Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 39 din 42 PrimulPrimul ... 293738394041 ... UltimulUltimul
Rezultate 381 la 390 din 414

Subiect: Donald Trump, al 45-lea presedinte al Americii - bune si rele (continuare)

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Donald vrea sa vanda arme, vrea sa fisureze unitatea UE si vrea un aliat pe flancul sud estic; Ionel vrea poze frumoase ca vine Campania. Fiecare vrea ceva.
    Important nu este nici ce vrea unul, nici ce vrea celalalt, ci de ce are nevoie Romania in momentul asta.
    Romania are nevoie de un aliat puternic si hotarat, in fata agresivitatii Rusiei sub Putin. Romania are nevoie de o armata bine dotata si antrenata care sa poata produce pierderi suficient de mari unui potential agresor incat sa descurajeze. Pana pot sari in ajutor aliatii. Ca intamplator e la carma Donald, asta e.
    Pe de alta parte Ionel e prins nasol intre Donald si tandemul Germania-Franta care si ei vor sa vanda diverse, ca niste buni frati intr-ale UE ce ne sunt.
    Naspa dilema, greu de rezolvat.
    Nici mie nu-mi plac unele chestii la Ionel dar parca tot mai bine decat altii. N-am chef deloc sa vad presedinte vreun mamut criptocomunist, vreun profesor universitar nauc si nici vreun marinar viclean metamorfozat in smardoi politic.
    E ok Ionel deocamdata. Cand gasiti vreunul de calibrul Bratienilor dati in semn de viata ca vin sa dau un rachiu.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.300
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Donald vrea sa vanda arme,
    Important nu este nici ce vrea unul, nici ce vrea celalalt, ci de ce are nevoie Romania in momentul asta.
    Romania are nevoie de un aliat puternic si hotarat, in fata agresivitatii Rusiei sub Putin. Romania are nevoie de o armata bine dotata si antrenata care sa poata produce pierderi suficient de mari unui potential agresor incat sa descurajeze. Pana pot sari in ajutor aliatii. Ca intamplator e la carma Donald, asta e.
    Donald trebuie ignorat,este un huligan care isi imagineaza ca are puteri supranaturale. agresiunea rusa este o iluzie profitabila producatorilor de arme. am mai spus ,Rusia este cea mai mare tara de pe planeta. la suprafata ei ,sanctiunile sau amenintarile isi pierd din efect.
    Russia l-a facut sah mat pe Napoleon pe Adolf si o sa ii rupa hemoroizii lui Donald si Aliantei Nord Atlantice.

ps. dupa referendumul din Crimea si integrarea peninsulei in Rusia,portul Constanta a pierdut din importanta geostrategica. pozitia peninsulei Crimea este mult mai avantajoasa din punct de vedere militar.
    Rusii au demonstrat ca nu intentii de expansiune, de ce crezi ca i-ar interesa sa cucereasca o tara minuscula cum este Romania?

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    ... agresiunea rusa este o iluzie profitabila producatorilor de arme. am mai spus ,Rusia este cea mai mare tara de pe planeta. la suprafata ei ,sanctiunile sau amenintarile isi pierd din efect. Russia l-a facut sah mat pe Napoleon pe Adolf si o sa ii rupa hemoroizii lui Donald si Aliantei Nord Atlantice.
    Agresiunea rusa este folosita de producatorii de arme pentru a-si motiva cumparatorii, ea este este o iluzie numai pentru naivi, in rest este cat se poate de reala.
    Faptul ca este atat de mare si plina de resurse o ajuta intr-adevar dar nici vorba sa faca sanctiunile irelevante, ele ii afecteaza economia serios si asta se vede.
    Rusia poate invinge SUA numai pe continent, nu si la nivel global si stie asta foarte bine. In ceea ce priveste NATO, nu il poate invinge nici macar pe continent si asta o stie cel mai bine.

dupa referendumul din Crimea si integrarea peninsulei in Rusia,portul Constanta a pierdut din importanta geostrategica. pozitia peninsulei Crimea este mult mai avantajoasa din punct de vedere militar.
    Esti un pic in eroare. Cand inamicul ocupa o pozitie in apropierea ta, un avanpost, pozitiile tale avansate devin si mai importante, nici pomeneala sa-si piarda din importanta, e logic.

Rusii au demonstrat ca nu intentii de expansiune, de ce crezi ca i-ar interesa sa cucereasca o tara minuscula cum este Romania?
    Asa e, anexarea Crimeei si incursiunile in spatial aerian al tarilor baltice (si mai nou si al Romaniei) demostreaza perfect intentiile lor pasnice.
    Romania nu este o tara minuscula, la scare europeana este o tara de dimensiuni medii, minuscul este Luxemburg-ul.
    I-ar interesa in conditiile unui conflict armat Rusia - NATO, ca si culoar secundar de avansare spre vestul Europei, pe axa Romania - Ungaria - Austria, cu ramificatii functie de necesitatile momentului.
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 25.08.2019 la 14:45.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.300
    Putere Rep
    40

Implicit

"Rusia poate invinge SUA numai pe continent, nu si la nivel global si stie asta foarte bine. In ceea ce priveste NATO, nu il poate invinge nici macar pe continent si asta o stie cel mai bine."

din cate am vazut rusii ii invinge pe americani si NATO cam peste tot. Georgia 2008, Ukraina 2014, Syria 2015.
    partial tot ce scrii are o logica ,insa nu stiu daca are vre-un sens sa continuam pentr-ca tu,Sorin si Gigi sunteti ca trio Grigoriu. pe ei i-a tinut uniti muzica ,pe voi va uneste Coca-Cola si Mc. Donald.

ps. imi lace sa vad filme americane. in special unde este vorba de misiuni speciale. soldatii sunt turnati dintr-un aliaj special,te minunezi de ce sunt in stare.

dar astea sunt filme . in realitate pentru o tara sanctionata de 40 de ani cum este Iranul cauta aliati. ca haita de lupi. un lup incepe sa urle si haita se aduna. singuri nu le place sa vineze numai tari micute,Ecuador,Panama,etc.

ps2. nu vreau sa jignesc pe nimeni insa URSS nu mai exista,poate vi-a scapat amanuntul asta.

ps3. nu am vazut clipul pina la sfarsit ,daca vezi cumva homelesi sau corturi in centrul orasului da-mi de stire.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

din cate am vazut rusii ii invinge pe americani si NATO cam peste tot. Georgia 2008, Ukraina 2014, Syria 2015.
    partial tot ce scrii are o logica ,insa nu stiu daca are vre-un sens sa continuam pentr-ca tu,Sorin si Gigi sunteti ca trio Grigoriu. pe ei i-a tinut uniti muzica ,pe voi va uneste Coca-Cola si Mc. Donald.
    In mod evident ma refeream la o confruntare directa, nu prin proxy-uri. Chiar si asa, Georgia si Ucraina sunt practic pe prispa Rusiei, chiar te asteptai sa-i poata opri cineva acolo ? In Siria asa o impulimaceala a fost si este, ca nu prea a castigat nimeni.
    Ma amuza trimiterea ta la trio Grigoriu...:-D Ce ma amuza si mai tare e ca o parte ma acuza ca sunt filo-rus, iar alta ca sunt filo-american, pai hotarati-va fratilor :-D
    Nu ne uneste deloc Coca Cola si Mac, una la mana pentru ca nu practic nici una, nici cealalata si doi la mana pentru ca nu am nicio nevoie sa achiesez la parerile altora, le am pe ale mele, pe cat pot de fondate si documentate. Am mai spus ca nu sunt nici de o parte, nici de alta, ci incerc sa judec lucrurile la rece si impartial.

dar astea sunt filme . in realitate pentru o tara sanctionata de 40 de ani cum este Iranul cauta aliati. ca haita de lupi. un lup incepe sa urle si haita se aduna. singuri nu le place sa vineze numai tari micute,Ecuador,Panama,etc.
    Deja mi-am exprimat sustinerea in privinta cauzei Iranului, mai mult n-am de zis.

ps2. nu vreau sa jignesc pe nimeni insa URSS nu mai exista,poate vi-a scapat amanuntul asta.
    N-a scapat chiar deloc dar Rusia se considera ea insasi continuatoarea de jure si de facto a URSS iar declaratiile si actiunile lui Putin sunt exact pe linia asta.

ps3. nu am vazut clipul pina la sfarsit ,daca vezi cumva homelesi sau corturi in centrul orasului da-mi de stire.

M-am uitat eu si n-am vazut. Pot totusi sa-ti dau de stire e ca e doar un clip cvasi-publicitar asa ca sper ca nu te astepti sa pun vreo baza pe el. Parca iti displacea propaganda ?
    Sau iti displace numai cand vine dintr-o directie ?

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Implicit

Ma bucur sa vad ca treaba merge bine la Ministerul Dezinformarii - Nothing new under the sun!

MAGA si Cincinalul in patru ani si jumatate!!!

Hai sa radem cu Stan si Bran ca pe timpuri!

"What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.218
    Putere Rep
    32

Cool

tu,Sorin si Gigi sunteti ca trio Grigoriu. pe ei i-a tinut uniti muzica ,pe voi va uneste Coca-Cola si Mc. Donald
    Eu prefer Fanta si Burger King!
    Altceva ce mai ziceti, ce mai faceti? Cum v-ati petrecut vara?
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Io unul in dispozitiv, ca e varf de sezon la munca, nexam concediu. Deocamdata.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.218
    Putere Rep
    32

Implicit

Intreb asa in general cum v-ati petrecut vara nu neaaparat concediu. Pe la mine vara isi da ultima suflare daca nu si-a dat-o deja ..se schimba vremea.
    Auzi Shogunelu, cum ii zice la sportul ala de te intreba Fidel acum o vreme pt nepotii lui? Ala de lupte complet. Am cautat atunci si gasisem cateva scoli prin zona dar a trecut vremea am uitat. Intreb de curiozitate pt ca mi se parea interesant. L-am dat pe flacau la judo la scoala sa vad cum ii place sa-si cotonogeasca oasele ca idee de inceput.

Acum cateva saptamani aici la mine in sat, niste flacai vreo 5-6 de 17-18 s-au luat de o fata pe o terasa in fata primariei. Doi barbati de 60 de ani fosti fotbalisti in anii lor pt Evian/Thonon deci sportivi de cariera, au intervenit sa o apere. Aparent am citit in ziar s-a iscat o cearta/bataie. Unul din barbati a fost lovit si a cazut cu capul de bordura, a murit 3 zile mai tarziu la spital. Deci parca as vrea sa isi insuseasca si flacaul meu doua trei miscari ca maine poimaine merge la liceu si nu vreau sa fie prada usoara in lumea asta prost facuta.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 03.09.2019 la 15:30.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Intreb asa in general cum v-ati petrecut vara nu neaaparat concediu. Pe la mine vara isi da ultima suflare daca nu si-a dat-o deja ..se schimba vremea.
    Auzi Shogunelu, cum ii zice la sportul ala de te intreba Fidel acum o vreme pt nepotii lui? Ala de lupte complet. Am cautat atunci si gasisem cateva scoli prin zona dar a trecut vremea am uitat. Intreb de curiozitate pt ca mi se parea interesant. L-am dat pe flacau la judo la scoala sa vad cum ii place sa-si cotonogeasca oasele ca idee de inceput.

Acum cateva saptamani aici la mine in sat, niste flacai vreo 5-6 de 17-18 s-au luat de o fata pe o terasa in fata primariei. Doi barbati de 60 de ani fosti fotbalisti in anii lor pt Evian/Thonon deci sportivi de cariera, au intervenit sa o apere. Aparent am citit in ziar s-a iscat o cearta/bataie. Unul din barbati a fost lovit si a cazut cu capul de bordura, a murit 3 zile mai tarziu la spital. Deci parca as vrea sa isi insuseasca si flacaul meu doua trei miscari ca maine poimaine merge la liceu si nu vreau sa fie prada usoara in lumea asta prost facuta.

Nu-mi mai aduc aminte discutia dar banuiesc ca vorbeam de Krav Maga. E un sistem de lupta dezvoltat pentru armata israeliana si e foarte bun, e gandit foarte pragmatic si realist, pentru confruntare in lumea reala, nu pentru competii. Il recomand cu toata caldura.
    Foarte bine ai facut ca l-ai dat pe viteaz la judo. Judo te invata excelent ce este echilibrul, ce este contactul direct cu oponentul si probabil ca te invata cel mai bine cum sa cazi, ceea ce este foarte important in lupta. E un fundament grozav pentru alte sisteme de lupta.
    Traim intr-o lume din ce in ce mai violenta (sincer cred ca niciodata n-a fost foarte pasnica) si nu pot sa sfatuiesc destul de mult parintii sa-si dea copiii la sporturi de contact sau macar ceva lectii de autoaparare (desi cele din urma au eficienta limitata, in conditii de stres extrem la om nu functioneaza decat automatismele, adica exercitiile de aparare repetate de mii si mii de ori, in ani de zile), sa le ofere o sansa de salvare in caz de mare primejdie.
    Nu putem fi peste tot sa-i protejam pe cei dragi, trebuie sa le aratam cum o pot face si singuri. Nici pe fetita ta nu ar strica sa o dai sa invete sa se apere, sa nu crezi ca fetele nu se pot apara singure, trebuie doar sa stie cum.
    E foarte important sa-i invatam pe cei vulnerabili cum sa recunoasca o situatie cu potential de pericol, cum sa o evite, sau daca nu au putut-o evita, cum sa lupte pentru a se elibera.

Pagina 39 din 42 PrimulPrimul ... 293738394041 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •