Follow RomanianPortal on Twitter       
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 24

Thread: in vizita

Default in vizita

Buna! revin cu povestea mea care e mai ceva ca in telenovele. Dupa ce m-am impacat cu tatal copilului, am planuit Sa plec la el cu copilul, cu viza de vizitator. I-am facut pasaport copilului, astept Sa il primesc saptamana viitoare. Ajunsi acolo planul era Sa ne casatorim, dar intre timp am aflat ca el tot umbla cu altele. Acum nici nu mai vreau sa aud de el, dar el tot insista sa mergem la el. Întrebarea mea este, daca cumva ajungem la el, exista vreo posibilitate sa nu mai pot pleca cu copilul inapoi in romania? Copilul are 1 an si 3 luni, e inca alaptat, nu stiu daca are importantă. Tatal inca nu e trecut pe certificat, dar cineva mi-a spus povesti de m-a speriat si prefer sa stau acasa. Deci ce e mai bine sa fac? Mulțumesc 😁

Quote Originally Posted by flori1700 View Post
    Buna! revin cu povestea mea care e mai ceva ca in telenovele. Dupa ce m-am impacat cu tatal copilului, am planuit Sa plec la el cu copilul, cu viza de vizitator. I-am facut pasaport copilului, astept Sa il primesc saptamana viitoare. Ajunsi acolo planul era Sa ne casatorim, dar intre timp am aflat ca el tot umbla cu altele. Acum nici nu mai vreau sa aud de el, dar el tot insista sa mergem la el. Întrebarea mea este, daca cumva ajungem la el, exista vreo posibilitate sa nu mai pot pleca cu copilul inapoi in romania? Copilul are 1 an si 3 luni, e inca alaptat, nu stiu daca are importantă. Tatal inca nu e trecut pe certificat, dar cineva mi-a spus povesti de m-a speriat si prefer sa stau acasa. Deci ce e mai bine sa fac? Mulțumesc 
    Daca nici nu vrei sa mai auzi de el, de ce ai vrea sa mergi in vizita?

că sa isi cunoască fiul, eu personal nu vreau sa mai am treaba cu el, dar totuși avem un copil impreuna.

Nu stiu flori, ma bag si eu in discutie, sper sa nu inoportunez. Cred ca mai intai trebuie sa chibzuiesti bine inainte sa-ti cheltuiesti resursele pentru vizita, pentru ca tatal copilului tau trebuie sa-si asume responsabilitatile ce decurg din faptul ca a devenit tata. Asta daca n-a facut-o pana acuma. Adica mai pe direct, pensia alimentara. Recunoaste copilul? E dispus sa gaseasca un acord cu tine in ceea ce priveste viitorul copilului vostru? Adica cum sa-ti spun, un drum pese ocean costa, peste 1000 de dolari. Mai adauga timp, oboseala, si alte cheltuieli aferente vizitei tale care nu sunt deloc de neglijat. Pune totul in balanta, chibzuieste...
    Succes, tie si piciului tau.
    Last edited by christianT; 11th September 2017 at 07:53 PM.
    Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat mai mult admir cainii.

pai am la dispozitie cam 3000$, n-am de gând sa ii cheltui pe toti oricum, dar a spus ca odată ajunși acolo va suporta el cheltuielile. Iar in ultimele luni m-a ajutat cu cele necesare copilului. L-a recunoscut printr-un act notarial dar nu l-am trecut inca pe certificat, pt ca as avea nevoie de semnătura lui pt orice, asa imi e mai rapid si usor orice. Teama mea, produsă de cunoscuți, e ca nu cumva sa faca ceva sa nu mai imi duc copilul inapoi in Ro, desi legal el nu are nici un drept asupra lui in momentul de fata..

Din punctul asta de vedere stai linistita, astea sunt basme romanesti ca te-ar putea separa de copil acolo. Poate doar daca obtina custodie intre timp ceea ce e cam absurd si/sau sa faci tu vreo prostie sau sa te insceneaze cu vreo seringa in vena sa pari ca-ti pui copilul in pericol. Dar si in cazul ala cred ca il iau autoritatile, nu el. De aceea cunoscutii care nu cunosc nimic ci doar sfatuiesc in necunostinta de cauza, sunt intotdeauna de neluat in seama. De presupus categoric ce se va intampla e foarte usor.
    Mergi linistita daca poti, vezi in ce ape se scalda vorba aia. Sa-si vada copilul si vezi mai apoi cum se comporta. Poate exista o portita sa se dea pe brazda, ar fi ideal pt copil.

Depinde si ce fel de om e. Daca e un pierde vara ce nu-i pasa decat de buricul lui, poti sa te intorci, impacata ca ai facut o greseala, acasa.
    Last edited by VanDerGigi; 12th September 2017 at 03:30 PM.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Quote Originally Posted by flori1700 View Post
    L-a recunoscut printr-un act notarial dar nu l-am trecut inca pe certificat, pt ca as avea nevoie de semnătura lui pt orice, asa imi e mai rapid si usor orice. Teama mea, produsă de cunoscuți, e ca nu cumva sa faca ceva sa nu mai imi duc copilul inapoi in Ro, desi legal el nu are nici un drept asupra lui in momentul de fata..
    Quote Originally Posted by VanDerGigi View Post
    Din punctul asta de vedere stai linistita, astea sunt basme romanesti ca te-ar putea separa de copil acolo.
    Nu ma pricep la legi, vorbesc doar sa ma aflu in treaba si nu sugerez nimanui sa faca ce spun eu dpdv legal. Oricum, stiu ca un act notarial este un act foarte solid si teoretic in acest caz ii acorda titlul de tata. Daca e un asshole, nu m-ar mira sa incerce sa se foloseasca de acel act pentru a nu permite copilului sa paraseasca SUA. Eu n-as risca si as intreba un avocet.

Flori...io nu-ti stiu povestea, dar fiecare stat cu legile lui. Din ce stiu eu (in California)- dar eu nu sunt avocat, asa ca e doar opinia mea: daca un copil e nascut fara ca parintii sa fie casatoriti, tatal practic nu are nici un drept asupra copilului. Mama are custodie 100%. Daca tatal doreste custodie, trebuie facut testul de paternitate si probabil trecut pe certificat. Parerea mea.

Smile…It confuses people..!!

Parerea mea..
    Mie intr-un astfel de caz, doar actul notarial sa ofere drepturi parintesti asupra copilului mi se pare o gluma fara o decizie judecatoreasca, fara sa fie pe certificatul de nastere.
    Asa pot sa fac si eu hartie la notar sa declar pe cinstea mea ca sunt tatal acestui copil desi n-am avut nicio treaba cu Flori. Poate sunt un individ cu ganduri necurate si respectiv sa incerc sa ii iau apoi copilul. Dar cine stie, la ce se intampla pe lumea asta, poate ai dreptate Sorine.
    Ca sa poata sa nu-i dea voie sa iasa din tara, ma gandesc ca trebuie sa deschida actiune in instanta unde i se va cere testul de paternitate.
    Odata ce obtine decizie judecatoreasca ca el e tatal sigur se poate opune sa plece copilul din SUA dar nu stiu cum ramane cu mama. Nu o poate separa nimeni de copil decat daca tipul obtine custodia (si e imposibil sa o obtina daca Flori nu face vreo prostie cum am spus anterior). Si procesul dureaza. Iar cum mama nu are drept de sedere in SUA ..situatia devine imbarligata. Ori i se ofera dreptul sa aplice pt AOS, ori pleaca acasa cu copilul.
    Cum ati spus trebuie consultat un avocat, preferabil din SUA. Nu cunosc vreo experienta similara dar asa vad eu lucrurile.
    Dar mai e mult pana departe, inainte sa mearga in instanta, individul trebuie sa fie pregatit sufleteste sa plateasca child support (si din urma). Si am asa vaga impresie ca nu e.
    Oricum testul de paternitate e primul lucru.

Ps. Flori, unde e facut actul notarial, Romania sau SUA?
    Ps 1. Il iubesti? Cati ani are? Parintii lui au vreun punct de vedere in povestea asta? Sunt interesati de copil, de tine?
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

plecat de-acasă.

Page 1 of 3 123 LastLast