Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 32 din 39 PrimulPrimul ... 223031323334 ... UltimulUltimul
Rezultate 311 la 320 din 384

Subiect: Donald Trump, al 45-lea presedinte al Americii - bune si rele (continuare)

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.273
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Presimti bine, Fidele. Foarte rar pot fi de acord cu tine, cand e vorba de America. Vreti, nu vreti, pana in 2024, Casa Alba va avea acelasi locatar. Normal ca lui Vladimir nu-i place un presedinte american cu oua, prefera kenieni.
    lui Vladimir nu ii plac ouale rosii vopsite galben.
    recunosc ca in anumite situatii l-am admirat pe Donald,deci am descoperit la el si calitati pozitive.
    sper sa nu ignore semne evidente prevestitoare de mari schimbari.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.655
    Putere Rep
    23

Implicit

Ne-am aflat deci la vreo 10 minute disrtanta de in conflict direct intre SUA si Iran care de fapt ar putea insemna o extindere pe o scara foarte larga, plus recesiune la scara mondiala. De ce a anulat Trump atacul, numai el stie. O fi mai mai putin tacanit decat pare, o fi realizat ca palaria asta e mult mai mare decat credea el, habar n-am.
    Tind sa-i cred ca iranieni ca au doborat drona in spatial lor aerian, ar fi un caraghioslac sa creada cineva ca au vrut ei sa-i provoace ei pe americani...mai degraba invers.
    Oricum at fi, sa speram ca bunul simt si ratiunea vor prevala de ambele parti pentru ca altfel numai D-zeu stie unde se poate ajunge.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.159
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Ne-am aflat deci la vreo 10 minute disrtanta de in conflict direct intre SUA si Iran care de fapt ar putea insemna o extindere pe o scara foarte larga, plus recesiune la scara mondiala. De ce a anulat Trump atacul, numai el stie. O fi mai mai putin tacanit decat pare, o fi realizat ca palaria asta e mult mai mare decat credea el, habar n-am.
    Tind sa-i cred ca iranieni ca au doborat drona in spatial lor aerian, ar fi un caraghioslac sa creada cineva ca au vrut ei sa-i provoace ei pe americani...mai degraba invers.
    Oricum at fi, sa speram ca bunul simt si ratiunea vor prevala de ambele parti pentru ca altfel numai D-zeu stie unde se poate ajunge.
    Mda. Cine o cauta o sa gaseasca. Nu vreau sa mai aud ca SUA insceneaza ceva. Teoria conspiratiei. Baietii au admis ca au explodat drona cu zambetul pe buze. Si chiar si asa, SUA nu a inceput razboiul. Daca asta urmareau, il incepeau deja! Drona era in spatiul international dovedit stiintific tre sa futi magarul in cur prin Iran sa te indoiesti de asta. Nu e vorba ca a fost intentionat. E vorba ca au facut o greseala. Si in situatii limita pui talibanul sa faca geometrie. Plm de idioti.
    Donald e prea rabdator si sa-l pupati sub curea. Altul ca mine le dadea replica instant. Dar nu e tarziu, vorba lui, nu ne grabeste nimeni.

In schimb in Germania vad ca le face niste clisme neurologice de exceptie. Sa te gandesti ca o gagica de 38 de ani poate fi o solutie ca si cea mai puternica persoana din lume ...e peste puterea mea de intelegere oricat as deveni de deschis la minte.

De ce a anulat Donald? Pai tu nu ai citit? Pt ca a intrebat cati oameni vor muri. Si i s-a spus, 150 sir! Si a zis pas. Sunteti toti dupa el si erorile lui, dar e mai om ca "altii". Poate va treziti cu totii un pic.

Stiu, sunt naiv sa cred asta, defapt totul e o inscenare. Defapt Anjela s-a pus in calea rachetelor si le-a oprit cu peptul dezgolit.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 22.06.2019 la 17:17.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit

Bine punctat Gigi!! Maturitatea ta, in general, e cu mult inaintea varstei. Jos palaria!

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.273
    Putere Rep
    40

Implicit

Si mie imi place cum judeca Gigi,numai ca de data asta cred ca a confundat golful persic cu golful mexic.

ps. nu a fost nici o greseala.americanii au fost somati de patru ori si au facut pe desteptii. sa fie bucurosi ca nu au dobarit celalat avion care era plin cu militari.
    ps2. americanii sa mearga in mamica lor acasa si sa incerce sa castige o paine cinstit prin munca nu prin jaf.
    ps3.resturile de la drona au fost adunate din apele internationale de echipajul unei barci cu vasle de pescari iranieni.
    in tot timpul acesta ,in jurul lor plutea un submarin american care ii observa cu atentie.
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 23.06.2019 la 03:17.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.655
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Mda. Cine o cauta o sa gaseasca. Nu vreau sa mai aud ca SUA insceneaza ceva. Teoria conspiratiei. Baietii au admis ca au explodat drona cu zambetul pe buze. Si chiar si asa, SUA nu a inceput razboiul. Daca asta urmareau, il incepeau deja! Drona era in spatiul international dovedit stiintific tre sa futi magarul in cur prin Iran sa te indoiesti de asta. Nu e vorba ca a fost intentionat. E vorba ca au facut o greseala. Si in situatii limita pui talibanul sa faca geometrie. Plm de idioti.
    Donald e prea rabdator si sa-l pupati sub curea. Altul ca mine le dadea replica instant. Dar nu e tarziu, vorba lui, nu ne grabeste nimeni.

De ce a anulat Donald? Pai tu nu ai citit? Pt ca a intrebat cati oameni vor muri. Si i s-a spus, 150 sir! Si a zis pas. Sunteti toti dupa el si erorile lui, dar e mai om ca "altii". Poate va treziti cu totii un pic.

Stiu, sunt naiv sa cred asta, defapt totul e o inscenare. Defapt Anjela s-a pus in calea rachetelor si le-a oprit cu peptul dezgolit.

Pai cand ai antecedente de genul "armelor chimice" din Irak, e in picut normal sa nu te mai creada nimeni. Nici eu n-as vrea sa mai aud ca SUA insceneaza ceva dar ei continua sa o faca fluierand voios.

In momentul asta nimeni nu poate demonstra credibil exact unde a fost lovita drona asa ca fiecare e liber sa creada ce vrea.
    Intre ora impactului declarata de americani si cea declarata de iranieni e diferenta de vreo 4 minute. Ma gandesc ca le mergeau ceasurile destul de bine si la unii si la altii. Drona aia, la viteza ei, poate acoperi o distanta considerabila in 4 minute, cam cat din spatial aerian iranian pana in cel international, de exemplu. Daca ma intreaba cineva pe mine, probabil in coborare (astfel ca a "vazut-o" si lovit-o antiaeriana), in curs de a parasi spatial iranian. Noroc ca nu ma intreaba nimeni.

Nu a fost nicio greaseala, s-a tras asupra ei perfect constient, sunt niste protocoale, nu trage Gigel cu prastia in dud. Aia de se ocupa cu chestiile astea nu mai sunt de mult talibani. Probabil de pe la inceputul anilor '90.
    Trumpi a prezentat-o in mod relativ inteligent ca "greseala" ca sa ii lase lui niste spatiu de manevra dpdv declarativ si decizional.

Daca Trumpi a ordonat "stand down" ca sa nu moara 150 de oameni, bravo lui, jos palaria.
    Daca iranienii nu au lovit avionul American pt a cruta 35 de vieti, la fel, bravo lor. Inseamna ca suntem pe drumul cel bun.

Toti suntem naivi la in moment dat, e foarte greu sa decelezi prin noianul de dezinformari care mai de care mai elaborate.
    Totul este sa nu ramanem naivi, sa judecam faptele fara patima, cu mintea deschisa si sufletul limpede.
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 23.06.2019 la 18:56.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.159
    Putere Rep
    32

Implicit

Fidele, ai facut o descriere a situatie cu o acuratete de parca ai luat parte direct la desfasurarea actiunilor. Cine ti-a povestit aceste lucruri? In media Anjelei nu poti sa pui vreo baza.
    La tine observ o ura aparte pe SUA in orice situatie si in orice circumstante, nu o judecata obiectiva.

Shogule, tu te pricepi si trebuie sa admiti ca in astfel de situatii la limita se pot face erori. Nu da Dorel cu prastia in dud dar permite-mi sa nu am asa mare incredere in "expertii" iranieni.
    Este prima data cand aud de povestea cu 4 minute diferenta. Da-mi si mie sursa de unde ai acumulat informatia.
    Ca orice om avid de cunoasterea adevarului adevarat, imi pun si eu niste intrebari.
    De ce ar intra SUA intentionat in spatiul aerian iranian sa provoace acest atac? Iar din greseala nici atat. Adica Iran nu e posibil sa fi calculat eronat dar SUA, da?
    In tankerele de petrol cine a tras? Oricine numai Iran nu? Clipul cu iranienii recuperand mina neexplodata din tanker, e facatura?
    De ce ar regiza SUA un scenariu in care atacurile se inmultesc? Stiu, o sa raspunzi ca pentru a-si cladi un caz, un motiv sa declanseze razboiul. Ok, nu e suficient inca, de ce nu incepe razboiul?
    Mai asteptam, vedem.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.273
    Putere Rep
    40

Implicit

Fidele, ai facut o descriere a situatie cu o acuratete de parca ai luat parte direct la desfasurarea actiunilor. Cine ti-a povestit aceste lucruri? In media Anjelei nu poti sa pui vreo baza.
    La tine observ o ura aparte pe SUA in orice situatie si in orice circumstante, nu o judecata obiectiva.
    nu este ura,este presimtirea ca se dezlantuie o catastrofa.
    totul se repeta, inaintea razboiului cu Irakul aceleasi scenarii. urlau evreii ca turbati ca se simt in pericol din cauza lui Sadam. dupa Sadam a urmat Assad. de opt ani se bombardeaza in veselie si milioane de oameni nevinovati si-au pierdut casele . razboiul cu Iranul este planificat de cel putin 20 de ani. ce-i mute grija pe americani cine este la conducere in Iran sau cu cine face afaceri China sau Russia ?
    cine ii provoaca permanent pe rusi ,chinezi sau coreeni.?
    toata admiratia pentru Donald ca a oprit actiunea din timp. cu toate ca eu nu cred ca au fost motive morale ,ci mai de graba convingerea ca iranienii au cu ce sa se apere si sacrificiile umane ar fi fost din partea americanilor prea mari.
    se apropie alegerile,daca se doreste un succes rapid trebuie invadate tari mai micute,Togo,Nicaragua,Georgia sau republica Moldova.

ps. era sa uit. nu cred ca daca drona a fost doborata in apele internationale , americanii ar fi permis ca iranienii sa adune ce a ramas in urma exploziei.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.655
    Putere Rep
    23

Implicit

Shogule, tu te pricepi si trebuie sa admiti ca in astfel de situatii la limita se pot face erori. Nu da Dorel cu prastia in dud dar permite-mi sa nu am asa mare incredere in "expertii" iranieni.
    Este prima data cand aud de povestea cu 4 minute diferenta. Da-mi si mie sursa de unde ai acumulat informatia.
    Ca orice om avid de cunoasterea adevarului adevarat, imi pun si eu niste intrebari.
    De ce ar intra SUA intentionat in spatiul aerian iranian sa provoace acest atac? Iar din greseala nici atat. Adica Iran nu e posibil sa fi calculat eronat dar SUA, da?
    In tankerele de petrol cine a tras? Oricine numai Iran nu? Clipul cu iranienii recuperand mina neexplodata din tanker, e facatura?
    De ce ar regiza SUA un scenariu in care atacurile se inmultesc? Stiu, o sa raspunzi ca pentru a-si cladi un caz, un motiv sa declanseze razboiul. Ok, nu e suficient inca, de ce nu incepe razboiul?
    Mai asteptam, vedem.

Sunt perfect de acord ca o eroare umana e perfect posibila insa avand in vedere seriozitatea situatiei si faptul ca ordinal de atac s-a dat de la cel mai inalt nivel, sunt aproape convins ca s-a procedat cu maxima seriozitate. Sa stii ca nu sunt nici aia chiar asa de prosti si primitivi cum tot incearca main stream mass media, stii si tu ca "partea adversa" ori n-are voce deloc, ori sunt toti salbatici, criminali, primitive, etc.

Despre povestea celor 4 minute poti citi in linkul alaturat : https://monitorulapararii.ro/razboi-sua-iran-la-o-apasare-de-buton-distanta-mai-exista-cale-de-intoarcere-1-17256 .

Daca SUA au intrat in spatial iranian, nu au intrat ca sa provoace in razboi, in mod evident, ci ca sa culeaga informatii. Faptul ca au fost detectati putea insa sa declanseze razboiul. Perfect de accord cu tine ca si unii si altii puteau calcula eronat, nimeni nu e scutit.

Petrolierele as fi bagat mana in foc ca le-au lovit iranienii, cu simt de raspundere insa cu siguranta ei. Dar vine comandantul petrolierului japonez si spune cu titlul de certitudine si echipajul confirma, ca au fost loviti de un obiect zburator (racheta), in timp ce americanii sustin sus si tare ca a fost o mina pusa de iranieni. Ceva nu se potriveste.
    Apoi, filmarea cu vedeta rapida iraniana cu echipa care se chinuie sa indeparteze o mina. Care e semnificatia ? Era oare a lor sau a altcuiva (nu neaparat a americanilor) ? De ce ar recurge la asemenea actiune riscanta cand stiau foarte bine ca americanii supravegheaza zona ? Din nou, ceva nu se potriveste. Vezi deci cat de alambicata e toata situatia, cat de greu e de tras o concluzie corecta ?

Parerea mea e ca nu incepe razboiul pentru nimeni nu are de fapt niciun apetit pentru razboi, nici America si nici Iranul. Poate nici macar Israelul. Arabia Saudita s-ar putea sa-l doreasca, iar la cate tampenii au facut in ultima vreme, parca nici nu m-ar mira.
    Razboiul ar fi o nenorocire pentru ca s-ar solda cu mari pierderi de vieti, chiar si de partea Americana, dealtfel la o mare aplicatie militara si virtuala executata in 2012 au rezultat pierderi atat de mari de partea americana ca a trebui initial resetata componenta virtuala si mai apoi oprita total. Apoi, nimeni nu poate prevedea cat s-ar putea extinde si pe ce directii. Deasemenea, ar avea efecte catastrofale asupra economiei mondiale, ar putea declansa o noua recesiune masiva si nimeni nu stie cat at putea dura.
    Eu sper ca perspective asa de sumbre vor face toate partile sa se abtina de la actiuni necugetate. Pacea e nepretuita.

Ultima modificare făcută de shogunelu; 24.06.2019 la 20:03.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.159
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    nu este ura,este presimtirea ca se dezlantuie o catastrofa.
    totul se repeta, inaintea razboiului cu Irakul aceleasi scenarii. urlau evreii ca turbati ca se simt in pericol din cauza lui Sadam. dupa Sadam a urmat Assad. de opt ani se bombardeaza in veselie si milioane de oameni nevinovati si-au pierdut casele . razboiul cu Iranul este planificat de cel putin 20 de ani. ce-i mute grija pe americani cine este la conducere in Iran sau cu cine face afaceri China sau Russia ?
    cine ii provoaca permanent pe rusi ,chinezi sau coreeni.?
    toata admiratia pentru Donald ca a oprit actiunea din timp. cu toate ca eu nu cred ca au fost motive morale ,ci mai de graba convingerea ca iranienii au cu ce sa se apere si sacrificiile umane ar fi fost din partea americanilor prea mari.
    se apropie alegerile,daca se doreste un succes rapid trebuie invadate tari mai micute,Togo,Nicaragua,Georgia sau republica Moldova.

ps. era sa uit. nu cred ca daca drona a fost doborata in apele internationale , americanii ar fi permis ca iranienii sa adune ce a ramas in urma exploziei.
    Sunt de acord ca ar fi o catastrofa pt noi toti. Posibil sa mergem pe biciclete multa vreme noi pe aici daca incepe razboiul.
    Problema:
    Iran cauta arme nucleare ca urmare a retragerii din acord. USA nu accepta. Aplica embargou. Iran e iritat.
    Poate ai dreptate toata lumea sa faca ce vrea, fiecare cu bombitzele lui nucleare. Ar fi o lume mai sigura, mai frumoasa crezi? Sa stii ca oricand un taliban poate sterge Europa de pe fata pamantului de ex? Eu nu.
    O sa zici ca de ce SUA a trebuit sa se retraga din acord. Pai stai putin, trebuie sa semnam hartii ca tu sa stai in banca ta si sa nu faci scandal? Ca sa stam tot cartierul linistit?

Spui de razboi planuit de 20 de ani, dar pt ce sunt facute acordurile astea? Sa-i oprim pe cei mai saraci la minte dintre noi sa provoace distrugere in masa. Iar tarile astea nu practica santajul? Cum ar fi sa fiu eu la tine in sat sa confectionez bombe. Facem un tratat eu nu fac bombe cat timp traiesc bine cu voi. Si daca nu ma tratati cum vreau eu, fac bombe. Si daca nu sunteti de acord fac si mai multe bombe. Si daca renuntati la tratat fac bombe pt ca cineva acolo sus mi-a dat mie dreptul sa fac bombe si sa amenint planeta asta cu facutul jumeri.
    Hai sa fim seriosi. Imperios necesar sa fie facuti parking lot daca nu inteleg sa renunte la arme nucleare. Ii opreste cineva sa faca pace? Nu. Pt ce a fost tratatul ala creat in primul rand? Si de ce e inclus Iran in el? Pt ca ii arde de scandal, de prea marire, pt ca are 00. Ok daca are 00, sa le ciocneasca. Io am bicicleta gata.

Bill Watterson

Pagina 32 din 39 PrimulPrimul ... 223031323334 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •