Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 20 din 36 PrimulPrimul ... 10181920212230 ... UltimulUltimul
Rezultate 191 la 200 din 358

Subiect: Donald Trump, al 45-lea presedinte al Americii - bune si rele (continuare)

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.472
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    Sorinel, Bernie o sa darame la anu gardu! ...Nu- i pacat de banii vostri? Banii de la Defense va trebuiesc urgent pentru profilaxia Putin, iar petrolul din Venezuela este... ca sa zicem asa... cioara de pe gard
    Iar ai inceput sa ai vise umede cu Bernie
    E dreptul tau sa visezi, nu-i nici o crima, dar mosu' isi pierde vremea, sau poate asta e felul lui de a se mentine ocupat. Nu-ti fa griji, ca vladimiru' nu prinde un curaj subit, doar pentru cateva miliarde lipsa, nu afecteaza prea tare apararea sau atacul. Iar visati ca americanii vor petrolul tuturor, studiaza un pic, sa vezi ce reserve de petrol sunt in iuesei.

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    O data construit, e bun construit si nu-l mai darama nici Toni. Muica cata tevatura cu zidul, dar lasati-ii oameni buni sa faca ce vor. La tine in curte iti place sa comenteze vecinul de peste 3 sate daca pui gard sau nu? Eu asi zice sa contribuie si Canada un 25% ca unii imigranti hardcore daca trec o granita, o pot trece si pe a doua. Sa nu mai spunem de droguri. Bashcalie bashcalie dar un pic de respect totusi. Unde mai pui ca voi (bine, nu tu, cei printre care ai devenit unul de-al lor) aveati zid in aceeasi natie pana nu demult.
    Nea Jiji, necazu e ca io degeaba vreau zid, daca democrata de nevastă-mea (jumatatea mea mai buna) nu vrea zid. In rest io sunt umanist convins si vreau sa doar sa ajut concret bunastarea poporului din Venezuela. Sanctiunile economice o sa loveasca puternic cotul lui Maduro, nu programele lui de dezvoltare economică. Jos zidu, sus zidu, noua sa ne meargă bine, dar atentie la Bernie ca e spion rus!
    Nu uita sa verifici actualitatea mesajului/informatiei!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.150
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    Nea Jiji, necazu e ca io degeaba vreau zid, daca democrata de nevastă-mea (jumatatea mea mai buna) nu vrea zid. In rest io sunt umanist convins si vreau sa doar sa ajut concret bunastarea poporului din Venezuela. Sanctiunile economice o sa loveasca puternic cotul lui Maduro, nu programele lui de dezvoltare economică. Jos zidu, sus zidu, noua sa ne meargă bine, dar atentie la Bernie ca e spion rus!
    Si eu sunt umanist nea Tonitza, dar tocmai pe asta se bazeaza animalele neumaniste. Si sunt multe si sunt peste tot. Doamna Tonitza, o salut si ii transmit ca si eu imi doresc o lume in care sa culegem fragi in compania fluturilor cat e ziulica de lunga. Venezuela. Venezuela nu are bube numai de ieri si de azi ci de multa vreme. Imi aduc aminte in state aveam un janitor (om de serviciu) din Venezuela. Om bun, cinstit, muncitor dar se zbatea inca sa-si obtina actele prin fiul cel mare care tocmai implinise 18 ani si era nascut in America. Desigur nu era cel mai multumit cu viata si situatia lui, muncind o viata aproximativ ilegal. L-am intrebat de ce nu, sau daca planuieste cumva sa isi cumpere ceva in tara lui si sa se intoarca inapoi in Venezuela la pensie. Mi-a raspuns raspicat ca nu pt ca acolo nu exista viata normala, daca mergi intr-un bar, sau chiar pe strada ti se poate pune un pistol la cap si-ti cere portofelul, ceasul, bijuterii in orice moment. Poti fi impuscat pt nimic. L-am sfatuit sa nu se mai intoarca acolo niciodata. Asta era in 2014 inainte de prapad.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.472
    Putere Rep
    10

Implicit

Eu inca nu-s convins daca iese mos Bernie presedinte sau nu, ca suporterul lui cel mai mare nu mi-a adus argumente convingatoare.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.264
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Iar ai inceput sa ai vise umede cu Bernie
    E dreptul tau sa visezi, nu-i nici o crima, dar mosu' isi pierde vremea, sau poate asta e felul lui de a se mentine ocupat. Nu-ti fa griji, ca vladimiru' nu prinde un curaj subit, doar pentru cateva miliarde lipsa, nu afecteaza prea tare apararea sau atacul. Iar visati ca americanii vor petrolul tuturor, studiaza un pic, sa vezi ce reserve de petrol sunt in iuesei.
    unde are Sorin dreptate trebuie sa incetam cu comentarii inutile.
    USA are destul petrol si nu intereseaza bogatiile naturale ale unei tari sarace cum este Venezuela.
    americanii vor un guvern democratic care sa aduca libertatea poporului venezuelean. cand esti liber si ai un guvern democratic ,de la o clipa la alta iti trece foamea si te cuprinde multumirea sufleteasca.
    cine nu crede poate sa ii intrebe pe libieni. de cand s-au decis pentru democratie,nu maninca ,nu beau apa si au sex numai cu camile tinere.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.150
    Putere Rep
    32

Implicit

SUA are mari zacaminte de petrol, Sorin are dreptate, DAR, pt ce sa consumi resursele proprii prima data cand poti consuma din alta parte? Asta se aplica de cateva zeci de ani si nu a fost un secret pt cine a vrut sa stie. SUA sta pe zacaminte enorme de petrol dar nu a vrut sa le foloseasca. S-a mers pe principiul, la ce sa beau vinul din beciul meu cand la vecini vinul e pe masa desfacut. Sigur, puteti avea ura pe americani, o merita. Dar asta e realitatea. Acum Donald vrea sa foloseasca de la el mai mult in loc sa importe, cred ca e o chestie misto pt toata lumea. Voi ce ziceti?

In alta ordine de idei mi-am facut si eu taxele americane zilele astea. Bine, la mine e simplu nici nu datorez nici nu mi se datoreaza deci ies 0-0 ca la un derby disputat fara faze de poarta. Din capul locului eu folosesc foreign income exclusion si prin urmare nu am drept la nici un fel de credit si beneficii ceea ce mi se pare normal bineinteles. Dar in proces am observat ca papa Donald trebuie un pic pupat in cuc de poporul american, pe langa diminuarea taxelor, a crescut si creditul pe cap de copchil dublu de la 1,000 la 2,000. OK, cine stie cunoaste, nu e mult in comparatie cu costurile cresterii unui copil in state, cand platesti o cresa de 1,500 pe luna, dar totusi omul a dublat nu poate sa faca minuni. Incearca sa ajute familia.
    O familie cu doi copii primeste un break de 4 mii in taxe pe cand, de la Clitoneasa nu ati fi vazut nici sare in ochi dragi prieteni. Alors, nu mai fiti carcotasi. Face si zid si alte chestii o sa ajungeti sa ii faceti statuie pe viitor fratilor sa vedeti voi. Si nu rad.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 22.02.2019 la 14:12.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.472
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    USA are destul petrol si nu intereseaza bogatiile naturale ale unei tari sarace cum este Venezuela.
    Sa fii tu sanatos de cand au ajuns rusnacii acolo, deocamdata nu e nici picior de american prin zona si sper sa nici nu ajunga. Printre altele, se vehiculeaza niste zvonuri cum ca rusii ar fi transportat si o gramada de caramizi de aur, afara din tara si se stie ce buni sunt la pastrarea tezaurelor altora.

Fidele, cand traiesti intr-o tara care ia tribut de la 99% din Europa, de cand cu UE, ar fi bine sa vezi si ce-i in curtea ta, nu doar a altora.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.264
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Sa fii tu sanatos de cand au ajuns rusnacii acolo, deocamdata nu e nici picior de american prin zona si sper sa nici nu ajunga. Printre altele, se vehiculeaza niste zvonuri cum ca rusii ar fi transportat si o gramada de caramizi de aur, afara din tara si se stie ce buni sunt la pastrarea tezaurelor altora.

Fidele, cand traiesti intr-o tara care ia tribut de la 99% din Europa, de cand cu UE, ar fi bine sa vezi si ce-i in curtea ta, nu doar a altora.
    de am auzit ceva,au oferit aurul englezilor si au fost refuzati. au spus britanicii ca nu le mai trebuie aur venezuelean ca au destul. Vladimir nu a fost mofturos si la incasat cat ai zice peste.

asta cu tributul ne este clara pentru mine . eu stiam ca Germania ca putere economica tine in spate un ciorchine de saracii care profita dupa creativitatea si harnicia acestui popor.
    dar asa cum prezinti tu lucrurile incepe sa imi fie rusine,ca nemtii dau ajutor social la 2 milioane de tigani care erau sa moara de foame si analfabetism in tara.
    eu nu imi pierd speranta ca odata si odata o sa fie bine.
    daca vine Afd ul la putere,va trimitem tiganii inapoi spalati si alfabetizati.

ps. nu le lua pe suflet ,mai glumim si noi.
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 24.02.2019 la 00:33.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.150
    Putere Rep
    32

Implicit

Si eu am auzit ceva de un avion cu 20 de tone de lingouri. Pfa, cand ai nevoie de un avion sa se prabuseasca la tine in batatura, nu se intampla. La un calcul sumar, 840 meleoane. Care o fi rationamentul?

Nu mai fiti tensionati ca nu avem nicio putere si la o scara mai mica sau mai mare, absolut toti ie escroci si ipocriti.
    Fidele, 2 meleoane de magraoni (rumani) e toti (sper), amu n-or fi toti numai la voi. Io am vazut si pe aici si am vazut inca si prin Romanica, si or mai fii imprastiati prin Europa. Poate mai aveti si de la alte natii ca sunt mai multe popoare binecuvantate cu tiganie. Anjela este mama binefacatoare a acestei planete, aduce turci, tigani, romani, kosovari, sirieni, si cred ca am uitat multa lume ..toata crema. Iar voi pareti multumiti de ea (judecand numarul de voturi) si nemultumiti de Donald ca vrea sa-si faca zid. Cred ca ori il vreti si pe Donald la fel de prost ca Anjela, ori pe Anjela la fel de desteapta ca Donald?

Hai sa iti spun o poveste. Inca din frageda existenta i-am urat cu patima pe tigani. Dar inexplicabil parca aveam o bafta sa ma tuf in ea, daca eram in tramvai, langa mine trebuia sa se aseze un tigan. Daca stateam pe o banca in parc, langa mine simtea nevoia un tigan sa se aseze. Daca stateam la coada undeva, in spatele meu un tigan. Daca eram intr-un taxi, taxi-ul facea un accident minor cu o masina plina de tigani. Daca eram la un meci, poti fi sigur ca cel mai urat tigan de pe stadion langa mine isi gasea locul.
    Mereu sa ma apuce indignarea si transpiratiile. Radea un vechi prieten de mine, pana si in ziua de azi mai radem. Sa revenim la zilele noastre, am fost de curand intr-o scurta excursie la Bucuresti. La intoarcere in aeroport asteptand imbarcarea pt zborul inapoi la 5 dimineata isi face aparitia un tigan. Dom'le dar TIGAN. Cand l-am vazut . M-am gandit ..bah futu-ti sa vezi ca la norocul meu langa mine te-au pus astia!
    In fine uit ne urcam in avion merg la locul meu si imediat imi aduc aminte ..aoleu unde e tiganul si incep sa ma uit pe culoar, nu il vad. Ma uit in dreapta peste culoar ma ridic usor ma uit in spate peste tot, nici urma de tigan. Langa mine tocmai se aseaza un nene. Pfiu ..am rasuflat usurat mi-am zis gata am scapat de tigan, mi-am pus centura si eram preocupat de decolare si sa-i vad pe aia cu degivrajul pe geam. (Apropo romanii isi spun unul altuia ca spala avionul lol) Cand, lasandu-ma relaxat pe spate, dau cu ochii de scafarlia celui de pe locul din fata mea. Mda, e tiganul! Si m-a simtit!!! Se ridica usor zambind si da cu privirea peste scaun parca sa ma salute. Of Doamne aproape ca m-a pufnit rasul. Era imposibil altfel tu-i mama ma-sii! Fast forward, ajung la destinatie, iau trenul ajung la gara rutiera Geneva unde un autocar romanesc isi face imbarcarea. Vreo doua trei tiganci cu fuste din alea specifice cu 'nspe mii de sacosi de rafie tragand de ele pe acolo ridicand vocea .. le-am facut si poze dar pricepeti imaginea n-are rost sa mai pierd timp sa le uploadez. Si inevitabil pt ca romanul s-a nascut poet, am plecat spre casa fredonand o poezie de dragoste: "Tigania in cur ma impunge, fug cat pot, ..dar tot m-ajunge". Si cu atat mai
    uratel sentimentul cand tocmai cumparasem un teren in Romanica.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 23.02.2019 la 14:12.

Bill Watterson

Pagina 20 din 36 PrimulPrimul ... 10181920212230 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •