Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 33 din 35 PrimulPrimul ... 233132333435 UltimulUltimul
Rezultate 321 la 330 din 344

Subiect: Off topic - aberatii de tot felul :) [29]

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Ca am fost, ca n-am fost, ori ca suntem cuminti,
    astazi îmbatrânind ne e dor de povesti. Craciun fericit dragii mosului!
    Nu uita sa verifici actualitatea mesajului/informatiei!

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.272
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    Ca am fost, ca n-am fost, ori ca suntem cuminti,
    astazi îmbatrânind ne e dor de povesti. Craciun fericit dragii mosului!
    Craciun fericit va doresc si eu ! Petrecere frumoasa cu familiile voastre.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.088
    Putere Rep
    35

Implicit

Multumesc pentru urari !
    Sărbători fericite!

...e voie cu colinda?

Am plecat să colindăm,
    Domn, domn să-nălţăm,
    Când boierii nu-s acasă,
    Domn, domn să-nălţăm.

C-au plecat la vânătoare,

Să vâneze căprioare,
    Căprioare n-au vânat,
    Ci-au vânat un iepuraş,
    Să facă din pielea lui
    Vesmint frumos domnului.
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.159
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    Multumesc pentru urari !
    Sărbători fericite!

...e voie cu colinda?

Am plecat să colindăm,
    Domn, domn să-nălţăm,
    Când boierii nu-s acasă,
    Domn, domn să-nălţăm.

C-au plecat la vânătoare,

Să vâneze căprioare,
    Căprioare n-au vânat,
    Ci-au vânat un iepuraş,
    Să facă din pielea lui
    Vesmint frumos domnului.
    Craciun Fericit oameni buni care mai sunteti. Multi am fost putini am ramas. Dar nu-s probleme cred ca o sa mai ramanem noi astia inca 20-30- 40 de ani. Se termina si facebook-ul si instagram si noi tot nu dezertam.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    28.06.2009
    Locație
    BR,Romania
    Posturi
    292
    Putere Rep
    11

Implicit

Craciun fericit tuturor!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Nicksson Vezi post
    Uite, acu afară ninge,
    Pământu-i înghețat,
    Ceru-i vânăt și-nnorat,
    Geru la sobă te-mpinge...
    Pe astfel de vremi îmi aduc aminte să mai dau pe aici, să vă salut, eventual să mai citesc o vorbă-două de la amicii de-un veac... Altă dată, la lumina candelei de sub icoana dinspre răsărit Mama-mi povestea despre crăiasa cu ciob de gheață în inimă... Vântul izbea ramurile viței de vie în ferestrele negre și Mama spunea: "Auzi-o cum se zbuciumă, săraca! Cum ar vrea și ea să se încălzească la soba noastră... Dar nu-i putem da drumul în casă, că și fără să vrea tot ne îngheață"...
    Asta-i marele avantaj al agriculturii, muncesti din greu vara, dar iarna bei vin fiert la gura sobei si faci RK-ul la tractor. Atunci apar si momentele de inspiratie maxima si se scriu manuscrise care ajung celebre apoi in librarii. Tine-o tot asa coane!

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    169
    Putere Rep
    14

Implicit

https://adevarul.ro/news/eveniment/p...fa9/index.html

Si cand vine italianul in Romania si inpusca pasari ex - fazani, ciocarli etc nu se numeste tot..primitivism..sau aia se numeste altfel, trebuie doar/mereu sa amintim ca suntem salbatici, romani au taiat porcul ca sa il manance conforam traditiilor, ca nu e...politicaly corect..e alta discutie. Sunteti de alta parere sau nu mancati carne de porc ?

Va mai aduceti aminte ce gust are carnea de porc sau preparatele de porc pregatite inainte de craciun dar facute acasa cu porcul din ograda proprie ? Seamana cu alea din supermarket ? Sau ati uitat gustul ? Termenul tai porcul din curtea mea ..sau il cumpar la supermarket, pai eu nu mai sunt salbatec am avansat m-am civilizat.

Ce parere aveti ? V-ati civilizat sau ati ramas salbatici ? Nu mai mancati carne de porc preparata in casa (carnati de casa, caltabos, sunca etc, etc), din porcul crescut acolo
    in curte, cand ati mancat ultima data caltabos cu orez facut in ziua cand se taie porcul, doar in ziua aia ?
    sau asa zisa pomana a porcului si sorici afumat ala din ziua aia ?

Ieri am fost din nou la targul de craciun din centrul Timisoarei, multi mancau acolo preparate de porc care chiar aratau de la bine spre foarte bine.
    Cred ca foarte multi visau la preparatele din carne de porc facute acasa .

E foarte usor sa catalogam o natie si sa ii punem...stampila..de salbatici.

Lumea civilizata ? Pentru mine e o dilema.unde incepe si unde se termina ? In nici un caz la Bruxelles sau la Paris .

Ce parere aveti ?!

La multi ani !
    Ultima modificare făcută de Tim; 02.01.2019 la 08:39.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de Tim Vezi post
    Ce parere aveti ?!
    când ai văzut ultima dată cum se taie un porc la români?
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    169
    Putere Rep
    14

Implicit

S-a raspuns tot cu o intrebare, eu credeam ca e un raspuns nu o intrebare.
    Da am vazut recent.

Mai jos la finalul articolului scrie asa Mai demult cand taiai porcul era sarbatoare, acum e crima.
    cel mai corect raspuns era eu nu mananc carne de porc.

E corect sa faca aia inchisoare ? Aia veniti cu pluta au mai multe drepturi si li se permit mai multe inclusiv sa isi bata nevasta.
    Totul se rezuma la ..nu e politically corect...noi suntem civilizati si aia adica romani sunt salbatici.

Unde e toleranta ? Daca romanul pastreaza traditia si taie porcul in curte sau gaina sau maninca un ou de la gaina din curte.

De acord ca aia au gresit, trebuia sa taie porcul in casa nu in curte, asta e parerea mea.
    Ultima modificare făcută de Tim; 03.01.2019 la 12:30.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.159
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de Tim Vezi post
    1. Si cand vine italianul in Romania si inpusca pasari ex - fazani, ciocarli etc.
    2. Sunteti de alta parere sau nu mancati carne de porc ?

3.E foarte usor sa catalogam o natie si sa ii punem...stampila..de salbatici.

4. Lumea civilizata ? Pentru mine e o dilema.unde incepe si unde se termina ? In nici un caz la Bruxelles sau la Paris .

Ce parere aveti ?!

La multi ani !

Tim, sezi domol, nu te incalzii pt nimic.
    Raspund pe rand:
    1.As adauga si fete tinere.
    2.Porcul e fish-ul meu preferat si contrar asteptarilor, una din cele mai sanatoase si pline de vitamine carnuri pt cine nu abuzeaza.
    Asadar acum ca am stabilit ca nu suntem musulmani.
    Pfff ..te dor perii pubieni cine a ajuns model de civilizatie sa dea altora peste degete, italienii!
    Ok, prostii nostri nu trebuia sa ii ia glanda in curte sa oripileze cartierul cu zbieretele porcului, dar pana la pedepse cu inchisoarea si ce idei de pedepse exprima publicul, ..ehee.
    Bine ca nu traieste saraca Livia prin leaganul civilizatiei italian ca o rastigneau aia an de an la cum taie ea porcu' prin America si scapa basma curata.
    3. Sure, vezi mai jos.
    4. ..nici la Londra, nici la NY, nici nicaieri. O lume prost facuta. Inca mai ai sperante in omenire? Oameni buni si corecti peste tot dar tot mai greu de gasit. In schimb plin de lichele peste tot. Peste tot si tot mai plin.

La multi ani si tie.

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    când ai văzut ultima dată cum se taie un porc la români?
    Raspund si io boss daca nu te superi. Am vazut eu, ultima oara acum multa vreme dar de multe ori per total. Bunicul meu era meseriasul satului in taiat porci il chema lumea doar sa le ia glanda taia cate 10 pe zi. Lama lunga special facuta pt taiat porci, infipt in zona potrivita si clic-clac din incheietura. Apoi cu cioparteala se ocupa fiecare.
    Dar am vazut si muulte ciopartzeli.
    Stii cum e? Exact cum l-au ciopartit pe Jamal Khashoggi, doar ca e vorba de un porc pe care il cresc tot anul pt hrana, nu de un om.
    Asadar ..mai continuam???
    De adaugat e ca acelasi ritual se intampla inca si in multe alte tari europene, concret stiu sigur ca in toata fosta Yugoslavie, Bulgaria, Polonia si chiar in Portugalia la tara ca la noi. Exact la fel. De unde stiu, de la un francez-portughez care a trait cu ochii lui. Asa ca plecati bah in plm de cacanari macaronari cu teoria chibritului cand la voi in sud inca le rupeti capul puilor cu dintii.

Bine macar ca romanashii taie porcul si nu injunghie oameni in inima https://www.gsp.ro/gsp-special/trage...sm-556650.html

Apropo, bah, bah ce spurcaciuni sunt arabii astia bah frate. Tiganii de la romanica sunt cumsecade prin comparatie. Si mai se vaita occidentul de romani cand ce sherpi veninosi tin la suflet.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 03.01.2019 la 16:24.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Pagina 33 din 35 PrimulPrimul ... 233132333435 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •