Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 5 din 7 PrimulPrimul ... 34567 UltimulUltimul
Rezultate 41 la 50 din 70

Subiect: Sfaturi pentru siguranta personala.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.055
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    In ceea ce ma priveste putina spre deloc. Pt un hot chitit sa-l deschida chiar nu e mare lucru.

Parerea mea e ca nu se poate avea incredere in angajati. Nici macar la 5 stele. In mod evident ca nu am cum sa cunosc toata multitudinea de situatii din intreaga lume dar nici nu este nevoie. Meseria, procedurile te invata ca odata ce ceva a fost identificat ca o vulnerabilitate, atunci ea asta este si o tratezi ca atare. Punct.

In UK indiferent cat de grozav este hotelul personalul de serviciu este in general prost platit si de aici canci loialitate plus ispita furtului. Probabil ca si in alte tari avansate este la fel.

Omul de rand face greseala sa vrea sa creada ca nu exista motiv sa fie o tinta pt furt, talharie, violenta, etc. Parerea mea, normal ca si influentata de munca ce o fac, este ca mai bine sa-ti iei precautii, chit ca esti om obisnuit si nu ar trebui sa fii o tinta. E pacat sa ramai si fara cateva sute de euro, vreun laptop, pasaport (da, pasapoartele se vand pe piata neagra, unele chiar pe bani buni) sau mai stiu eu ce alte lucruri.

Pe aia plini de lovele, cu caramizile de cash dupa ei, cu bijuterii de zeci de mii pe ei nu-i plangeti, aia platesc mii sau zeci de mii pe zi pentru protectie asa ca sansele sa se poata apropia cineva de ei tind spre zero. :-)
    Ce mai faci bre Shogunelu? Buna ziua.

1. Electronic vorbind, e imposibil. E un circuit simplu, nu e computer, nu merge cu bruieli si hack-uiri.
    De deschis sigur ca il deschizi, cu flexul, dalta, ciocanul. Dar, zgomotul, timpul si munca ..nu isi ofera nici un hotz pielea pe batz. Am taiat eu unul cu flexul si pot sa va spun ca m-au gasit toate transpiratiile. Mai degraba un hotz chitit venit la pont pt ceva solid nu o mie doua de euro, il rupe din cele 4 suruburi cu dalta si il scoate pe masa de room service pregatita in prealabil operatiune Ocean's 13-11-8 sau cati au mai ramas.

2. Depinde cum am spus, ce nivel, ce locatie. Gasesti oameni lucizi care nu se ating de 100k sau chiar orice suma posibila si gasesti inconstienti care se risca pt mai nimic. Tre sa judeci unde te afli. La mama dracu printr-o zona naspa si vreun hotel de doua stele prin Venezuela, nici eu n-as lasa nimic ca-ti fura aia si chilotii din valiza daca sunt de firma.

3. In industria hoteliera se plateste sub pretul pietei oriunde in lume. Am lucrat in domeniul hotelier in America vreo 4 ani (inceput de drum) si la fel lucrez si aici (la fel inceput de drum, exista sperante ca nu pt mult timp). Ai dreptate in general ce sa zic. E relativ totusi vezi exemplul care l-am dat mai sus cu africanul. Bai cand si ca amarastean faci 45k pe an sa strangi cearceafuri si sa aprovizionezi cu prosoape, te gandesti de doua ori inainte sa pui mana pe 10k si sa risti sa pierzi si jobul si politia pe cap. Si daca ai un nou nascut acasa cum are ala, ce faci? Nu faci nimic stai in banca ta. Tanti spalatoreasa calcatoreasa de uniforme sau cum vreti sa ii ziceti e columbianca la vreo 50 de ani. Am intrebat-o la inceput, cum se face madame ca din Columbia ati ajuns aici, din America de sud toata lumea tinteste SUA? M-a luat in ras zambind: "Ce sa fac tinere acolo sa fac 10 dolari pe ora?"
    Ce poti sa mai zici. Aici face 5,600 chf brut lunar. (13 salarii - e Europa). Deci sa revenim, pt ce sa creeze un intreg scenariu si actiune de film (nu zic ca nu e cu putinta) ca sa iti fure tie o mie sau doua de euro? Sa fim seriosi.

4. Da, ok cu pasaportul. Dar tre sa fii strengar de meserie sa ai relatii in lumea subterana. Cine e asa, nu percuteaza in hotelarie de dimineata pana seara.

5. Io stiu.. Ai vazut Kardhasiana cum i-au pus pistolul la tampla si au legat-o fedeles la Paris tocmai cu o multime de bodyguarzi si soferi, staff personal sa-i inmaneze atza'n cur cand iese din dus, etc.
    Sa vezi dupa salonul de ceasuri ce debaraseaza housekeeping la cutii goale de ceasuri de iti sta mintea in loc. Ceasuri de multe zeci si chiar cateva sute de mii de euro. Patek Philippe si din astea de te-ai simtii rusinat sa ai un Rolex de 10k la mana.
    Anyway, ai vazut in zilele noastre cati bodyguards isi dau in judecata stapanii ca sunt platiti batjocoritor? Deci plata a zeci de mii pe zi pt securitate, poate doar presedintii de state ofera.
    Alalteieri am ajuns la munca si langa intrarea angajatilor vad un vehicul aparte. Ma uit si io cat timp termin tigara si se intoarce si soferul descheiat la camasa cu un sandwhich in mana cumparat la terasa dupa colt. Zic ce faci boss astepti pe cineva de la noi? Cica da. Ce masina conduci ...pfff. Deschide usa cica urca-te in ea. Nu merci boss, dar ma uit si eu de curiozitate.
    Am dat apoi pe google. Maybach S600 model 2018 - 448,000$ MSRP prieteni.

Concluzie: lasa un milion in camera sau chiar doua daca ai, si nu-i mai vezi nici pe ei si nici pe Gigi ever again. Dar nu o mie de coco ca nu-mi ajunge nici de motorina pana in Romania si inapoi. Pt o cafea si un sandwhich deja tre sa pun de la mine.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 28.07.2018 la 19:44.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.611
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Ce mai faci bre Shogunelu? Buna ziua.

1. Electronic vorbind, e imposibil. E un circuit simplu, nu e computer, nu merge cu bruieli si hack-uiri.
    De deschis sigur ca il deschizi, cu flexul, dalta, ciocanul. Dar, zgomotul, timpul si munca ..nu isi ofera nici un hotz pielea pe batz. Am taiat eu unul cu flexul si pot sa va spun ca m-au gasit toate transpiratiile. Mai degraba un hotz chitit venit la pont pt ceva solid nu o mie doua de euro, il rupe din cele 4 suruburi cu dalta si il scoate pe masa de room service pregatita in prealabil operatiune Ocean's 13-11-8 sau cati au mai ramas.

2. Depinde cum am spus, ce nivel, ce locatie. Gasesti oameni lucizi care nu se ating de 100k sau chiar orice suma posibila si gasesti inconstienti care se risca pt mai nimic. Tre sa judeci unde te afli. La mama dracu printr-o zona naspa si vreun hotel de doua stele prin Venezuela, nici eu n-as lasa nimic ca-ti fura aia si chilotii din valiza daca sunt de firma.

3. In industria hoteliera se plateste sub pretul pietei oriunde in lume. Am lucrat in domeniul hotelier in America vreo 4 ani (inceput de drum) si la fel lucrez si aici (la fel inceput de drum, exista sperante ca nu pt mult timp). Ai dreptate in general ce sa zic. E relativ totusi vezi exemplul care l-am dat mai sus cu africanul. Bai cand si ca amarastean faci 45k pe an sa strangi cearceafuri si sa aprovizionezi cu prosoape, te gandesti de doua ori inainte sa pui mana pe 10k si sa risti sa pierzi si jobul si politia pe cap. Si daca ai un nou nascut acasa cum are ala, ce faci? Nu faci nimic stai in banca ta. Tanti spalatoreasa calcatoreasa de uniforme sau cum vreti sa ii ziceti e columbianca la vreo 50 de ani. Am intrebat-o la inceput, cum se face madame ca din Columbia ati ajuns aici, din America de sud toata lumea tinteste SUA? M-a luat in ras zambind: "Ce sa fac tinere acolo sa fac 10 dolari pe ora?"
    Ce poti sa mai zici. Aici face 5,600 chf brut lunar. (13 salarii - e Europa). Deci sa revenim, pt ce sa creeze un intreg scenariu si actiune de film (nu zic ca nu e cu putinta) ca sa iti fure tie o mie sau doua de euro? Sa fim seriosi.

4. Da, ok cu pasaportul. Dar tre sa fii strengar de meserie sa ai relatii in lumea subterana. Cine e asa, nu percuteaza in hotelarie de dimineata pana seara.

5. Io stiu.. Ai vazut Kardhasiana cum i-au pus pistolul la tampla si au legat-o fedeles la Paris tocmai cu o multime de bodyguarzi si soferi, staff personal sa-i inmaneze atza'n cur cand iese din dus, etc.
    Sa vezi dupa salonul de ceasuri ce debaraseaza housekeeping la cutii goale de ceasuri de iti sta mintea in loc. Ceasuri de multe zeci si chiar cateva sute de mii de euro. Patek Philippe si din astea de te-ai simtii rusinat sa ai un Rolex de 10k la mana.
    Anyway, ai vazut in zilele noastre cati bodyguards isi dau in judecata stapanii ca sunt platiti batjocoritor? Deci plata a zeci de mii pe zi pt securitate, poate doar presedintii de state ofera.
    Alalteieri am ajuns la munca si langa intrarea angajatilor vad un vehicul aparte. Ma uit si io cat timp termin tigara si se intoarce si soferul descheiat la camasa cu un sandwhich in mana cumparat la terasa dupa colt. Zic ce faci boss astepti pe cineva de la noi? Cica da. Ce masina conduci ...pfff. Deschide usa cica urca-te in ea. Nu merci boss, dar ma uit si eu de curiozitate.
    Am dat apoi pe google. Maybach S600 model 2018 - 448,000$ MSRP prieteni.

Concluzie: lasa un milion in camera sau chiar doua daca ai, si nu-i mai vezi nici pe ei si nici pe Gigi ever again. Dar nu o mie de coco ca nu-mi ajunge nici de motorina pana in Romania si inapoi. Pt o cafea si un sandwhich deja tre sa pun de la mine.

Servus Gigi, toate bune, tot inainte ca tancurile sovietice. :-)

Mama, mi-ai scris aici, nu gluma. :-)

Acuma, trebuie sa spun ceva, ca sa fiu bine inteles: in cele ce le spuneam mai sus, ma refeream strict din perspectiva rece, profesionala. Meseria asta pe asta se bazeaza, pe threat assesment. Nu se asuma riscuri, nu se spera ca va fi bine, tot ce prezinta risc este evitat sau inlaturat, asta vreau sa spun.
    Sigur ca ai dreptate cand zici ca un amarat ca ala merita o recompensa; de asemenea sigur ca e pe cat de haios, pe atat de realist si episodul cu tanti din Columbia. Din nou, meseria asta nu tine cont de circumstantele lor, ei sunt un risc si ar fi neprofesionist sa-i privesti altfel.
    Apropo, aia de acolo sunt platiti bine frate, astia din Londra nu stiu daca iau nici 2000 de lire pe luna in mana, in Londra cu banii aia traiesc mai rau decat in Africa lor natala.

De Kardashian nu's ce sa zic, nu cunosc bine speta, o fi avut garzi de corp francezi :-D :-D Deja am dat-o in glume britanice :-D
    Nu stiu daca au avut securitate, daca au avut, erau niste ciumpalaci.

Adevarat sunt multe cazuri de garzi de corp care-si dau in judecata fostii principali dar nu pentru ca au fost platiti prost, ci fiindca au avut o intelegere si nu li s-au platit drepturile. Totusi, foarte rar o garda de corp este angajata direct de principal, de obicei este o firma de securitate prin care e angajat. Am avut si eu nu de mult un mic diferend: am facut un shift pt un tip arhicunoscut, foarte bogat, foarte controversat. Nu mi-a placut, a fost un job nasol, haotic, greu.
    La cateva zile dupa vad un articol in care garda de corp a tipului il acuza ca nu l-a platit, ca se droga, etc. Urata treaba, atat din partea principalului, cat si a garzii, nu se face asa ceva in lumea asta, altfel se rezolva treburile. Ce sa zic ca firma, nu principalul, ma cam amana cu banii, nu erau decat cateva sutare ca n-am facut decat un shift dar erau banutii mei munciti. I-am luat un pic tarziu dar i-am luat.
    Securitatea e foarte scumpa Gigi. Speta: am avut un job de curand, job diplomatic dar foarte low profile, echipa de 6 plus team leader, 2 vehicule cu soferi. Echipa de close protection 7 oameni x 600 /zi cel putin = 4200. Vehiculele cu soferi inca 2000/zi minim = total 6200 minim minimorum. La sfarsitul misiunii am si primit fiecare cate un Frederique Constant, nu din cel scump, 1000 de lire, dar sunt si aia bani, nu ? Si asta n-a fost cine stie ce, crede-ma ca-mi stiu meseria, tarifele, etc. :-) Te doare mintea ce bani sparg unii (majoritatea arabi) , inclusiv pe securitate. Vrei sa-ti zic de unu care a stat 6 luni la Dorchester in apartament de 25.000/noapte si a platit echipa de securitate dubla decat cea de sus si de fapt n-avea nevoie de ei neam ? Oamenii-s nebuni...

Apropo, nenea soferu' ala total neprofesionist, cum sa te lase sa te urci in masina ??...lol Francezi... :-D
    Stiu ca-ti plac masinile, m-am dat si cu Bentley si cu Rolls, ambele Mansory, Bentley-ul era juma de milion, Rolls-ul nici nu vreau sa ma gandesc...:-) Sincer eram asa de tensionat de jobul ala mizerabil planificat ca nici n-am bagat de seama cum e...:-D

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.055
    Putere Rep
    32

Implicit

De Kardashian nu's ce sa zic, nu cunosc bine speta, o fi avut garzi de corp francezi :-D :-D Deja am dat-o in glume britanice :-D
    Nu stiu daca au avut securitate, daca au avut, erau niste ciumpalaci.

Apropo, nenea soferu' ala total neprofesionist, cum sa te lase sa te urci in masina ??...lol Francezi... :-D
    Stiu ca-ti plac masinile, m-am dat si cu Bentley si cu Rolls, ambele Mansory, Bentley-ul era juma de milion, Rolls-ul nici nu vreau sa ma gandesc...:-) Sincer eram asa de tensionat de jobul ala mizerabil planificat ca nici n-am bagat de seama cum e...:-D
    Chiar ca ..
    Pai astfel de oameni crezi ca isi angajeaza oameni zilieri necunoscuti in orice tara unde se duc? Vin cu staff-ul lor de toate zilele si de incredere in acelasi private jet.
    Nasol sa lucrezi in securitate la asemenea nivel si sa nu cunosti spetza man a facut inconjorul lumii drama kimuletzei la vremea ei lol. Si nu erau ciumpalaci ci chiar ei au tradat.

Hai ca m-ai omorat, neprofesionist soferul. Daca asa sunt francezii (in general un spirit mai latin, mai omenesc) ii prefer oricand decat speriatii de bombe by the book. Profesionismul e subiect complex tine inclusiv de personalitate. Pai m-a vazut cu cheia electronica in mana ca deschid usa, mai era unul de la receptie ce il cunostea langa mine si vorbeam impreuna ca ne cunoastem. Ce ii faceam la masina daca intram in ea? Riscul era maxim sa trag un partz Dar ai devenit si tu speriat de bombe. Nu lasa profesia sa-ti acapareze chiar toata biblioteca. Gandeste mereu logic cu propriul creier nu robotic dupa check list. Probabil tu erai o figura din aia rea si incruntata. Marsh ba saracule de aici ce te uiti la masina "mea" ca-i iei luciul. Lol stil romanesc nemuritor asa..

Nu (le mai) ai cu industria auto. Bentley nu mai spune mare lucru incep de la 100 si ceva 150. Cu 80k iei la mana doua Continental GT orice muritor are acces.
    Rolls daca nu-s serie rara, si alea le iei cu 300k. Ai vazut orice cocalar ruman gen Reghe isi ia cum da un pic de cashcaval. Si ii pune si numere de America, Las Vegas ca sa fie cocalaria completa
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 29.07.2018 la 17:07.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.611
    Putere Rep
    22

Implicit

Chiar ca ..
    Pai astfel de oameni crezi ca isi angajeaza oameni zilieri necunoscuti in orice tara unde se duc? Vin cu staff-ul lor de toate zilele si de incredere in acelasi private jet.
    Nasol sa lucrezi in securitate la asemenea nivel si sa nu cunosti spetza man a facut inconjorul lumii drama kimuletzei la vremea ei lol. Si nu erau ciumpalaci ci chiar ei au tradat.

Hai ca m-ai omorat, neprofesionist soferul. Daca asa sunt francezii (in general un spirit mai latin, mai omenesc) ii prefer oricand decat speriatii de bombe by the book. Profesionismul e subiect complex tine inclusiv de personalitate. Pai m-a vazut cu cheia electronica in mana ca deschid usa, mai era unul de la receptie ce il cunostea langa mine si vorbeam impreuna ca ne cunoastem. Ce ii faceam la masina daca intram in ea? Riscul era maxim sa trag un partz Dar ai devenit si tu speriat de bombe. Nu lasa profesia sa-ti acapareze chiar toata biblioteca. Gandeste mereu logic cu propriul creier nu robotic dupa check list. Probabil tu erai o figura din aia rea si incruntata. Marsh ba saracule de aici ce te uiti la masina "mea" ca-i iei luciul. Lol stil romanesc nemuritor asa..

Nu (le mai) ai cu industria auto. Bentley nu mai spune mare lucru incep de la 100 si ceva 150. Cu 80k iei la mana doua Continental GT orice muritor are acces.
    Rolls daca nu-s serie rara, si alea le iei cu 300k. Ai vazut orice cocalar ruman gen Reghe isi ia cum da un pic de cashcaval. Si ii pune si numere de America, Las Vegas ca sa fie cocalaria completa

O sa fii surprins cate tampenii fac oameni grei, plini de bani, unii toba de carte, cand vine vorba de proprila or securitate...😊
    Procedura standard este sa se deplaseze impreuna cu propria echipa de securitate si la destinatie sa se faca jonctiunea cu operativi locali cunoscuti si verificati. Sa se intampla totdeauna asa ? Nicidecum. 😄
    Nu lucrez la nivel de top, la un nivel ok dupa doar cativa ani in tara asta. Nu e un dezastru ca nu stiu speta asta, ma straduiesc sa stiu cat mai multe dar nu sunt Mafalda. ☺

Imi pare rau ca te-a deranjat speta cu soferul francez, nu asta era intentia.
    Puteai face multe in cele cateva zeci de secunde cat ai fi urcat in masina, numai cs majoritatea oamenilor nici macar nu-si inchipuie asta. Faptul ca e o meserie in care nu poti sa-ti permiti sa risti, sa fii distrat sau cu capul in nori, nu inseamna ca esti speriat de bombe. 😄

Imi pare rau ca ai tras concluzia ca sunt speriat de bombe...🤣🤣 N-am fost niciodata cu atat mai putin acum. 😉
    Nu ai cum sa devii dogmatic in profesia asta Gigi, pur si simplu nu-ti permite. Da, ai seturi de reguli clare insa meseria este atat de complexa ca trebuie sa fii creativ si spontan si sa rulezi la turatie maxima cam tot timpul, daca se poate.
    Faptul ca britanicii sunt taticii la nivel mondial in close protection sr trebui sa spuna totul.

He he, in nici un caz nu m-as fi comportat cum spui, in industria asta nu ajungi departe cu asemenea atitudine, roman sau ne roman. 😉

Despre masini ai dreptate, nu prea mai stiu mare lucru si nu prea-mi bat capul. Acu daca nici Bentley & Co nu mai sunt nimic deosebit ce sa zic, chiar sunt curios care or fi.
    Oricum erau amandoua serii limitate.
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 29.07.2018 la 21:25.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.055
    Putere Rep
    32

Implicit

Imi pare rau ca te-a deranjat speta cu soferul francez, nu asta era intentia.
    Puteai face multe in cele cateva zeci de secunde cat ai fi urcat in masina, .....
    Nu e vina ta, eram un pic indispus ca daduse FCSB un gol bulanos ca de obicei.
    Dar gandind mai bine, ai dreptate ..puteam sa-i pun o grenada sub scaun sau macar un transmitzator ceva sa nu plece cu mana goala.

Oricum, am cazut pe ganduri ..ce viata grea si complicata au bogatashii astia. Iti dai seama degeaba ajungi in ultimul tip de Ferrari, daca ti-e frica sa apelezi la serviciile valetului.
    Sau cand te trece si nu esti acasa, nu poti sa risti sa folosesti o toaleta intr-o locatie pana nu trimiti un comando de vreo 5 oameni in prealabil sa verifice duritatea apei din vasul wc-ului.
    Adevarata vorba aia, mai bine sarac si curat.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 30.07.2018 la 05:48.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.611
    Putere Rep
    22

Implicit

Nu e vina ta, eram un pic indispus ca daduse FCSB un gol bulanos ca de obicei.
    Dar gandind mai bine, ai dreptate ..puteam sa-i pun o grenada sub scaun sau macar un transmitzator ceva sa nu plece cu mana goala.

Oricum, am cazut pe ganduri ..ce viata grea si complicata au bogatashii astia. Iti dai seama degeaba ajungi in ultimul tip de Ferrari, daca ti-e frica sa apelezi la serviciile valetului.
    Sau cand te trece si nu esti acasa, nu poti sa risti sa folosesti o toaleta intr-o locatie pana nu trimiti un comando de vreo 5 oameni in prealabil sa verifice duritatea apei din vasul wc-ului.
    Adevarata vorba aia, mai bine sarac si curat.

Partea cu grenada poate mai putin, insa cea cu microfonul...foarte usor de facut si cu beneficii babane. :-D

Ma gandesc ca o fi si o categorie de bogatani care dorm linistiti, aia de au avut grija sa nu se afle ca-s bogati...dar stii cum e, pana la urma tot se afla...
    Culmea e ca e chiar asa cum ai descris: daca vrea sa intre intr-o toaleta necunoscuta, intai trebuie verificata de un operativ. LoL
    Stai sa vezi cand le spui sa nu deschida geamurile la masina, pe ce loc sa se aseze, etc, de se gandesc :" Pai dupa ce ca le dau la magarii astia o gramada de bani, imi mai si spun ce sa fac si ce sa nu fac ?!!" LooL
    Ce sa-i faci, vorba lui Biggie: "Mo' money, mo' problems". :-D
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 30.07.2018 la 15:02.

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    914
    Putere Rep
    13

Implicit

Shogule, esti cu un VPN in Internet? Clientii tai folosesc internetul? E interesant si cum e e asigurata siguranța in Rețea, cred ca si acolo se câștigă un ban...

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.611
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    Shogule, esti cu un VPN in Internet? Clientii tai folosesc internetul? E interesant si cum e e asigurata siguranța in Rețea, cred ca si acolo se câștigă un ban...

NordVPN folosit in industrie. Securitatea informatica a clientului nu intra in atributii, ala e alt domeniu. Bine platit.

Data înscrierii
    25.05.2010
    Locație
    Țerra
    Posturi
    42
    Putere Rep
    0

Implicit

Atunci cand va contactez, sunt atentionata: "Ihre Zugangsdaten könnten auf dieser Seite zu falschen Hände geraten" si ca "Verbindung ist nicht sicher".
    Apropos ;)

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de santa lucia Vezi post
    Atunci cand va contactez, sunt atentionata: "Ihre Zugangsdaten könnten auf dieser Seite zu falschen Hände geraten" si ca "Verbindung ist nicht sicher".
    Apropos ;)
    ...p'aici nu suntem atentionati de nimeni in germana! ...poate ne si traduci ce zice mesajul ala si poate ne dumirim si noi!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Pagina 5 din 7 PrimulPrimul ... 34567 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •