Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 28 din 42 PrimulPrimul ... 18262728293038 ... UltimulUltimul
Rezultate 271 la 280 din 414

Subiect: Donald Trump, al 45-lea presedinte al Americii - bune si rele (continuare)

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Aseara, la emisiunea de satiria politica cu audienta cea mai mare, Donald a fost pe locul patru..
    Pe locul 1 Dragnea, cu legea anti(pentru) corupție...pe 2 un lider slovac, pe 3 Orban, cu ginerelu'. Toti iubesc europa, toti au buzunarele pline cu bani europeni (Doni a primit meleoane de la Deutsche b
    Bank cu toate ca era falit)
    Au laudat o pe Kovashi.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.181
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    Aseara, la emisiunea de satiria politica cu audienta cea mai mare, Donald a fost pe locul patru..
    Pe locul 1 Dragnea, cu legea anti(pentru) corupție...pe 2 un lider slovac, pe 3 Orban, cu ginerelu'. Toti iubesc europa, toti au buzunarele pline cu bani europeni (Doni a primit meleoane de la Deutsche b
    Bank cu toate ca era falit)
    Au laudat o pe Kovashi.
    Pai da..
    Toti cei ce nu sufla in panze. Hai ca Dragnea sau Donald ca e la moda mai intelegi caterinca, dar Orban e piesa de lider. Desigur in top nu vor aparea niciodata Anjela, Macaronel, Ionel, etc.. dry cleaning la tertecutza.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.181
    Putere Rep
    32

Implicit

Traiul decent e peste tot la fel, doar costurile difera. In general afara as zice cam de 3 ori mai mult ca in Ro. (posibil si de 10, posibil si paritate) Si situatia fiecaruia si ce cheltuieli ai si la ce stadiu in viata esti. Daca ai plozi de crescut, scoli, rate la case, etc nevoile sunt mult mai mari decat cu sacii in caruta.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.662
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Lasa ca e bine! Regretul, suferinta, inobileaza si curata sufletul. Mi-ar placea sa vada cum e cativa ani si apoi sa inceapa procesul de re-aderare
    Au votat ca vacile cu ochii inchisi, se credeau vreo Elvetia ei. Si pana si astia daca isi baga frontalierii picioarele o saptamana, inchide buticul complet. Ca si aici a fost referendum in 2014 si au votat cu picioarele impotriva muncitorilor straini. Ce vorbesti, s-au cam facut ca nici n-a existat vreun referendum. Pt joburi esti obligat sa postezi postul doua saptamani intern in Elvetia, abia apoi poti sa aduci de afara daca nu ai nici un candidat. Pt joburi ca mine si ca tine, trec doua saptamani si nu primesc macar o aplicatie. Da drumul la valva, primesc 50 intr-o zi.

Felicitari pt rezidenta si proxima cetatenie. Bun de avut nu se stie niciodata. Poate se deschid noi oportunitati ca cetatean cu brexitul asta, deschizi o afacere, aduci din aia cu turbane sa dea cu sapa. Romania e oricum ultima banca randul de la geam. Pana la pensie nu prea ai ce cauta daca nu ai vreun drum aparte deja creat.

Lumea nu-si da seama cat de cu mot se considera britanicii, intocmai ca si americanii, diferenta e ca in timp ce americanii mai reprezinta ceva, britanicii s-au dus mult de vale si numai pe mana lor. Bineinteles ca foarte putini recunosc asta iar majoritatea traieste intr-o lume fantasmagorica, de unde si cretinismul votului.

Multam frumos de urare. Am venit chitit sa iau cetatenia si precum am spus, e absolut necesara avand in vedere ca lucrezi in principal cu demnitari britanici sau straini.
    In ceea ce priveste Romania, problema e complexa. Eu care de oriunde din lume am simtit nevoia sa ma intorc acasa, la in moment dat am obosit.
    Si n-a fost vorba numai de mizeria din politica romaneasca, ci si de faptul ca era sa dau coltul de cateva ori pe niste contracte de scafandrerie pt ca "las' ca merge si asa." Pt mine nu "merge si asa" nici in scafandrerie si nici in altceva si n-am mai putut inghiti asta.
    Culmea e ca in UK fiind m-am asociat cu un prieten din Brasov, treaba merge bine si (surprinzator) va merge si mai bine, asa ca ma astept ca la un moment dat amicul sa ma cheme acasa sa ma implic mai mult (de fapt ma cheama de vreo 2 ani).
    Problema e ca m-am cam obisnuit aici, chit ca m-au scos din sarite teribil cu porcaria asta de brexit. Am muncit mult dar sunt foarte norocos ca am reusit sa intru in domeniul asta incredibil de concurential si dificil si daca esti britanic pur sange, daramite venetic ca mine. Mai vreau sa stau cativa ani pe aici sa pot face ce mi-am propus si bineinteles sa iau o pensiuta de la astia.

Pe de alta parte, asa cum zice Sorin, parca nu sunt amator sa muncesc inca 15 ani. In mod ideal as trage obloanele pe la 60 de ani, numai ca pana atunci trebuie mai intai sa-mi asigur o sursa de venit pasiv decent. Daca tot te pensionezi mai devreme si esti sanatos si voios, normal ca vrei sa te bucuri de viata, sa calatoresti, etc, iar asta costa banuti.
    Retragerea in Romania la pensie normal ca are sens pt ca ai ceea ce este necesar: un cost scazut al vietii si criminalitate scazuta (cel putin cea cu violenta). Pe de alta parte mi-at place si sa ma retrag undeva la caldurica, gen Spania sau Portugalia dar din nou, trebuie sa fie banuti suficienti.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.181
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Pe de alta parte mi-at place si sa ma retrag undeva la caldurica, gen Spania sau Portugalia dar din nou, trebuie sa fie banuti suficienti.
    Oho, eu as zice ca prima performanta e sa apucam sa ne pensionam, sa nu muncim pana picam. Cine stie ce o mai fi pe vremurile alea. Ca tot se preconizeaza sa ridice varsta peste tot. A doua performanta posibil sa fie pensionarea chiar si la Romania.
    Asa si mie mi-ar placea 3 luni pe la Romanica, 3 luni aici, 5 luni in sudul Frantei si o luna pe croaziera cu doua fetile tinere. Dar ..am facut niste cautari de curiozitate sa vad care sunt scorurile cu pensiile pe aici prin CH. Si, ..c'est la misčre! rasul, plansul.

Vorbesc de social primul nivel, nu pensii private 401k.
    Full pension (44 de ani de sapă) e intre 1,185 minimum (venit mediu sub 14k) si 2,370 maximum indiferent cat ai avut venit, adica 85k and up. Io ma incadrez pe la vreo 2,000 dar astia in 44 de ani suflete? Daca ai mai putini ani de trabaho se calculeaza 2,000÷44×?? ani de munca. Deci pt o mie de franci, tre sa dai la pagaie 22 de ani. Varsta de pensionare e de 65 de ani. Daca vrei mai devreme se poate la 64 cu o reducere de 7%, sau la 63 cu reducere 14%. Deci la 63, din mia aia mai raman 860. Cand ii schimbi in euro, fac vreo 750! Hai mai plimba-te si calatoreste gigele c-ai facut-o pe smecherie

Pe partea ailalta de la americani am de luat vreo 610 coco lunar pt aia 10.5 ani de sapa incepand cu 62. Dar se vorbeste peste tot ca din 2036, SSA intra in imposibilitate de plata 100% a beneficiilor si vor plati doar doua treimi. Deci raman 450, nice this America thank you very fuckin' much. Deci total .. maxim 1,200 de euroi de tras de ei. Nici sa te duci la Romanica cu masina nu mai poti gigele ca te doare ficatu' sa dai juma' de pensie pe gazoale
    Dar si mai rau ma doare capul cand ma gandesc la trabahadorit pana la 63 de ani. Eu vreau pana la 55 dar se pare ca tre sa bag pan' la 58 cand poti sa spargi 401k. Apoi ala sa ajunga pana la 63.
    Deci sa avem spor la munca Shogunele! Si sa mai jucam la lotto din cand in cand.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 06.05.2019 la 10:17.

Bill Watterson

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    172
    Putere Rep
    14

Implicit

Cand ajungi la pensie ..apar..alte belele si treci la faza..Merg la Govora, la Techirghiol sa repar/ameliorez ce se mai poate, eventual merg la Moneasa pentru o asa zisa ..nevroza..care vrei nu vrei apare, poate sa apara si inainte de pensie. Astea apar vrei nu vrei.
    Ca vrei croaziera, plimbari tip senior voyage, etc, etc, astea sunt vise frumoase si se realizeaza si astea dar pana la urma vrei nu vrei ajungi tot la la Govora sau ceva echivalent in alta parte.

Stiu ca suna cam deochiat...vrei nu vrei vei ajunge la Govora, asta nu inseamna ca maine, dar in viitorul cat de cat apropiat, 5 - 10 ani trec repede.

Apropo ati fost cel putin la astea trei ? Govora, Techirghiol sau Moneasa ? Sau suna prea rau ? Si ..afara..exista echivalentul merg la Govora dar se numeste altfel.

https://www.lapensie.com/forum/varst...-europeana.php
    Ultima modificare făcută de Tim; 07.05.2019 la 09:02.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.181
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de Tim Vezi post
    ..apar..alte belele si treci la faza..Merg la Govora,

..dar pana la urma vrei nu vrei ajungi tot la la Govora ..

Stiu ca suna cam deochiat...vrei nu vrei vei ajunge la Govora, ..
    Tim, merci, am ras cu lacrimi.
    Am dat pe google sa vaza ochii unde e Govora.

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.662
    Putere Rep
    23

Implicit

Oho, eu as zice ca prima performanta e sa apucam sa ne pensionam, sa nu muncim pana picam. Cine stie ce o mai fi pe vremurile alea. Ca tot se preconizeaza sa ridice varsta peste tot. A doua performanta posibil sa fie pensionarea chiar si la Romania.
    Asa si mie mi-ar placea 3 luni pe la Romanica, 3 luni aici, 5 luni in sudul Frantei si o luna pe croaziera cu doua fetile tinere. Dar ..am facut niste cautari de curiozitate sa vad care sunt scorurile cu pensiile pe aici prin CH. Si, ..c'est la misčre! rasul, plansul.

Vorbesc de social primul nivel, nu pensii private 401k.
    Full pension (44 de ani de sapă) e intre 1,185 minimum (venit mediu sub 14k) si 2,370 maximum indiferent cat ai avut venit, adica 85k and up. Io ma incadrez pe la vreo 2,000 dar astia in 44 de ani suflete? Daca ai mai putini ani de trabaho se calculeaza 2,000÷44×?? ani de munca. Deci pt o mie de franci, tre sa dai la pagaie 22 de ani. Varsta de pensionare e de 65 de ani. Daca vrei mai devreme se poate la 64 cu o reducere de 7%, sau la 63 cu reducere 14%. Deci la 63, din mia aia mai raman 860. Cand ii schimbi in euro, fac vreo 750! Hai mai plimba-te si calatoreste gigele c-ai facut-o pe smecherie

Pe partea ailalta de la americani am de luat vreo 610 coco lunar pt aia 10.5 ani de sapa incepand cu 62. Dar se vorbeste peste tot ca din 2036, SSA intra in imposibilitate de plata 100% a beneficiilor si vor plati doar doua treimi. Deci raman 450, nice this America thank you very fuckin' much. Deci total .. maxim 1,200 de euroi de tras de ei. Nici sa te duci la Romanica cu masina nu mai poti gigele ca te doare ficatu' sa dai juma' de pensie pe gazoale
    Dar si mai rau ma doare capul cand ma gandesc la trabahadorit pana la 63 de ani. Eu vreau pana la 55 dar se pare ca tre sa bag pan' la 58 cand poti sa spargi 401k. Apoi ala sa ajunga pana la 63.
    Deci sa avem spor la munca Shogunele! Si sa mai jucam la lotto din cand in cand.

No, sa stii ca ai tai sunt mai darnici, Gigi. La Mareata Britanie dupa 30 de ani de carca ai full pension 168 de lire pe saptamana
    Oricum nu am capiat sa bag atata dar minim 10 tot trebuie, la care iau cam 500 de lire/luna si aia de la 68 de ani incolo.
    Mdeah, cam asa cu pensia, bani de facturi practic. Deci ramane sa-mi intre din alte surse macar vreo 1500 de euroi /luna ca sa fiu ok.
    Cand ma gandesc ca aproape ma pensionasem frumos frumos in 2019...criza ma-sii...

Nu rade de bai, Tim, ca eu deja am fost anul trecut ca deh, dupa 40 de ani de full contact de tot felul, geno cu 220 de kile, scufundari, catarari, cazaturi si traumatisme de toate felurile, nu mai mergea. Muschii raman puternici pana foarte tarziu dar incheieturile se duc in ma-sa.
    Eu am fost la Geoagiu, super tare, o sa mai merg. Urmatoarea chestier e la Neptun, la tratament cu namol, e grozav si ala.
    Preocupari de pensionar full contact
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 07.05.2019 la 16:58.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.491
    Putere Rep
    10

Implicit

5 luni in sudul Frantei si o luna pe croaziera cu doua fetile tinere.
    Imi place gandirea ta, Jeejee
    Citat Postat în original de Tim Vezi post
    Apropo ati fost cel putin la astea trei ? Govora, Techirghiol sau Moneasa ? Sau suna prea rau ?

Am locuit vreo 7 ani in Techirghiol, apoi din 96' incoace, am fost in fiecare an cam cate o luna, vara. Culmea ironiei e ca nu doar ca nu m-am uns vreodata cu namol, dar nici macar nu am facut o baie in lac. Slava Domnului, nu am avut nevoie, nu ma doar oasele si incheieturile inca, dar daca vine vremea, voi fi loco, acolo ma intorc, ca am si o casa.
    Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Urmatoarea chestier e la Neptun, la tratament cu namol, e grozav si ala.
    Preocupari de pensionar full contact

Cred ca ai incurcat Neptunul cu Techirghiolul.
    Ultima modificare făcută de sorin; 08.05.2019 la 19:04.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.662
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Cred ca ai incurcat Neptunul cu Techirghiolul.

Au o baza de tratament la Hotel Doina, in Neptun.

Pagina 28 din 42 PrimulPrimul ... 18262728293038 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •