Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 4 din 7 PrimulPrimul ... 23456 ... UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 70

Subiect: Sfaturi pentru siguranta personala.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

hai mă pisoi, dă-o dreaqului, ții capra de coarne și zici că-i ciută! or ții țapu' de barbă și zici că-i spelb...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    hai mă pisoi, dă-o dreaqului, ții capra de coarne și zici că-i ciută! or ții țapu' de barbă și zici că-i spelb...
    bai! nici tu nu pricipisi! ...io si sorin avem o relatie aparte! ...cand prind ocazia il iau mereu de coarne chiar daca nu le are! ...dar si el pe mine!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    bai! nici tu nu pricipisi! ...io si sorin avem o relatie aparte! ...cand prind ocazia il iau mereu de coarne chiar daca nu le are! ...dar si el pe mine!
    lasă bre că de prins m-am prins, deși nu-s lapte...

da' mai facem și noi conversație, ce naiba, că altcumva, numa' fotbalu' mai ține situ' ăsta în viață...

sal'tări den mis'pipi!
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.653
    Putere Rep
    23

Implicit

Inca ceva sfaturi pt travel sec. Mie imi place sa stiu camera de hotel sub supraveghere cat sunt plecat, nu am incredere in personal, nici macar la 5 stele. Cardurile de acces pot fi usor clonate, liftul cu acces restrictionat pe anumite niveluri e vrajeala, poate fi pus in service mode si merge oriunde, etc.

Luati un smartphone, din care toti avem cateva pe acasa si instalati aplicatia....(daca ma lasa conducerea de partid si de stat pun numele) pe el. Curatati-l de absolut tot ce e in el si nu lasati decat aplicatia. Aceeasi aplicatie instalati-o si pe smartphone-ul pe care il folositi d-voastra. Astfel aveti o camera cu detector de miscare care va trimite imaginile direct pe telefon in timp real. Puteti folosi wireless-ul hotelului sau reteaua mobila.
    Un avantaj al echipamentului de mai sus este ca nu atrage atentia nicaieri, la niciun control al bagajelor, etc, asa cum se intampla cu echipamentul specializat care va poate atrage multa atentie nedorita.

Tot sfat de calatorie: luati un smartphone vechi cu d-voastra daca iesiti in oras si credeti ca exista potential de furt sau jaf. 😉
    Deasemenea luat un dummy wallet cu ceva maruntis in el si carduri expirate.
    Amandoua le puteti "ceda" urgent in caz de pericol.

Incuietorile din camerele de hotel sunt o gluma le deschizi cu scule care le poti cumpara de pe Amazon. Daca nu va simtiti in siguranta in camera si vreti ceva blocaj pt usa, luati cu d-voastra o pana de lemn, pe cat de low tech, pe atat de eficienta.

Be smart, stay safe. 😊
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 18.07.2018 la 16:59.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Bre shogule!
    ...bine ca venishi cu ceva noutati la subiect ca sorin si aramis au bagat "userii" in ceata cu comentariile lor!

p.s. ...io p-aici prin US (dar si cateva alte tari) nu-mi las la hotel decat ceva imbracaminte si alte mici acareturi uzuale dar si ceva "maruntis", dar nimic tentant de furat!
    Ultima modificare făcută de Pisoi; 19.07.2018 la 11:12.
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit

Cata incredere poti avea in seifurile alea mici din camera de hotel? Zero?

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.158
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Sunt prinse in 4 suruburi de regula. In hoteluri de la decente in sus (nu bombe gen F1 si moteluri), nu se baga angajatii sa fure din camere. Depinde totusi foarte mult de stabiliment, tara, zona unde esti, ce nivel de foamete.
    Despre ce sume vorbim, cateva sute, maxim cateva mii la nivelul nostru. Plus ca sa fim seriosi avem plastice in ziua de azi cine mai cara mult cash dupa el? Doar bogatasii mai care cate un teanc dar pt ei aia sunt bani de bere, bacsis si taxi.

Problema poate veni din exterior dar un hotz din exterior chiar daca fenteaza sistemul (obtinut cheie, security, camere video) nu are timp de pierdut sa ia camere la rand deci merge doar la pont. Si chiar daca te nimereste pe tine din prima, nu se baga la seif, nu cele 4 suruburi sunt problema ci gabaritul. Nu il taie cu flexul si nici nu il cara in spinare si saluta la receptie in timp ce iese pe usa.

Deci ca sa iti raspund la intrebare, pt mine sunt sigure pana la un oarecare nivel. Nivel de oameni de rand ca noi e ok.
    Pentru ca in nici un caz (eu daca as avea) nu as lasa in seif vreun Rolex de 50k, vreo cateva zeci sau sute bune de mii cash asa teancuri caramizi zidite sau diamantele Kardashianei ca atunci isi baga coada angajatul. Stii cum e, sa nu crezi nimic. Dar bogatashii lasa, ii doare la basca

Parerea mea.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Despre ce sume vorbim, cateva sute, maxim cateva mii la nivelul nostru. Plus ca sa fim seriosi avem plastice in ziua de azi cine mai cara mult cash dupa el? Doar bogatasii mai care cate un teanc dar pt ei aia sunt bani de bere, bacsis si taxi.
    Evident ca nu vorbim de zeci de K, 1-3 mii acolo, sa ai de avarie, daca nu poti folosi plasticele peste tot, mai ales cand mergi in Ro, dar la fel de important ca banii e si cand iti lasi acte, pasapoarte, etc.
    Ma gandesc ca astia trebuie totusi sa aiba vreo parola secreta generala, in caz ca pleaca un turist si uita sa descuie dracia aia, la aspectul asta ma gandeam mai mult, mai ales ca au si mesaje "folosesti obectu' pe proprie raspundere".

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.158
    Putere Rep
    32

Implicit

Evident ca nu vorbim de zeci de K, 1-3 mii acolo, sa ai de avarie, daca nu poti folosi plasticele peste tot, mai ales cand mergi in Ro, dar la fel de important ca banii e si cand iti lasi acte, pasapoarte, etc.
    Ma gandesc ca astia trebuie totusi sa aiba vreo parola secreta generala, in caz ca pleaca un turist si uita sa descuie dracia aia, la aspectul asta ma gandeam mai mult, mai ales ca au si mesaje "folosesti obectu' pe proprie raspundere".
    Bineinteles ca au. Au o cheie gen USB stick la receptie. Baga cheia, introduce PIN si reseteaza. Cheia asta e tinuta incuiata la receptie si numai managerul receptiei si asistentul sau un alt manager om de incredere au access la PIN, nu housekeeping, nu room service, nu technic, nimeni. Deci daca iti lipseste ceva, este clar unde trebuie sa mergi sa le dai cu valiza in freza. Dar cum am spus, nu se baga nimeni. Nu se merita sa riste nici macar sa isi piarda serviciul, daramite probleme cu legea. Ce sa faca cu 3 mii de euro si pasaportul altuia, sa fuga in lume? Bine stii vorba aia fiecare om are pretul, moralitatea si mintea lui ..probabil prin Romania sau Thailanda se poate gasi cate unul fara minte pt care 2 mii inseamna ca a dat lovitura si isi asuma riscul. Dar si acolo la locatii modeste, nu Iaki sau Marriott de exemplu.

Aici stiu un caz concret din care poti trage niste concluzii despre ce am spus mai sus. Housekeeping attendant (un bastinas din Ethiopia) a gasit un plic cu cash echivalentul a vreo 12,500 de euro (vreo 9 mii de euro, 2,500 usd si vreo 2,800 chf) in pat, intre cearceafuri cateva ore dupa ce clientul a facut check out si a plecat. I-a dus omul la directorul de finante si a pus plicul pe birou. A sunat clientul care era deja in Zurich. A trimis ala un sofer sa-i recupereze plicul (platit 800 chf pt cursa). Ca fapt divers ethiopianului nu i-a dat nici 20 de franci ..ia ba amaratule si tu de-o ciunga.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.653
    Putere Rep
    23

Implicit

In ceea ce ma priveste putina spre deloc. Pt un hot chitit sa-l deschida chiar nu e mare lucru.

Parerea mea e ca nu se poate avea incredere in angajati. Nici macar la 5 stele. In mod evident ca nu am cum sa cunosc toata multitudinea de situatii din intreaga lume dar nici nu este nevoie. Meseria, procedurile te invata ca odata ce ceva a fost identificat ca o vulnerabilitate, atunci ea asta este si o tratezi ca atare. Punct.

In UK indiferent cat de grozav este hotelul personalul de serviciu este in general prost platit si de aici canci loialitate plus ispita furtului. Probabil ca si in alte tari avansate este la fel.

Omul de rand face greseala sa vrea sa creada ca nu exista motiv sa fie o tinta pt furt, talharie, violenta, etc. Parerea mea, normal ca si influentata de munca ce o fac, este ca mai bine sa-ti iei precautii, chit ca esti om obisnuit si nu ar trebui sa fii o tinta. E pacat sa ramai si fara cateva sute de euro, vreun laptop, pasaport (da, pasapoartele se vand pe piata neagra, unele chiar pe bani buni) sau mai stiu eu ce alte lucruri.

Pe aia plini de lovele, cu caramizile de cash dupa ei, cu bijuterii de zeci de mii pe ei nu-i plangeti, aia platesc mii sau zeci de mii pe zi pentru protectie asa ca sansele sa se poata apropia cineva de ei tind spre zero. :-)
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Pagina 4 din 7 PrimulPrimul ... 23456 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •