Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Nanny Live-in in Los Angeles

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.624
    Putere Rep
    10

Implicit Nanny Live-in in Los Angeles

Familie romano-americana din LA cauta nanny live-in vorbitoare de limba romana pentru un baietel de 2 ani. Necesar viza si recomandari.
    Pentru detalii, va rog sa-mi scrieti pe privat.
    Multumesc!

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    3.956
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de divo Vezi post
    Familie romano-americana din LA cauta nanny live-in vorbitoare de limba romana pentru un baietel de 2 ani. Necesar viza si recomandari.
    Pentru detalii, va rog sa-mi scrieti pe privat.
    Multumesc!
    Oho Divo, how are you? Nu stiam ca ai copii, sau e pt o prietena anuntul?
    Scump day care in America asa-i? Si cam naspa.
    Stai sa vezi cu doi. Te duci in lume daca nu gasesti nanny corespunzatoare, mai rentabil sa stai acasa. Dar gasesti, pe praful asta.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.624
    Putere Rep
    10

Implicit

Gigi,

Avem nanny care vorbeste spanish cu el, dar vreau sa vorbeasca romaneste. Si din pacate nu ajung cele cateva ore pe zi cat vorbesc eu cu el. Deja imi raspunde in engleza )
    Cei din familia mea (bunica, mama etc.) nu vorbesc engleza, asa ca se inteleg ca tutu cu mutu. )) Nici nu ma gandesc sa-l pun in day care pana la 3 ani, mai apoi vedem noi. M-as duce pe varianta homeschooling, will see. :D

P.S. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi cu doi copii, ca ma ia cu ameteala. Curajosilor!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    3.956
    Putere Rep
    30

Implicit

Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji, cat prinde de la tine e suficient pt a se intelege cu rudele in romana iar mai mult nu ii trebuie. Daca nu se exprima deocamdata in romana, nu inseamna ca nu intelege.. e inca mic de abia incepe.
    Noi vorbim doar engleza in casa si ai mei vorbesc engleza si franceza, romana putin spre deloc. Da stiu, sunt de condamnat dar numai in pielea mea sa nu fi fost cu prea multe de facut.
    Inainte gandeam altfel dar acum consider ca au suficiente lucruri mai importante de invatat in ziua de azi care sa le fie cu adevarat folositor in viata.
    De exemplu, cunosc un tanar, vorbeste engleza, franceza, spaniola si italiana la perfectie ..franceza si spaniola materne iar in engleza nu are nici macar vreun accent insa e.. doar bucatar. Deci la ce bun? Cred ca ii era mai folositor sa vorbeasca doar engleza si sa fie vreun avocat. Ai inteles ce am vrut sa spun..

Anyway, sa-ti traiasca. Curaj, ca se face el mare. Fiica mea face in curand 4 ani, cel mic are 2 jumate pana la vara scapam si cu el de pampersi si GATA! N-as mai face un copil pt nimic in lume. Prea greu de crescut chiar daca satisfactia e incredibila. Mai degraba am adopta un copil nefericit de soarta dar deja maricel pe la vreo 5 ani.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.380
    Putere Rep
    10

Implicit

Vacantele de 2 luni pe an la bunici, fac minuni pentru limba romana.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    3.956
    Putere Rep
    30

Implicit

Asta e ideal dar nu exista one size fits all.
    Se potriveste la varste mai inaintate.
    La varstele astea nevasta mea nu-i lasa nici la ai ei o noapte fara ea daramite la 2,000 km doua luni.
    Noi fiind doar noi impreuna ne-a intrat in fire sa fim aproape.
    Io trebuie sa merg la un training in Ianuarie in Amsterdam si dupa ce mi-am cumparat biletul m-a apucat tristetea ..pe baiatul meu eu il pun la somn avem ritualul nostru si ce o sa simta daca eu nu mai sunt langa el. Where is papa ..parca il aud strigand din patul lui..
    Eh, pt asta se merita toate greutatile.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 31.12.2017 la 16:48.

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.284
    Putere Rep
    39

Implicit

divo,
    Felicitari! ...si ma bucur sa aud ca ai un baietel! Sa-ti traiasaca fericit si sanatos alaturi de voi!

...parca as putea gasi "ceva de gen" dar acum dupa atatia ani si experiente "neasteptate" ma feresc sa mai dau si referinte!

Acum ca anul asta CA a devenit un "Sanctuary State" cred ca poti sa te orientezi si la ceva de gen "fara viza"!
    ...sau poate nu am inteles eu bine la ce viza te referi! ...viza permanenta, viza de vizita sau viza de vizita expirata?

Cat despre limba romana nu e inca, cazul sa te ingrijorezi atata timp cat vorbiti cursiv romaneste in familie!

p.s. ...Al meu ca brazii! ...pana la vreo 3-4 ani vorbea "chineza" si era foarte mandru ca putea articula cuvinte numai de el intelese!
    Norocul nostru a fost ca de la inceputul lui '94 (chiar dupa cutremur) a trebuit sa se inteleaga cu mama si s-a dat pe brazda!
    Acum vorbeste bine romaneste dar cu accent haios de engleza Americana!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.624
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    divo,
    Felicitari! ...si ma bucur sa aud ca ai un baietel! Sa-ti traiasaca fericit si sanatos alaturi de voi!

...parca as putea gasi "ceva de gen" dar acum dupa atatia ani si experiente "neasteptate" ma feresc sa mai dau si referinte!

Acum ca anul asta CA a devenit un "Sanctuary State" cred ca poti sa te orientezi si la ceva de gen "fara viza"!
    ...sau poate nu am inteles eu bine la ce viza te referi! ...viza permanenta, viza de vizita sau viza de vizita expirata?

Cat despre limba romana nu e inca, cazul sa te ingrijorezi atata timp cat vorbiti cursiv romaneste in familie!

p.s. ...Al meu ca brazii! ...pana la vreo 3-4 ani vorbea "chineza" si era foarte mandru ca putea articula cuvinte numai de el intelese!
    Norocul nostru a fost ca de la inceputul lui '94 (chiar dupa cutremur) a trebuit sa se inteleaga cu mama si s-a dat pe brazda!
    Acum vorbeste bine romaneste dar cu accent haios de engleza Americana!
    Mersi, Pisoi! Haha e cel mai greu job pe care l-am avut pana acum.
    Din pacate, doar eu vorbesc românește in familie. Înțelege tot ce-i zic, dar imi Răspunde in engleza. Vorbește foarte clar (pentru vârsta lui) si in propoziții deja, asa ca m-am gândit ca acum ar fi ideal sa-i aduc puțin de aminte de strămoșii lui, dacii! Din păcate, tatăl meu a murit acum câteva luni iar mama mea sta cu bunica (are 90 de ani) in România, altfel probabil ar fi aici cu noi.

P.S. Dacă știi pe cineva, selectează si apoi trimite si tu porumbelul. )) Noi stam lângă LAX, asa ca nu se poate rataci.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •