Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 5 din 6 PrimulPrimul ... 3456 UltimulUltimul
Rezultate 41 la 50 din 56

Subiect: Emigrare in Canada

Data înscrierii
    08.12.2014
    Posturi
    37
    Putere Rep
    0

Implicit

Acum daca s-au eliminat vizele nu mai e nevoie sa ne mutam. E mai simplu, mergem cand vrem si daca nu ne place ne intoarcem in Romania.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de vilisonu Vezi post
    Acum daca s-au eliminat vizele nu mai e nevoie sa ne mutam. E mai simplu, mergem cand vrem si daca nu ne place ne intoarcem in Romania.
    Cu parere de rau! ...si daca place si daca nu place tot tre sa va intoarceti in RO!
    Cred ca nu ai inteles sau te faci ca nu ai inteles cum sta treaba cu vizele.

Practic vizele nu s-au desfiintat! Ci doar nu trebuie sa mai aplici in prealabil la consulat ...ci poti obtine viza DE VIZITA/calatorie direct la Customs in Canada pe o perioada limitata dupa o "inregistrare" online pentru obtinerea autorizatiei de calatorie!
    https://www.canada.ca/en/immigration...eps.html#basic
    "The officer will stamp your passport ..." ...care tot viza e!
    Cu alte cuvinte s-a usurat procesul de acordare a vizelor dar conditiile pentru aprobare sunt aceleasi

Mare atentie! Daca nu aveti dovezi cu intentia de vizita riscati sa va intoarca direct de la aeroport.
    Nu cumparati bilet de avion pana autorizatia nu e confirmata oficial!
    Pentru americani e ceva mai simplu nu tre sa aplici pt autorizatie dar tot iti pun intrebari "cheie" la customs.
    https://www.canada.ca/en/immigration...campaign=eta-x

p.s. sper ca fifi sau altii sa confirme noul process pentru calatorie in Canada!
    Ultima modificare făcută de Pisoi; 02.07.2018 la 20:02.
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.332
    Putere Rep
    30

Implicit

Pisoias,

Eu confirm ca traiesc in Canada de 18 ani si stiu ce vorbesc:
    Deci pentru userul vilisonu, care a postat mai sus, trebuie sa-i spun ca pe aici in Canada, cainii alearga cu covrigi in coada si banii cresc in copaci, inca de cand iesi din aeroportul Trudeau de la Montreal..
    ca altfel nu-mi explic inocenta lui cand spune: ca e simplu, daca ne place stam, daca nu, ne intoarcem inapoi.

Domnule, ai dreptul sa vizitezi Canada fara viza ca turist, nu ai nici cel mai mic drept sa muncesti aici, Canada, nu stiu daca stii, nu e in Uniunea Europeana. Deci poti sa vizitezi, dar nu se te muti, ma intelegi?
    Ca sa te muti iti trebuie un numar de asigurare sociala... de unde-l iei stimabile? Ca asta nu ti-l da decat daca ai forme legale de stabilire in Canada, fie ca refugiat politic, ceea ce ma indoiesc ca vei obtine, fie ca emigrant cu acte in regula. Te califici in una din situatiile enumerate mai sus?
    Nici nu te mai intreb cum stai cu engleza sau franceza si ce calificare ai.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Acum 3 saptamani am fost in deplasare in NY state cu business.
    Fiind oarecum aproape de cascada Niagara (cam fo' 350Km) mi-am zis ca e o oportunitate rara sa o vizitez de la Canadieni! ..unde e cel mai bun view!
    Cum pisica mea nu a putut sa vina cu mine mi-am invitat prietenul meu din AZ sa ma insoteasca, ca sa nu fiu singur!

La granita, ofiterul Canadian ne-a pus o gramada de intrebari si mi-a spus sa deschid portbagajul masinii sa verifice ce avem acolo!
    ...printe ciorapi, chiloti, tricouri "decent mirositoare" si alte "obiecte care ar fi putut considerate suspecte" ...mai aveam si ceva reserve de mancare ...dar si bere !
    I-am spus ca nu stam mai mult de 3 ore si ca doar vizitam Niagara de pe tarmul lor.
    Am trecut fara problem in mai putin de 15 min... asta pentru ca am dat informatii corecte si verificabile!
    La intoarcere, ofiterul US a pus doar 2 intrebari:
    -ce am facut in Canada si daca ne-am intalnit cu cineva din CA! ...si am trecut inapoi in mai putin de cam 3 min. fara sa mai deschida portbagajul.
    Ultima modificare făcută de Pisoi; 02.07.2018 la 20:50.
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

bre pisoiaș, fiecare cu norocul lui. io am trecut în ca de aproape că nici n-am știut. în schimb a fost mai de durată la întoarcere. aproape o oră de stat la coadă și norocul de a fi selectat aleatoriu pentru control în timp ce eram la rând. percheziționat mașina de la cap la coadă, desfăcut toate bagajele, verificat toate medicamentele... și dup-aia din nou la ghereta de la CBP...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.125
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    ..norocul de a fi selectat aleatoriu pentru control în timp ce eram la rând. percheziționat mașina de la cap la coadă, desfăcut toate bagajele, verificat toate medicamentele... și dup-aia din nou la ghereta de la CBP...
    Poate te-a vazut mai imigrant..
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

poate... poate... că-s mai oacheș de felul meu. deși am trecut doar cu plasticu', făr' pașaport.
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 03.07.2018 la 17:46.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.332
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    Acum 3 saptamani am fost in deplasare in NY state cu business.
    Fiind oarecum aproape de cascada Niagara (cam fo' 350Km) mi-am zis ca e o oportunitate rara sa o vizitez de la Canadieni! ..unde e cel mai bun view!
    Cum pisica mea nu a putut sa vina cu mine mi-am invitat prietenul meu din AZ sa ma insoteasca, ca sa nu fiu singur!

La granita, ofiterul Canadian ne-a pus o gramada de intrebari si mi-a spus sa deschid portbagajul masinii sa verifice ce avem acolo!
    ...printe ciorapi, chiloti, tricouri "decent mirositoare" si alte "obiecte care ar fi putut considerate suspecte" ...mai aveam si ceva reserve de mancare ...dar si bere !
    I-am spus ca nu stam mai mult de 3 ore si ca doar vizitam Niagara de pe tarmul lor.
    Am trecut fara problem in mai putin de 15 min... asta pentru ca am dat informatii corecte si verificabile!
    La intoarcere, ofiterul US a pus doar 2 intrebari:
    -ce am facut in Canada si daca ne-am intalnit cu cineva din CA! ...si am trecut inapoi in mai putin de cam 3 min. fara sa mai deschida portbagajul.

Eu am trecut granitza dintre cele 2 tzari la picior, masina era in parcarea hotelului din Niagara Falls in Canada. A fost singura data cand am trecut granitza in USA pe jos. Plicitisitoare atmosfera pe partea americana, disctractia cea mai mare e in Canada.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.125
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de christianT Vezi post
    ..Plicitisitoare atmosfera pe partea americana ...
    Pai ce vrei bre Cristi sa faci in Buffalo? Doar sa intri in depresie la cum arata. De abia prin suburbii arata mai decent, cel putin din avion.
    Apropo ce amintiri fratilor, nu stiu care va mai aduceti aminte de ultimul mare accident aviatic din America in Februarie 2009, Continental operated de Colgan de la Newark la Buffalo, era un turboprop. Cu o saptamana mai inainte am zburat acceasi ruta tot cu un turboprop, extrem de posibil sa fi fost acelasi avion. Daca luam biletul o saptamana mai tarziu, mai vorbeati voi cu Gigishor acuma ?? ..nu mai vorbeati
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

mai vorbeam, că sămânța rea nu piere!
    plecat de-acasă.