Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 22

Subiect: Revista presei

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    182
    Putere Rep
    14

Implicit

https://www.cotidianul.ro/sondaj-tu-...-ai-fi-ales-o/

Michelle Obama pe locul unu.

La barbati Obama este cel mai admirat barbat urmat de Donald Trump.

Ce parere aveti ?

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.315
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de Tim Vezi post

Ce parere aveti ?
    din auzite stiu ca sotii obama au castigat si concursul de tatuaje de anul trecut din bucuresti. pentru prima data in istorie a fost folosita cerneala alba . Michelle a vrut neaparat sa isi tatueze porumbelul pacii pe buca stinga.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.232
    Putere Rep
    32

Implicit

In caz ca mai aveati vreun dubiu ca traim intr-o lume prost facuta..
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.514
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Tim Vezi post

Ce parere aveti ?
    Mare-i gradina!!! Un barbat, cea mai admirata femeie

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    182
    Putere Rep
    14

Implicit

Poate aveti timp sa cititi pana la capat, ce parere aveti ?

https://www.cotidianul.ro/discursul-...sei-margareta/

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.232
    Putere Rep
    32

Implicit

O femeie inteligenta si optimista. Eu zic ca va dura 2-3 generatii linistit, nu doar una. Cand vine vorba de Schengen, nu stiu ce sa zic. Cu regret tind sa cred ca Romania si Bulgaria sunt mai putin pregatite de asemenea responsabilitate. Bai fratilor, apropo. Voi stiti ce saracie e in Bulgaria? Care nu ati pus piciorul nu va puteti da seama. Deja cand intri in Romania, se simte o schimbare semnificativa. Si am intrat in Romania prin Giurgiu care e printre cele mai praf judete. Inaintand spre vest, similar cand intri in Ungaria din Romania. Si la fel cand intri in Austria din Ungaria.
    Dar in schimb mi-au parut mult mai seriosi si mai demni ca oameni decat romanii. Probabil pt ca nu sunt latini smecheriti.

Adevarat si ca promovand omul incurajezi si responsabilizezi individul in general, il obligi sa progreseze. Dar aici vorbim de securitatea frontierelor unui continent intreg. Cam dificil. Si e naspa ca in zona aia dupa Bulgaria e estul salbatic. Daca era Fram ursul polar n-aveam treaba.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 19.10.2019 la 13:44.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    182
    Putere Rep
    14

Implicit

https://www.hotnews.ro/stiri-esentia...cheta-emig.htm

Exista trei feluri de raspuns la ce scrie mai sus

1 - Adevarat
    2 - 50% adevarat
    3 - Nu e adevarat

In afara de cele trei feluri de raspuns mai exista si alt fel de raspuns ? Pe care il alegeti ?
    Parerea mea cate putin din fiecare.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.514
    Putere Rep
    10

Implicit

Sub 50% adevarat, asta e parerea mea, argumentand cu comentarii.

"Românilor li se pune eticheta de emigrant și apoi, se închide totul”
    Aberatii!!! Nu doar romanilor, ci tuturor celor care vorbesc cu un accent li se pune o astfel de eticheta. Partea buna e insa, ca nu esti tratat ca in Europa, ci 99% din cei din jur se comporta normal cu tine.

" În patru ani de zile, mi-a fost imposibil să am un prieten american. Dacă ar scrie pe fruntea noastră ”Germania”, poate ne-ar privi altfel. Dar când spui că ești din România, lucrurile se schimbă. Ni se pune o etichetă de emigrant și acolo se închide totul. Nu te resping din start, sunt zâmbitori, dar este imposibil să creezi o legătură mai aprofundată."
    Aberatie totala! Poate e ceva in neregula cu el. Am avut prieteni americani din primul an, prieteni in sensul ca ne vizitam familiile, inchiriam filme (asa era prin anii 2000) de la Blockbuster, faceam gratare si ramaneam peste noapte.

"Dacă noi considerăm România un sat fără câini, pentru că poliția nu își face, uneori, treaba, acolo este exact invers: mai întâi te omoară cu bătaia, și apoi te întreabă cu ce ocazie pe acolo."
    Alta aberatie mare de tot. Cine stie ce tragea pe nas. N-are nici o treaba politia cu tine daca nu te prinde cu acul in vena, sau nu indrepti pistoale catre ei.

”În New Orleans am fost șocat atunci când am cumpărat ceva de la un fast food, iar vânzătorul mi-a dat mâncarea pe sub un geam antiglonț. Se împușcau și se făceau foarte multe jafuri în zona respectivă. Te duceai la hotel și ți se dădeau hărți, în care zonele erau marcate cu verde, galben și roșu. Ți se spunea foarte clar: pe această stradă, nu intri pentru că nu va fi foarte bine."
    Mda, ca in Romania tare esti in siguranta prin Ferentari. Nu te pune nimeni sa umbli sau sa locuiesti in zone dubioase, cum iti asterni, asa dormi. Knowledge is power.

"De exemplu, noi mergeam cu o mașină care consuma un galon de benzină la nouă mile, mai exact 4 litri de benzină consumați la 17 km, mașina avea un rezervor de 160 de litri."
    Baiatul asta sigur nu prea le are cu stiintele exacte, sau chiar umbla cu tancul (cine-l pune). Dupa cele spuse de el, o masina ar face 10 mile pe galon, dar eu inca nu am vazut astfel de masini, Pana si astea mari de tot, cu motor de 5 litri si 8V, tot fac macar vreo 17 mile/galon, iar eu, din experienta spun, ca am o medie intre 24-25 mile/galon combinat (oras+autostrada) cu motor de 3 litri. Sunt si o gramada de masini de mic litraj.

"Și mâncarea este ieftină, nimic de zis. Dar tot ce este ieftin, este nesănătos. Dacă vrei să mănânci ceva care să fie ok, atunci costă! De exemplu, cu 2,50 dolari cumpăram 12 ciocănele de pui."
    Cine te pune sa mananci junk food? Daca te respecti cat de cat, mananci mai sanatos, ca se gaseste pe toate drumurile.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.232
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Sub 50% adevarat, asta e parerea mea,
    Cam la fel zic si eu undeva la 30-40%.
    A punctat unele chestii corect dar si destule baliverne. Si in unele din cele descrise de el doar in alb sau negru, in realitatea sunt multe nuante de gri, realitatea e pe undeva la mijloc.
    Oricum pustiul nu poate fi luat in serios prea mult cu ce spune. Student 4 anisori de berfereala cu bursa 50k pe an (nice this America!) E mai degraba experienta unui vizitator decat a unui om de rand care se loveste de toate.
    E haios cand se plange ca in America nu avea relatii.
    Lasa ticule du-te acasa unde indoi sistemul si merge treaba cum iti place tie.
    Cu bune cu rele, prefer societatea "rigida" unde cand suni la 911 in caz de nevoie, vine politia in 3 minute. Nu p-aia in care ajunge dupa 30 de ore, daca mai ajunge vreodata.

Bill Watterson

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    182
    Putere Rep
    14

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi