Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Alocatie copil cu cetatenie americana? Avantaje si dezavantaje cetatenie dubla?

Data înscrierii
    17.07.2017
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit Alocatie copil cu cetatenie americana? Avantaje si dezavantaje cetatenie dubla?

Salutare tuturor,

As dori sa ii intreb pe cei care s-au confruntat cu situatia urmatoare, sau au cunostinte despre subiect. Am inteles ca se poate acorda alocatia de stat copiilor cu parinti romani, cum putem face asta? Copilul meu e nascut in SUA si are 20 de luni, eu cu cetatenie romano-americana, sotul cu cetatenie romana, casatoriti aici in SUA si casatoria neinregistrata in Romania, insa sotul nu mai are acte valide in Romania. Am dori sa aplicam pentru dubla cetatenie a copilului, cautam argumente pro si contra - mai mult contra, de fapt. Si am inteles ca copilul ar primi alocatie, chiar retroactiv daca aplicam inainte de a implini 2 ani, insa nu stiu procesul si pasii pentru asta. Cum se face sa aplicam din SUA? Casatoria noastra trebuie neaparat inregistrata in Ro? Orice experienta sau detaliu in legatura cu subiectul alocatie sau argumente dubla cetatenie mi-ar fi de folos. Multumesc!

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.179
    Putere Rep
    33

Implicit

vă prezentați mai întâi la consulatul României de care aparțineți și îi obțineți copilului certificat de naștere românesc. dacă asta se poate fără înregistrarea căsătoriei doar cei de la consulat vă pot lămuri.

părerea mea personală, la câtă alergătură o să aveți o să ajungeți să plătiți voi pentru alocația aia...
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 17.07.2017 la 23:14.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    3.749
    Putere Rep
    28

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    părerea mea personală, la câtă alergătură o să aveți o să ajungeți să plătiți voi pentru alocația aia...
    Cam asa ma gandeam si eu ..pentru 20$ pe luna?! Parca pe acolo mai e alocatia. Probabil cheltuiti alocatia pe un an numai pe un drum pana la cel mai apropiat consulat. La cata alergatura si timp pierdut (time is money) se preconizeaza, probabil veniti cu bani de acasa.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •