Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 5 din 42 PrimulPrimul ... 3456715 ... UltimulUltimul
Rezultate 41 la 50 din 414

Subiect: Donald Trump, al 45-lea presedinte al Americii - bune si rele (continuare)

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

deci da, midlle class, cum am zis. spre limita superioară. și nu iau în calcul alte alea ca costul vieții, mortgage, liru-liru-trandafiru.
    strict fluturașu'
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.665
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    deci da, midlle class, cum am zis. spre limita superioară. și nu iau în calcul alte alea ca costul vieții, mortgage, liru-liru-trandafiru.
    strict fluturașu'
    Depinde câte deduceri si exemptions ai, ca dacă ai de ex. 12 exemptions si 8 dependenți si baza de impozitare ajunge la 20k ajungi sa plătești $100 in taxe lunar... La fel interest-ul si property tax scad baza de impozitare...asa ca sunt mulți factori care influentează o scădere de taxe.
    Eu am o scădere consistentă, asa ca bănuiesc ca eram intr-un bracket mai mare si o baza de impozitare mult mai mare decât tine.

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.661
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    shogule!
    Cu tot respectul pentru raspunsul tau (care poate considerat mai bizar decat al meu) ...nu am timp acum sa-ti raspund in "maniera regala"! ...dar revin cu siguranta!

p.s. ...apropo! ...cum gusta strugurii in UK dupa 5 ani?

Pisoi, multumesc pt interesul tau referitor la parerile mele despre viticultura. 😄
    Stugurii in UK sunt ca oriunde altundeva, cateodata sunt dulci, alteori sunt acri, privitor la asta nu putem face prea multe; ce putem face este sa ne schimbam atitudinea fata de struguri si asta face toata diferenta.

@ Divo, m-ai facut sa zambesc cu Israelul...😊
    Eu iubesc tara aia, mi-am petrecut acolo cativa ani din viata si am amintiri minunate, o parte din familia mea traieste acolo de peste 30 de ani, am multi prieteni buni acolo, insa Israelul nu este cu adevarat un prieten al Americii, el este doar prietenul lui insusi si atat. Singurul lucru de care este interesat este sa fie sprijinit de America in agenda sa proprie, nu sa sprijine America in vreun fel. Cand interesele sale au dictat-o nu s-a sfiit sa spioneze America si sa fure tehnologie si o va face in continuare de cate ori va avea ocazia. Israelienii intotdeauna au privit si vor privi America ca pe un urias naiv, numai bun de exploatat.
    Mare diferenta fata de loialitatea demonstrata de UK, de capabilitati militare si diplomatice la scara mondiala nici nu mai vorbim.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de divo Vezi post
    Depinde câte deduceri si exemptions ai, ca dacă ai de ex. 12 exemptions si 8 dependenți si baza de impozitare ajunge la 20k ajungi sa plătești $100 in taxe lunar... La fel interest-ul si property tax scad baza de impozitare...asa ca sunt mulți factori care influentează o scădere de taxe.
    Eu am o scădere consistentă, asa ca bănuiesc ca eram intr-un bracket mai mare si o baza de impozitare mult mai mare decât tine.
    ce-o fi așa greu de priceput că mă uit la aceleași condiții? nu discutăm de tax return aici, ci strict de salariu și cele aferente lui.

și da, noi acilea în wis suntem așa, mai de sărăcuți. ca de la țară, de. salarii mai mici, csf, ncsf.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    …. insa Israelul nu este cu adevarat un prieten al Americii, el este doar prietenul lui insusi si atat. Singurul lucru de care este interesat este sa fie sprijinit de America in agenda sa proprie, nu sa sprijine America in vreun fel. Cand interesele sale au dictat-o nu s-a sfiit sa spioneze America si sa fure tehnologie si o va face in continuare de cate ori va avea ocazia. Israelienii intotdeauna au privit si vor privi America ca pe un urias naiv, numai bun de exploatat.
    ...cam asa se speculeaza si p'aici!

Mare diferenta fata de loialitatea demonstrata de UK, de capabilitati militare si diplomatice la scara mondiala nici nu mai vorbim.
    ...o loialitate reala/regala nu se rezuma numai la pupaturi false, elogii de convenienta, reverente formale, demonstratii pro/contra inutile si alte multe detalii diplomatice ignorate de aliatii asa zisi loiali!

p.s. Daca ne pretindem parteneri loiali ...punem la bataie "portofelele"!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.661
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ...o loialitate reala/regala nu se rezuma numai la pupaturi false, elogii de convenienta, reverente formale, demonstratii pro/contra inutile si alte multe detalii diplomatice ignorate de aliatii asa zisi loiali!

p.s. Daca ne pretindem parteneri loiali ...punem la bataie "portofelele"!
    Pai eu sunt perfect de acord cu tine in ceea ce spui dar nu cred ca poate spune cineva despre UK ar fi aliati doar din vorbe, cand a fost nevoie de Tornado sau Harrier britanice, au fost acolo; cand a fost nevoie de SAS sau alte unitati de elita, au fost acolo, intotdeauna umar la umar cu unitatile americane.

Hai ca i-am laudat destul pe Brits-i mei 😄, insa ce-i adevarat e adevarat. Si daca tot ii laud atat, intr-un an si ceva o sa devin si eu britanic cu acte in regula. 😉💂

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.174
    Putere Rep
    32

Implicit

și da, noi acilea în wis suntem așa, mai de sărăcuți. ca de la țară, de. salarii mai mici, csf, ncsf.
    Eu sunt de acord cu tine, nu cred ca v-a dat Donald mare branza, cu un 50 bucks in plus la paycheck nu faci mare smecherie. Dar nu e vina lui, ce vroiati sa faca?
    Stai linistit ca nu-s probleme daca nu esti din ala cu arici la portofel si iti place sa traiesti comfortabil, cat ai atata cheltui deci daca vrei sa simti aia 50 bucks, n-o sa simti nici 50 cents. Noi aducem acasa vreo 10k chf net si traim paycheck to paycheck. Credit mare, mereu e ceva de facut prin si pe langa casa, mereu cate-o factura anuala, mereu 400 euro fiecare Sambata la supermarket, mereu apar cheltuieli neprevazute. Saptamana trecuta mi-a murit telefonul ..poc altul nou 900 euro. Weekend-ul asta am luat 2 iepurasi copiilor, poc 270 euro afacerea cu cusca, mancare si toate cele.

PS. Daca vrei taxe mici, lasa dracu Albucucu si find a job in Switzerland
    Ai plozi mici? Daca nu ai mai fa vreo 3 si vino'ncoa. 300chf alocatie lunara de fes nu rasul ala ce va da America pe an 1,000 coco scazi din taxe.
    Bai si apropo, ma uitam pe un articol despre mortgage rates in State. Mama ce v-o trage in ass fara lubrifiant sa nu mai traiesc ..4.5% nu mai concep. Io pe vremea mea americana aveam 5.5%!!!! Aici avem 0.85%
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 16.07.2018 la 05:16.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.665
    Putere Rep
    10

Implicit

ce-o fi așa greu de priceput că mă uit la aceleași condiții? nu discutăm de tax return aici, ci strict de salariu și cele aferente lui.

Pai in salariu cam ai toate deducerile despre care vorbesc io si pe care le-ai bifat in W-4: dependenti, exemptions, 401k, HSA etc. Alea reflecta cum platesti taxe LUNAR. Daca ajungi sa platesti $100 pe luna in taxe...ce taxe sa se mai taie, tovarasul Aramis? :D

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.661
    Putere Rep
    23

Implicit

Apropos de prietenia anglo-americana, e absolut plina Londra de americani ! Pe oriunde te invarti tot peste ei dai. Trebuie sa fie efectul lirei care a ajuns la valoare de kaka maka din cauza minunatei idei numite Brexit. Nu ca m-ar deranja americanii dimpotriva, imi sunt chiar mai simpatici decat brits-i mei din multe puncte de vedere 😊.
    Macar cu ei te poti intelege omeneste frate, ceea ce nu se poate de multe ori spune despre cei de aici, daca dai peste cineva din nordul Angliei, îhî, multa bafta sa intelegi o iota din ce spune ! Nu-i vorba ca nici el nu te intelege daca nu latri cu accentul lui...
    Ai de cautat mult si bine Queen's English pe aici...

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Apropos de prietenia anglo-americana, e absolut plina Londra de americani ! Pe oriunde te invarti tot peste ei dai. Trebuie sa fie efectul lirei care a ajuns la valoare de kaka maka din cauza minunatei idei numite Brexit. Nu ca m-ar deranja americanii dimpotriva, imi sunt chiar mai simpatici …
    Cu siguranta sunt turisti/vizitatori ...asa-i?

...decat brits-i mei din multe puncte de vedere
    ...nu sunt ai tai! ...ci tu esti posibil sa fi ai lor!
    .
    Macar cu ei te poti intelege omeneste frate, ceea ce nu se poate de multe ori spune despre cei de aici, daca dai peste cineva din nordul Angliei, îhî, multa bafta sa intelegi o iota din ce spune ! Nu-i vorba ca nici el nu te intelege daca nu latri cu accentul lui...
    Ai de cautat mult si bine Queen's English pe aici...
    ...mi se pare ciudat cat de radical te-ai schimbat in ultimi ani!
    ...cu cativa ani in urma nu te "ingelegeai omeneste" nici cu americanii si nici cu romanii/americani!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Pagina 5 din 42 PrimulPrimul ... 3456715 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •