Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Călător sau turist ?

Data nscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    147
    Putere Rep
    13

Implicit Călător sau turist ?

Pe unde am fost in vacanță / vacanțe.

Cred că e valabil si una si alta depinde cum vrem sa spunem si unde mergem si cu ce călătorim.
    De obicei o călătorie cu avionul in cazul meu durează aproximativ intre 1 si 4 ore, cu trenul durează undeva intre 3 si 15 ore, cu masina e greu de spus cat durează, mai e si varianta cu autocarul.
    Cu vaporul/ferry e deja moft.
    Unde merg si de ce ? De obicei vacanțele din ultima perioadă sunt variante...last minute...si văd că iese bine, de ce cred că iese bine fiincă vacanțele sunt majoritar in...extrasezon..

Unde am fost anul asta ?

In extrasezon in mijlocul iernii in Malta, am plecat din Cluj cu avionul, nu prea aveam mari asteptări dar după sejurul acolo văd că mai vreau o tură tot acolo in țara asta foarte mică..un fel de Italia ..in miniatură unde se vorbște un fel de engleză dar nu e.
    Malta...spectaculos, ai ce face, multă istorie, foarte bun pentru vizitat, pentru amatorii de plajă mai slab fiincă sunt puține plaje cu nisip. Dupa ce am vizitat țara asta o săptămnă am decis că mai vreau o tură aici, păi urmează intrebarea ? păi ai fost mai dute si in alt loc, da ma duc dar mai vreau aici.
    Merită să vezi o țara un loc doar o dată si sa mergi mai departe și să vezi si altceva ? Aici e FOARTE mult de discutat, eu zic că diferă răspunsul de la om la om.

După extrasezonul in Malta din mijlocul iernii am plecat in alt loc tot in extrasezon ..la băi..in Ungaria dar despre vacanța asta altă dată.

Iar am ales un sejur in extrasezon in.. Malta .. să vedem ce va ieșii -- bine, foarte bine, sau satisfăcător.
    Ce faci prima dată cnd ajungi in Malta in aeroport ? Achizitionezi cardul de călătorii pe toate autobuzele valabil o săptămnă, cost 21 euro in extrasezon. Lasa mașina inchiriata pentru alta țară, aici se circulă pe..cealaltă..parte si nu prea ai unde o parca.

Pe unde ați fost in vacanță ? Cu ce mergeți in vacanță ? Mergeți in vacanță in aceeași țară de mai multe ori ? In același loc ?

Mergeți n vacanță majoritar in sezon sau extrasezon ?

Romnia e pe ...listă..sau veniți doar la rude ?

https://ibb.co/eUgTkA O poză din Valletta.
    Ultima modificare făcută de Tim; 09.11.2018 la 10:48.

Data nscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.081
    Putere Rep
    34

Implicit

Salut Tim,frumos sa ne gandim si sa planuim o calatorie....
    Imi doresc sa vizitez Italia ,un circuit ,incluzand mai multe locatii.
    In urma cu cativa ani am fost in Venetia si insulele din apropiere .Am ramas cu gandul sa revin sa vizitez mai multe orase sa ajung si in sud.
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data nscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    147
    Putere Rep
    13

Implicit

Noiembrie, extrasezon. Am fost din nou in Malta
    Plaja renumita in Gozo. Se spune ca in Malta nu sunt plaje, un exemplu mai jos ca sunt si aici dar mai putine, in sezon cred ca e foarte plin aici de turisti. Plin de turisti in general englezi de toate varstele dar majoritar in perioada asta cei in varsta. Un loc bun unde sa mergi in vacanta si in extrasezon, e mult mai cald ca acasa, ziua 20 - 22 grade in noiembrie ziua, noaptea minima la 16 grade. O tara foarte mica care ofera foarte mult, ati fost sa vizitati acest loc sau nu ? E pus pe lista de vizitat in viitor sau nu ?

Plaja se numeste Ramla si este in Gozo.

https://ibb.co/ftVdKHN

Data nscrierii
    16.11.2006
    Locație
    Hungary, Budapest
    Posturi
    693
    Putere Rep
    10

Implicit

Dragă Tim,
    Malta era pe vremuri cuibul unor cavaleri războinici. Dar acum cică ar cam fi devenit virtuali, că din cauza lipsei de iarbă pe insulă nu mai au cai și nici platoșe (alea vechi au ruginit, alea noi nu se găsesc). Tu ce crezi, ce va fi de capul Maltei n următorii 100 de ani? Cum va evolua (sau involua)?
    Sunt tare deştept!
    Dar nu deajuns, fiindcă de-aş fi att de deştept pe ct mă cred, nu m-aş crede att de deştept! ;)

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •