitate!
    nu avem nici noi masca,poate pentru-ca guvernul a fost luat pe nepregatite si de la inceput nu au tratat problema cu seriozitate. in orice caz de astazi la noi in bavaria este interzis sa parasesti locuinta . numai cu motive bine determinate,cumparaturi,farmacie spital,etc.
    am stiut asta de ieri si cum a fost verme frumoasa,am plecat la plimbare. am zis sa merg intr-un loc mai putin cunoscut si greu accesibil. se pare ca nu am fost singurul care gandeste asa. erau dati cand nu vedeam pe nimeni pe cararile din padure. ieri parca am fost vorbiti, oameni la plimbare la tot pasul.
    cu Claudiu mai comentam evenimentele sportive si privat. chiar daca interesele noastre sau diversificat ,am ramas in esenta neschimbati.
    aveti grije de voi si familiile voastre ,totul depinde de cat de repede gasesc un impfung sau un medicament cu care sa combata virusul. cu alte cuvinte ,ne ascundem pina trece furtuna.

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    203
    Putere Rep
    14

Implicit

Inainte de a comenta trebuie sa cititi ce scrie la finalul articolului la PS.
    https://adevarul.ro/locale/timisoara...df0/index.html

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.291
    Putere Rep
    33

Implicit

Pe aici sunt regulile astea de o saptamana. Iesim doar cu formular completat semnat unde mergem si cu ce treaba. Cel putin asa ar trebui. Pana nu i-a numit ministrul sanatatii "idioti" pe cei ce nu respecta masurile, nu s-a vazut un impact important. Azi am iesit si eu dupa o saptamana am fost sa duc gunoaie la reciclat, paine, tigari, si am fost impresionat placut sa vad ca se respecta in mare parte. E o placere sa vezi viata in 0.3/10 din agitatia in care ne zbateam zilnic. In sfarsit exista personal space din nou. Adica nu sta nimeni in carca mea la rand sau nu ma obliga sa-i miros respiratia cand vorbim.
    Astea sunt reguli ce ar trebui implementate permanent.
    In fine trebuie sa respectam masurile toti altfel ne batem joc de sacrificiile celorlalti. Ma refer in special la cadrele medicale dar si la ceilalti ce respecta masurile.
    Mai ales daca locuiti la curte. Daca va pasa, stati acasa! Si daca nu va pasa tot stati dracului acasa!
    O sa treaca si asta cum trec toate daca respectam masurile dar o sa fie de cursa lunga.
    Nu stiu cui i se mai pare o gluma, astazi 827 de morti in Italia si peste 6,500 noi infectati si daca te uiti la procentaj cati s-au vindecat si cati au muscat tarana ..te ia cu fiori. Cam 60-40%
    Economia mondiala e franjuri si sunt premise catastrofale daca nu oprim saracia asta mai repede. Depinde de fiecare sa isi ia rolul in serios.
    Daca vreti la anul o viata normala, atunci sacrificati anul asta.

Intre timp planeta revine la viata. Altadata ma uitam din batatura pe cer si la orice ora era o panza de paianjen de avioane din toate directiile. In ziua de azi daca vad unul pe ora sunt norocos. Imi aduce aminte de acum 30 de ani cand eram copil la tara si ma bucuram sa vad un avion pe cer. Mama natura da cu parul. Pamantul respira din nou. Invatam ceva? Din nou, unele chestii actuale ar trebui sa ramana permanente.

Tim, orice tara din lume isi primeste inapoi cetatenii. Ne place sau nu, sunt cetatenii Romaniei. E vremea sa vina nota de plata si pt politicienii romani. De fapt vine nota de plata pt toata omenirea.

Fidele in situatia asta daca vrei sa te afli intr-o tara europeana, atunci te afli in cea potrivita. Sunteti cea mai pregatita, 28,000 de paturi complet utilate pt intensive care. De aia aveti mortalitate asa mica (inca). Anjela nu le-a dat italienilor nimic. A spus ca pastreaza pt ea perfect corect. Defapt la cererea lor de ajutor nu a raspuns nimeni din UE. NIMENI. Macron s-a facut ca ninge. Sa te tot pishi pe ea de UE, trebuia sa punem mana de la mana in mod egal dupa puterile fiecaruia sa ii ajutam cu ceva. 5 mii de paturi, 200 de infirmiere, ceva!! Insa nimic, zero. Aveti impresia ca dupa ce trece asta o sa uite si o sa ierte Italia vreodata? Hm, nu daca raman intregi la minte.

Nu-ti face probleme de masti, oricum nu ajuta cu mare lucru. Mai ales cele folosite de publicul larg. Trebuie minim FP2 sau N95 in SUA.

Stay healthy my friends.

Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 21.03.2020 la 15:58.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.684
    Putere Rep
    24

Implicit

Eu sunt la munca, 12 ore/zi, 7 din 7, asa cum am fost in ultimul an si ceva, protectie pt. compania nr 1 la nivel global, intr-un obiectiv in care 24/7 sunt intre 400 si 500 de oameni. Ne luam masurile de protectie stiute, spalat maini, dezinfectante, distanta si restul dar stim cu totii ca e imposibil sa te protejezi 100%.
    S-au inchis magazine, cafenele, pub-uri, mall-uri, etc dar deocamdata nu s-a restrains dreptul de circulatie. La cum evolueaza lucrurile probabil ca se va intampla si asta, incepand cu Londra, care are are un numar disproportionat de mare de infectari, continuand apoi cu restul regiunilor.
    In caz de lockdown echipa noastra va fi in mod aproape sigur solicitata sa ramana in dispozitiv la permanenta, 24/24, pana se ridica restrictiile de deplasare.
    Grab bag-ul meu pentru situatia asta este deja pregatit (cum dealtfel este tot timpul, pt diferite scenarii).

Sanatate multa la toata lumea, aveti grija de voi si de cei dragi. Cu Dumnezeu inainte.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Pagina 4 din 8 PrimulPrimul ... 23456 ... UltimulUltimul

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •