Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 13 din 14 PrimulPrimul ... 311121314 UltimulUltimul
Rezultate 121 la 130 din 131

Subiect: Off topic - aberatii de tot felul :) [29]

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.434
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Ce folosim de la NATO? Ce se intampla daca nu am fi in NATO? Absolut NIMIC!
    Intreaba-i pe ucrainieni, ei stiu raspunsul cu ce se intampla daca nu esti in NATO. La urma urmei, e ca o taxa de protective, sau cum platesti asigurarea la masina, cate putin pe luna, dar in caz ca-ti faci masina praf, ti-o repara, sau iti da alta.

In rest, nu e nici o diferenta intre felul de a fura Romania, UE (mai mult) si SUA (mai putin decat ei), fac "afaceri" acceptate de coruptii din Romania. Padurile, petrolul, supermarketurile, sunt "afaceri" UE-iste, americanii au ciugulit si ei ceva cu autostrada aia, Microsoftul si in rest, chestii de care nu prea se aude. In final, a cui e vina pentru faptul ca Romania se lasa furata.

Cu vizele, nu-ti mai raci gura, nu le dau la polonezi, d-apoi noua. Stai sa vedem cum evolueaza Canada de acum incolo, cate chartere de tigani vor ateriza acolo?

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    3.855
    Putere Rep
    30

Implicit

Aiurea.
    Ne lua Putin Fetestiul.
    Ucraina e fosta parte URSS, Romania nu. Aia vorbesc rusa, noi nu.
    Si chiar si asa a anexat doar Crimea pt ca asta a fost vointa oamenilor de acolo. In rest Ucraina tot Ucraina e din cate stiu.
    Taxa de protectie ..pai ce suntem cartel de droguri, mafioti?

SUA nu o ciuguleste cu nimic mai putin pe Romania decat UE, ba din contra! Ba mai si comanda!
    "We urge you.." pfff

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Padurile, petrolul, supermarketurile, sunt "afaceri" UE-iste, americanii au ciugulit si ei ceva cu autostrada aia, Microsoftul si in rest, chestii de care nu prea se aude. In final, a cui e vina pentru faptul ca Romania se lasa furata
    aia da. Ma bucur ca recunosti.
    A cui e vina? Pai eu stiu. Aveam impresia ca o data ce va luati tara inapoi toate astea se vor opri. Altfel la ce bun a stat coana Livia 5 ore in ploaie la NY sa voteze pe Ionel?

Si revin inca o data cu intrebarea la care nu ai raspuns. Deci?

Pana una alta UE le-a dat romanilor drept de munca si circulatie. Grosul banilor de afara vin de la romanii ce trabahadoresc prin Europa.
    America ce le-a dat? Vreun avantaj cat de mic?
    Mergi oriunde in Europa scoti act romanesc si ai aceleasi drepturi ca oricare. Sa muncesti sa locuiesti. Este totusi ceva semnificativ.

De vize am zis ca fapt divers. Oricum ar fi insultator de putin. Din partea mea sa inaspreasca vizele. Sa le dea tinerilor frumosi si liberi ..lectie de viata.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.434
    Putere Rep
    10

Implicit

Aiurea.
    Ne lua Putin Fetestiul. .
    Probabil ii interesa mai mult delta si Insula Serpilor, decat Fetestiul.
    Taxa de protectie ..pai ce suntem cartel de droguri, mafioti? .
    Am crezut ca "citesti" corect expresia "taxa de protectie", de aia am si asemuit-o cu asiguraea la masina, care n-o platesti la mafioti.
    SUA nu o ciuguleste cu nimic mai putin pe Romania decat UE, ba din contra! Ba mai si comanda!
    "We urge you.." pfff
    Zau? Dar cine a "urged" chiar azi Romania sa-si corecteze deficitul bugetar, ca deh, trebuie sa lase destui bani sa cumpere kkturile din supermarketurile germane si frantuzesti?
    http://www.mediafax.ro/stirile-zilei...-2018-16844611
    i revin inca o data cu intrebarea la care nu ai raspuns. Deci?
    Mergi oriunde in Europa scoti act romanesc si ai aceleasi drepturi ca oricare. Sa muncesti sa locuiesti. Este totusi ceva semnificativ. .
    Aceleasi drepturi? Pe hartie da, in realitate, e ca in tinutul secuiesc, ca imediat te trateaza ca pe un tigan in Europa. Vin destui bani si de la cei care muncesc in America, sunt si aici un milion de romani. In plus, America le-a dat romanilor discriminare zero, mai mult respect decat europenii si dreptul de a circula mult mai liber decat europenii. Astept sa ma contrazici pe aceasta tema. Romanii din America au mai multe drepturi decat cei din Europa, fara sa se poata discuta macar aspectul, deci ce au cei din Europa si ca bonus, ce au in America. Punct.
    Ultima modificare făcută de sorin; 06.12.2017 la 14:47.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    3.855
    Putere Rep
    30

Implicit

Iti dai seama. La cata fuckin' intinderea e Rusia. Cati munti, cate ape, ce relief si tot ce vrei, le trebuia insula serpilor.
    Imi pare rau nu intentionez sa iau pe nimeni peste picior doar ca mi se pare ilar.
    Ce sa faca cu delta, sa merga la un pescuit de stiuca cu Marian? Exista un show Wild Russia la voi dar probabil n-ai urmarit nici un episod. Daca aude Putin ca-i acuzat ca vrea delta Dunarii si insula serpilor, probabil ridica din umeri nedumerit. Vorba aia, "le-o dau pe toata ce sa fac io cu ea?"

Mda ..platesti asigurare la masina cand tu n-ai nici aer in roti. Cam aia era vorba.

Nu ma intelege gresit, nu apar UE, dar probabil li s-a dat ultimatum pt ca fac parte dintr-o comuniune. Nu vin ca ambasadorul Americii sa le dicteze cum trebuie sa faca legea. America "urge them" pt schimbari legislative nu numai pt bani. Pt bani le da doar foaia in mana ca la prosti. Iti aduci aminte cand a venit aia de impartea sandwich-uri cu pate de ficat la Kiev si i-a incolonat pe toti ca la scoala le dadea dupa dictare ce trebuie sa faca, exista si un video la un moment dat.

Pe mine nu m-a tratat nimeni ca un tigan in Europa. Exista oarece "retineri" pana dovedesti contrariul si ceva rasism insa asta gasesti si in State. E rasism la greu in America nu-mi spune mie doar ca acolo lumea e mai obligata sa "tina in ea" ..astia sunt pe fatza daca au ceva de spus.
    Da, romanii din America au mai multe drepturi. In America, nu in Europa. Americanii in Europa au drept de vizita 3 luni. N-am inteles unde bati.
    Da vin bani si din America, dar incomparabil mai putini. Una e ca trimite unul 200 usd la parinti si alta e cand se intoarce Dorel din Spania in Romania cu 50k euro dupa 5 ani de munca si isi face casa, respectiv ii baga in economie.

In fine, n-ajungem la nici un consens, fiecare cu crezurile lui ..mai adevarate sau mai putin adevarate.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 06.12.2017 la 15:52.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.434
    Putere Rep
    10

Implicit

E rasism la greu in America nu-mi spune mie doar ca acolo lumea e mai obligata sa "tina in ea" ..astia sunt pe fatza daca au ceva de spus.
    Pe mine nu m-a afectat. Am concurat la unele slujbe cu bastinasii si am luat unele dintre ele.
    Da, romanii din America au mai multe drepturi. In America, nu in Europa. Americanii in Europa au drept de vizita 3 luni. N-am inteles unde bati.
    Ma refer la faptul ca romanii din America, au mai multe drepturi decat romanii din Europa. Corect?
    Da vin bani si din America, dar incomparabil mai putini. Una e ca trimite unul 200 usd la parinti si alta e cand se intoarce Dorel din Spania in Romania cu 50k euro dupa 5 ani de munca si isi face casa, respectiv ii baga in economie. .
    Eu am bagat $60K sa-mi termin casa care trebuia finisata, bagat termopane, centrala, termoizolatie, etc. si nu-s singurul.
    In fine, n-ajungem la nici un consens, fiecare cu crezurile lui ..mai adevarate sau mai putin adevarate.
    Tocmai asta e esenta dialogului, ca nu trebuie sa spunem "yes Sir", ci sa avem propriile argumente.

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.459
    Putere Rep
    27

Implicit

Mă așteptam să vină moșul dar nici chiar așa. Mi-am zis că dacă pregătesc pantofiorii mici pentru dulciuri, vor fi puține pentru că la pantofi am mărimea asemănătoare cu al Cenușăresei. Așa că mi-am zis că e timpul pentru o schimbare radicală și mi-am cumpărat o pereche de cizmulițe identice celor Motanului Încălțat, când colo, ce să vezi?
    Am ajuns să cred că moșii in Decembrie, suferă de amnezie sau sunt puturoși sau, pur și simplu, nu au abilitatea de a empatiza cu visătoarele. A trecut pe lângă mine și m-a cuprins cu o răceală zdravănă încât colegii de munca, de acasă ascund rolele de hârtie igienică.
    A, era să uit. Mi-a zis că sunt mucoasă și mai trebuie să cresc.🤩

PS La mulți ani, Nicușor.!🐣

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    3.855
    Putere Rep
    30

Implicit

Pe mine nu m-a afectat. Am concurat la unele slujbe cu bastinasii si am luat unele dintre ele.
    Din punctul asta de vedere pot spune acelasi lucru. In Sweetzerland am luat nevorbind macar limba locului.

Ma refer la faptul ca romanii din America, au mai multe drepturi decat romanii din Europa. Corect?
    Sunt greu de cap. Probabil ca da, dar unde si ce fel de drepturi? In lume in general? In America? Sigur, daca ai pasaportul albastru poti merge cam peste tot in lume fara viza si impune inca un oarecare respect in unele locuri. Dar un american fara pasaport UE, nu are in UE drepturile romanului cu buletin
    Probabil te referi ca romanul stabilit in America are mai multe drepturi acolo, decat romanul stabilit in UE, in UE.
    Pt mine de exemplu daca exista diferente cred ca sunt nesemnificative. Nu pot sa ma pronunt cu exactitate pt ca acolo aveam (am) cetatenia, aici nu. Acolo ma loveam si ma ocupam de tot, aici las nevasta sa deal-uiasca cu bullshit-ul autohton. Sit back and chillax

Eu am bagat $60K sa-mi termin casa care trebuia finisata, bagat termopane, centrala, termoizolatie, etc. si nu-s singurul.
    Tu esti exceptia de la regula pt ca ai si mentii o propietate acolo. La peste 95% cred, nu este cazul. De ex Pisoiescu, Manolescu, etc.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 07.12.2017 la 01:24.

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.245
    Putere Rep
    39

Implicit

La multi ani Pisoiescu! Cum e cu focul pe acolo, te afecteaza?
    Sunt 4 focuri active in cele 4 puncte cardinale ...io's undeva pe la mijloc, deci nu ma afecteaza!
    In schimb vanturile puternice a imprastiat si fumul si cenusa si a afectat mai toata zona LA-ului!

p.s. nu apartin de RO deci n-am nimic acolo! ...si nici nu m-am ofilit sa revendic ceva!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    875
    Putere Rep
    11

Implicit

Cum e, Pisoi? S-a mai liniștit situația?

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.245
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    Cum e, Pisoi? S-a mai liniștit situația?
    ...s-au mai linistit si vanturile si focurile! ..."stricaciunile" insa sunt greu de recuperat in zonele respective!
    ...asa ca maine fac o deplasare scurta in "capitala" noastra draga Sacramento!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Pagina 13 din 14 PrimulPrimul ... 311121314 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •