Follow RomanianPortal on Twitter       
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 40 of 40

Thread: Emigrare in Canada

Quote Originally Posted by Dess View Post
    Adica sa te expedieze inapoi si probabil cu recuperarea cheltuielilor de transport !
    Dar eu nu inteleg un lucru : - pe timpul lui Ceasca daca treceai granita ilegal si ajungeai in Austria , nu te trimitea nimeni inapoi si doar erai ILEGAL . Cu Canada de ce nu e valabil acest lucru ?
    Sa nu-mi raspundeti ca Romania numai e stat totalitar si ca numai suntem considerati apti ptr azil politic ptr ca in acest caz toti ar trebui sa ne bucuram de dreptul la libera circulatie. In primul caz nu-mi dadea voie Ceausescu sa plec in al doilea caz nu ma primesc canadienii ! Eu nu vad nicio diferenta de fond doar de forma .Eu vad o mare fatarnicie a vesticilor , pana in 89 se laudau ca ei primesc TOTI romanii daca ar venii stiind clar ca nu le da voie Ceausescu iar dupa caderea comunismului au inchis granitele pe loc .
    In primul rand trebuie sa intelegi termenul de "azil politic" si pe ce criteriu se acorda!

...pe vremea comunismului erau putine modalitati de a parasi RO, fie legal sau ilegal se acorda azil politic in majoritatea cazurilor in functie de conjuncturi!
    ...chiar si cei ajunsi ILEGAL in Austria erau cazati intr-un "campus" pana la decizia finala!

p.s. Am citit cu interes postarile tale si raspunsurile primate, asa ca tu da-i inainte cu filozofia ta ...poate o sa inveti si tu ceva de la astia care nu sunt partioti!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Toate ca toate dar omu' nostru e obsedat de Canada.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

ei aș, crezi?
    plecat de-acasă.

Quote Originally Posted by VanDerGigi View Post
    Toate ca toate dar omu' nostru e obsedat de Canada.
    Pe vremea cand oamenii mureau in lagarele naziste, polonezii cazati ( sau gazati ) acolo considerau Canada ca un taram al fagaduintei , destinatia cea mai fericita a unui amarat .
    Acum , pe bune , Canada are sanse bune in cursa viitorului cand razboiul ptr apa va deveni o realitate , la fel supraaglomerarea , poluarea etc.

Referitor la injurii , eu n-am jignit pe nimeni ptr ce este ci ptr ce a facut . Faptele voastre sunt reprobabile ! Pe mine de ce ma injura Aramis , ca spun adevarul , dovediti cu argumente ca ma insel .
    Credeti ca Cioran sau Eliade sunt modele , uite Petre Tutea n-a plecat ci a stat aici si a suferit . A si spus-o in reflectiile lui : Imi pare rau ca am stat 13 ani in puscarie ptr un popor nerecunoscator . Dar in puscarie l-a descoperit pe D-zeu si el considera asta cel mai important lucru din viata lui .
    Am spus-o si o mai repet : - este cea mai mare dovada de lasitate si josnicie sa-ti parasesti tara la greu dar in cazul vostru josnicia este absoluta tocmai ptr ca n-ati fi dus-o rau in tara ,pur si simplu voua nu va place Romania !

sigur bă zama coaielor, tu n-ai înjurat și jignit pe nimeni...

în rest, din nou, du-te-n pajiștea cu flori [cenzurat] mă-tii.

deși poate nu-i vina ta. vorba aia, dacă ești prost de mic, când ești mare numa' te joci...

LE onor administrație, am și eu o dilemă. cum se face că pajiștea cu flori se cenzurează, da' coaie nu? vă sare comunitatea feministă în cap pe motiv de discriminare...
    plecat de-acasă.

Quote Originally Posted by Dess View Post
    Pe vremea cand oamenii mureau in lagarele naziste, polonezii cazati ( sau gazati ) acolo considerau Canada ca un taram al fagaduintei , destinatia cea mai fericita a unui amarat.
    Am spus-o si o mai repet : - este cea mai mare dovada de lasitate si josnicie sa-ti parasesti tara la greu dar in cazul vostru josnicia este absoluta tocmai ptr ca n-ati fi dus-o rau in tara ,pur si simplu voua nu va place Romania !
    Ce pot sa spun, ai si tu dreptatea ta. Canada nu e rea dar cam racoare pentru inca vreo doua secole.
    E usor sa-i judecam pe altii dar fiecare le stie pe ale lui. Intr-o lume perfecta totul ar fi minunat.
    Suna grozav si personal mi-ar fi placut sa pot pune umarul la progresul Romaniei dar dragoste cu sila nu se poate. Intre directia in care se indrepta societatea romaneasca si mine, n-a existat atractie inca din frageda copilarie. Imi iubesc tara ca tzinut dar nu pe compatriotii ce nu vad mai departe de propriul obscur interes care au furat-o si distrus-o. Daca nu imi place Romania asa cum o vor ei sa o aiba, care este problema ta? Doar o viata avem si fiecare si-o traieste cum vrea si cum poate. Nu e o crima sa aspiri mai sus. Si in nici un caz nu esti tu indreptatit sa decretezi cine e lichea si cine e om.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Doar o viata avem si fiecare si-o traieste cum vrea

Da , asta sintetizeaza totul . De fapt asta e boala modernitatii , oamenii numai cred in nimic , nu mai sunt dispusi sa sufere ptr nimic ! Femeile isi omoara copiii abia nascuti fiindca ele n-au chef sa-si iroseasca viata cu un copil . barbatii isi lasa nevestele ptr ca au gasit una mai tinerica si mai subtirica si n-au chef sa-si petreaca restul vietii langa aia grasa de acasa.Preotii ocolesc adevarul la slujba tocmai ptr a nu ofensa pe cineva important si astfel sa-si piarda din cotizanti , politicienii fac compromisuri si nu dau in vileag ilegalitatiile si coruptia tocmai ptr a nu afecta sponsorii partidului, si lista poate continua .
    In viata nu traiesti dupa cum vrei tu ci dupa cum e corect si moral !

Alfel ce ai zice daca maine un derbedeu iti sparge casa si te jefuieste ? Ca doar el traieste cum vrea si n-are chef sa munceasca ptr altii ! Deci sunt niste reguli si legi , unele nescrise dar la fel de valabile si cine le calca plateste . Cum veti platii voi ptr tradare ?
    Hai sa va dau un hint , un cunoscut actor pe nume Robin Williams s-a sinucis la varsta de 66 de ani . De ce ? L-au ajuns din urma toate compromisurile pe care le-a facut si ... n-a mai suportat !

In ceea ce-l priveste pe userul Aramis , ca sa spun ca e prost , ... nu tine , nu prea se potriveste cu statutul lui de emigrant in Canada , dar de un lucru sunt sigur , e atat de obraznic si nesimtit incat ingemaneaza in el toata murdaria umana ce otraveste Romania - si pe care aluat-o cu el in Canada .Rar mai intalnesti o otreapa ca asta ! In Canada au plecat si personaje foarte dubioase , traficanti de femei , dealeri de droguri , ucigasi si interlopi.Ei au ajuns acolo cu ajutorul banilor , vorbim de sume mari , de sute de mii de dolari ,chiar milioane . In mod sigur Aramis asta e un ticalos urmarit de politie ptr crime si nelegiuiri . Mi s-a parut mie ca tasteaza cu pistolul in mana stanga dar n-am dat importanta . Pacat ca n-are fotografie la avatar ca il gaseam printre ... most wanted ! Jegosul !

Ptiu, parca ai fii un fost prieten de al meu de cum vorbea asa la superlativ de moralitatea si principiile lui, cand colo ..
    Toti au scheletii lor in debara, tu cand ne povestesti cate ceva despre ingerul imaculat ce te afli.
    Nu scapa vaca in porumb. Sa traiesti cum vrei tu nu inseamna ca e ok sa incalgi legile. Daca as vrea sa traiesc pe o insula pustie, pe cine deranjez? Se pare ca pe tine
    Nu esti proaspat pe forumul asta.
    Sa iti creezi alt cont sa creezi un subiect sa spui ce spui, ..ma depaseste. Interesant e ca te consideri mult superior din moment ce ai convingerea ca daca faci un pic pe prostul, fraierii nu te miros. Un individ un pic bipolar, frustrat si fara nimic mai bun de facut cu timpul liber. Patetic sa fiu mai exact.
    Iti sugerez sa reduci jignirile cu o treapta sau doua. De fapt iti sugerezi sa iti schimbi viata.
    Last edited by VanDerGigi; 9th September 2017 at 02:21 PM.

Bill Watterson

așa e bă rahat puturos, sunt prost. și? te oftici ai, că io-s aici și tu acolo...

că dacă eram mai deștept, mă duceam și io în canada. dacă tot e așa de bine p-acolo... mai ales cu milioanele alea pe care le-am furat din România...

PS trebuie să te corectez, nu cu pistolu' cu akau'. dacă știi ce-i ăla.
    Last edited by aramis_13; 21st September 2017 at 12:53 PM.

Cum vom platii pentru tradare..? Nu a fost tradare ci evadare. Noi cand te citim avem confirmarea ca pasul facut adica emigrarea,a fost decizia corecta.
    Gigi are dreptate tu nu esti nou pe forum. Dupa ce te citeste omul are aceasi impresie pe care o are cind iese din buda si a fost obligat sa foloseasca o hartie igienica de proasta calitate.
    Last edited by FidelKatzo; 11th September 2017 at 07:50 AM.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234