Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 31 din 36 PrimulPrimul ... 212930313233 ... UltimulUltimul
Rezultate 301 la 310 din 358

Subiect: Donald Trump, al 45-lea presedinte al Americii - bune si rele (continuare)

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.150
    Putere Rep
    32

Implicit

Cred ca articolul asta explica impecabil situatia.
    https://www.vox.com/platform/amp/201...xy-nuclear-oil

Sfatuitorul mustacios negru in cerul gurii trebuie concediat de urgenta. Fidele, din partea aia, astfel de diavoli egoisti fara scrupule detesti si nu esti singurul. D-astia de vor sa schimbe regime ca asa vor mustacioara lor nu conteaza pt ei sute de mii de morti si zeci de milioane de vieti afectate.

Se pare ca nu o sa inceapa nici un razboi, au morcovul ambele tabere si sunt constiente ca toata lumea are numai de pierdut. Foarte bine. Iar Donald, radeti voi de el vorbeste vrute si nevrute dar nu e imbecil. In rest mi-e teama doar sa nu faca arabii vreun pocinog mai mult sau mai putin cu intentie. Ca la cum zboara rachetele pe acolo precum porumbeii pe aici, o mica eroare si aia e ceilalti o ia ca pe un atac si incepe comedia.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Tulsi Gabbard, a luptat multi ani in Irak, stie ce e razboiul. Pentru Trump e prea tarziu sa o ia in echipa, dar Berni Sanders o sa-i odea un job la Defence, daca.... ptiu drace!!

Ca de obicei Bayern-ul a câștigat Liga, Fidele nu te mai felicit ca am facut-o deja si a fost sincer, nu profilaxie!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.472
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Fara indoiala ca nu au stat pe loc, se intelege. Ceea ce voiam insa sa spun este ca iranienii, pe langa faptul ca si-au construit o armata bine dotata (pe care n-o aveau in anii '80 si totusi puneau mari probleme), au continuat sa perfectioneze razboiul asimetric pana la un nivel care americanii nu sunt sigur ca stiu cum sa-l contracareze.
    Cred ca in afara de Rusia + China (+ inseamna total), cam toti trebuie sa practice razboaie asimetrice, n-au nici o sansa sa se ia la tranta cu americanii.
    Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Daca ramaneau nu era bine, daca au plecat iar nu e bine. Cel mai bine era sa stea acasa din capul locului. Dar Pentagonul si CIA au decis altfel.
    ..............................
    Dar la razboi parte in parte, fara coalitii doar tara cu tara, spune sincer mai vezi vreo alta natie pe glob sa faca fatza SUA in afara de Rusia si China? Nu exista, ii fac jumeri pe oricare asta era ideea.
    Asta o auzi peste tot, de la "hateri", mereu nemultumiti, ba sa plece, ba ca de ce pleaca, orice ar face, nu le convine. Observ ca o gramada de romani din Ro (propaganda sovietica isi face treaba) si din Canada (cu toate ca traiesc pe spinarea SUA) sunt anti-americani. NU stiu cum se comporta romanii din Europa.
    Se pare ca nu o sa inceapa nici un razboi, au morcovul ambele tabere si sunt constiente ca toata lumea are numai de pierdut. Foarte bine. Iar Donald, radeti voi de el vorbeste vrute si nevrute dar nu e imbecil. In rest mi-e teama doar sa nu faca arabii vreun pocinog mai mult sau mai putin cu intentie. Ca la cum zboara rachetele pe acolo precum porumbeii pe aici, o mica eroare si aia e ceilalti o ia ca pe un atac si incepe comedia.
    Nu cred ca au de ce sa aiba morcov americanii, ca nu prea au cu ce sa-i surprinda iranienii. Treaba e ca nu cred ca americanii vor neaparat razboaie, dar vor sa circule cu vaporasele lor pe unde vrea muschiul lor, in Marea Chinei, Golful Piersic, s.a.m.d., iar daca sunt provocati, trebuie sa raspunda, altfel ar fi considerati fricosi si li se suie alorlanti la cap.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.150
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    Tulsi Gabbard, a luptat multi ani in Irak, stie ce e razboiul.
    Stie, stie..
    Hai bre nea Tonitza chiar asa?
    E simpaticutza si tinerica indianca, probabil ti-ai imaginat-o luptandu-se cu matale pe front si nu te pot condamna. In uniforma militara si cu sloganul ala "Lead with love".. woahw, pazea pazeste-ti poponeatza.
    Altfel a voluntariat 12 luni intr-o unitate medicala de teren in Iraq. Ii servea pe baieti cu un ceai, cam asa stie ce-i razboiul.
    Mai lasa-l pe Bernie saracu'. Sleepy Creepy Joe vs Donald No Deal ie meciu'.

Sorinescu,
    Nu m-am referit ca au morcovul de frica de a pierde, ci pt ca realizeaza costurile si balamucul, lucruri de care numai de asta nu au nevoie acum. Multe resurse ce pot si trebuie sa fie folosite pt ce e cu adevarat nevoie.
    Nu numai romanii (putini totusi) sunt anti-americani sa stii. Iar asta nu s-a nascut din neant, e clar ca americanii au partea lor de vina.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 23.05.2019 la 02:35.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.263
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    Tulsi Gabbard, a luptat multi ani in Irak, stie ce e razboiul. Pentru Trump e prea tarziu sa o ia in echipa, dar Berni Sanders o sa-i odea un job la Defence, daca.... ptiu drace!!

Ca de obicei Bayern-ul a câștigat Liga, Fidele nu te mai felicit ca am facut-o deja si a fost sincer, nu profilaxie!
    multumesc Toni !

vad ca Sorin isi face griji de prea mult anti-americanism. acum ca aveti pe americani in tara,se vad ceva rezultate ?
    au ajutat cu ceva la dezvoltarea tarii ,la bunastarea poporului?
    va simtiti mai siguri in casele voastre ?

Sfatuitorul mustacios negru in cerul gurii trebuie concediat de urgenta. Fidele, din partea aia, astfel de diavoli egoisti fara scrupule detesti si nu esti singurul. D-astia de vor sa schimbe regime ca asa vor mustacioara lor nu conteaza pt ei sute de mii de morti si zeci de milioane de vieti afectate.

industria americana produce armament in prostie. razboiul cu Iranul este inevitabil si este in plan de cel putin douazeci de ani. arabii fac ce spun americanii,nu cred ca este pentru ei o problema sa insceneze un atac iranian.
    iranienii sunt incomparabil mai slab inarmati,dar asta nu este ceva hotaritor. in Vietnam s-a otravit jumatate din teritoriul tarii si tot nu au reusit sa ii ingenuncheze.
    Donald este politistul bun. mustaciosul si mangalitza sunt politistii rai. totul este o inscenare care tine lumea in tensiune.
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 23.05.2019 la 10:53.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.649
    Putere Rep
    23

Implicit

[QUOTE=sorin;242740]Cred ca in afara de Rusia + China (+ inseamna total), cam toti trebuie sa practice razboaie asimetrice, n-au nici o sansa sa se ia la tranta cu americanii.
    QUOTE]

Se mai intampla ceva interesant: realizand ca (cel putin deocamdata) in razboiul conventional nu au sanse impotriva americanilor si chinezii si rusii au inceput sa investeasca masiv resurse in cyberwarfare. Si nu ca il studiaza ci deja lanseaza operatiuni.
    E interesant ca la rusi unitatile speciale in domeniu tin de GRU, nu de FSB, adica ei considera clar aceste operatii speciale ca fiind militare.
    Chinezii sunt si ei deja o mare amenintare, s-au prins americanii ca dintr-o unealta digitala folosita de NSA impotriva lor, acestia au reusit sa extraga in cod, nimeni nu stie cum, pe care mai apoi l-au folosit impotriva unor entitati din vest. https://www.cyberscoop.com/china-nsa...-doublepulsar/
    Razboi poate insemna si sa-ti doboare reteaua electrica in agresor, iar de acolo nu trebuie decat sa stea deoparte si sa urmareasca desfasurarea haosului. Lucruri dealtfel cunoscute si chiar temute si in SUA https://offgridsurvival.com/dhspowergriddownwarning/

Actuala revolutie industriala se petrece intr-un ritm atat de alert si aplicabilitatea noilor tehnici si tehnologii este atat de mare incat nimeni nu poate prevedea rezultatele si nici orizontul lor de producere.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    16.11.2006
    Locație
    Hungary, Budapest
    Posturi
    704
    Putere Rep
    10

Implicit

A curs multă apă pe Mmiissiissiippii (așa se scrie corect, dublând toate literele, nu?) de când și-a pus Trumpescu brățara genții atomice, aud că acum se pregătește să fie reales. O fi vremea să se facă bilanțul căprăriei sale, sau mai așteptăm? Vorbesc unele guri prin sat că a câștigat multă esperiență la dat cu bățul în baltă, dar fără cârlig și râmă... A, și mai e un englez pripășit prin America și care îi cântă lu nea Trumpescu de deochi la televizor, îi zice John Oliver... Ce părere aveți despre ce spune mnealui? Dar de realegere? Tare sunt curios să văd ce spuneți...

Cu drag,
    Nae Tractoristu
    Sunt tare deştept!
    Dar nu deajuns, fiindcă de-aş fi atât de deştept pe cât mă cred, nu m-aş crede atât de deştept! ;)

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    167
    Putere Rep
    14

Implicit

Daca scrii de bine despre ..Donald..se considera ca nu e politically correct ( cam complicata expresia ) daca scrii sau spui ceva contra atunci se considera ca esti democrat.
    Unde e adevarul ?

Cred ca se va vedea la vot.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.263
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de Nicksson Vezi post
    A curs multă apă pe Mmiissiissiippii (așa se scrie corect, dublând toate literele, nu?) de când și-a pus Trumpescu brățara genții atomice, aud că acum se pregătește să fie reales. O fi vremea să se facă bilanțul căprăriei sale, sau mai așteptăm? Vorbesc unele guri prin sat că a câștigat multă esperiență la dat cu bățul în baltă, dar fără cârlig și râmă... A, și mai e un englez pripășit prin America și care îi cântă lu nea Trumpescu de deochi la televizor, îi zice John Oliver... Ce părere aveți despre ce spune mnealui? Dar de realegere? Tare sunt curios să văd ce spuneți...

Cu drag,
    Nae Tractoristu
    Asteptarile au fost mari,rezultatul dezamagitor. Cum spunea prietenul Vladimir ;" un munte a nascut un soarece. "
    Pe plan national va ramine in istorie cu ridicarea unui gard la granita cu Mexico.
    Politica externa este marcata de anularea unor contracte importante, de sanctiuni si amenintari.
    De mentionat este si rolul important avut la dedollarizare,o multime de tari nu mai folosesc dollarul in activitatile lor comerciale.
    Mie personal imi place de Bernie Sanders ,pacat ca nu mai este asa de tinar. Si Tulsi Gabbard, pare o tipa inteligenta care pune suflet in tot ce face.
    Presimt insa ca va fi ales Donald. America il merita ca presedinte.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.472
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    Presimt insa ca va fi ales Donald. America il merita ca presedinte.
    Presimti bine, Fidele. Foarte rar pot fi de acord cu tine, cand e vorba de America. Vreti, nu vreti, pana in 2024, Casa Alba va avea acelasi locatar. Normal ca lui Vladimir nu-i place un presedinte american cu oua, prefera kenieni.

Pagina 31 din 36 PrimulPrimul ... 212930313233 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •