Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 11 din 14 PrimulPrimul ... 910111213 ... UltimulUltimul
Rezultate 101 la 110 din 131

Subiect: Off topic - aberatii de tot felul :) [29]

Data înscrierii
    16.11.2006
    Locație
    Hungary, Budapest
    Posturi
    677
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de browneyes Vezi post
    ... cred ca ne luam prea in serios in viata de zi cu zi. Vine o zi cind nu iti mai pasa decit de continut sau tot ceea ce conteaza pentru tine e continutul, atunci devii liber si pasesti in alt cerc al cunoasterii. ...
    Stimabilă OchiCăprui, văd că e cazul să completez: ca să poţi să nu iei viaţa prea în serios trebuie să ai stofă de saltimbanc sau de filozof. Cum eu nu sunt filozof, nu e greu de ghicit cam în ce categorie pot cădea cu uşurinţă... Sper însă că tu eşti mai filozoafă!

Când nu îţi mai pasă decât de conţinut poate însemna plafonare, ruginirea arcurilor sufletului sau o iluminare filozofică de mii de luxi, cam greu de atins...

Eu unul nu pot face abstracţie de ambalaj când privesc, de ezemplu, la o femeie, chiar dacă recunosc şi importanţa "conţinutului". Deci, nu sunt chiar iluminat.

Chestia cu "cercul cunoaşterii" binevoiesc să o consider drept recunoaştere a evoluţiei tale spirituale pozitive, ca să am astfel motive să te felicit. Se pare că deceniul de participare (fie ea şi sporadică) la forum a avut multe urmări, poate chiar te-a şi înţelepţit.
    Îţi urez numai din cele bune şi... petrecere plăcută pe forum.

Cu stimă,
    Nae Tractoristu
    Sunt tare deştept!
    Dar nu deajuns, fiindcă de-aş fi atât de deştept pe cât mă cred, nu m-aş crede atât de deştept! ;)

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc domnule Nae Tractorist pentru politicosul "flit". Apreciez raspunsul si o sa las persoanele calificate sa posteze mai departe. Ma retrag in filosofia mea dupa cum ziceai ca pare o solutie buna la minunatul status quo creat.

Data înscrierii
    16.11.2006
    Locație
    Hungary, Budapest
    Posturi
    677
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de browneyes Vezi post
    Multumesc domnule Nae Tractorist pentru politicosul "flit".... Ma retrag in filosofia mea
    Am recitit ce am scris mai sus şi nu înţeleg de unde ai tras concluzia de "flit". Chiar te-am lăudat că pari mai înţeleaptă şi ţi-am urat numai din cele bune pe forum. Din acestea cum ai reuşit să tragi concluzia respectivă? Doar nu eşti melc, să te retragi în cochilie la fiecare adiere de vânt? Hai, fă-ţi curaj şi scoate-ţi corniţele!

Nae Tractoristu
    Sunt tare deştept!
    Dar nu deajuns, fiindcă de-aş fi atât de deştept pe cât mă cred, nu m-aş crede atât de deştept! ;)

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    875
    Putere Rep
    11

Implicit

Dragii mei, astea sunt doar aberatii! Dar de nota 10! Notă pe care o veti respinge/imbratisa vârtos fiecare, după cat de mare sau mic e ego-ul său, care este. Sau invers, ...tot aia! Ce e val (de emoție) ca valul trece, si ...viata-i vis, dacă tot aberam filozofii. ...Am fost azi la o inmormantare. Nevasta unui bun cunoscut a fost inmormantata, cenușă in padure sub un fag. Am ascultat in capelă muzică clasică si versurile ei preferate. Am plâns. Un pic mai tarziu am mâncat si am râs, impreuna cu cei patru copii, cu nepoții si invitații. Copii s-au batut mai in joacă, mai in serios cu bulgari de zapada. ..stiu ca ce zic nu are legătură cu aberațiile prcedente, dar daca mă iau după alții, mai deștepți cred si eu: interiorul e mai in joaca, mai in serios, exterior. Evident si invers.

Data înscrierii
    16.11.2006
    Locație
    Hungary, Budapest
    Posturi
    677
    Putere Rep
    10

Implicit

Drag şi biet Toni14, îmi pare rău că ai avut parte de o atât de tristă întâmplare. Cred că ai avut totodată ocazia să-ţi spui "ce este viaţa!" şi să reflectezi asupra rostului şi ţelurilor vieţii tale, a altora, a celor dragi ţie. Eu, în astfel de ocazii, mă prăpădesc de tristeţe, afecţiune şi răzvrătire inutilă. Şi viaţa merge înainte, cu sau fără mine, fără tine, fără tristeţile şi răzvrătirile mele/noastre. Astfel, devii nihilist şi te acreşti mai dihai ca varza cea murată a lui VanDerGigi, de nu te mai suportă nici un tânăr mai acătării. Aşa ajungem să ne simţim bine între alte acrituri de vârstă înaintată, considerându-i dintr-o dată "înţelepţi".
    Fiindcă omul este totuşţi o fiinţă eminamente socială, ne simţim bine dacă suntem bătuţi pe umăr la necaz, şi în ciuda faptului că nu ne ajută la nimic, discutăm tot ce ne doare. Ca acum, aici...
    Uitarea poate fi, în astfel de cazuri, un leac binevenit, dar de multe ori ea se lasă rugată. Atunci te refugiezi în muncă, rezolvarea unor probleme, în băutură sau... alte plăceri (vezi cazul lui Don Juan; apropo, de ce n-o fi existând şi o Don Juană? Ce, ele n-au voie să-şi facă de cap?). Dacă alegi munca, poate te vei umple de bani, care vor rămâne mai apoi copiilor... şi faci astfel o faptă bună, ajutându-i când tu nu vei mai putea fi ajutat. Că nici pe noi nu ne ocoleşte "doamna" cu coasa... Dacă alegi varianta vinului roşu, vei fi inspirat şi vei compune astfel de versuri:

"Amici, s-auzim de bine,
    Să vă ţineţi mereu tari,
    Goliţi paharele pline,
    Cu bucuriile nu fiţi avari!"

Astfel, dacă nu îmblânziţi gloria poetică, măcar vi se va părea că aţi îmblânzit soarta

Cu stimă,
    Nae Tractoristu
    Sunt tare deştept!

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.126
    Putere Rep
    38

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    In sfarsit zice cineva ceva in amarata aia de tara impotriva relatiei asta stapan-sclav dintre SUA si Romania fie si numai printr-un raspuns pt comunicatul ala incredibil de pueril si nesimtit al SUA.

"We urge you" auzi. Ce verb nesimtit in contextul asta.

https://www.libertatea.ro/stiri/drag...al-sua-2056664

Le-a mai dat prostul neamului inca 4 bilioane pe niste rachete ..asa niciodata nu o sa avanseze tara aia daca cum prinde un cheag de bani il da strainilor.
    cum spuneam,de rusi am scapat cu vorba frumoasa si cateva promisiuni. daca cineva stie cand o sa scapam de americani sa imi spuna si mie.
    ceva pluteste in aer,ca prea multa armata este momentan la granitele rusilor. se procedeaza dupa metoda ,"tace si face". s-au trezit rusii si trupele guvernamentale din Syria ,ca mancatorii de aripioare de pui in ulei de soia ,pun conditiile . cine sa ghiceasca in 2o11 ca la terminarea razboiului impotriva terorismului ,kurzii vor fi aliatii americanilor ? cred ca a fost o dezamagire pentru americani sa vada cum incet ,incet se decimeaza is-ul si se alege praful. a fost senzatia asemanatoare cu senzatia unui parinte care isi vede copilul pe esafod si inainte sa cada ghilotina sa ii faca usor semn cu mina,adio.
    deocamdata se incearca cu diplomatie rezolvarea problemelor. dar mai mult ca sigur ,ca evreii nu vor accepta ca Iranul sa plaseze bazele militare pe teritoriul Siriei. tot asa nici sirienii nu vor accepta un Kurdistan independent pe teritoriul de nord al Syriei.

ps. Bine v-am gasit dragii mei forumisti!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    3.855
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post

ps. Bine v-am gasit dragii mei forumisti!
    Bine ai revenit Fidele. Dar de varza mea murata ce ai de spus?
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    875
    Putere Rep
    11

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Bine ai revenit Fidele. Dar de varza mea murata ce ai de spus?
    😀
    Excelent! Fidel, willkommen! bienvenue! welcome to the club!
    Sa trăiască varza murată, afinata si fotbalistii, si noi sanatosi pe lângă ele!
    Cred ca trebuie sa facem lumină si in problemele orientului mijlociu, trebuie sa ne punem capul la contributie. Nu va faceti griji, câtă vreme Nae, tractoristu e pe brazda, pita ne e asigurată, aici oleacă mai la vest.
    ...Nu stiu ce sa mai zic, da mi se pare cumva ca, Romania e c..va
    ruso-americanului si se lasa prostita de promisiuni. Trebuie oare sa trimitem soldati peste granite ca sa ne apere?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.434
    Putere Rep
    10

Implicit

Da patlagelele nu va plac?

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.245
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Da patlagelele nu va plac?
    bai! alea's muraturi! ...asa cum esti tu cateodata in ale hochei-ului!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Pagina 11 din 14 PrimulPrimul ... 910111213 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •