Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 33 din 36 PrimulPrimul ... 233132333435 ... UltimulUltimul
Rezultate 321 la 330 din 359

Subiect: Donald Trump, al 45-lea presedinte al Americii - bune si rele (continuare)

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.264
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Sunt de acord ca ar fi o catastrofa pt noi toti. Posibil sa mergem pe biciclete multa vreme noi pe aici daca incepe razboiul.
    Problema:
    Iran cauta arme nucleare ca urmare a retragerii din acord. USA nu accepta. Aplica embargou. Iran e iritat.
    Poate ai dreptate toata lumea sa faca ce vrea, fiecare cu bombitzele lui nucleare. Ar fi o lume mai sigura, mai frumoasa crezi? Sa stii ca oricand un taliban poate sterge Europa de pe fata pamantului de ex? Eu nu.
    O sa zici ca de ce SUA a trebuit sa se retraga din acord. Pai stai putin, trebuie sa semnam hartii ca tu sa stai in banca ta si sa nu faci scandal? Ca sa stam tot cartierul linistit?

Spui de razboi planuit de 20 de ani, dar pt ce sunt facute acordurile astea? Sa-i oprim pe cei mai saraci la minte dintre noi sa provoace distrugere in masa. Iar tarile astea nu practica santajul? Cum ar fi sa fiu eu la tine in sat sa confectionez bombe. Facem un tratat eu nu fac bombe cat timp traiesc bine cu voi. Si daca nu ma tratati cum vreau eu, fac bombe. Si daca nu sunteti de acord fac si mai multe bombe. Si daca renuntati la tratat fac bombe pt ca cineva acolo sus mi-a dat mie dreptul sa fac bombe si sa amenint planeta asta cu facutul jumeri.
    Hai sa fim seriosi. Imperios necesar sa fie facuti parking lot daca nu inteleg sa renunte la arme nucleare. Ii opreste cineva sa faca pace? Nu. Pt ce a fost tratatul ala creat in primul rand? Si de ce e inclus Iran in el? Pt ca ii arde de scandal, de prea marire, pt ca are 00. Ok daca are 00, sa le ciocneasca. Io am bicicleta gata.

in ce priveste Iranul,avem de-a face cu un stat foarte bogat in petrol. multi ravnesc la bogatia asta si inventeaza tot felul de motive ca sa puna mina pe ele.
    inarmarea cu bombe nucleare este una din solutiile favorizate pentru apararea tarii,exemplu concludent este Korea de nord. Daca nu aveau arme nucleare acum se plimbau pe strazile din Pjönjang vacarii americani.
    nu trebuie sa credeti tot ce scriu ziarele americane. guvernul sufera de psihoze si este permanent cuprins de valuri de frica. la fiecare criza se mai infiinteaza o baza militara la granita rusilor.
    lumea a evoluat. a fost o perioada frumoasa pentru americani din 1989 pina 2001. nu a fost nimeni sa ii contrazica sau sa li se opuna.
    dar cum este in viata ca totul este trecator si trebuie permanent sa ne adaptam la situatii noi,o sa va obisnuiti cu idea ca trebuie sa dati socoteala . ca vremurile bune s-au cam dus.

ps. stiu,o sa spuneti ca nu este asa.
    din pacate asta este adevarul, amintiti-va; Syria,Venezuela ,Korea de nord si acum Iranul.
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 27.06.2019 la 03:54.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.151
    Putere Rep
    32

Implicit

Situatia cu Venezuela e ambigua si recunosc ca nu sunt bine informat deci nu pot sa lansez o opinie pertinenta.
    Totusi daca SUA umbla dupa petrol si de asta i-a picat pe Iran, de ce nu i-a picat pe Arabia Saudita in schimb, ca aia au petrol aproape dublu?
    Si Kuwait e pe acolo. Si Nigeria are ceva petrol si ar fii prada usoara. Iran are petrol cam tot atat cu Irak. Nu stiu foarte bine, ce s-a intamplat pana la urma cu petrolul Irak-ului. L-a luat SUA?

Koreea de Nord este alta poveste. Poporul e pasnic si amarat, petrol nu au. Regimul dezvolta arme nucleare pentru a avea o polita de asigurare ca nu este dat jos. Dat jos pt ca isi asupreste poporul. Nu se duce SUA sa colonizeze KN cum nu se duce Putin sa colonizeze judetul Valsui.
    Dar chiar si asa, Kim mi se pare un om OK in comparatie cu altii de prin alte regiuni geografice, a facut primii pasi si cam tot ce tine de el. Este unul din lucrurile unde Donald a dat si continua sa dea cu bata in balta dupa parerea mea.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.649
    Putere Rep
    23

Implicit

Se trezi si proasta p***i sa vorbeasca... looool https://www.msn.com/en-gb/news/uknew...cid=spartanntp
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.473
    Putere Rep
    10

Implicit

Donald, primul presedinte american care a calcat in Coreea de Nord. Asta are OO, nu gluma

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.151
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Donald, primul presedinte american care a calcat in Coreea de Nord. Asta are OO, nu gluma
    Mi-a placut extraordinar de mult initiativa!! Un mare bravo!
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.649
    Putere Rep
    23

Implicit

Daca au facut-o cu intentii bune, de a merge pe calea demilitarizarii zonei, atunci bravo.
    Daca in schimb au facut-o pentru ca sunt doi tacaniti cu un ego colosal si vor doar sa-si augmenteze propria imagine, atunci e o mare labarie.

Intre timp stirea saptamanii vine de la rusi care au anuntat ca sunt deschisi la discutii cu iranienii pentru livrarea de sisteme de rachete S400, dupa ce numai cu o luna in urma refuzasera, probabil in dorinta de a nu escalada conflictul din zona Golfului si asteptand rezultatul discutiilor de la G20 de la Osaka.
    Acum, ca discutiile au dat chix in mod spectaculos, nimic nu-I mai retine sa ii ajute pe prietenii lor iranieni intr-un moment dificil.
    S400 complica enorm ecuatia si asa dificila. Este un sistem extrem de performant care practic indeplineste toate functiile pentru care at fi nevoie de 3 sisteme americane diferite - Patriot/Thaad/Aegis.

De parca asta n-ar fi destul, rusii au anuntat si ca au incheiat testele cu S500 - rachetele hipersonice si incep productia. In momentul de fata va fi se pare cel mai avansat sistem existent, unul ce va schimba cu adevarat regulile jocului.
    Turcia si-a anuntat deja dorinta de a participa la productia atat a S400, cat si S500. Daca rusii vor incuviinta asta si iranienilor, o sa fie foarte interesant.

Daca baietii astia, Rusia, Turcia si Iranul gasesc o cale sa se apropie, nu e de gluma, nu-i mai bate nimeni in cateva zile.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.151
    Putere Rep
    32

Implicit

Shogule, era sa zic eu ceva. A fost un pas mare spre a stinge o veche dusmanie, spre a instaura pace pe pamant. Imi e greata de reactiile negative din media si pretutindeni. Cum putem oare tinde spre mai bine la nivel planetar cand orice act normal, orice urma de omenie intre noi e privita cu reticenta si negativism.
    Interesanta stirea saptamanii cu rusii livrand armament prietenilor lor iranieni
    Si mai interesant e ca stirea pare invaluita de aplauze. Bravo tata, sunteti pe calea cea buna.
    Si si mai extra interesant e sa auzim de o colaborare cu Turcia, pana mai deunazi Putin ne arata clipuri din satelit cum Turcia transporta caravane de zeci de km cu cisterne pline de petrol spre ajutorarea teroristilor ISIS.
    Turcia care cica e stat NATO inca din 1952. Turcia care le-a impuscat un avion mai grav decat au facut-o iranienii Statelor Unite.
    Deci cum e pana la urma, dusmani ieri, prieteni azi. O mana spala pe alta? Caractere zero? Labareala ieftina si infinita?

Poate pana una alta Putin ar trebui sa ii predea pe cei 3 rusi care au doborat avionul ala malaezian cu atatea suflete la bord. Tot super experti cu racheta ca si iranienii aia de au doborat drona. Zic si eu, ca sa fie dreptate nu altceva.

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.649
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Shogule, era sa zic eu ceva. A fost un pas mare spre a stinge o veche dusmanie, spre a instaura pace pe pamant. Imi e greata de reactiile negative din media si pretutindeni. Cum putem oare tinde spre mai bine la nivel planetar cand orice act normal, orice urma de omenie intre noi e privita cu reticenta si negativism.
    Interesanta stirea saptamanii cu rusii livrand armament prietenilor lor iranieni
    Si mai interesant e ca stirea pare invaluita de aplauze. Bravo tata, sunteti pe calea cea buna.
    Si si mai extra interesant e sa auzim de o colaborare cu Turcia, pana mai deunazi Putin ne arata clipuri din satelit cum Turcia transporta caravane de zeci de km cu cisterne pline de petrol spre ajutorarea teroristilor ISIS.
    Turcia care cica e stat NATO inca din 1952. Turcia care le-a impuscat un avion mai grav decat au facut-o iranienii Statelor Unite.
    Deci cum e pana la urma, dusmani ieri, prieteni azi. O mana spala pe alta? Caractere zero? Labareala ieftina si infinita?

Poate pana una alta Putin ar trebui sa ii predea pe cei 3 rusi care au doborat avionul ala malaezian cu atatea suflete la bord. Tot super experti cu racheta ca si iranienii aia de au doborat drona. Zic si eu, ca sa fie dreptate nu altceva.

Pai in ceea ce ma priveste am spus deja la primele cuvinte ca daca intalnirea a avut un caracter sincer, e de apreciat.
    Acuma, avand in vedere cine sunt preopinentii, ce antecedente si profil psihologic au, orice analiza serioasa trebuie sa ia in calcul asemenea factori, te cred si eu ca exista dubii si ele sunt perfect legitime.

Stirea saptamanii nu este ca rusii vand armament iranienilor , ci ce anume le vand.
    Eu personal privesc stirea in mod neutru, ca e aplaudata pe undeva prin lume, aia fara doar si poate.
    Stiu foarte bine filmarea cu cisternele si era cat se poate de reala si corect interpretata. Stiu de avionul doborat de turci. Dar toate isi pierd importanta cand doi jucatori decid ca interesele lor converg. Nu cred ca-ti spun ceva nou dar nu exista nimic mai instabil, mai usor aruncat la gunoi decat aliantele intre state. E o lume cinica si mizerabila, asa a fost si asa va fi intotdeauna.

Turcia a fost un membru cu greutate al NATO pt multi ani. Are o armata masiva si bine dotata si o pozitie geostrategica extrem de importanta.
    Din pacate a intrat pe mana unui alt dement populist, fanatic, patriotard, de aceeasi speta cu Trump, Boris Johnson, Farage, Le Pen, Salvi, etc, care daca nu va fi oprit, o va impinge spre islamism si expansiune teritoriala, o va scoate din NATO si o va alatura Rusiei sau Iranului sau D-zeu mai stie cui, cu urmari geostrategice cataclismice, iar pt unii de-a dreptul clismice.

Putin n-o sa-i predea niciodata nici pe cei care au doborat avionul cu oameni nevinovati, nici pe cei care l-au otravit pe Skripal, pt ca sunt GRU, bratul lui inarmat. Mai mult, o sa vezi din ce in ce mai des visautniki lui prin toata lumea, facand tot felul de nenorociri, pentru ca liderii mondiali in frunte cu Trump si terminand cu cine vrei tu sunt niste fraieri baltati si habar n-au cum sa-l contracareze si el stie asta.
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 02.07.2019 la 22:55.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.264
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post

Putin n-o sa-i predea niciodata nici pe cei care au doborat avionul cu oameni nevinovati, nici pe cei care l-au otravit pe Skripal, pt ca sunt GRU, bratul lui inarmat
    . Mai mult, o sa vezi din ce in ce mai des visautniki lui prin toata lumea, facand tot felul de nenorociri, pentru ca liderii mondiali in frunte cu Trump si terminand cu cine vrei tu sunt niste fraieri baltati si habar n-au cum sa-l contracareze si el stie asta.
    recunosc ca asta cu visautniki mi-a taiat respiratia. trebuie sa fii atent ce scrii ca mai sunt pe aici oameni cu inima slaba.

vorbiti de Putin de parca a stat el cu degetul pe declansator. hai sa fim seriosi,toate cercetarile in cazul avionului doborat ,ca si in cazul Skripal au fost facute fara a se accepta colaborarea rusilor.
    se stie ca anglosaxonii sunt maestrii in organizarea provocarilor si a dovezilor false. voi aveti memoria scurta si dintr-un motiv sau altul tineti cu ei. deci sunteti partinitori.
    actiunile anglosaxonilor tind sa ia forma si impoirtanta gainariilor marunte din pietele cu legume din satele din rasaritul europei.
    racheta care a doborat avionul a fost ruseasca. dar a fost trimisa armatei ukrainiene in 1986.
    familia Skripal este o familie de cetateni rusi. de aici putem trage o gramada de concluzii.

https://www.n-tv.de/politik/MH17-mit-russischer-Rakete-abgeschossen-article20448467.html

Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 03.07.2019 la 01:57.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.264
    Putere Rep
    40

Putin a incercat sa explice vesticilor ca USSR nu mai exista si Russia este un stat democratic in care domina comertul liber capitalist. dar nu este in interesul celor mai mari producatoare de armament din lume sa incheie pace cu rusii.
    in orice caz Putin va ramine in istorie ca un sef de stat care a ridicat nivelul de trai ,cel cultural si intelecual al poporului rus la un nivel cu mult superior popoarelor din westul Europei.
    cand au inceput americanii in 2014 cu sanctiunile Putin le-a spus frumos ca nu o sa functioneze,pentru-ca Rusia este o tara prea mare ca sa aiba vre-un efect.
    in orce caz vreau sa spun ca sub conducerea lui Rusia s-a extins si a progresat ,Krimea,Donbass, Osetia si Abchasia. a tinut o olimpiada si un campionat mondial.
    in acelas timp ,Theresa May a otravit o cleantza si Donald a tras un gard.

Pagina 33 din 36 PrimulPrimul ... 233132333435 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •